کد خبر : 1216
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با مدیران و خبرنگاران رسانه های آمریکا :

توافقنامه هسته ای در مجلس بررسی می شود/اجرای برجام آزمونی برای امریکا است

توافقنامه هسته ای در مجلس بررسی می شود/اجرای برجام آزمونی برای امریکا است

  دکتر علی لاریجانی در روز پایانی سفر خود به نیویورک در جمع گروهی از مدیران و خبرنگاران رسانه های آمریکا حضور یافت و به سوالات آنان پاسخ گفت.

 
رئیس مجلس  در مورد بررسی توافق هسته ای در مجلس گفت : بر اساس قانون اساسی این توافقنامه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد و به همین منظور کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی به آن در مجلس تشکیل شده که قرار است این توافق را بررسی کند و در نهایت  در مورد آن در مجلس تصمیم گیری خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: برداشت شخصی من این است که امریکائی ها در این مذاکرات زورگویی کرده اند ،  اما خوشبختانه جمهوری اسلامی توانست برخی حقوق خود را در این توافقنامه بگنجاند و در مجموع این مذاکرات مثبت بود .
 
دکتر لاریجانی افزود : معتقدیم که امریکاییها در مورد زمانبندی طولانی برای رفع تحریم ها و برخی موارد دیگر زورگویی کرده اند.
 
دیداری با نمایندگان کنگره آمریکا نداشتم/صداهای جنگ طلبانه جز ایجاد نا امنی سود دیگری ندارند
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره تماس با مقامات و نمایندگان کنگره آمریکا در طول سفر به نیویورک نیز گفت : در این سفر با نمایندگان کنگره دیداری نداشتم  .
 
وی با اشاره به اظهارات برخی مقامات امریکایی تاکید کرد : در سال های اخیر این موضوع حل شده است که صداهای جنگ طلبانه جز اینکه ناامنی یا مشکل ایجاد کند سود دیگری ندارد و هم اکنون امریکایی ها متوجه شده اند که  سلاح و تهدید وتحریم های ظالمانه دیگر کارایی ندارد .
 
عربستان برادر و دوست ایران است اما به برخی رفتارهای آن ها اعتراض داریم
 
دکتر لاریجانی  درباره رابطه ایران و عربستان نیز گفت : عربستانی ها برادران ما هستند و عربستان کشوری اسلامی و همسایه است اما ما  به برخی رفتارهای آنها اعتراض داریم .
 
وی افزود : چه دلیلی دارد که اشغال یمن و کشتار مردم بی دفاع این کشور با بهانه واهی احتمال ایجاد مشکل و تهدید از سوی یمن برای عربستان انجام شود و این برای یمن غیرقابل فهم است .
 
دکتر لاریجانی گفت :‌ سعودی ها باید توجه کنند که ناامنی در منطقه ثبات کل خاورمیانه را تحت الشعاع قرار می دهد و حمایت از تروریست ها آسایش کل جهان را از بین می برد .
 
رئیس مجلس مبارزه با داعش و بقیه تروریست ها در سوریه عراق و سایر کشورها را سیاست مورد حمایت ایران اعلام کرد و نفوذ ایران را در منطقه به دلیل حمایت از دموکراسی و احترام به رای ملت ها دانست .
 
گزارش کمیسیون ویژه برجام در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد/سند برجام با وجود برخی ایرادها قابل قبول است
 
دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد فعالیت کمیسیون بررسی برجام در مجلس گفت : این کمیسیون از ابتدای تشکیل با رای مجلس انتخاب شد و به صورت مستمر مشغول فعالیت است و در نهایت گزارش خود را  به مجلس خواهد داد و مجلس در مورد آن تصمیم گیری خواهد کرد .
 
وی افزود :‌ البته در مجلس  در مورد این توافق نامه اختلاف نظر وجود دارد و اینجانب شخصا ً این سند را با وجود اشکالات آن قابل قبول می دانم .
 
توافق هسته ای آزمونی برای امریکا است/تاثیر میزان پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام بر آینده روابط ایران و آمریکا
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که این توافق را زمینه ساز ارتباط ایران و آمریکا می دانست تصریح کرد : چنانچه رهبری معظم انقلاب تاکید کردند توافق هسته ای آزمونی برای امریکاست و ما بر اساس  میزان پایبندی امریکا به تعهداتش و رفتار آینده این کشور در مورد سایر موارد تصمیم گیری خواهیم کرد .
 
دکتر لاریجانی زمان طرح گزارش برجام در صحن مجلس را سه یا چهار هفته آینده عنوان کرد .
 
بازدید از مراکز نظامی و فشار اطلاعات محرمانه خلاف امنیت ملی است
 
رئیس مجلس  در مورد بازدید آژانس از مراکز نظامی ایران نیز گفت : آژانس توسط توافق می تواند نظارت داشته باشد  اما طبیعی است که هیچ کشوری امکان بازدید و افشای اطلاعات محرمانه نظامی خود را نمی دهد و این خلاف امنیت ملی است .
 
وی تاکید کرد:  ما به آنچه گاهی  برخی سیاست مداران جنگ طلب آمریکا مطرح می کنند توجه داریم و اینکه برخی  مقامات امریکا مدام تهدید می کنند  برای پرستیژ آمریکا هم خوب نیست و ما  می دانیم کسی که قصد جنگ دارد دائما تهدید توخالی نمی کند.
 
انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال خلیج فارس/اگر آمریکا دنبال آرامش است چرا هر روز به اسرادیل سلاح بیشتری می دهد
 
رئیس مجلس سیاست های امریکا در خلیج فارس را نادرست دانست و گفت : اگر امریکا به دنبال آرامش است چرا هر روز به اسرائیل و هم پیمانانش سلاح بیشتری می دهد و این منطقه را به انبار سلاح تبدیل می کند ؟
 
وی افزود :‌ آیا بهتر نبود  به جای این موضوع سیاست خلع سلاح هسته ای  در منطقه را دنبال می کرد ؟ 
 
مردم سوریه باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه ایران از ابتدا در مورد سوریه  به راه حل سیاسی معتقد بود گفت :‌ امروز همه متوجه شدند که  با راه حل نظامی نه تنها مشکل حل نشد بلکه  سبب ایجاد و تشکیل برخی گروه های  تروریستی شد .
 
وی افزود :  کسی نمی تواند در  اتاق های بسته  در مورد سوریه تصمیم بگیرد و  باید مردم این کشور تصمیم بگیرند .
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد  : جریانات افراطی در عراق و  سوریه  نباید تعیین کننده باشند زیرا این افراد مخالف هر گونه فعالیت دموکراسی هستند و همه باید بدانند  هیچ کس در خارج از سوریه نمی تواند برای مردم این کشور تصمیم گیری کند .
 
در این نشست مدیران و خبرنگاران رسانه های واشنگتن پست  ،  نیویورک تایمز  ، وال استریت ژورنال ، آسوشیتد پرس ، بلومبرگ  ، ایتارتاس ، المانیتور ،  گاردین ،  هافینگتن پست ، فرانس پرس ، النهار ،  رویترز ، یو اس ای تودی ، فرانکفورت اَلگماینه ، جوش دیلی فوروارد و سی بی اس حضور داشتند .
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی