کد خبر : 1216
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با مدیران و خبرنگاران رسانه های آمریکا :

توافقنامه هسته ای در مجلس بررسی می شود/اجرای برجام آزمونی برای امریکا است

توافقنامه هسته ای در مجلس بررسی می شود/اجرای برجام آزمونی برای امریکا است

  دکتر علی لاریجانی در روز پایانی سفر خود به نیویورک در جمع گروهی از مدیران و خبرنگاران رسانه های آمریکا حضور یافت و به سوالات آنان پاسخ گفت.

 
رئیس مجلس  در مورد بررسی توافق هسته ای در مجلس گفت : بر اساس قانون اساسی این توافقنامه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد و به همین منظور کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی به آن در مجلس تشکیل شده که قرار است این توافق را بررسی کند و در نهایت  در مورد آن در مجلس تصمیم گیری خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: برداشت شخصی من این است که امریکائی ها در این مذاکرات زورگویی کرده اند ،  اما خوشبختانه جمهوری اسلامی توانست برخی حقوق خود را در این توافقنامه بگنجاند و در مجموع این مذاکرات مثبت بود .
 
دکتر لاریجانی افزود : معتقدیم که امریکاییها در مورد زمانبندی طولانی برای رفع تحریم ها و برخی موارد دیگر زورگویی کرده اند.
 
دیداری با نمایندگان کنگره آمریکا نداشتم/صداهای جنگ طلبانه جز ایجاد نا امنی سود دیگری ندارند
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره تماس با مقامات و نمایندگان کنگره آمریکا در طول سفر به نیویورک نیز گفت : در این سفر با نمایندگان کنگره دیداری نداشتم  .
 
وی با اشاره به اظهارات برخی مقامات امریکایی تاکید کرد : در سال های اخیر این موضوع حل شده است که صداهای جنگ طلبانه جز اینکه ناامنی یا مشکل ایجاد کند سود دیگری ندارد و هم اکنون امریکایی ها متوجه شده اند که  سلاح و تهدید وتحریم های ظالمانه دیگر کارایی ندارد .
 
عربستان برادر و دوست ایران است اما به برخی رفتارهای آن ها اعتراض داریم
 
دکتر لاریجانی  درباره رابطه ایران و عربستان نیز گفت : عربستانی ها برادران ما هستند و عربستان کشوری اسلامی و همسایه است اما ما  به برخی رفتارهای آنها اعتراض داریم .
 
وی افزود : چه دلیلی دارد که اشغال یمن و کشتار مردم بی دفاع این کشور با بهانه واهی احتمال ایجاد مشکل و تهدید از سوی یمن برای عربستان انجام شود و این برای یمن غیرقابل فهم است .
 
دکتر لاریجانی گفت :‌ سعودی ها باید توجه کنند که ناامنی در منطقه ثبات کل خاورمیانه را تحت الشعاع قرار می دهد و حمایت از تروریست ها آسایش کل جهان را از بین می برد .
 
رئیس مجلس مبارزه با داعش و بقیه تروریست ها در سوریه عراق و سایر کشورها را سیاست مورد حمایت ایران اعلام کرد و نفوذ ایران را در منطقه به دلیل حمایت از دموکراسی و احترام به رای ملت ها دانست .
 
گزارش کمیسیون ویژه برجام در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد/سند برجام با وجود برخی ایرادها قابل قبول است
 
دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد فعالیت کمیسیون بررسی برجام در مجلس گفت : این کمیسیون از ابتدای تشکیل با رای مجلس انتخاب شد و به صورت مستمر مشغول فعالیت است و در نهایت گزارش خود را  به مجلس خواهد داد و مجلس در مورد آن تصمیم گیری خواهد کرد .
 
وی افزود :‌ البته در مجلس  در مورد این توافق نامه اختلاف نظر وجود دارد و اینجانب شخصا ً این سند را با وجود اشکالات آن قابل قبول می دانم .
 
توافق هسته ای آزمونی برای امریکا است/تاثیر میزان پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام بر آینده روابط ایران و آمریکا
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که این توافق را زمینه ساز ارتباط ایران و آمریکا می دانست تصریح کرد : چنانچه رهبری معظم انقلاب تاکید کردند توافق هسته ای آزمونی برای امریکاست و ما بر اساس  میزان پایبندی امریکا به تعهداتش و رفتار آینده این کشور در مورد سایر موارد تصمیم گیری خواهیم کرد .
 
دکتر لاریجانی زمان طرح گزارش برجام در صحن مجلس را سه یا چهار هفته آینده عنوان کرد .
 
بازدید از مراکز نظامی و فشار اطلاعات محرمانه خلاف امنیت ملی است
 
رئیس مجلس  در مورد بازدید آژانس از مراکز نظامی ایران نیز گفت : آژانس توسط توافق می تواند نظارت داشته باشد  اما طبیعی است که هیچ کشوری امکان بازدید و افشای اطلاعات محرمانه نظامی خود را نمی دهد و این خلاف امنیت ملی است .
 
وی تاکید کرد:  ما به آنچه گاهی  برخی سیاست مداران جنگ طلب آمریکا مطرح می کنند توجه داریم و اینکه برخی  مقامات امریکا مدام تهدید می کنند  برای پرستیژ آمریکا هم خوب نیست و ما  می دانیم کسی که قصد جنگ دارد دائما تهدید توخالی نمی کند.
 
انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال خلیج فارس/اگر آمریکا دنبال آرامش است چرا هر روز به اسرادیل سلاح بیشتری می دهد
 
رئیس مجلس سیاست های امریکا در خلیج فارس را نادرست دانست و گفت : اگر امریکا به دنبال آرامش است چرا هر روز به اسرائیل و هم پیمانانش سلاح بیشتری می دهد و این منطقه را به انبار سلاح تبدیل می کند ؟
 
وی افزود :‌ آیا بهتر نبود  به جای این موضوع سیاست خلع سلاح هسته ای  در منطقه را دنبال می کرد ؟ 
 
مردم سوریه باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه ایران از ابتدا در مورد سوریه  به راه حل سیاسی معتقد بود گفت :‌ امروز همه متوجه شدند که  با راه حل نظامی نه تنها مشکل حل نشد بلکه  سبب ایجاد و تشکیل برخی گروه های  تروریستی شد .
 
وی افزود :  کسی نمی تواند در  اتاق های بسته  در مورد سوریه تصمیم بگیرد و  باید مردم این کشور تصمیم بگیرند .
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد  : جریانات افراطی در عراق و  سوریه  نباید تعیین کننده باشند زیرا این افراد مخالف هر گونه فعالیت دموکراسی هستند و همه باید بدانند  هیچ کس در خارج از سوریه نمی تواند برای مردم این کشور تصمیم گیری کند .
 
در این نشست مدیران و خبرنگاران رسانه های واشنگتن پست  ،  نیویورک تایمز  ، وال استریت ژورنال ، آسوشیتد پرس ، بلومبرگ  ، ایتارتاس ، المانیتور ،  گاردین ،  هافینگتن پست ، فرانس پرس ، النهار ،  رویترز ، یو اس ای تودی ، فرانکفورت اَلگماینه ، جوش دیلی فوروارد و سی بی اس حضور داشتند .
ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با دکتر لاریجانی

  نشست بررسی پروژه های مهم در دستورکار استان قم با حضور دکتر لاریجانی برگزار شد

  تضعیف ریشه‌های انقلاب خیانت است

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی