کد خبر : 1214
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در گفت و گو با رادیو ملی آمریکا:

تحقق تعهد ایران در توافق هسته ای منوط به اجرای تعهدات آمریکا است

تحقق تعهد ایران در توافق هسته ای منوط به اجرای تعهدات آمریکا است

 دکتر علی لاریجانی در آخرین روز از سفر به نیویورک در مصاحبه با خبرنگار رادیو ملی آمریکا در پاسخ به این سؤال که اگر تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شود شما چه کار خواهید کرد؟ افزود: بر اساس سند توافق هسته ای هیچ کشوری نمی تواند ایران را تحریم کند و این سند فضا را به سمت تعامل بیشتر دعوت می کند.

 
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:  ممکن است اختلاف نظرهایی در مسائل منطقه داشته باشیم اما این باید از راه خودش حل شود و امریکاییها نباید بهانه گیری کنند و کل سند توافق را زیر سؤال ببرند.
 
وی تصریح کرد: تاکنون هیچ یک از متحدان آمریکا جلوی تروریست ها ایستادگی نکرده اند و حتی خیلی از این متحدان پشت صحنه به تروریستها کمک می کنند.
 
دکتر لاریجانی گفت: آیا 30 میلیارد دلار سلاحی که در دست داعش است از کره مریخ آمده است؟
 
اجرای توافق هسته ای نمونه و معیاری برای سنجش تعهد آمریکا است
 
وی اجرای توافق هسته ای را نمونه و معیاری برای سنجش تعهد آمریکا دانست و افزود: اگر آمریکا به تعهداتش عمل نکند ما هم تصمیم خود را در این مورد خواهیم گرفت.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با کسانی که بخواهند سند توافق هسته ای را تخریب کنند می دانیم چگونه برخورد کنیم.
 
زمان طولانی رفع تحریم ها و نظارت های ویژه از ایرادات وارد به سند توافق هسته ای است
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه در مجلس نظرات مختلفی درباره توافق هسته ای وجود دارد افزود: برخی ایرادات مهمی به سند توافق دارند که مهمترین آنها محدود کردن فعالیت هسته ای ایران زمان طولانی رفع تحریم ها و نظارت های ویژه است.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه اکنون نمی توان نظر قاطع درباره رأی مجلس داد گفت: من روی هم رفته موافق سند هسته ای هستم و معتقدم از این سند می توان برای گام های بعدی استفاده کرد.
 
پاسخ رییس مجلس در مورد وضعیت پرونده جیسون رضاییان
 
دکتر لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره‌‌ آزادی جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی در ایران خاطر نشان کرد: حتماً راه حلی برای این موضوع وجود دارد همانگونه که تعدادی از زندانیان ایرانی اینجا در آمریکا زندانی اند این راه حل ها را باید سیاستمداران از طریق مبادله زندانیان پیدا کنند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال گفت: مرجع رسیدگی به پرونده متهمان و زندانیان در ایران قوه قضائیه است.
 
وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا قادر است از اعضای کنگره آمریکا برای دعوت به تهران اقدام کند؟ گفت: این امور نیاز به بررسی در سطح بالاتری دارد.
 
 رفع نگرانی های ملت ایران درباره دخالت های تاریخی آمریکا در امور داخلی کشورشان با راه حل های رمانتیک ممکن نیست
 
رئیس مجلس به تاریخچه ای از دخالت های امریکایی ها در امور داخلی ایران از جمله در کودتای 28 مرداد و حمایت از صدام در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: مردم ایران نگرانی هایی دارند اما من نمی گویم که باید در گذشته ماند ولی در عین حال نباید به دنبال راه حل های رمانتیک باشیم و اگر آمریکاییها رفتارشان را اصلاح کنند می شود در ایران صحبت کرد.
 
دکترلاریجانی گفت: اکنون که ما سند توافق هسته ای را امضا کردیم و قرار بود تعاملات را آغاز کنیم وزیر دفاع امریکا به طور مستمر از جنگ سخن می گوید و آیا در چنین فضایی ارتباط پارلمانی معنا دارد؟
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که جنگ طلبی تنها عامل تقویت ناامنی ها و ایجاد تروریسم است، تصریح کرد:در حال حاضر در یمن مطمئن باشید یک جریان تروریستی قوی در حال شکل گیری است و من و شما در مصاحبه بعدی شاهد این تحولات هستیم.
ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی