کد خبر : 1210
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت: گزارش‌جامع حضور رییس‌مجلس درسازمان‌ملل/ از دیدارهای پارلمانی تا هشدارهای برجامی

خانه ملت: گزارش‌جامع حضور رییس‌مجلس درسازمان‌ملل/ از دیدارهای پارلمانی تا هشدارهای برجامی

رییس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در نشست بین المجالس سازمان ملل در دیدارهای پارلمانی متعدد در ارتباط با مسائل منطقه به بیان نکات مختلف پرداخت و هم چنین نتایج کوتاهی و یا عدم تعهد آمریکا در اجرای برجام را گوشزد کرد.

به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی (بامداد روز شنبه 7 شهریور) برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک، تهران را با پروازی غیرمستقیم و غیراختصاصی به مقصد فرانکفورت ترک کرد.

براساس این گزارش رئیس مجلس شورای اسلامی در مسیر سفر پروازی خود به نیویورک، بعد از توقفی کوتاه در فرواگاه فرانکفورت آلمان، با یک پرواز غیراختصاصی دیگر این شهر را به مقصد نیویورک ترک کرد.

لازم به ذکر است در این سفر علیرضا مرندی نماینده مردم تهران، کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود، جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه، احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز، موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی، دکتر علی لاریجانی را همراهی می‌کنند.

گفتنی است محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس و علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور در فرودگاه امام خمینی (ره) رئیس مجلس و هیات همراه را بدرقه کردند.

 

تقویت دموکراسی راهکاری برای جلوگیری از جنگ و خونریزی در جهان است

دکتر علی لاریجانی بامداد امروز (شنبه 7 شهریور) قبل از سفر خود به نیویورک جهت شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان با حضور در جمع خبرنگاران در فرودگاه امام خمینی (ره) درخصوص برنامه‌های سفر خود گفت: سفر ما به سازمان ملل برای شرکت در بین‌المجالس است. بین‌المجالس از نهادهای باسابقه بوده و همه پارلمان‌های کشورهای دنیا در آن عضو هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در طول تحولاتی که در مسیر کار بین‌المجالس بوده، تلاش شده این سازمان متشکل‌تر و تاثیرگذارتر باشد و همواره این موضوع مطرح بوده است.

وی افزود: یکی از ایده‌های بین‌المجالس این بوده که با سازمان ملل که با دولت‌ها بیشتر در ارتباط است، به صورت نزدیک‌تری کار کند و در این رابطه هر چند سال یک‌بار اجلاس روسای مجالس جهان در سازمان ملل برگزار می‌شود.

دکتر لاریجانی بیان کرد: در چهارمین اجلاس بحث روی موضوعاتی مانند صلح و دموکراسی برای توسعه پایدار و آنچه که مردم می‌طلبند است و یک موضوع مهم بحث‌ها، با توجه به آشفتگی موجود در دنیا دستیابی به صلح پایدار و دموکراسی است.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه دموکراسی باید پایه‌ای برای صلح و ایجاد توسعه پایدار باشد، گفت: در دهه اخیر فراوانی جنگ‌ها باعث شده موضوع دموکراسی دوباره مورد توجه جدی قرار گیرد، بنابراین این اجلاس مجال خوبی برای ارزیابی روند طی شده در گذشته است.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: امروز باید چالش‌های پیش‌رو مخصوصا جریان‌های افراطی که در منطقه خاورمیانه وجود دارد رفع شود که یکی از مباحث اصلی در بین‌المجالس این موضوع است و در کمیته‌های بین‌المجالس موضوعات مرتبط با حقوق بشر و توسعه پایدار مورد توجه قرار خواهد گرفت.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: گرم شدن هوا و تغییرات آب و هوایی، یکی از موضوعات مهم دیگری است که در بین‌المجالس بررسی می‌شود، به دلیل اینکه این موضوع می‌تواند به چالش‌های اجتماعی و سیاسی دامن بزند.

وی افزود: در حاشیه این اجلاس، ملاقات‌هایی با روسای مجالس کشورهای مختلف خواهم داشت،‌ البته باید توجه کرد عنوان کنفرانس و واقعیت‌هایی که در زندگی برخی کشورها مانند مانند جنگ و خونریزی است، فرق دارد. بنابراین باید بر این مسائل فائق آمد.

دکتر لاریجانی گفت: موضوع فلسطین یکی از موضوعات دردآور برای عالم اسلام است. اگر واقعاً دنبال صلح و دموکراسی هستند، باید یک ساختار دموکراتیک برای فلسطین طراحی شود تا این کشور به صلح و توسعه پایدار برسد که البته از این موضوع فرار می‌کنند و همین عوامل برخی از کشورها باعث شده، به بحران‌ها در مناطقی مانند عراق و سوریه دامن زده شده و تبدیل به جریان‌های تروریستی شود، لذا در گفت‌وگوها می‌توان یک فضای دموکراتیک و صلح‌آمیز برای مردم این مناطق ایجاد کرد که از جنگ و خونریزی جلوگیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سخنرانی من یکی از محورها این خواهد بود که چگونه می‌توان ساختار دموکراتیک را به صورت واقعی، پایه‌ای برای ایجاد صلح قرار داد، به دلیل فاصله و گپی است که بین حرف‌های نظری که معمولا در همایش‌ها و کنفرانس‌ها زده می‌شود و آنچه در میدان عمل وجود دارد به طوریکه در میدان عمل جنگ و خونریزی وجود دارد، در حالی که در کنفرانس‌ها صحبت از دموکراسی است، طبعاً یک نگاه واقع‌بینانه می‌تواند فاصله و گپ را علاج کند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار خانه ملت مبنی بر اینکه در حاشیه اجلاس چه مذاکراتی درخصوص تقویت دیپلماسی اقتصادی انجام خواهد شد؟ گفت: حتما یکی از محورهای مهم سفر همین موضوع خواهد بود، فضای ایران در حال انتقال به یک شرایط جدید است که می‌تواند همکاری‌های اقتصادی با کشورهای جهان را افزایش دهد.

دکتر لاریجانی در این رابطه افزود: در این مدت اخیر هیات‌های کشورهای مختلفی که به ایران سفر می‌کنند، برای سرمایه‌گذاری در ایران ابراز علاقه‌مندی می‌کنند.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: این اجلاس فرصت مناسبی خواهد بود تا با روسای مجالس کشورهای مختلف در زمینه همکاری‌های دوجانبه با محوریت سرمایه‌گذاری و رونق تولید در ایران باشد، صحبت بیشتری شود.

وی درخصوص اوضاع داخلی یمن با بیان اینکه شرایط این کشور برای تمامی مسلمانان جهان بسیار دردآور و ناراحت کننده است، تصریح کرد: یمن یک کشور بزرگ و ریشه‌دار اسلامی بوده که مورد هجوم قرار گرفته و مساکن و زیربناهای آن تخریب شده است. در شرایط فعلی یک تصور متضاد وجود دارد، برخی از کشورها تصور می‌کنند با فشار نظامی مسئله در منطقه حل می‌شود که این موضوع فرسوده شده و بیشتر توجهات به سمت راه‌حل سیاسی برای حل مسائل سوریه و یمن است.

دکتر لاریجانی افزود: پیشنهاداتی برای حل مسئله یمن از سوی کشورهای عربی مطرح شده و همچنین پیشنهاداتی از طرف نماینده سازمان ملل ارائه شده است که اجمالا رایزنی‌های صورت گرفته، اما باید این موضوعات را با توجه به واقعیات توانمند کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند تا در یمن وحدت به‌وجود آید و گروه‌های مختلف یمن بتوانند مذاکراتی در سطح ملی داشته باشند و دولت وحدت ملی استقرار یابد و انتخابات و سایر سازوکارها در این بستر تعریف شود که امیدوارم این ساماندهی‌ها شکل بگیرد.

وی در این‌خصوص همچنین افزود: برخی کشورها تصور می‌کردند از طریق نظامی‌گری می‌توانند مسئله را حل کنند، این در حالی است که نتایج اندک این موضوع خساراتی برای آنها به دنبال داشت، بناراین آنها باید به جریان‌های قوی‌تر مانند راه‌حل سیاسی بپیوندند.

دکتر لاریجانی گفت: مسئله یمن و سوریه در چارچوب دموکراتیک حل خواهد شد و راه‌حل سیاسی یک راه‌حل پایدار بوده و هست، البته به شرطی که موضوع تبدیل به معاملاتت بیرون از خواسته ملت نباشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: اختیار حل مسئله باید در اختیار مردم آن کشور باشد و کشورهای علاقه‌مند باید سازوکاری فراهم کنند که اراده ملت‌ها تحقق یابد نه اینکه در اتاق بسته‌ای برای ملت‌ها تصمیم بگیربند و غنائم تقسیم کنند و در این رابطه به برخی از کشورهای قدرتمند گفتیم که روش‌های آنان جواب نمی‌دهد، بلکه مردم هر کشوری می‌توانند درباره سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرد.

 

تاکید دکترلاریجانی بر نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته‌ای/ مایر:لزوم توجه به ظرفیت ایران برای همکاری‌های اقتصادی

دکترعلی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در مقر سازمان ملل متحد عازم نیویورک است، اقامت کوتاهی در فرانکفورت داشت.

در این توقف کوتاه چند ساعته فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان که در برلین حضور داشت طی تماس تلفنی ضمن اظهار خوشامدگویی به دکتر علی لاریجانی در خصوص مسائل مهم دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

اشتاین مایر با توجه به شرایط مناسب و مثبت بین المللی پس از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 به ظرفیت قوی ایران برای همکاری اقتصادی اشاره کرد و افزود: شرایط برای گسترش روابط با ایران در همه زمینه‌ها فراهم است.

اشتاین مایر اظهار امیدواری کرد: در سفر مهرماه به ایران نسبت به بررسی زمینه توسعه همکاری‌ها اقدامات مثبتی انجام می شود.

وی همچنین سفر اخیر زیگمار گابریل وزیر اقتصاد و قائم مقام صدر اعظم آلمان به ایران را در این زمینه بسیار مفید و موثر عنوان کرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم در این گفت‌وگو به نقش مثبت آلمان در مذاکرات اخیر اشاره و اظهار امیدواری کرد که سرانجام سفرهای مقامات و شرکت‌های آلمانی به گسترش روابط اقتصادی منجر گردد.

 

دکتر لاریجانی وارد نیویورک شد

دکترعلی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که به منظور شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان بامداد (شنبه 7 شهریور) تهران را به مقصد سازمان ملل متحد ترک کرده بود پس از توقف چند ساعته در فرانکفورت ظهر امروز آلمان  را به قصد امریکا ترک و دقایقی پیش وارد فرودگاه نیویورک شد.

گفتنی است؛ دکترعلی لاریجانى و پنج نفر از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى که او را همراهى مى کنندوارد نیویورک شدند.غلامعلى خوشرو، سفیر و نماینده کشورمان در سازمان ملل و غلامحسین دهقانى، سفیر و معاون نمایندگى کشورمان در سازمان ملل،در فرودگاه جان اف کندى از هیئت پارلمانى کشورمان استقبال کردند.

رئیس مجلس شوراى اسلامى در گفت و گو با رسانه هاى ایرانى مستقر در نیویورک، اهداف این سفر پنج روزه را تشریح می کند.

چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان دوشنبه هفته جاری در نیویورک آغاز به کار می کند. موضوع اصلی اجلاس نیویورک صلح و امنیت بین المللی است که با حضور 133  کشور روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هفته آتی (9 تا 11 شهریورماه)  برگزار می شود و فقط مختص سران مجالس است.

اتحادیه بین المجالس بزرگترین اتحادیه غیر دولتی در جهان است  و از بزرگترین اتحادیه های سازمان ملل به شمار می رود.

چهارمین اجلاس جهانی روسای مجالس جهان از صبح دوشنبه نهم تا عصر چهارشنبه یازدهم شهریور و در دو نوبت صبح و عصر در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود.

 

دموکراسی،صلح و توسعه پایدار سه موضوع اصلی چهارمین اجلاس روسای مجالس

دکترعلی لاریجانی در بدو ورود به نیویورک با اشاره به اینکه مردم جهان بطور طبیعی این سه موضوع را می پسندند،تاکید کرد:اما اینکه در پناه دموکراسی ما به یک صلح پایدار و توسعه پایدار رسیدیم یا نه جای بحث دارد که چرا از درون این همه بحثهای نظری ما به یک نظم واقعی در میدان عمل نمی رسیم .

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:بین المجالس که یک نهاد متشکل از پارلمانهای کشورهای جهان است یک سابقه تاریخی نسبتا طولانی دارد و هرازچند وقتی هم در سازمان ملل جلسه اش را تشکیل می دهد.

وی افزود:هدف اصلی از برگزاری اجلاس روسای مجالس جهان این است که این نهاد و این سازمان که مربوط به پارلمانهای جهان است و سازمان ملل که نهادی مربوط به دولتهاست یک ارتباط روشنتر و نزدیکتری برقرار کند .

ذکتر لاریجانی تصریح کرد:موضوع این اجلاس با توجه به شرایطی که کشورهای مختلف بخصوص در منطقه ما دارند معلوم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات با روسای مجالس دیگر کشورها را از برنامه های جانبی چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان اعلام کرد و افزود:در این دیدارها روابط دوجانبه و توسعه کشور در مسیر سرمایه گذاری های مشترک و همچنین مسائل منطقه ای و بین المللی مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت .

وزیر خارجه آلمان بزودی به ایران سفر می کند

همچنین؛دکتر لاریجانی در ادامه گفت:در مسیر سفر به نیویورک توقفی در آلمان داشتیم که در این فاصله آقای اشتاین مایر در تماس تلفنی درباره روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای صحبت کرد .

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:وزیر خارجه آلمان بزودی به ایران سفر خواهد کرد و در این سفر بحثهای مهمی که وجود دارد مطرح خواهد شد .

لاریجانی به روابط عمیق اقتصادی ایران و آلمان از گذشته های دور اشاره کرد و تاکید کرد : در مسائل مختلف، چه هسته ای و چه مسائل دیگر ما گفتگو های سازنده ای داشته ایم و نقش آفرینی آلمانها را مثبت می بینیم .

 

ضرورت توسعه روابط ایران و ژاپن براساس منافع متقابل/خرسندی ژاپن ازتوافق هسته ای ایران و 1+5

دکتر علی لاریجانی که برای شرکت در اجلاس رؤسای مجلس عضو اتحادیه بین المجالس جهان در نیویورک به سر می برد در دیدار با همتای ژاپنی خود از ژاپن به عنوان کشور دوست مردم ایران یاد کرد و گفت: دیدگاه مثبتی از توسعه روابط با این کشور در بین مردم و مسئولان ایرانی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: ایران و ژاپن از رابطه عمیق و تاریخی در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان پشتوانه همکاری ها و تعاملات خود برخوردارند و باید از همه ظرفیت ها در مسیر ارتقای مناسبات بهره برد.

وی همچنین تصریح کرد: در ایران پس از تحریم، زمینه های گسترش همکاری ها و روابط بر اساس منافع متقابل در حوزه های اقتصادی، تجاری، صنعتی، نفت، صنایع پزشکی، پتروشیمی و سرمایه گذاری بیش از پیش فراهم شده است و ژاپن می تواند از این فرصت به نحو شایسته ای استفاده کند.

ابراز امیدواری برای ایجاد زمینه های تحقق موافقنامه استرداد مجرمان میان ایران و ژاپن

رییس قوه مقننه کشورمان با اشاره به تصویب موافقت نامه استرداد مجرمان میان دو کشور افزود: امیدواریم زمینه های تحقق این موافقتنامه هرچه زود تر فراهم شود.

دکترعلی لاریجانی در این دیدار از همتای ژاپنی خود برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

تاداموری اوشیما:آمادگی ژاپن برای آغاز دور جدید از روابط و مناسبات سیاسی، پارلمانی و اقتصادی با ایران

رئیس مجلس ژاپن هم در این دیدار از ایران به عنوان کشور مهم و برخوردار از تمدن و فرهنگ کهن یاد کرد و گفت: ایران و ژاپن روابط حسنه سنتی را در طول سال های متمادی گذشته تجربه کرده اند و با توجه به ظرفیت های موجود، همکاری ها و مناسبات دو کشور در زمینه های مختلف باید هر چه بیشتر توسعه یابد.

تاداموری اوشیما با اشاره به برخی زمینه های همکاری و تعاملات مشترک میان دو کشور افزود: ژاپن اکنون آمادگی دارد دوره جدیدی را در روابط و مناسبات سیاسی، پارلمانی، اقتصادی ، تجاری و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران آغاز کند.

ابراز خرسندی ژاپن از توافق هسته ای ایران و 5+1

وی ادامه داد: ژاپن از توافق هسته ای اخیر ایران و گروه 5+1 خرسند و امیدوار است بسته های اجرایی آن در همه طرف ها هر چه زودتر فراهم شود.

رییس مجلس ژاپن تصریح کرد: ژاپن خود قربانی سلاح هسته ای است و با درک شرایط دشوار منطقه خاورمیانه آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای گسترش ثبات و صلح منطقه ای و بین المللی است.

 

آغاز مراسم افتتاحیه چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان در نیویورک/سخنرانی دکتر لاریجانی در اجلاس

مراسم افتتاحیه چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان دقایقی پیش با سخنرانی دبیرکل سازمان ملل در نیویورک آغاز به کار کرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تا ساعاتی دیگر به عنوان هفتمین سخنران در این مراسم سخنرانی خواهد کرد.

گفتنی است موضوع اصلی اجلاس روسای پارلمان های جهان در نیویورک صلح و امنیت بین المللی بوده و 133  کشور در این اجلاس حضور دارند. کشورهای شرکت‌کننده در سطح رئیس  در این کنفرانس به شرح زیر است:

افغانستان (دو رئیس مجلس)، آندورا، آنگولا، آنیتگوا و باربادوا، بحرین، باربادوس، بلاروس، بلژیک(دو رئیس مجلس)، بنین، یونان، بولیوی، بونسوانا، برزیل، بلغارستان، کامرون (دو رئیس مجلس)، کانادا، شیلی(دو رئیس مجلس)، کومور، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، جمهوری دموکراتیک کنگو (دو رئیس مجلس)، جیبوتی، دومنیکا، جمهوری دومنیکن (دو رئیس مجلس)، السالوادور، گینه استوایی، استونی، نیجر، فنلاند، فرانسه، گابن، گرجستان، آلمان، غنا، یونان، گینه، گینه بیسائو، مجارستان، ایسلند، هند، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، عراق، ایرلند، اسرائیل، ایتالیا (دو رئیس مجلس)، جامائیکا، ژاپن، اردن، کنیا (دو رئیس مجلس)، کویت، قرقیزستان، لائوس، لتونی، لسوتو، لیبریا، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، ماداگاسکار، مالاوی، مالزی (نمایندگان سنا)، مالدیو، مالی، مالت، جزایر مارشال، موریس، میکرونزیا، موناکو، مغولستان، مونته‌نگرو، موزامبیک، نامیبیا (دو رئیس مجلس)، نیوزلند، نروژ، عمان، پاکستان، پاراگوئه، فیلیپین(نمایندگان)، مولداوی، روسیه،‌ رواندا (سنا)، ساموا، عربستان سعودی، سنگال، صربستان، سیشل، اسلوونی، آفریقای جنوبی (دو رئیس مجلس)، سودان، سوازیلند (سنا و نمایندگان)، سوئد، سوئیس (دو رئیس مجلس)، سوریه، تایلند (سنا)، تیمور شرقی، توگو، تونگا، ترینیدا و توباگو، تونس، ترکمنستان، اوگاندا، امارات، انگلیس (دو رئیس مجلس)، تانزانیا، وانواتو، زامبیا، زیمباوه، نیجریه، سائوتومه، سومالی، آذربایجان، چین، آرژانتین، ویتنام، بورکینافاسو، چاد، کنگو (دو رئیس مجلس)، فیجی، پرو، توالو، تاجیکستان

ناظرین نیز به شرح هستند:

بین‌المجالس عربی، پارلمانی اروپایی، مجمع بین‌المجالس کشورهای مشترک‌المنافع، مجمع پارلمانی کشورهای فرانسوی‌زبان، پارلمان آفریقا، مجمع پارلمانی کشورهای عضو اکو، مجمع پارلمانی کشورهای ساحل دریای سیاه، مجمع پارلمانی اورتدوکس، مجمع پارلمانی کشورهای مدیترانه، بین‌المجالس اسلامی، بین‌المجالس عربی، مجمع قانونگذاری شرق آفریقا، پارلمان آمریکای لاتین، مجمع پارلمان شورای اروپا، پارلمان عربی

 

زورگویی در موضوع‌هسته‌ای ایران جواب نداد/دموکراسی با بمب‌ و مسلسل ایجاد نمی‌شود

دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاحیه چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان در نیویورک با بیان اینکه برخی دولت‌هایی که برای مردم خود دموکراسی می‌خواهند، در ورای مرزهای خود، از دیکتاتوری و رژیم‌های خشن و مستبد، حمایت می‌کنند افزود: در صحنه بین‌المللی تئوری جنگ‌طلبی به بهانه گسترش دموکراسی، رفتار نامناسبی را شکل داده است. برخی دولت‌ها با استفاده از بمب و مسلسل به دنبال ایجاد دموکراسی در سایر کشورها هستند.

متن کامل سخنرانی دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در چهارمین اجلاس جهانی روسای مجالس جهان به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خانم رئیس، عالیجنابان

خانم‌ها، آقایان

نخست لازم می‌دانم از اقدامات شایسته جناب آقای "چودری" قدردانی نمایم و از اینکه این کنفرانس با عنوان زیبای "دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار و ایجاد جهانی که مردم طالب آنند" تشکیل یافته، ‌تشکر کنم.

سوال اصلی این کنفرانس وزین که شمار زیادی از روسای محترم مجالس کشورها و نمایندگان محترم پارلمان‌ها در آن حاضرند،‌ این است که آیا واقعاً امروز دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار است؟

بی‌تردید توسعه پایدار، با سه عنصر ثبات سیاسی، مردم‌سالاری و رشد اقتصادی متوازن قرین است. اما با کمال تاسف، منطق حاکم در میدان عمل سیاست، علی‌رغم همه بحث‌های نظری صحیح و زیبا، منطق زور است و تا زمانی که این تباین وجود داشته باشد، همچنان شاهد خشونت، جنگ و آوارگی در بین مردم جهان خواهیم بود.

در این بین، دو نکته تعجب‌آور وجود دارد: اول آنکه برخی دولت‌هایی که برای مردم خود دموکراسی می‌خواهند، در ورای مرزهای خود، از دیکتاتوری و رژیم‌های خشن و مستبد، حمایت می‌کنند. دوم آنکه در  صحنه بین‌المللی تئوری جنگ‌طلبی به بهانه گسترش دموکراسی، رفتار نامناسبی را شکل داده است. برخی دولت‌ها با استفاده از بمب و مسلسل به دنبال ایجاد دموکراسی در سایر کشورها هستند. واقعیت ذکر شده فوق موجب شده است تا نمونه‌های زیاد جنگ‌طلبی در فضای امروزی رخ دهد که از جمله آنها می‌توان به غصه‌های پردرد مردم مظلوم فلسطین و جنگ‌طلبی رژیم اسرائیل‌، جنگ و اشغال در عراق و افغانستان، جنگ در یمن و جنگ‌طلبی در سوریه اشاره کرد.

خانم رئیس و همکاران ارجمند

در مسئله هسته‌ای ایران نیز یک‌بار دیگر نشان داده شد که مسیر زورگویی جواب نمی‌دهد. برخی قدرت‌های بزرگ با سلاح تحریم پیش آمدند اما ملت ما مسیر پایداری را برگزید و در نهایت نیز ایستادگی ملت بزرگ ایران در برابر زور و تهدید و تحریم پیروز شد و مذاکرات سخت و فشرده به نتیجه رسید که مورد پشتیبانی ما است.

خانم رئیس، عالیجنابان

مبتنی بر آنچه گفته شد ما اعضای پارلمان‌ها، با هدف قرار گرفتن دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار، باید تلاش کنیم دولت‌ها به شکل واقعی، تابع این هدف بزرگ عمل نمایند، نه آنکه به بهانه منافع ملی، همه مفاهیم باارزش عصر ما یعنی دموکراسی، صلح و توسعه پایدار را تضییع کنند.

همکاران ارجمند

بدون شک در این‌گونه کنفرانس‌ها باید دو اقدام مهم و نتیجه‌بخش را مدنظر قرار دهیم: یکی شناسایی آسیب‌ها و دوم ارائه راهکارها. پارلمان‌ها باید نقش قوی‌تری در اصلاح صحنه سیاست برعهده گیرند. پارلمان‌ها می‌توانند مانع جدی در مقابل اشغالگری باشند؛ پارلمان‌ها می‌توانند بودجه‌هایی که صرف اشغال و تجاوز می‌شود آنها را به سوی توسعه و پیشرفت همان کشورها سوق دهند. اگر یک‌دهم بودجه‌ای که صرف اشغال عراق و افغانستان شد، صرف توسعه و آبادانی این دو کشور می‌شد، قطعا امروز با ناامنی و تروریسم دراین دو کشور مواجه نبودیم.

باید آگاه باشیم که مردم جهان مخصوصاً جوانان، بیدار شده‌اند و بیش از هر زمان دیگری با تزویرهای سیاسی و در عین حال با حقوق خود آشنا هستند و در مقابل بی‌عدالتی  و سرکوب و اشغال، راه مقابله و مبارزه را پیش می‌گیرند و در این مسیر، ای بسا در دام جریان‌های ترویستی قرار گیرند. اگر کشورهای قدرتمند می‌خواهند آتش تروریسم فروکش کند، باید دست از زورگویی و ماجراجویی و اشغالگری بردارند.

عالیجنابان

ما در این کنفرانس، دموکراسی را پایه صلح می‌دانیم. آیا بهتر نیست برای مردم مظلوم فلسطین نیز همین اصل را قائل باشیم تا با برگزاری یک رفراندوم حکومت خود را انتخاب کنند؟ در پایان امیدوارم این کنفرانس در جهت تحقق شعار ارزشمند انتخاب شده، دستاورد ملموسی برای ملت‌ها داشته باشد.

از توجه شما متشکرم

پیش از این روسای مجالس کشورهای اوگاندا،هند،چین،اردن،ویتنام،برزیل،تونس و ژاپن در چهارمین نشست روسای مجالس به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

دکترلاریجانی:ضرورت حضور ایتالیا در صنعت نفت و گاز ایران/ تقدیر رییس مجلس ایتالیا از مبارزه ایران با داعش

دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان، به نیویورک سفر کرده است، با رییس مجلس ایتالیا دیدار کرد .

دکتر لاریجانی در این دیدار با استقبال از توسعه روابط دوجانبه به ویژه در زمینه های اقتصادی گفت: معتقدیم ادامه همکاری اقتصادی باید با انتقال فناوری صورت گیرد و با این رویکرد، آماده گسترش همکاری ها هستیم.

رییس قوه مقننه کشورمان در این زمینه سرمایه گذاری در بخش نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع را از جمله زمینه های لازم برای همکاری ایران و ایتالیا خواند.

تاکید بر روابط تاریخی دو کشور

دکتر لاریجانی همچنین با تاریخی خواندن روابط دو کشور گفت: ایران و ایتالیا با تکیه بر مشترکات تاریخی خود می توانند در همه زمینه ها به ویژه اقتصادی و نیز مبارزه با تروریسم همکاری کنند.

لاریجانی مبارزه با تروریسم را موضوعی جهانی و مربوط به همه کشورها دانست و گفت: باید با معضل تروریسم برخوردی راهبردی و فرامنطقه ای شود.

پیه رو گراسو:ایتالیا خواستار بازگشت به جایگاه خود به عنوان نزدیک‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا شد

رئیس مجلس سنای ایتالیا نیز در این دیدار بازگشت کشورش به جایگاه شریک نخست تجاری ایران در اروپا را خواستار شد و گفت: توافق هسته ای فرصتی بزرگ در مسیر بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپاست.

پیه رو گراسو نقش ایران را در منطقه و خاورمیانه کلیدی خواند و گفت: مبارزه ایران با گروه های تروریستی به ویژه داعش، قابل قدردانی است و دو کشور همکاری های خوبی در زمینه های مقابله با جرائم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر دارند.

 

هشدار دکترلاریجانی درباره خطرات ادامه جنگ در یمن/تاکید بان‌کی‌مون بر نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم

دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان، به نیویورک سفر کرده است، با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد .

دکتر لاریجانی در این دیدار به حضور تروریست ها در عراق، سوریه و یمن اشاره کرد و گفت: ائتلاف ضد داعش، در عمل موجب جری تر شدن این گروهک شده است و کشورهای قدرتمند نتوانسته اند در مبارزه با داعش، هیچ اقدام قابل توجهی انجام دهند.

وی خطرات ادامه جنگ در یمن را نیز به بان کی مون یادآورد شد و تصریح کرد: این جنگ می تواند مشکلات فراوانی را در منطقه ایجاد کند.

رییس قوه مقننه با تاکید بر نقش سازمان ملل در حل بحران یمن، توقف جنگ و آغاز گفتگو برای تشکیل دولت وحدت ملی را تنها راه حل دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد تا در تحقق این هدف مهم کمک کند.

دکتر لاریجانی در این خصوص تاکید کرد: باید مراقب بود تا مدیریت صحنه بحران در سوریه به دست تروریست ها نیفتد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین به نتایج مذاکرات هسته ای بعد از دوازده سال اشاره کرد و گفت: البته این توافق اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

بان کی مون:ضرورت ایفای نقش فعال تر ایران در مسائل منطقه‌ای و جهانی

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس چهارم روسای مجالس جهان، ایفای نقش فعال تر ایران در مسائل منطقه ای و جهانی را خواستار شد.

بان کی مون ضمن اعلام موافقت با ارزیابی دکتر لاریجانی از وضع داعش در منطقه، نقش ایران در مبارزه با تروریسم را سازنده خواند و گفت: ایران و سازمان ملل می توانند در مبارزه با تروریسم و افراط گرائی، بیشتر همکاری کنند.

وی به بحران و جنگ در یمن نیز اشاره کرد و گفت: اوضاع انسانی در یمن بسیار وخیم است و هشتاد درصد از مردم این کشور یعنی بیست و یک میلیون نفر نیازمند کمک فوری هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار نقش فعال ایران در حل بحران یمن شد

بان کی مون همچنین توافق هسته ای را دستاوردی بزرگ برای ایران و سازمان ملل خواند و از سفرش به تهران در آینده نزدیک خبر داد.

 

ضرورت اجرای برجام با دقت کافی/ دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل خط مقدم کار دیپلماسی است

دکتر علی لاریجانی در ادامه سفر به نیویورک در دیدار با سفیر و در سازمان ملل با قدردانی از تیم مذاکره کننده هسته ای بویژه آقای ظریف گفت: بد خواهان و رژیم صهیونیستی نمی خواهند کار محقق شود ولی با تلاش‌هایی که صورت گرفته است جمهوری اسلامی ایران رشد اقتصادی بزرگی در پیش دارد .

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: باید در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک دقت کافی صورت گیرد تا صدمه ای به کشور وارد نشود.

وی با بیان اینکه حجم و جنس کار ما با سازمان ملل در دوره جدید فرق می کند، تصریح کرد : گزارش‌های مغرضانه حقوق بشر علیه ایران از مواردی است که می توان با کار کارشناسی آن را خنثی کرد .

دکترلاریجانی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را خط مقدم کار دیپلماسی دانست و افزود : کار این دفتر در مقطع کنونی بسیار مهم است و باید با تلاش مضاعف بدنبال تجربه و تخصصی تر شدن کار در این حوزه بود.

 

اتحادیه بین‌المجالس جهانی نباید در قبال مبارزه با تروریسم منفعل باشد

دکترعلی لاریجانی که به منظور شرکت در چهارمین کنفرانس روسای مجالس جهان در نیویورک به سر می برد در دیدار با صابر حسین چودری گفت: این اتحادیه در قبال تحولات مهم سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی جهان باید نقش فعال و سازنده ای ایفا کند.

حمایت مجلس ایران از تقویت نهاد اتحادیه بین المللی برای تامین منافع ملت‌ها

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب با مهم خواندن نقش اتحادیه بین المجالس جهانی در تحولات بین المللی بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر ظرفیتهای این نهاد پارلمانی در مواجهه با موضوعات مهم جهانی تاکید کرد و گفت : مجلس ایران از تقویت نهاد اتحادیه بین المللی برای تامین منافع ملت‌ها و گسترش صلح و امنیت در جهان حمایت می کند .

وی ادامه داد : هزینه ای که صرف فعالیت‌های ساخت سلاح و تجهیز گروه های تروریستی می شود اگر برای رفاه و پیشرفت کشورهای هدف به کار گرفته شود اثری از افراط گرایی و تروریسم نخواهد ماند .

انتقاد از حمله غیرقانونی به یمن و نیاز مبرم مردم این کشور به امکانات اولیه

دکتر لاریجانی به حمله غیر قانونی به یمن و نیاز مبرم مردم این کشور به امکانات اولیه اشاره و تصریح کرد : اتحادیه بین المجالس با اعزام یک هیات حقیقت یاب به منطقه و بررسی راههای کمک به مردم این کشور در کاهش مشکلات آنها بکوشد.

کشورهای دارای تجهیزات نظامی و هسته ای سرمایه های خود را صرف رفاه بشری کنند

در ادامه این دیدار رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی با ابراز خرسندی از حضور هیئت ایرانی در اجلاس نیویورک ، از ایران بعنوان کشوری مهم و دارای فرهنگ و تمدن غنی یاد کرد و گفت : گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران همواره مشارکت هدفمند و سازنده ای در فعالیت های این اتحادیه داشته است.

چودری افزود : جهان دوران دشواری را پشت سر می گذراند و همه کشورهای دارای تجهیزات نظامی و هسته ای اگر سرمایه های خود را صرف رفاه بشری کنند فقر و مشکلات در جهان ریشه کن می شود.

اتحادیه بین المجالس با صدور بیانیه‌ای از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 حمایت کرد

وی خاطر نشان کرد : اتحادیه بین المجالس با صدور بیانیه ای از توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 حمایت کرد و امیدواریم ملت ایران پس از تحمل تحریم ها در مسیر پیشرفت گام بردارند.

رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی از جمهوری اسلامی ایران بعنوان عضو فعال این اتحادیه یاد کرد و خواستار استمرار همکاری مجلس شورای اسلامی با اتحادیه بین المجالس جهانی در حل و فصل بحرانهای منطقه ای شد.

 

ایران و حزب الله نقش مسئولی در منطقه دارند/ضدیهودی نیستیم اما با اسرائیل مخالفیم

دکتر علی لاریجانی در ادامه سفر به نیویورک برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان، با کریستین امان پور، خبرنگار سی ان ان گفتگوی اختصاصی کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این گفت و گو با اشاره به جمع بندی هسته ای ایران و 1+5 گفت: این توافق ، توافق قابل قبولی است، هرچند که اشکالاتی هم در آن ممکن است وجود داشته باشد ولی آن را قابل قبول می دانیم.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه این جمع بندی هم در مجلس و هم در شورایعالی امنیت ملی در حال بررسی است افزود: البته در مجلس آراء مختلف است، برخی ایرادهائی را متوجه اجزای این جمع بندی کرده اند اما نکته ای که هست اینکه هم موافقان دلایلی دارند که دلایل آنها بیشتر درباره کلان موضوع است و هم مخالفان دلایلی دارند که به اجزاء آن مربوط می شود. لذا باید زمان داد تا این بحث ها پخته شود و در نهایت به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: الان نمی شود قضاوت روشنی داشت، باید در مسیر بحث نقاط مثبت و منفی آن را بررسی کرد. فکر می کنم در یک ماه آینده این بحث ها به نتیجه برسد و در واقع بتواند ابعاد مختلف آن را مورد ارزیابی قرار دهد. در این مذاکرات، آمریکائی ها زورگوئی کردند ولی خوشبختانه جمهوری اسلامی توانست به برخی از خواسته هایش برسد و آنها را در سند بگنجاند.

باید ارزیابی واقع بینانه در مورد توافق هسته ای داشت/ آمریکائی ها زورگوئی کردند

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه باید ارزیابی واقع بینانه درباره این جمع بندی داشت گفت: مسیری در گذشته در مورد موضوع هسته ای ایران دنبال می شد که بیشتر بر محور زور و تحریم استوار بود که این نشان داد که ظرفیت کارآمدی ندارد و به همین دلیل امریکائی ها مسیر مذاکره را دنبال کردند که این مسیر واقع بینانه تری نسبت به گذشته است.

وی در خصوص این توافق تصریح کرد: تلقی ما این است که این می تواند یک آغازی باشد برای فهم درست تر از مسائلی که در سطح بین المللی و منطقه ای به صورت یک چالش در می آید و ضررهایی به همه می زند. لذا حل این مسئله همیشه می تواند کمک کننده باشد.

آمریکایی ها در گذشته صدام را به جنگ علیه ایران تشویق کردند

دکتر لاریجانی با مهم شمردن تفسیر صحیح از رفتار گذشته  برای حل مشکلات منطقه و بین المللی به نحو واقع بینانه و عاقلانه گفت:  در این تردیدی نیست که رفتار گذشته آمریکا، مسئله سازی و جنگ طلبی برای منطقه بود و خسارات زیادی را به وجود آورد. جنگ طلبی هایی که در دوره رئیس جمهور قبلی آمریکا در منطقه ما ایجاد شد، چیزهای ساده ای نبود، حمله به افغانستان، به عراق، جنگ سی و سه روزه که اسرائیل علیه مردم لبنان راه انداخت و پشتش گرم بود به آمریکائی ها. خسارتی که مردم عراق از جنگ دیدند و بیش از یک میلیون نفر کشته و زخمی شدند. اینها چیز ساده ای نیست.

وی تصریح کرد: حتی خود جنگ علیه ایران که الان در اسناد و مدارکی که مسئولان اطلاعاتی عراق منتشر کردند، نشان می دهد که آمریکائی ها صدام را تشویق و پشتیبانی کردند در جنگ. این روش ها باعث شد که نام شیطان بزرگ روی آمریکا گذاشته شود. بنابر این، اینکه نگاه مردم ایران به این رفتارها منفی است، مسئله ای طبیعی و درست است.

وضعیت سوریه بدون کمک ایران برای مبارزه با تروریست ها بدتر از لیبی می شد

رییس قوه مقننه کشورمان درباره همکاری ایران و حزب الله با دولت سوریه در مواجهه با تروریست ها گفت: مسائل منطقه، مسائل نسبتاً پیچیده ای است که باید در کل نگاه عمیقی به انها داشت. اگر ایران در سوریه کمک نمی کرد که در آنجا تروریست ها جلوتر نیایند، تردید نکنید که سوریه بدتر از لیبی می شد، جنگ به شکل دیگری در می آمد که همه کشورهای همسایه از آن متضرر می شدند و بحران وسیع تری به وجود می آمد. کما اینکه در سوریه و جنگ طلبی در آنجا، نتیجه اش ظهور داعش و جبهه النصره شد.

وی ادامه داد:در سوریه که دو گروه تندرو و افراطی هستند و این ها حمله کردند به عراق و تا موصل پیش رفتند. این می توانست در همه جا تکرار شود و این حادثه کوچکی نبود، بنابراین ایران نگاهی راهبردی و عمیق را در منطقه دنبال کرد که جلو تروریست ها را تا حدی که می توانست گرفت، البته برخی کشورها در منطقه به تروریست ها کمک کردند و برخی از کشورهای بزرگ هم با تحلیل غلط به این تروریست ها با عنوان مخالفان، کمک کردند.

تئوری حل بحران سوریه از طریق جنگ طلبی عقیم ماند

دکتر لاریجانی در ادامه تاکید کرد: نکته مهم این است که از سال 2001 میلادی که اقدام ضد افغانستان و اشغال این کشور رخ داد تا امروز، هر کشوری که اشغال شده، در بطن آن یک جریان تروریستی ظاهر شده و مهم تر این است که ارزیابی از روند جریانات تروریستی این است که تروریست ها، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، رشد کرده اند و سرزمین و امکانات تسلیحاتی پیدا کرده اند.

وی افزود: حال سئوال این است که آیا با این رفتارهای جنگ طلبانه، ما می خواهیم خاورمیانه را تبدیل به یک دیگ جوشانی کنیم که هیچ مدیریت نپذیرد، یا واقعاً همانطور که شعار می دهند، دنبال این هستند که جریانات افراطی را از مسیر کار مدیریت منطقه کنار گذارند؟ فکر می کنم ایران و حزب الله نقش مسئولیت پذیری در منطقه داشته اند، کما اینکه در عراق مشاهده کردید که اگر ایران به کمک دولت عراق نمی آمد، الان معلوم نبود وضع عراق چه می شد؟ لذا نگاه به مسائل منطقه ای باید عمیق تر شود.

دکتر لاریجانی درخصوص مساله سوریه تصریح کرد: اما مسئله سوریه را ما معتقد بودیم از ابتدا باید از طریق سیاسی حل شود، ولی برخی کشورها قبول نداشتند و تصور می کردند با جنگ طلبی می توانند مسئله سوریه را پایان دهند. این تئوری عقیم ماند، لذا امروز طرفداران راه حل سیاسی بیشتر شده اند و ما آماده ایم که در یک راه حل سیاسی اگر کشورهای دیگر راست بگویند، مشارکت کنیم و دولتی که بر اساس دموکراسی و رای اکثریت و دولت وحدت ملی باشد که همه بخش های اقلیت را در بر بگیرد و اقلیت هم حقوقی داشته باشد، در آنجا به وجود آید ولی این ساز وکار دقیق تری می خواهد که ما آماده مشارکت در این زمینه هستیم.

برخی کشورهای منطقه مشکلات خود را پشت سر ایران و ایران هراسی پنهان می کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی کشورهای منطقه مشکلات خود را پشت سر ایران و ایران هراسی پنهان می کنند گفت: در دویست سال گذشته دیده نشده ایران به کشوری تجاوز و یا حمله کرده باشد. اما ما از طرف کشورهای عربی هدف حمله قرار گرفته ایم و صدام وقتی به ایران حمله کرد، خیلی از کشورهای عربی به او کمک کردند. بنابراین ایران هیچ دلیلی ندارد که به کشورهای عربی حمله کند و سابقه تاریخی اش هم این را نشان نمی دهد بلکه ما معتقدیم به ترتیبات امنیتی با ثبات که شامل روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی با کشورهای منطقه شود.

وی تصریح کرد: اگر این کشورها واقعاً قبول دارند که می خواهند امنیت پایدار و ثبات سیاسی داشته باشند، می توانند وارد ترتیباتی شوند که از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی با هم کار بکنیم. به هر حال من تردیدی در این ندارم که سیاست جمهوری اسلامی، سیاست همکاری و هماهنگی با کشورهای همسایه است.

جمهوری اسلامی ایران یهودیت را یک آیین توحیدی می داند

دکترلاریجانی در ادامه با اشاره به موضع ایران درباره یهودیان گفت: بحثی که راجع به موضع ایران درباره یهود گفته می شود، کاملاً غلط است. ما یهودیت را یک آئین توحیدی می دانیم و برای حضرت موسی و تورات کتاب ایشان احترام قائل هستیم و او را از پیامبران بزرگ می دانیم. در ایران هم یهودی ها با اینکه تعدادشان بسیار اندک است و حدود بیست هزار نفرند ولی یک نماینده درمجلس دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که حقوق اقلیت ها در ایران حفظ می شود، گفت: هم مسیحیان، هم زرتشتیان و هم یهودیان از حقوق خود برخوردارند ما نه تنها ضد یهود نیستیم، بلکه احترام برای یهودیت قائلیم کما اینکه برای مسیحیت قائل هستیم اما اگر ما در مورد اسرائیل ایرادی داریم، ایراد در این است که چرا مردم فلسطین را به کشورهای دیگر آواره می کنید تا آنها بروند با یک زندگی فقیرانه در اردوگاهها زندگی کنند، بعد از کشورهای دیگر یهودی ها را بار بزنیم و ببریم در اسرائیل؟ و آن طور با خشونت با مسلمانان فلسطین عمل می کنید؟

وی تصریح کرد: این یک واقعیت تلخ برای عصر حاضر است که به وضوح می بینند ملتی را از سرزمین خودشان بیرون می کنند، یک عده دیگر را از جاهای دیگر منتقل می کنند. این یک ظلم است و این اشکال به خود اسرائیل بر می گردد که بخاطر تضادهای اینگونه، تحمل ندارد و ظرفیتی برای خودش نمی تواند تدارک ببیند. بنابراین آن را باید ریشه ای حل کرد.

کشورهای اسلامی در منطقه نگران رفتارهای ماجراجویانه اسرائیل هستند

رییس مجلس شورای اسلامی درباره مساله اسرائیل گفت:  مسئله اسرائیل موضوعی است که سالهای سال، همه کشورهای عربی درباره ان نگرانی داشته اند و علتش باز می گردد به رفتار اسرائیل که تئوری از نهر تا بحر را دنبال می کرد و ضمناً درباره سرنوشت مردم فلسطین و اماکن مقدس آنجا رفتار توهین آمیز و خلاف انسانیت داشت.

وی افزود: همه اینها باعث شده بود که اعراب در قبال اسرائیل همیشه احساس نگرانی می کردند. همین الان ، تنها کشوری که در خاورمیانه سلاح های کشتار جمعی و بمب اتمی دارد و بیش از دویست کلاهک هسته ای دارد، اسرائیل است و مرتب هم ناامنی ایجاد می کند. حتی در داخل سوریه ، اسرائیل با برخی گروه های تروریستی همکاری دارد و ما اطلاعات آن را نیز داریم. این رفتار ماجراجویانه در منطقه، مسئله ای است که همه کشورهای اسلامی را نگران و تنفر ایجاد کرده است. مسئله اسرائیل، مسئله یهودیت نیست. یک تئوری است که در حال مسئله سازی در منطقه است و ماجراجوئی هایی را دارد به وجود می آورد.

پیشنهاد رهبر انقلاب اسلامی ایران برای حل مساله فلسطین

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره راه حل مسئله فلسطین گفت: چند سال پیش رهبر انقلاب اسلامی ایران آیت الله خامنه ای، پیشنهادی را مطرح کرد که به نظر من با اصول دموکراتیک در ساختار این جهان کاملاً انطباق دارد. ایشان گفتند راه حل مسئله فلسطین در این است که یک رفراندومی بشود از همه کسانی که در فلسطین زندگی می کردند، چه یهودی، چه مسلمان، چه مسیحی تا آنها سرنوشت خودشان را تشخیص دهند.

وی افزود: این راه حل اساسی مسئله فلسطین است و ایران به این پایبند است. اگر کشورهای بزرگ واقعاً بخواهند این مشکل را در منطقه حل کنند باید به یک ساختار دموکراتیک اعتقاد داشته باشند.

علاقه ای به نگهداری افراد در زندان نداریم

رییس قوه مقننه ایران  درباره اتهامات جیسون رضائیان و سرنوشت قضایی او هم گفت: اطلاع دقیقی از پرونده رضائیان ندارم و باید از قوه قضائیه سئوال کرد ولی ما هیچ علاقه ای به اینکه افراد را در زندان نگه داریم، نداریم.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چون قوه قضائیه مستقل است، باید مسئله را رسیدگی کند البته به این نکته هم توجه کنید که تعداد زیادی ایرانی هم در آمریکا به جرم های مختلف و اینکه برخی از این اتهامات عجیب و غریب هم هست، زندانی هستند و باید برای آنها فکری کرد و نگران بود. ما فکر می کنیم برای همه این ها باید تلاش کنیم که زندان کمتری تحمل کنند. اما درباره پرونده رضائیان نمی توانیم از منظر قوه مقننه، چیزی را به قوه قضائیه تحمیل کنیم. باید پرونده او را دید و فکر می کنم عدالت، بالاتر از هر صنفی است. هر کسی در هر رشته ای که است، باید در پیشگاه قانون علی السویه باشد ولی تلاش های دیپلماتیک در این زمینه مناسب است.

 

کلید حل بحران سوریه در دست تروریست ها نیست/انتقاد از عدم رعایت اصل بی طرفی از جانب نمایندگان ویژه سازمان ملل در مسئله سوریه

دکتر علی لاریجانی در حاشیه چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در دیدار با همتای سوری خود با بیان اینکه برخی هم از تروریست ها می ترسند و هم بدنبال جنگ طلبی هستند گفت: اینکه کلید خاورمیانه را بدست تروریست ها دهیم راه حل سوریه نیست .

رئیس مجلس شورای اسلامی پایان بحران سوریه را راه حل های سیاسی توصیف و تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود می داند تا فراهم شدن زمینه های گفتگو و صلح در سوریه از دولت ومردم این کشور حمایت کند .

قدردانی رییس مجلس ملی سوریه از جمهوری اسلامی برای حمایت از کشورش

محمد جهاد اللحام رئیس مجلس ملی سوریه هم با قدردانی از مواضع قاطع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از کشورش گفت: محور مقاومت قطعاً پیروز خواهد شد چون مبتنی بر مبانی اخلاقی است و یک شریک ضعیف در آن دیده نمی شود.

وی با انتقاد از اینکه مسئله مبارزه با تروریسم در چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان کمتر مورد توجه قرار گرفته است افزود: بیشتر سخنرانی روسای مجالس درباره توسعه پایدار است و گویا در دنیا تروریست وجود ندارد .

رییس مجلس ملی سوریه با ابراز تاسف از اینکه نمایندگان ویژه سازمان ملل و میانجی ها اصل بی طرفی را در حل بحران سوریه رعایت نمی کنند گفت : همه در مورد صلح صحبت می کنند اما وقتی به اولویت ها می رسیم حرف و عملشان فرق می کند.

 

دکترلاریجانی: مبارزه با تروریسم مشارکت همگانی را می طلبد/ تاکید دسوزا بر لزوم بازگشایی سفارت انگلیس در تهران

دکترعلی لاریجانی در حاشیه اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک در دیدار با رئیس مجلس اعیان انگلیس با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم مشارکت و همکاری همگانی را می طلبد گفت : جریان تروریستی و افراط گری محدود به منطقه نیست و می تواند برای همه خطرناک باشد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی نتیجه ائتلاف برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان را افزایش 40 برابری تولید آن دانست و گفت : مواد مخدر منبع درآمد تروریست ها در افغانستان است و اراده بین المللی برای مبارزه با آن وجود ندارد.

دکتر لاریجانی افزود : ما سالها مسئولیت مبارزه با مواد مخدر را به تنهایی بر عهده داشتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اولویت در همکاریهای اقتصادی را انتقال فناوری دانست و گفت : بازار 80 میلیون نفری و منابع عظیم نفت و گاز فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری در ایران فراهم کرده است.

 رئیس مجلس اعیان انگلیس: بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به رفع تنش ها کمک می کند

رئیس مجلس اعیان انگلیس هم در این دیدار خواستار انتقال فناوری از ایران شد و گفت : بازگشایی سفارت انگلیس در تهران به رفع تنش ها کمک می کند و می تواند آغاز فصل جدیدی در روابط دو کشور باشد.

بارونس دسوزا با اشاره به اینکه انگلستان علاقمند به توسعه روابط پارلمانی با ایران است توسعه همکاریهای پژوهشی مجالس دو کشور را خواستار شد .

 

تروریسم خطری جهانی است/نگاه مثبت کلی به توافق هسته ای ایران با وجود برخی ایرادها

دکترعلی لاریجانی که برای شرکت در چهارمین دوره اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک به سر می برد در دیدار با نایب رئیس مجلس فرانسه مبارزه با تروریسم در منطقه را برای هر دو کشور مهم دانست و افزود : جریان تروریستی فقط به منطقه ما محدود نمی شود و خطری جهانی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی سرمایه گذاری در بخش های نفت ، گاز و پتروشیمی را از اولویت های ایران در همکاری های اقتصادی دانست و گفت: ایران منابع وسیع نفت و گاز دارد که می تواند  همکاری در حوزه گاز برای امنیت انرژی اروپا هم  موثر باشد.

وی افزود : توافق هسته ای ایران و 1+5 با اینکه اشکالاتی دارد توافقی قابل قبول است و می شود به آن  مثبت نگاه کرد اما باید صبر کنیم تا ببینیم نتایج بحث ها در مجلس ایران چه می شود.

لاریجانی با دعوت از رئیس مجلس فرانسه برای سفر به ایران  افزود : گروه های دوستی پارلمانی دو کشور هم می توانند فعال شوند.

لورنس دامونت: توافق هسته ای فرصتی برای ارتقا روابط ایران با اتحادیه اروپا است

نایب رئیس مجلس فرانسه هم  در این دیدار توافق هسته ای را فرصتی برای بهبود روابط با اتحادیه اروپا دانست و گفت : این توافق زمینه ای برای گفتگوها  در سایر حوزه هاست.

لورنس دامونت خواستار تقویت  مناسبات  پارلمانی ایران و فرانسه شد و افزود : توسعه این روابط زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی در دو کشور فراهم می کند.

 

نقش آفرینی مثبت عمان در حل بحران سوریه/ دولت وحدت ملی راه حل بحران یمن است

دکترعلی لاریجانی در حاشیه چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک در دیدار با رئیس مجلس عمان کار نظامی را در سوریه بی نتیجه خواند و گفت : مسئله سوریه به جایی رسیده است که باید یک راه حل سیاسی شرایط را تغییر دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نقش آفرینی عمان را در حل بحران  سوریه مثبت ارزیابی کردوگفت : مسئله سوریه فقط با اراده مردم این کشور و از طریق دموکراتیک حل می شود.

وی افزود : همه گروه های سیاسی به استثنای تروریست ها و گروه های افراطی می توانند در آینده سوریه نقش داشته باشند.

لاریجانی دولت وحدت ملی را راه حل بحران یمن دانست و گفت : نقش عمان در منطقه به ویژه در مذاکرات یمن  بسیار مثبت است.

خالد بن حلال بن ناصرالمعلولی: گفتگوهای سیاسی تنها راه حل حفظ منافع ملت ها/ ضرورت تقویت مناسبات اقتصادی بین ایران و عمان

رئیس مجلس عمان هم  در این دیدار با بیان اینکه  راه های نظامی تا کنون جز کشتار ، آوارگی و تخریب تاسیسات زیر بنایی نتیجه دیگری نداشته است گفت : معتقدیم  گفتگوهای طرف های سیاسی تنها راه حل حفظ منافع ملت هاست.

شیخ خالد بن حلال بن ناصرالمعلولی روابط ایران و عمان را در بالاترین سطح دانست وافزود : این سطح از روابط زمینه را برای تقویت مناسبات اقتصادی فراهم کرده است.

 

تاکید رئیس مجلس بر لزوم آزادی زندانیان ایرانی در مالزی/ امت اسلام باید بر اصول مشترک بین خود تکیه کنند

دکترعلی لاریجانی در حاشیه چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک با رئیس مجلس مالزی دیدار و گفتگو کرد.

دراین دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصول مشترک بین ملت های مسلمان از تفرقه بین امت اسلام و ظهور فرقه های افراطی و تروریستی در جهان اسلام اظهار تاسف کرد و خواستار مقابله همه کشورهای اسلامی برای مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه شد.

لاریجانی حمایت برخی کشورهای منطقه غرب و آمریکا از گروه های تروریستی و تکفیری را سبب نا امنی در خاورمیانه عنوان و تاکید کرد: این موضوع برای کل منطقه و حتی برای بوجود آورندگان تروریست ها  و حامیان آنها مشکل ساز خواهد بود.

در این دیدار روسای مجالس ایران و مالزی بر توسعه روابط سیاسی و اقتصادی تاکید کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی هم چنین خواستار آزادی و استرداد زندانیان ایرانی در مالزی شد.

تان سری پاندیکار امین، رئیس مجلس مالزی هم در این دیدار نسبت به حل مشکل زندانیان ایرانی در آینده نزدیک اظهار امیدواری کرد.

 

ایران همواره مذاکره را تنها راه حل پرونده هسته ای می دانست/ایستادگی ملت ایران آن ها را به حق خود رساند

دکتر علی لاریجانی در حاشیه چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک در دیدار با همتای اندونزیایی خود انتخاب ستیانو وان تو به ریاست مجلس این کشور را تبریک گفت و روابط دو کشور را عمیق و صمیمانه توصیف کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره موضع پارلمان ایران در زمینه توافق هسته‌ای با بیان اینکه مذاکرات سخت با 1+5 در مجموع مثبت بود گفت: برای دانستن موضع مجلس ایران در مورد توافق هسته‌ای باید منتظر تصمیم نمایندگان مجلس بود.

وی با بیان تاریخچه ای از پرونده هسته ای ایران تاکید کرد: ایران از ابتدا راه مذاکره را تنها راه حل مشکل می دانست و این غربی ها بودند که با تهدید و تحریم سعی داشتند ملت ایران را تحت فشار قرار دهند اما در نهایت با ایستادگی مردم مجبور به قبول حقوق هسته ای ایران شدند.

دکترلاریجانی با استقبال از پیشنهاد رئیس مجلس اندونزی درمورد توسعه روابط اقتصادی و فناوری روابط دو کشور دوست و اسلامی را بسیار لازم و ضروری عنوان و از آقای ستیانو وان تو رئیس مجلس اندونزی برای سفر به ایران دعوت کرد.

رئیس مجلس اندونزی هم در این دیدار با ابراز خرسندی از توافق ایران و 1+ 5 حل موضوع هسته ای ایران را بسیار مثبت و امیدوار کننده عنوان کرد و گفت: معتقدم ایران و اندونزی به عنوان دو کشور اسلامی و عضو مهم اتحادیه بین المجالس جهانی باید تلاش خود را برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی افزایش دهند.

وی ضمن اعلام آمادگی اندونزی برای توسعه روابط فناوری، اقتصادی و سیاسی با جمهوری اسلامی ایران روابط دو ملت را عمیق و رو به گسترش عنوان کرد.

تاکید رییس مجلس اندونزی بر نقش مثبت ایران در اجلاس بین المجالس جهانی و اتحادیه بین المجالس اسلامی

رئیس مجلس اندونزی ضمن تجلیل از نقش و فعالیت مثبت و موثر ایران در اجلاس بین المجالس جهانی و اتحادیه بین المجالس اسلامی خواستار روابط گسترده تر پارلمانی و فعال تر شدن گروه دوستی پارلمانی دو کشور شد.

 

خواسته‌های ایران با وجود زورگویی آمریکایی‌ها در سند برجام گنجانده شده است

دکتر لاریجانی که برای شرکت در اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک به سر می برد در گفتگو با خبرنگار روزنامه گفت: برجام نتیجه یک فرایند طولانی است. این مسیر 12 سال طول کشیده و آمریکایی ها راه های گوناگونی را در این مسیر آزمودند؛ گاهی تهدید و در برخی موارد نیز تحریم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: اینکه آمریکایی ها اکنون به این نتیجه رسیده اند که بهتر است راه مذاکره را در پیش بگیرند دستاورد مهمی است.

وی همچنین تصریح کرد : البته آمریکایی ها در برجام هم زورگویی کردند اما جمهوری اسلامی ایران توانست خواسته های خود را در این سند بگنجاند.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: انتقاداتی وجود دارد و ما البته به همه خواسته هایمان نرسیدیم اما برخی خواسته های ما محقق شد و به این توافق شخصا خوشبین هستم.

وی در این خصوص تاکید کرد : هرچند اشکالاتی وجود دارد مثلا هنگامی که ما ان پی تی را پذیرفته ایم، نظارت های سخت گیرانه بی دلیل است همچنین زمان بندی طولانی برای رفع تحریم، لازم نبود و این موارد زورگویی بی منطق غربی هاست اما مهم است که این پرونده به نتیجه رسید.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:رد برجام در کنگره آمریکا را محتمل است اما کشورهای دیگر ۱+۵ ، دیگر در موضوع تحریم ایران، دنباله روی آمریکا نیستند و این تحریم های ظالمانه عملا ادامه نخواهد یافت.

پاسخ رییس مجلس شورای اسلامی به دلیل اضافه شدن علی اکبر صالحی به تیم مذاکره کننده

وی در پاسخ به سوال خبرنگار المانیتور درباره اضافه شدن علی اکبر صالحی به تیم مذاکره کننده گفت: ایشان فردی متخصص است و اضافه شدن ایشان برای پیشبرد مذاکرات تصمیم سنجیده ای بود و ایشان به حل ابعاد فنی پرونده هسته ای کمک کردند.

رئیس مجلس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار المانیتور درباره نقش اوباما در حل پرونده هسته ای تصریح کرد :  ما نباید فراموش کنیم که بخشی از سخت گیرانه ترین تحریم ها در زمان آقای اوباما وضع شد و همچنین البته دولت آمریکا سرانجام متوجه شد که تحریم های ظالمانه راه حل مشکل نیست و سبب خرسندی است که هیات حاکمه آمریکا به این نتیجه رسید که مسیر تحریم ها قابل تداوم نیست.

وی ادامه داد: البته تحریم‌ها به ملت ما ضرباتی زد اما به برنامه هسته ای ما ضرری نرساند و معتقدم همین موضوع سبب شد آمریکایی ها متوجه شوند بهتر است راه مذاکره را در پیش بگیرند.

سیاست های منطقه ای ایران بعد از توافق هسته ای تغییر نمی کند

دکتر لاریجانی افزود : رد برجام از سوی آمریکا، سبب می شود در دنیا نقش این ظلم به ملت ایران مشخص تر شود و ایران هم نسبت به ادامه توافق هسته ای خود را متعهد نداند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه غلوآمیز در آمریکا  به برنامه هسته ای ایران تاکید کرد: سیاست منطقه ای ایران تغییر نخواهد کرد ایران با جریانات تروریستی و افراطی در منطقه مقابله می کند و جای تاسف است که هم پیمانان منطقه ای آمریکا تنها کمک کنندگان به داعش و تروریست ها در خاورمیانه هستند و ایران از اساس همیشه به دنبال ثبات در منطقه بوده است.

وی در ادامه یادآور شد: ایران در دویست سال گذشته به هیچ کشوری از همسایگانش حمله نکرده است، اما هنگام تهاجم عراق به ایران متاسفانه بسیاری از اعراب و غربی ها حامی صدام بودند.

ایران مشکلی با برادران سعودی خود ندارد اما برخی رفتارهای آن ها قابل درک نیست

رئیس مجلس همچنین تاکید کرد: ما با برادران سعودی مشکلی نداریم هرچند برخی رفتارهای عربستان در منطقه قابل فهم نیست مثلا حمله به یمن و حمایت از برخی جریانات تروریستی در منطقه، منطق درستی ندارد.

وی اضافه کرد : این استدلال که یمن را به بهانه احتمال ایجاد مشکل برای عربستان ویران کنیم خطای بزرگ و بی منطقی است که ما آن را قبول نداریم.

خاطره لاریجانی از سفر به یمن در زمان حکومت علی عبدالله صالح

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار المانیتور در مورد حمایت ایران از حوثی ها در یمن گفت: این افراد از قبل با علی عبدالله صالح مشکلات و اختلافاتی داشتند و ایران توصیه می کرد این اختلافات حل شود.

وی با بیان خاطره ای از سفر چند سال قبل خود به یمن در زمان حکومت علی عبدالله صالح یادآور شد: در آن وقت رئیس جمهور یمن از من خواست که از حوثی ها بخواهم مشکلات با دولت حل شود و ما هم این کار را کردیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران تنها در یمن، عراق و سوریه تاکید دارد که باید رای مردم محترم شناخته شود و نباید کشورهای خارجی دخالت کنند، گفت: مداخله آمریکا و برخی کشورهای منطقه ای سبب مشکلات عدیده شده است و با این شیوه موضوعات منطقه حل نمی شود.

بهبود سطح روابط اقتصادی اسلوونی و ایران با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌ تجاری و بازرگانی

رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در اجلاس روسای مجالس کشورهای جهان در نیویورک به سر می‌برد، با رئیس مجلس اسلوونی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار آقای میلان برگلز رئیس مجلس اسلوونی ضمن استقبال از موافقت هسته‌ای ایران و 1+5 نسبت به اجرای این توافقنامه اظهار امیدواری کرد.

دکتر علی لاریجانی نیز ضمن تشکر از حسن نظر کشور اسلوونی نسبت به مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، تاکید کرد: ‌ایران از ابتدا بر حل مسئله ‌هسته‌ای از راه مذاکرات تاکید داشت و گفتگو را تنها راه‌حل این مسئله می‌دانست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ایران خواستار توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با کشور اسلوونی است.

دکتر علی لاریجانی همچنین با تاکید بر آمادگی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های تجاری و توانمندی بازرگانان ایرانی نسبت به بهبود سطح روابط اقتصادی دو کشور ابراز امیدواری کرد و از گسترش روابط پارلمانی استقبال کرد.

در ادامه میلان برگلز رئیس پارلمان اسلوونی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های پارلمان این کشور به سفر هیات پارلمانی اسلونی به ایران اشاره و خواستار سفر دکتر لاریجانی به این کشور شد.

رئیس پارلمان اسلوونی همچنین از توسعه روابط تجاری و بازرگانی بین دو کشور و گفت‌وگو و سفر تجار و بازرگانان دو کشور و بررسی زمینه‌های همکاری بیشتر استقبال کرد.

 

تروریسم در جهان اسلام به مصیبتی بزرگ تبدیل شده است /فقط دشمنان اسلام از تفرقه میان مسلمان بهره می‌برند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای خود با همتایان پارلمانی در نیویورک در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشورهای جهان، صبح امروز با مهدی بن غربیه رئیس مجلس تونس دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دکتر لاریجانی از تونس به عنوان کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و گفت: پیشرفت‌های حاصله در دوران پس از تحولات تونس، در زمینه نهادسازی و گسترش دموکراسی موجب خرسندی است.

وی ادامه داد: ملت تونس از دوران دشواری عبور کرد و با استمرار مجاهدت و تلاش در عرصه‌های مختلف به دوران شکوفایی اقتصادی دست خواهد یافت.

رئیس مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تجارب خود را در زمینه‌های مختلف توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، تجاری و امنیتی در اختیار تونس قرار دهد.

دکتر لاریجانی با اشاره به تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفت:‌ تروریسم در جهان اسلام به مصیبتی بزرگ تبدیل شده و برای رسیدن به رشد و شکوفایی اقتصادی در کشورهای اسلامی باید به مقابله جدی با تروریسم پرداخت.

وی ضرورت اتحاد بین کشورهای اسلامی و پیشگیری از تفرقه را مهم خواند و گفت: فقط دشمنان اسلام از تفرقه و تشتت آراء کشورهای مسلمان بهره می‌برند.

در ادامه این دیدار آقای مهدی بن غربیه رئیس مجلس تونس نیز از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم و قدرتمند در منطقه و جهان نام برد و گفت:‌ تونس به گسترش روابط خود با کشور برادر و دوست جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کند.

وی با تاکید بر سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد ضرورت مقابله جدی با پدیده افراط گرایی و تروریسم گفت: جهان اسلام از افراط گرایی و خشونت و تفرقه آسیب‌های زیادی را متحمل شده است.

رئیس مجلس تونس در ادامه خواستار ارائه تجربیات کشورمان در زمینه‌های توسعه اقتصادی و تجاری شد و گفت: از همکاری‌های مشترک برای رشد زیر ساخت‌های کشور خود در زمینه‌های مختلف استفاده خواهیم کرد.

در این دیدار دکتر لاریجانی از همتای تونسی خود برای سفر به ایران دعوت کرد.

 

طرح انتقال گاز ایران به اروپا برای گرجستان مفید خواهد بود/ تشکیل کارگروه توسعه روابط با ایران در گرجستان

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای خود با همتایان پارلمانی در نیویورک در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشورهای جهان، صبح امروز با رئیس مجلس گرجستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آقای دیوید اوسو پاشویلی رئیس مجلس گرجستان ضمن اظهار خرسندی از سفر قبلی خود به ایران، گرجستان را دوست خوب ایران عنوان و از سطح مناسب روابط دو کشور استقبال کرد.

وی با بیان اینکه روابط صمیمانه بین دو کشور می‌تواند زمینه‌ساز گسترش روابط فرهنگی و اقتصادی شود از گسترش و توسعه روابط پارلمانی ایران با گرجستان استقبال کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه طرح انتقال گاز ایران به اروپا از طریق گرجستان می‌تواند برای این کشور نیز مفید باشد نسبت به انجام این پروژه اظهار امیدواری کرد.

دکتر علی لاریجانی همچنین انتقال آب از گرجستان به ایران را طرح دیگر قابل انجام در زمینه گسترش مبادلات اقتصادی دو کشور عنوان کرد و افزود: با انتقال آب از گرجستان به ایران، می توان مشکل برخی مناطق ایران مانند دریاچه ارومیه که از کم آبی رنج می‌برد،‌ را مرتفع کرد.

رئیس مجلس گرجستان نیز با بیان اینکه ما نیز این دو مقوله را که قبلا از طرف ایران مطرح شده بود بسیار جدی گرفته‌ایم، گفت: در تدارک سفر نخست وزیر گرجستان به ایران هستیم و دولت گرجستان کارگروهی برای توسعه روابط با ایران تشکیل داده است که معاون نخست وزیر این کشور، رئیس این کارگروه و برخی وزرای مهم مانند وزیر انرژی و وزیر خارجه و برخی مدیران پروژه‌های زیر ساختی عضو این کارگروه هستند.

وی ابراز امیدواری کرد با سفر آتی این هیات گرجستانی به ایران این موضوعات مورد بررسی دقیق قرار گیرد و اجرای آن زودتر عملی گردد.

رئیس مجلس گرجستان با بیان اینکه در محافل اقتصادی و رسانه‌ای این کشور، موضوع انتقال آب به ایران مدت‌هاست که مطرح است، گفت:‌ مسئولان و کارشناسان اقتصادی با توجه به منابع سرشار و مازاد آب در این کشور از پروژه انتقال آب به کشورهای همسایه استقبال می‌کنند.

رئیس مجلس گرجستان همچنین ضمن تبریک توافق هسته‌ای ایران و 1+5، ایران را کشور قدرتمند و با ثبات منطقه توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور در همه زمینه‌ها ارتقاء یابد.

 

استقبال ایتالیا از توسعه همکاری های اقتصادی با ایران/نگاه مثبت تجار ایرانی به ایتالیا

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدار های خود در نیویورک امروز(چهارشنبه - یازدهم شهریورماه) با  لائورا بولدرینی  دیدار کرد و گفت: روابط تجاری ایران و ایتالیا در گذشته بسیار خوب بوده و تجار ایرانی نگاه مثبتی به مبادلات تجاری با این کشور دارند.

 

دکترعلی لاریجانی ضمن دعوت از رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا برای سفر به ایران  افزود: اگرچه تحریم‌ها باعث اخلال در مبادلات تجاری بین دو کشور شد اما امیدواریم گسترش روابط پارلمانی زمینه‌ای برای توسعه روابط دو کشور باشد.

وی با اشاره به توسعه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بین ایران و ایتالیا تصریح کرد: دو کشور می‌توانند در زمینه های گردشگری و انرژی همکاری‌های خوبی را با یکدیگر داشته باشند.

رئیس مجلس با اشاره به رشد تروریسم در منطقه اظهار داشت: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه با حمایت از جریان‌های تروریستی به گسترش و توسعه تروریسم در منطقه کمک می‌کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برخورد با پدیده تروریسم را لازم می‌داند، به تحولات منطقه از جمله سوریه اشاره کرد و افزود: تنها راه برون رفت از بحران سوریه راه‌حل سیاسی است.

در ادامه این دیدار رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا نیز برضرورت تقویت روابط پارلمانی بین ایران و ایتالیا تاکید کرد و گفت: ایتالیا از فرصت احیای روابط مجدد با ایران استقبال کرده و خواهان دیدارهای رسمی بیشتری با مقامات جمهوری اسلامی است.

خانم بولدرینی ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی در منطقه تصریح کرد: مقابله با پدیده تروریسم یک عزم جهانی را می‌طلبد.

 

ضرورت فعال شدن اتاق های بازرگانی ایران و کرواسی

دکتر علی لاریجانی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای پارلمانهای جهان در نیویورک  به سر می برد در دیدار با رئیس مجلس کرواسی گفت : از توسعه روابط تجاری واقتصادی با کرواسی استقبال می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دو کشور می توانند در زمینه های صنعتی به ویژه انرژی روابط خوبی داشته باشند و ما آماده توسعه مناسبات در این بخش هستیم.

وی با دعوت از رئیس مجلس کرواسی برای سفر به ایران و توسعه پارلمانی گفت : همزمان با این سفر آماده فعال شدن اتاق های بازرگانی دو کشور هستیم.

دکتر لاریجانی  تروریسم را خطری جهانی دانست و افزود: کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا در این مورد آسیب پذیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گسترش تروریست در منطقه گفت : با کمک برخی کشورها تروریست ها از لحاظ مالی ونظامی تامین می شوند.

رئیس مجلس کرواسی هم در این دیدار خواستار توسعه روابط پارلمانی با ایران شد و گفت : توافق هسته ای ایران ثمرات زیادی برای اتحادیه اروپا از جمله کرواسی دارد.

یوسب لِکو با تاکید بر اینکه جامعه جهانی و اتحادیه اروپا  باید نقش پر رنگ تری در مبارزه با تروریسم داشته باشند  افزود : به همین علت همکاری ما وشما اهمیت بسیاری دارد.

وی به سابقه دیرینه روابط دو کشور اشاره کرد وگفت: حتی نام کرواسی از نام کوروش پادشاه ایران گرفته  شده است.

 

آذربایجان، مسیر مناسبی برای انتقال گاز ایران به اروپا/ ضرورت تکمیل راه آهن آذربایجان- ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای خود با همتایان پارلمانی در نیویورک در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشورهای جهان، ظهر امروز به وقت محلی با رئیس مجلس آذربایجان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر علی لاریجانی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور همسایه و مشترکات فرهنگی، توسعه مناسبات به ویژه در زمینه های سیاسی و اقتصادی را خواستار شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، جمهوری آذربایجان را مسیر مناسبی برای انتقال گاز ایران به اروپا دانست و گفت: همکاری های نزدیکتر دو کشور در زمینه های نفت و گاز می تواند بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس مجلس جمهوری آذربایجان نیز ضمن دعوت از آقای لاریجانی برای سفر به باکو، از آغاز رایزنی هایی میان کشورش با طرف های اروپائی برای احداث کمربند گازی خبر داد.

اوکتای اسد اف احیای جاده ابریشم از طریق ترکیه و گرجستان را فرصت مناسب دیگری برای توسعه مبادلات کشورش با ایران خواند و گفت: در صورت تکمیل بیست کیلومتر از راه آهن جمهوری آذربایجان به آستارای ایران، تحول مهمی در این زمینه رخ خواهد داد.

 

چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان با تصویب سند نهایى به کار خود پایان داد

چهارمین اجلاس روساى مجالس جهان که از مجلس شوراى اسلامى نیز، هیئتى بلندپایه به ریاستدکتر علی لاریجانى در آن حضور داشت، عصر چهارشنبه با تصویب اجماعى سند نهایى، به کار خود پایان داد.

 سند نهایی چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان متشکل از 38 اصل، با عنوان دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار و ساختن جهانی که مردم خواستارش هستند به طریق اجماعى به تصویب رسید.

اتحادیه بین المجالس پیش از در دو نوبت این سند را براى کسب نقطه نظرات اعضاء، به همه کشورهاى عضو ارسال کرده بود.

در این سند نهایی تاکید شده است: نگرانی ها درباره توانایی شورای امنیت در بهتر به انجام رساندن مسئولیت های عمده اش برای برقراری صلح و امنیت بین المللی بر مبنای منشور سازمان ملل همچنان باقیست.

شرکت کنندگان در اجلاس چهارم روساى مجالس جهان همچنین تاکید کرده اند: بر این باوریم که موثر بودن شورای امنیت فقط از طریق اصلاحات فوری به منظور انعکاس واقعیت های کنونی جهان می تواند امکان پذیر شود.

در سند نهایی ضمن تاکید بر آنکه در دوره ای غیر معمول به سر می بریم، آمده است: ضرورت دارد به منظور ساختن جهانی که همه مردان، زنان و کودکان در امنیت و به دور از جنگ و درگیری، فارغ از فقر و گرسنگی به سر برند، تلاش های خارق العاده ای صورت گیرد تا آنها به نحوی زندگی کنند که به حقوق، آزادی و شئونات آنان کاملا احترام گذارده شود.

در سند نهایی این اجلاس سه روزه همچنین آمده است: مجالس هر کشور، مرکزیت موسسات دموکراسی است که توسط آن خواسته های مردم بیان می شود و ما به عنوان روسای مجالس جهان در این اجلاس گرد هم آمدیم تا نگرانی های مردم را بازگو و نقش خود را در رویارویی با چالش های جهانی ایفا کنیم.

در بخش دیگری از این سند تاکید شده است: برغم پیشرفت هایی که در نواحی دموکراسی، صلح و توسعه صورت گرفته است ولی همچنان در جهانی بی ثبات به سر می بریم، جنگ و درگیری توام با خشونت مفرط، وقایعی روزمره در برخی از نواحی به شمار می آید.

روساى مجالس جهان در این سند با اشاره به اینکه در این وقایع خشن، میلیون ها نفر به ویژه زنان و کودکان کشته، مجروح، آواره شده و یا در شرایطی غیر عادی و به اجبار فرار کرده اند و در برخی از مناطق جهان هنوز هم پس رفت دموکراسی را شاهدیم، تاکید کرده اند: گروه های تروریستی جدیدی که منابع قابل توجهی را در اختیار دارند نیز ظهور کرده اند و متاسفانه بسیاری از اقدامات تروریستی توسط گروه های بنیاد گرا و به نام مذهب صورت می گیرد.

موافقان با این سند، تروریسم را به هر شکل و انگیزه و همچنین مرتکبان آن را در کنار آن تندروى، افراطی گری خشونت آمیز و نیز حامیان و تامین کنندگان مالی آنان را محکوم کرده اند.

در این سند آمده است: میلیون ها زن و دختر در نقاط مختلف جهان روزانه هدف انواع خشونت ها قرار می گیرند، لذا از همه کشورها در خواست داریم حذف انواع خشونت جنسیتی را در اولویت قرار دهند.

در این سند نهایی مهاجرت، از موضوعات بسیار مهم کنونی محسوب و تاکید شده است: مهاجرت چه به صورت اجباری یا داوطلبانه از مشکلات قابل توجه جهان امروز است که ضمن ابراز وحشت از همه تراژدی های انسانی که در حین فرار مردم از جنگ، درگیری، فجایع طبیعی و انسانی رخ می دهد، همه کشورها را به حفاظت از فراریان، آوارگان داخلی و مهاجران فرا مى خوانیم و درخواست داریم در مسیر ایجاد جوامعی با ثبات در کشورهایشان در منطقه خاورمیانه و آفریقا کمک کنند.

در بخش دیگرى از این سند نهایی آمده است: برغم پیشرفت های جهانی که درباره فن آوری، سلامت، علم و دانش صورت گرفته ولی تفاوت های اقتصادی و اجتماعی همچنان رو به افزایش است و میلیاردها نفر از مردم جهان در فقر به سر می برند.

در سند نهایی بر نقش قانون نیز تاکید و از مجالس کشورها درخواست شده است که به همکاری در حصول اطمینان از تایید نقش قانون و دستیابی برابر به عدالت برای همگان ادامه دهند.

در سند نهایی درباره برنامه کار 2030 میلادی برای توسعه پایدار نیز آمده است: ریشه کنی فقر و در کنار آن ارتقاى پیشرفت در اوضاع اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مهمترین موارد از 17 اصل اهداف توسعه پایدار محسوب می شوند.

سند نهایی ارائه شده در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در اواخر ماه سپتامبر و هنگام نشست های عالیرتبه درباره برنامه کار اهداف توسعه پایدار مطرح خواهد شد.

رئیس پیشین مجلس دانمارک و رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل که از ماه آینده کار خود را در مجمع آغاز خواهد کرد، در آخرین روز چهارمین اجلاس روسای مجلس جهان گفت: دولت ها همیشه بهترین پاسداران منشور سازمان ملل نیستند و گاهی در این امر کوتاهی می شود، در نتیجه ضرورت دارد پارلمان ها نیز نقش بیشتری در همراهی با اقدامات سازمان ملل متحد ایفا کنند.

موگنس لیکتوفت افزود: به حمایت های بیشتر پارلمانی در احیا و اصلاحات سازمان ملل نیاز داریم تا روش های این نهاد وقایع جهان در قرن بیست و یکم و انتظارات مردم درباره شفافیت، مشمولیت و کارآمدی را بهتر منعکس کند.

رئیس مجمع هفتادم درباره شوراى امنیت نیز گفت: پارلمان ها باید پنج عضو دائم شورای امنیت را به همکاری با یکدیگر برای پیشگیری از وقوع جنگ های جدید و خاتمه به درگیری های ویرانگر در خاورمیانه، آفریقا و حتی در آفریقا فراخوانند.

وى افزود: از رهبران پارلمانی می خواهیم همواره تاکید کنند که صلح، امنیت و احترام به حقوق اساسی بشر پیش شرط های بنیادی برای توسعه پایدار جهانی محسوب می شوند.

لیکتوفت همچنین گفت: تلاش های پارلمانی نه تنها درباره برنامه قاطع مهار سلاح های کشتار جمعی بلکه باید در مسیر پیشرفت توافقات منع گسترش سلاح های اتمی، شیمیایی و سلاح های معمول سازمان ملل متحد نیز صورت گیرد.

رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل درباره اهداف توسعه پایدار نیز گفت: برغم آنکه اهداف توسعه هزاره درباره از میان برداشتن فقر نقش مهمی ایفا کرد ولی با روش رشد اقتصادی جهانی که پانزده سال پیش وجود داشت، نمی توان فقر شدید موجود را برطرف کرد زیرا این روش به لحاظ اجتماعی و محیطی غیر جامع است.

وی با اشاره به اینکه فقط 92 فرد میلیاردر، ثروت بیشتری نسبت به نیمی از جمعیت همه جهان یعنی سه و نیم میلیون نفر از فقیرترین افراد را در اختیار دارند، افزود: اگر بخواهیم وعده اصلی quotation markهیچکس نباید جا بماند quotation markرا اجرایی کنیم، باید همه چیز از جمله آب، غذا، تحصیلات، بیمه های درمانی و انرژی به طور برابر بین همگان به اشتراک گذارده شود.

در آخرین روز چهارمین اجلاس روسای مجلس جهان علاوه بر رئیس هفتادمین دوره مجمع عمومی سازمان ملل 28 رئیس و معاون رئیس اتحادیه بین المجالس نیز سخنرانی کردند.

چهارمین اجلاس روساى مجالس جهان با حضور روساء و معاونان روساى بیش از یکصد و چهل کشور از دوشنبه نهم تا چهارشنبه یازدهم شهریور در مقر اصلی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

به گزارش خانه ملت دکتر على لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان هشتمین سخنگو در نخستین روز این اجلاس بین الملى بود.

اجلاس روسای مجالس جهان نخستین بار در سال 2000 میلادی و سپس هر پنج سال یکبار برگزار شده است.

رئیس مجلس روسیه به دلیل صادرنشدن روادیدش از سوی آمریکا به عنوان کشور میزبان مقر سازمان ملل، نتوانست در این اجلاس شرکت کند.

هیچیک از روسای دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا نیز در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان شرکت نکردند.

 

توافق هسته ای به صلاح منافع ملی است/ لزوم توجه تجار ایرانی مقیم خارج به سرمایه گذاری در بخش های صنعت و بازرگانی

دکترعلی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی  در ادامه دیدارهای خود در نیویورک با جمعی از ایرانیان فرهیخته و برگزیده ساکن آمریکا در نیویورک دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار دکتر علی لاریجانی ایرانیان خارج از کشور را سرمایه های انسانی ارزشمند برای کشور برشمرد و از این دیدار اظهار خرسندی کرد.

توافق هسته ای ایران دوره متفاوتی در روابط ایران و غرب آغاز کرد

رئیس مجلس در مورد توافق هسته ای ایران و 1+5 گفت: این توافق دوره متفاوتی در روابط ایران و غرب آغاز کرد.

وی افزود: این توافقنامه در حال بررسی در داخل کشور است و هرچند دارای اشکالاتی باشد اما در مجموع مثبت بوده و البته مهم نحوه اجرای آن است.

دکتر لاریجانی با برشمردن اولویت های پس از توافق در دوره جدید توسعه فعالیت های اقتصادی و توجه به توسعه کشور را پراهمیت توصیف و تاکید کرد: در زمینه های نفت، گاز و پتروشیمی نیازمند سرمایه گذاری جدید به ویژه در میادین مشترک با کشورهای همسایه هستیم.

وی از ایرانیان خارج از کشور و بازرگانان و تجار ایرانی مقیم خارج از کشور خواست سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت و بازرگانی را مورد توجه قرار دهند.

افراطی گری و ظهور جریان های تروریستی در منطقه باعث مخدوش شدن چهره واقعی اسلام در دنیا می شود

دکتر علی لاریجانی افراطی گری و ظهور جریان های تروریستی در منطقه را سبب ناامنی و مخدوش شدن چهره واقعی اسلام در دنیا عنوان کرد.

وی دخالت های خارجی و تصمیمات نادرست برخی کشورهای غربی و صهیونیست ها را سبب ایجاد گروه های افراطی در منطقه و ایران هراسی در فضای رسانه ای و افکا رعمومی غرب عنوان کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از ایرانیان مقیم خارج خواست تا از ظرفیت های انسانی و سرمایه های خود برای تأثیرگذاری مثبت در فضای سیاسی و رسانه ای و هدایت وروشنگری افکار عمومی استفاده کنند.

وی تسهیل فضای کسب و کارو ایجاد امکان استفاده از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج را برای توسعه کشور مفید و موثر خواند.

حمایت از ایرانیان مقیم خارج وظیفه وزارت امور خارجه است

دکتر علی لاریجانی حمایت از ایرانیان مقیم خارج را وظیفه وزارت امور خارجه توصیف و تصریح کرد: بایستی موانع حضور فعال ایرانیان مقیم خارج را در کشور فراهم کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از هموطنان درباره توافق هسته ای گفت: در مجموع این توافقنامه به صلاح منافع ملی کشور است و هرچند دارای اشکالاتی است اما این نکته که غرب مجبور به اذعان به حقوق هسته ای ما شد نکته ای مثبت است.

 

تبلیغ منفی علیه توافق هسته ای در آمریکا به تحریک رژیم صهیونیستی است

دکتر علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر به نیویورک عصر چهارشنبه به وقت محلی با جامعه یهودیان ضد صهیونیست آمریکا دیدار و گفتوگو کرد.

در این دیدار ابتدا خاخام موشه داوبک رئیس جامعه یهودیان ضد صهیونیست آمریکا از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم و دارای مردمانی متدین و مهربان یاد کرد و گفت: می دانیم که ایران دارای مردمی متدین، متمدن، مهربان و دارای فرهنگ و تاریخ غنی است.

وی با بیان اینکه جامعه یهودیان نیویورک یک تشکیلات سیاسی نیست افزود: به دنبال تبعیت واقعی از آموزه های اصلی تورات و خداوند متعال هستیم و هدف ارتقای ایده های یهودیت ناب را پیگیری می کنیم.

اهداف صهیونیست ها با آموزه های ناب یهودیت سازگاری ندارد

وی افزود ‌: یهودیت ناب هیچ تناسبی با صهیونیسم ندارد چرا که یهودیت بیش از سه هزار سال قدمت دارد ولی صهیونیسم تنها 150 سال پیش و بر اساس یک نقشه سیاسی به وجود آمد.

رئیس جامعه یهودیان آمریکا همچنین گفت: صهیونیسم یک جنبش سیاسی است که اهدافی را دنبال می کند که با آموزه های یهودیت ناب سازگاری ندارد.

یهودیان ایرانی با وجود جمعیت اندک در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و اعمال مذهبی خود را آزادانه انجام می دهند

وی با اشاره به اوضاع یهودیان در کشورمان گفت: بسیار خرسندیم از اینکه در ایران با انکه تعداد پیروان دین یهود زیاد نیست ولی آنها در مجلس نماینده دارند واعمال مذهبی خود را آزادانه انجام می دهند که نشان دهنده احترام مسئولان و مردم ایران به دین حضرت موسی و پیروان آن است.

وی همچنین گفت :‌ تمام یهودیان جهان از توافق هسته ای اخیر حمایت می کنند و آن را در جهت صلح و ثبات جهان می دانند و فقط صهیونیست ها  با آن مخالفند.

دکتر لاریجانی: پیروان تمام ادیان الهی از جمله یهودیان در ایران در صلح و آرامش زندگی می کنند

در ادامه این دیدار دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعالیم و آیین یهود گفت: آیین مقدس یهود بر پایه خداپرستی است و در قرآن کریم نیز حضرت موسی از پیامبران دارای کتاب آسمانی و مورد احترام مسلمانان است .

وی افزود:پیروان تمام ادیان الهی از جمله یهودیان در ایران در صلح و آرامش زندگی می کنند و مناسک دینی خود را ‌آزادانه و بدون محدودیت انجام می دهند و در مجلس هم نماینده دارند.

صهیونیست ها به دنبال تخریب چهره دین یهود و افراطیون مسلمان چهره حقیقی اسلام را مخدوش می کنند

وی افزود : صهیونیسم در یک بخشی در جهان در جهت تخریب دین یهود و تروریست ها و افراطیون به ظاهر مسلمان نیز در بخش های دیگر از منطقه خاورمیانه با اقدامات مذبوحانه خود قصد دارند چهره اسلام را مخدوش کنند.

موضع یهودیان جهان با موضع رژیم صهیونیستی در مورد توافق هسته ای ایران متفاوت است

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توافق هسته ای کشورمان با 5+1 گفت: آنچه در جامعه آمریکا و برخی جاهای دیگر در جهان تبلیغ منفی می شود که این توافق خوب نیست به تحریک رژیم صهیونیستی صورت می گیرد و مردم ما می دانند که یهودیان جهان این توافق را در جهت صلح و آرامشی بین المللی می دانند و موضع آنها با صهیونیست ها تفاوت دارد.

 

توافقنامه هسته ای در مجلس بررسی می شود/اجرای برجام آزمونی برای امریکا است

دکتر علی لاریجانی در روز پایانی سفر خود به نیویورک در جمع گروهی از مدیران و خبرنگاران رسانه های آمریکا حضور یافت و به سوالات آنان پاسخ گفت.

رئیس مجلس  در مورد بررسی توافق هسته ای در مجلس گفت : بر اساس قانون اساسی این توافقنامه در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد و به همین منظور کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی به آن در مجلس تشکیل شده که قرار است این توافق را بررسی کند و در نهایت  در مورد آن در مجلس تصمیم گیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: برداشت شخصی من این است که امریکائی ها در این مذاکرات زورگویی کرده اند ،  اما خوشبختانه جمهوری اسلامی توانست برخی حقوق خود را در این توافقنامه بگنجاند و در مجموع این مذاکرات مثبت بود .

دکتر لاریجانی افزود : معتقدیم که امریکاییها در مورد زمانبندی طولانی برای رفع تحریم ها و برخی موارد دیگر زورگویی کرده اند.

دیداری با نمایندگان کنگره آمریکا نداشتم/صداهای جنگ طلبانه جز ایجاد نا امنی سود دیگری ندارند

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درباره تماس با مقامات و نمایندگان کنگره آمریکا در طول سفر به نیویورک نیز گفت : در این سفر با نمایندگان کنگره دیداری نداشتم  .

وی با اشاره به اظهارات برخی مقامات امریکایی تاکید کرد : در سال های اخیر این موضوع حل شده است که صداهای جنگ طلبانه جز اینکه ناامنی یا مشکل ایجاد کند سود دیگری ندارد و هم اکنون امریکایی ها متوجه شده اند که  سلاح و تهدید وتحریم های ظالمانه دیگر کارایی ندارد .

عربستان برادر و دوست ایران است اما به برخی رفتارهای آن ها اعتراض داریم

دکتر لاریجانی  درباره رابطه ایران و عربستان نیز گفت : عربستانی ها برادران ما هستند و عربستان کشوری اسلامی و همسایه است اما ما  به برخی رفتارهای آنها اعتراض داریم .

وی افزود : چه دلیلی دارد که اشغال یمن و کشتار مردم بی دفاع این کشور با بهانه واهی احتمال ایجاد مشکل و تهدید از سوی یمن برای عربستان انجام شود و این برای یمن غیرقابل فهم است .

دکتر لاریجانی گفت :‌ سعودی ها باید توجه کنند که ناامنی در منطقه ثبات کل خاورمیانه را تحت الشعاع قرار می دهد و حمایت از تروریست ها آسایش کل جهان را از بین می برد .

رئیس مجلس مبارزه با داعش و بقیه تروریست ها در سوریه عراق و سایر کشورها را سیاست مورد حمایت ایران اعلام کرد و نفوذ ایران را در منطقه به دلیل حمایت از دموکراسی و احترام به رای ملت ها دانست .

گزارش کمیسیون ویژه برجام در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد/سند برجام با وجود برخی ایرادها قابل قبول است

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد فعالیت کمیسیون بررسی برجام در مجلس گفت : این کمیسیون از ابتدای تشکیل با رای مجلس انتخاب شد و به صورت مستمر مشغول فعالیت است و در نهایت گزارش خود را  به مجلس خواهد داد و مجلس در مورد آن تصمیم گیری خواهد کرد .

وی افزود :‌ البته در مجلس  در مورد این توافق نامه اختلاف نظر وجود دارد و اینجانب شخصا ً این سند را با وجود اشکالات آن قابل قبول می دانم .

توافق هسته ای آزمونی برای امریکا است/تاثیر میزان پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام بر آینده روابط ایران و آمریکا

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که این توافق را زمینه ساز ارتباط ایران و آمریکا می دانست تصریح کرد : چنانچه رهبری معظم انقلاب تاکید کردند توافق هسته ای آزمونی برای امریکاست و ما بر اساس  میزان پایبندی امریکا به تعهداتش و رفتار آینده این کشور در مورد سایر موارد تصمیم گیری خواهیم کرد .

دکتر لاریجانی زمان طرح گزارش برجام در صحن مجلس را سه یا چهار هفته آینده عنوان کرد .

بازدید از مراکز نظامی و فشار اطلاعات محرمانه خلاف امنیت ملی است

رئیس مجلس  در مورد بازدید آژانس از مراکز نظامی ایران نیز گفت : آژانس توسط توافق می تواند نظارت داشته باشد  اما طبیعی است که هیچ کشوری امکان بازدید و افشای اطلاعات محرمانه نظامی خود را نمی دهد و این خلاف امنیت ملی است .

وی تاکید کرد:  ما به آنچه گاهی  برخی سیاست مداران جنگ طلب آمریکا مطرح می کنند توجه داریم و اینکه برخی  مقامات امریکا مدام تهدید می کنند  برای پرستیژ آمریکا هم خوب نیست و ما  می دانیم کسی که قصد جنگ دارد دائما تهدید توخالی نمی کند.

انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال خلیج فارس/اگر آمریکا دنبال آرامش است چرا هر روز به اسرادیل سلاح بیشتری می دهد

رئیس مجلس سیاست های امریکا در خلیج فارس را نادرست دانست و گفت : اگر امریکا به دنبال آرامش است چرا هر روز به اسرائیل و هم پیمانانش سلاح بیشتری می دهد و این منطقه را به انبار سلاح تبدیل می کند ؟

وی افزود :‌ آیا بهتر نبود  به جای این موضوع سیاست خلع سلاح هسته ای  در منطقه را دنبال می کرد ؟

مردم سوریه باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ایران از ابتدا در مورد سوریه  به راه حل سیاسی معتقد بود گفت :‌ امروز همه متوجه شدند که  با راه حل نظامی نه تنها مشکل حل نشد بلکه  سبب ایجاد و تشکیل برخی گروه های  تروریستی شد .

وی افزود :  کسی نمی تواند در  اتاق های بسته  در مورد سوریه تصمیم بگیرد و  باید مردم این کشور تصمیم بگیرند .

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جریانات افراطی در عراق و  سوریه  نباید تعیین کننده باشند زیرا این افراد مخالف هر گونه فعالیت دموکراسی هستند و همه باید بدانند  هیچ کس در خارج از سوریه نمی تواند برای مردم این کشور تصمیم گیری کند .

 

بازدید دکترلاریجانی از موزه متروپولیتن نیویورک/ برای توقف تخریب آثار باستانی عراق و سوریه باید تلاش بین المللی صورت گیرد

رییس مجلس شورای اسلامی در بازدید از به تخریب آثار باستانی در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: برای توقف این تخریب ها باید یک تلاش بین المللی صورت گیرد. 

دکتر علی لاریجانی در آخرین روز از سفر به نیویورک و شرکت در اجلاس روسای مجالس کشورهای جهان، با حضور در موزه متروپولیتن از بخشهای ایران باستان، ایران بعد از اسلام و بخش هایی از آثار سایر ملل دنیا دیدن کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مدیر موزه متروپولیتن که برای استقبال از وی آمده بود گفت: پیش از این درباره اکتشافات، تحقیقات و فعالیتهای شما مطالعاتی داشتم و علاقمند بودم موزه متروپولیتن را از نزدیک بازدید کنم.

وی با اشاره به مجموعه غنی این موزه در بخشهای اسلامی و ایرانی شاهنامه شاه طهماسب را از گنجینه های مهم این موزه برشمرد و ابراز امیدواری کرد این آثار فاخر گردشگران را در آشنایی بیشتر با ایران اسلامی کمک کند.

دکترلاریجانی به تخریب آثار باستانی در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: برای توقف این تخریب ها باید یک تلاش بین المللی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هر چه تروریست ها بیشتر در منطقه بمانند تخریب ها بیشتر می شود افزود: دنیا خیلی به این میراث بشر توجه ندارد اما ما تلاش خود را خواهیم کرد.

50 درصد بخش شرق باستان در موزه متروپولیتن مربوط به ایران و 50 درصد از بخش اسلامی این موزه هم مربوط به کشورمان است.

 

تحقق تعهد ایران در توافق هسته ای منوط به اجرای تعهدات آمریکا است

دکتر علی لاریجانی در آخرین روز از سفر به نیویورک در مصاحبه با خبرنگار رادیو ملی آمریکا در پاسخ به این سؤال که اگر تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شود شما چه کار خواهید کرد؟ افزود: بر اساس سند توافق هسته ای هیچ کشوری نمی تواند ایران را تحریم کند و این سند فضا را به سمت تعامل بیشتر دعوت می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:  ممکن است اختلاف نظرهایی در مسائل منطقه داشته باشیم اما این باید از راه خودش حل شود و امریکاییها نباید بهانه گیری کنند و کل سند توافق را زیر سؤال ببرند.

وی تصریح کرد: تاکنون هیچ یک از متحدان آمریکا جلوی تروریست ها ایستادگی نکرده اند و حتی خیلی از این متحدان پشت صحنه به تروریستها کمک می کنند.

دکتر لاریجانی گفت: آیا 30 میلیارد دلار سلاحی که در دست داعش است از کره مریخ آمده است؟

اجرای توافق هسته ای نمونه و معیاری برای سنجش تعهد آمریکا است

وی اجرای توافق هسته ای را نمونه و معیاری برای سنجش تعهد آمریکا دانست و افزود: اگر آمریکا به تعهداتش عمل نکند ما هم تصمیم خود را در این مورد خواهیم گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با کسانی که بخواهند سند توافق هسته ای را تخریب کنند می دانیم چگونه برخورد کنیم.

زمان طولانی رفع تحریم ها و نظارت های ویژه از ایرادات وارد به سند توافق هسته ای است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در مجلس نظرات مختلفی درباره توافق هسته ای وجود دارد افزود: برخی ایرادات مهمی به سند توافق دارند که مهمترین آنها محدود کردن فعالیت هسته ای ایران زمان طولانی رفع تحریم ها و نظارت های ویژه است.

رئیس مجلس با بیان اینکه اکنون نمی توان نظر قاطع درباره رأی مجلس داد گفت: من روی هم رفته موافق سند هسته ای هستم و معتقدم از این سند می توان برای گام های بعدی استفاده کرد.

پاسخ رییس مجلس در مورد وضعیت پرونده جیسون رضاییان

دکتر لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره‌‌ آزادی جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی در ایران خاطر نشان کرد: حتماً راه حلی برای این موضوع وجود دارد همانگونه که تعدادی از زندانیان ایرانی اینجا در آمریکا زندانی اند این راه حل ها را باید سیاستمداران از طریق مبادله زندانیان پیدا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال گفت: مرجع رسیدگی به پرونده متهمان و زندانیان در ایران قوه قضائیه است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا قادر است از اعضای کنگره آمریکا برای دعوت به تهران اقدام کند؟ گفت: این امور نیاز به بررسی در سطح بالاتری دارد.

 رفع نگرانی های ملت ایران درباره دخالت های تاریخی آمریکا در امور داخلی کشورشان با راه حل های رمانتیک ممکن نیست

رئیس مجلس به تاریخچه ای از دخالت های امریکایی ها در امور داخلی ایران از جمله در کودتای 28 مرداد و حمایت از صدام در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: مردم ایران نگرانی هایی دارند اما من نمی گویم که باید در گذشته ماند ولی در عین حال نباید به دنبال راه حل های رمانتیک باشیم و اگر آمریکاییها رفتارشان را اصلاح کنند می شود در ایران صحبت کرد.

دکترلاریجانی گفت: اکنون که ما سند توافق هسته ای را امضا کردیم و قرار بود تعاملات را آغاز کنیم وزیر دفاع امریکا به طور مستمر از جنگ سخن می گوید و آیا در چنین فضایی ارتباط پارلمانی معنا دارد؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که جنگ طلبی تنها عامل تقویت ناامنی ها و ایجاد تروریسم است، تصریح کرد:در حال حاضر در یمن مطمئن باشید یک جریان تروریستی قوی در حال شکل گیری است و من و شما در مصاحبه بعدی شاهد این تحولات هستیم.

 

تهدیدات نظامی و تلاش برای ساماندهی تحریم های جدید خلاف تعهدات آمریکا است

دکتر علی لاریجانی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان به نیویورک رفته است، در دیدار جمعی از رهبران ادیان ابراهیمی گفت: گفتگوهای هسته ای و سرانجام آن، از جمله اقدامات موثری بود اگرچه در مجالس دو کشور، آراء مختلفی درباره آن وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از دو روش می توان با سند توافق هسته ای مواجه شد، افزود: می توان از آن ایراد گرفت و اصطلاحاً سوراخ کرد و یا می توان آن را پایه ای برای پیشرفت به جلو قرار داد.

وی گفت: اگر راه حل دوم را مبنا قرار دهیم تا از آن طریق بتوانیم مشکلات دیگر را نیز حل کنیم، حتماً راه حل عقلانی را برگزیده ایم.

افراطی گری و نگاه تکفیری صدای نامانوس با وجدان بشری است

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از این دیدار، افراطی گری و نگاه تکفیری را صدای نامانوس با وجدان بشری اما رشد یافته خواند و گفت: ریشه این رشد، به ظلم، جنایت و اشغالگری باز می گردد.

وی طالبان را نتیجه اشغال افغانستان و گروه های تروریستی موجود در عراق را محصول اشغال این کشور دانست و گفت: در یمن و سوریه نیز با ادامه وضع کنونی، تروریسم رشد خواهد کرد چون جوانان ضد اشغال و ظلم تحریک می شوند و در دام افراطی ها، تکفیری ها و گروههای تروریستی می افتند.

برخی کشورهای کوچک منطقه که بویی از دموکراسی نبرده اند، نگران دموکراسی در سوریه هستند

رئیس مجلس با اشاره به بحران سوریه گفت: ما از ابتدا فقط و فقط راه حل سیاسی را توصیه کردیم ولی برخی کشورهای کوچک منطقه که بویی از دموکراسی نبرده اند، نگران دموکراسی در سوریه هستند.

وی افزود: کسی نمی گوید که نباید در سوریه دموکراسی غنی شود، اما اینکه عده ای در اتاقی بنشینند و بگویند این شخص کنار رود و دیگری روی کار آید، نگاه غلطی است و ما نباید جای مردم سوریه قرار گیریم.

سه محور مورد نیاز امروز سوریه/اسرائیل با یهودیت دو مقوله جداگانه هستند

دکتر لاریجانی سه محور مردم، حفظ حقوق اقلیت و مبارزه با افراط گرائی را نیاز امروز سوریه خواند و گفت: در سوریه اصطلاحات سیاسی لازم است اما مهمتر از آن مبارزه با افراطی ها و تروریست هاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش شرکت کنندگان که نگاه ایران به راه حل مسئله فلسطین را جویا شد، افزود: باید قبول کنیم که اسرائیل با یهودیت دو مقوله جداگانه هستند و ادیان ابراهیمی باید کنار یکدیگر بنشینند وگفتگو کنند.

وی به رفتار غیرقابل پذیرش اسرائیل در همه زمینه ها اشاره کرد و گفت: راه حلی را که رهبری ایران ارائه کردند، بسیار منطقی و آن این است که اگر دموکراسی خوب است، برای همه خوب است و همه آحاد فلسطین از هر دین و گروه گردهم آیند و در فرایندی دموکراتیک، حکومت آینده خود را انتخاب کنند.

در این دیدار برخی از رهبران ادیان ابراهیمی با اشاره به لزوم تبادل آراء میان دو کشور، تلاش های خود را برای حمایت از توافق هسته ای و تاثیرگذاری بر نمایندگان کنگره آمریکا تشریح کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تهدیدهای روزانه وزیر دفاع آمریکا ضد ایران گفت: این قبیل تهدیدات و از سامان دهی تحریم های دیگر سخن گفتن، خلاف تعهدات است و باید انتظار پاسخ مخالفش را داشته باشند.

تعدادی از شرکت کنندگان در این نشست با اشاره به تجارب خود در سفر به ایران و بازدید از حوزه علمیه قم، اندیشه های ناب تشیع با محوریت شهر مقدس قم را برای فهم بهتر متفکران غربی از اسلام واقعی بسیار مهم ارزیابی کردند.

 

دیداری با سناتورهای آمریکایی نداشتم/برجام مبنای رفتارهای سنجیده در آینده باشد

دکتر علی لاریجانی در پایان سفر شش روزه خود به نیویورک برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان ، در مصاحبه با رسانه های ایرانی مستقر در سازمان ملل درباره حضور در اجلاس چهارم روسای مجالس جهان نیز گفت: این اجلاس متناسب با شرایط منطقه ای و بین المللی، حضور قابل توجهی را شاهد بودیم که نوعی رابطه میان دموکراسی و صلح و توسعه پایدار جستجو شود.

وی به آرای مختلفی که در این کنفرانس مطرح شد، اشاره کرد و گفت: ما نیز دیدگاه جمهوری اسلامی ایران را مطرح کردیم که در حاشیه اجلاس، نشست ها و گزارش هایی از وضعیت آب و هوا، محیط زیست، جنسیت با توجه به نقش پارلمان ها، نحوه مشروعیت پارلمان ها و اقبال مردم به این موضوع وجود داشت.

تاکید بر دغدغه قابل توجه همتایان اروپایی درباره مشارکت جوانان در انتخابات

دکتر لاریجانی دغدغه همتایان اروپائی خود درباره مشارکت جوانان در انتخابات را قابل توجه خواند و گفت: برای من بسیار جالب بود که برخی از روسای پارلمان های اروپایی می گفتند که یکی از دغدغه های آنان این است که چگونه جوانان به حضور در انتخابات حساس شوند و شرکت کنند.

وی افزود: وقتی برای آنها آمار مشارکت جوانان ایران را یادآوری می کردیم و البته آنان خودشان می دانستند که ضریب مشارکت مردم ایران در انتخابات بالای هفتاد درصد است، آنها می گفتند که اینگونه علاقمندی برای حضور در انتخابات بسیار جالب است چون در اکثر کشورها ، سطح مشارکت پنجاه درصد یا زیر پنجاه درصد است لذا تلاش دارند به نوعی مشارکت مردم درانتخابات را بالا برند.

رئیس مجلس شورای اسلامی به دیدارهای جانبی خود با مقامات سازمان ملل و همتایانش اشاره کرده و گفت: در حاشیه این کنفرانس فرصتی بود تا با آقای بان کی مون و آقای صابر حسین چودری رئیس اتحادیه بین المجالس و نیز دیگر روسای مجالس کشورها اعم از اروپایی، عربی یا آفریقایی گفتگو کنیم و از نقطه نظرات آنها و نحوه توسعه همکاری های دو کشور و همچنین نظراتی که بتواند به همکاری های منطقه ای منجر شود، آگاه شویم.

دکترلاریجانی به مصاحبه با رسانه های آمریکائی و منطقه ای اشاره کرد و گفت: در این سفر از ظرفیت برخی از صاحب نظران رسانه ای در آمریکا نیز استفاده شد، افراد موثر آنها صحبت ها و مصاحبه هایی داشتند و درباره فضای منطقه ای و درگیری ذهنی که به وجود آورده است، مورد توجه واقع شد.

وی افزود: طبیعی است که در زمینه مسائل هسته ای، توافق هسته ای و سرنوشت آن در دو پارلمان آمریکا و ایران هم جستجوهایی وجود داشت که البته باید مقداری زمان داد تا ببینیم چه نتیجه ای حاصل می شود.آنها نباید بنا را بر این بگذارند که اصطلاحاً بخواهند کلک بزنند چون این می تواند خیلی شرایط را تغییر دهد.

رهبری مصلحت را در حضور مجلس در جریان بررسی برجام می دانند/ارجاع برجام به کمیسیون های ذی ربط برای بررسی جامع و چندگانه

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در نیویورک که نظر وی را درباره سخنان مهم روز پنجشنبه مقام معظم رهبری در جمع اعضای مجلس خبرگان با موضوع هسته ای جویا شد ، افزود: من از قبل هم از نظر ایشان مطلع بودم و قبلا هم به من فرموده بودند و می دانستیم که مصلحت را در همین مسیر می دانند..

وی تاکید کرد: به همین جهت هم ما در مجلس کمیسیونی را برای همین کار در نظر گرفتیم وکمیسیون مشغول بررسی است و در کنار این کمیسیون ، کمیسیون امنیت و دیگر کمیسیون ها نیز با توجه به چندجانبه بودن این سند مشغول فعالیت هستند.

دکترلاریجانی به ارتباط توافق هسته ای به دیگر کمیسیون های مجلس نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر این، چون این موضوعی چند وجهی بود و به بخش های اقتصادی و انرژی هم مربوط می شد، به کمیسیون های ذیربط هم ارجاع شده است که آنها هم نظراتشان را بدهند و برآیندی از مجموعه این نظرات به مجلس ارائه شود.

وی احتمال داد که در فاصله چند هفته آینده، کمیسیون های مجلس نیز نظراتشان را منتقل خواهند کرد و اوائل یا اواسط مهر، مجلس بتواند درباره این موضوع بحث کند و به یک نظری برسد.

سندبرجام با وجود تمامی ایرادها باید پایه رفتارهای سنجیده تر در آینده باشد

رئیس مجلس درباره به حدنصاب رسیدن آراء سناتورهای آمریکائی برای امکان وتوی اوباما بر هرگونه رد توافق هسته ای در کنگره نیز گفت: آمریکائی ها ساختاری برای خود دارند  که از ترتیبات تصمیم گیری آنهاست ولی مهم به نظر من این است که به این نکته توجه کنیم که این یک سندی است که بر اساس تعهدات دو طرف تدوین شده است.

لاریجانی به الزامات طرفین در برجام اشاره کرد و گفت:  به هر حال در این سند گفته شده است که طرف های دیگر، این کارها را چه در مورد رفع تحریم ها و چه درمورد همکاری های دیگر با ایران در مسئله هسته ای یا مسائل دیگر انجام دهند در کنارش هم ایران یکسری محدودیت هایی را پذیرفته است.

وی درباره آنچه اشکالات توافق هسته ای می نامند نیز گفت: اشکالات روشن و بسیاری از آنها مربوط به محدودیت هاست اما یک وقت به این سند به این شکل نگاه می کنیم که واقعیت قضیه این هست و می خواهیم آن را دستاوردی بدانیم هر چند دو طرف هم ممکن است از آن راضی نباشند ولی به هر حال یک راه حلی بوده و باید آن را برای رفتاری سنجیده تر در آینده پایه ای قرار دهیم.

لحن برخی مقامات آمریکا درباره توافق هسته ای جنگ طلبانه است/ آمریکایی ها به روی دیگر سکه نیز توجه کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی به اظهارات برخی مقامات آمریکا که با لحنی جنگ طلبانه درباره توافق هسته ای صحبت می کنند نیز واکنش نشان داد و گفت: این روزها می بینم که برخی از مقامات آمریکایی، به طور مستمر بیاناتی دارند که درباره جنگ طلبی است که من واقعا هیچ توجیه عقلانی برای آن نمی بینم

وی افزود: اولا اگر کسی به دنبال جنگ باشد که این قدر درموردش حرف نمی زند، پس این یک کار تبلیغاتی است، حال سوال این است که چرا فضای رفتاری را طوری تنظیم کنیم که همواره از درونمان بوی جنگ بیاید، از این حرف ها چقدر فایده دیده ایم؟

دکترلاریجانی توجه به آن روی سکه را پیشنهاد کرد و گفت: نقطه دیگر این است که تصور می کنم می توانند همین سند را بگویند که اجراء شود و ضمناً راه های دیگری را برای لغو تحریم ها جستجو کنند.

آمریکایی ها کلک نزنند/ کلک های آمریکا از تیررس نگاه ملت ایران دور نمی ماند

دکترلاریجانی  با هشدار به آمریکایی ها که در تلاشند به بهانه توافق هسته ای و یا مسائل دیگر، دشمنی دیرینه خود ضد ملت ایران را بروز دهند ، گفت: آنها تصور نکنند که اگر اقدام نسنجیده ای در مسئله هسته ای انجام دهند یا به بهانه دیگری که ظاهرش مسئله هسته ای نباشد ولی باطنش رفتاری کینه ورزانه است ، این قبیل رفتارها از تیر رس نگاه ایران خارج خواهد بود

رئیس مجلس درباره نوع نگاه به متن توافق هسته ای نیز گفت:  دوستان ما در مجلس و یا صاحب نظران یا سیاستمداران اهل قلم در ایران بیشتر به این سند  توجه دارند ولی باید به وجه بیرونی و بین المللی آن و توطئه هایی که دارد در بیرون شکل می گیرد نیز توجه کنند و فقط در حوزه مواضع داخلی آن ننشینند.

وی افزود: اینکه عده ای مترصد هستند طوری با این سند مواجه شوند که همین سند را تخریب کنند و از درونش چیزی در آورند، لذا به تحرکات بیرونی که من در فرمایشات رهبر معظم انقلاب می بینم که کلیت موضوع را از منظر رفتارهای بیرونی دارند مورد توجه قرار می دهند، خیلی مهمتر از بعضی از ایرادهایی است که در داخل این سند که مشهود است.

لاریجانی همچنین گفت: در کاووش های بیشتر در این سند نیز معلوم نیست که چیز بیشتری درآید، در چند زمینه، اشکالاتی در آن وجود دارد ولی باید ارزیابی از کلیت آن باشد و این سند را از دست اندازی های بیرون صیانت کنیم که آنها این را به یک مسئله تبدیل نکنند که فشار دیگری به ایران وارد کنند.

دیداری با سناتورهای آمریکایی نداشته ام

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ایرنا از رئیس مجلس مبنی بر این که آیا در این سفر درخواست دیداری هم از سوی سناتورهای آمریکائی داشتید، گفت:من دیداری در این زمینه نداشتم، یعنی در شرایط  کنونی، نه ضرورتش را می دیدم و شاید مصلحت  هم در شرایط کنونی، همین بود لذا فکر می کردم تا همین حدی که در سطح رسانه ها یا برخی افرادی که صاحب نظر بودند و می توانستند کمک کنند، به نظرم کفایت می کرد.

وی افزود: علاوه بر جلسه ای که عصر پنجشنبه با رهبران ادیان ابراهیمی داشتم، در انجمن آسیایی نیز افراد خبره ای از گروه های دیگر وجود داشتند و نظراتشان را گفتند من هم نظراتی را که فکر می کردیم لازم است، بیان کردم و همان کفایت کرد.

ایران نسبت به سرنوشت منطقه و مسلمان ها احساس مسئولیت دارد/مردم سوریه باید خود برای کشورشان تصمیم بگیرند

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری صداوسیما که نظر او را درباره سخنان ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل که ریاست ماه سپتامبر جاری بر شورای امنیت را عهده دار شده و تاکید کرده است که گروه تماس بین المللی برای سوریه، بدون حضور ایران به اهدافش نمی رسد، گفت: این فقط روسیه نیست که این نظر را دارد بلکه با کشورهای دیگر از اروپایی ها یا کشورهای منطقه ای در دیدارهایم هنگامی درباره سوریه صحبت می شد ، نگاهشان این بود که برای حل و فصل این مسائل مخصوصا در مبارزه با جریانات تروریستی و مسئله سوریه، اتکای ما به شماست و ما خیلی مشتاق نیستیم کار جدیدی برای خودمان درست کنیم.

وی افزود: ما احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت منطقه و مسلمان ها داریم و از منظر مسئولیت پذیری آمادگی داریم تا آنجائیکه می توانیم، به حل و فصل این مسئله کمک کنیم ولیکن ما اختلاف نظراتی را با برخی از این کشورها داریم که آنها به دنبال ساده انگاری درباره این مسئله هستند که مثلا چند نفر در اتاقی بنشیند و بگویند فلانی برود و فلانی بیاید و این تغییرات صورت بگیرد.

لاریجانی تصریح کرد : درباره یک مملکت نمی توان اینطور نظر داد و حتی یک روستا را هم نمی شود اینطوری اداره کرد ، چه رسد به کشور بزرگی مثل سوریه که حتما رای مردم در آن اصل است.

وی افزود: سیاست جمهوری اسلامی این است که مردم سوریه، مردمی رشید و بالغ هستند و خودشان می توانند درباره سرنوشت شان تصمیم بگیرند و البته توصیه ما همیشه این بوده است که همه گروه ها و دسته جات در آینده سوریه در دولت نقش داشته باشند.

رئیس مجلس به تشابه این توصیه ایران در سوریه امروز و عراق دیروز اشاره کرد و گفت: ما این نظر را درباره عراق هم وقتی که به سوی دموکراسی حرکت کرد، توصیه ما همیشه همین بود که همه فرقه ها در حکومت نقش داشته باشند.

وی افزود: ولی مهمتر از همه اینها، مبارزه با جریان تروریستی است که بخشی از سوریه و بخشی از عراق را گرفته است و یک عده به جای اینکه به این مسئله اصلی بپردازند، به حواشی می پردازند. 

دکترلاریجانی تاکید کرد: نمی خواهم بگویم که اصلاحات در سوریه یا در جاهای دیگر لازم نیست ولی عقل ایجاب می کند که در این مسئله اولویت بندی شود و نهایتا هر راه حلی درباره سوریه بخواهد انجام شود ، باید راه حلی باشد که مبارزه با تروریسم در آن وجود داشته باشد.

آمریکا باید از سابقه سوء به کارگیری نیروهای زمینی در عراق و افغانستان در مورد سوریه عبرت بگیرد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه المیادین که نظر ایران را درباره سخنان اخیر جان کری مبنی بر احتمال استفاده از نیروی زمینی در سوریه جویا شد ، تاکید کرد: به کارگیری نیروی زمینی در این قبیل کشورها چه در افغانستان و چه در عراق، سابقه خیلی سوئی وجود دارد که آمریکایی ها از نیروی زمینی استفاده کردند چون هم خودشان را دچار چالش کردند و هم به مردم آنجا خسارت زدند.

رییس قوه مقننه افزود: علاوه بر این، کمک کردند به جریان های تروریستی که در آنجاها رشد کنند ، در مسئله سوریه همین وضع وجود دارد ، استفاده از نیروی زمینی در جائیکه آنقدر آشفتگی در آن وجود دارد و جریان های تروریستی متعددی در آنجاها هستند، هیچ کمکی به حل موضوع نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: بعید می دانم که نیروی زمینی آمریکا وارد آنجا شود بلکه آنها می خواهند گروه دیگری را آموزش دهند و آنها را به عنوان مبارز معتدل و از این اسم هایی که الان جعلی شده است، با فشار وارد سوریه کنند که این ، نتیجه اش به نظرم روشن است و اینها به مرور تبدیل می شوند به گروه تروریستی دیگری و آن زمان به جای آنکه سه مسئله را حل کنیم، باید چهار مسئله را حل کنیم ، چون این گونه کارها راه حل معقول و سنجیده ای نیست.

پیام رهبر انقلاب به جوانان غربی حاوی نکات بسیار مهمی است

خبرنگار شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی نیز پیام رئیس مجلس به جوانان غربی را جویا شد که لاریجانی به پیام اخیر رهبر معظم انقلاب خطاب به این جوانان اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، پیام مبسوطی را خطاب به جوانان در کشورهای مختلف ارائه کردند که نکات مهمی در آن وجود داشت.

رییس مجلس شورای اسلامی در این خصوص افزود: توجه به معنویت، اخلاق و مسئولیت پذیری عناوین مهمی بود که ایشان در پیامشان مطرح کردند و فکر می کنم در شرایط امروز که عصری است که جوانان تلاش می کنند که دریچه های جدیدی از فعالیت و رشد را برای خودشان جستجو کنند، فهم اینکه کدام بخش ها خلاهای واقعی است، برای زندگیشان خیلی مهم است.

 

بازدید دکتر لاریجانی از کنسولگری ایران در شهر فرانکفورت

رییس مجلس شورای اسلامی در مسیر بازگشت از اجلاس بین المجالس در نیویورک در توقف کوتاه در فرانکفورت از کنسولگری ایران در این شهر بازدید کرد.

در این بازدید مهدی شهریاری، سرکنسول ایران که از نمایندگان ادوار مجلس نیز است، ریاست مجلس را در جریان مشکلات و موضوعات ایرانیان مقیم آلمان قرار داد.

قشقاوی ، معاون کنسولی، حقوقی و پارلمانی وزارت امور خارجه، علیرضا مرندی ، سید احمدرضا دستغیب، کاظم جلالی و جواد جهانگیرزاده نیز رییس مجلس را در این بازدید همراهی کردند.

 

جریان تروریستی دولت های دموکرات منطقه را تهدید می کند/ آمریکا در پرونده هسته ای ایران پرستیژ خود را به خطر نیاندازد

دکتر علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی  در گفت و گو با خبرنگار روزنامه آلمانی فرانکفورتر الگماینه پیش از ترک فرانکفورت گفت: افغانستان، عراق، سوریه و یمن نمونه هایی از جنگ هایی هستند که در آن جریان های تروریستی بیرون آمده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جریان های تروریستی برای دولت های دموکراتیک در منطقه خطری بزرگ به شمار می روند تصریح کرد: مگر دولت عراق، دولت دموکراتیک و منتخب مردم نبود، دیدید که چگونه جریان های تروریستی علیه آن به راه افتاد.

 ورود تروریست مواجه با آن را سخت می کند

دکتر لاریجانی افزود: ورود تروریست فرصتی به آنها می دهد که در آینده مواجه شدن با تروریست ها را سخت تر می کند.

وی با بیان اینکه از هر راهکاری که بتواند معضلات منطقه را از طریق سیاسی حل کند استقبال می کنیم، گفت: برای حل بحران کشورهای منطقه باید در یک گفت وگوی سیاسی همه جریان های مهم سهم داشته باشند و دولت وحدت ملی تشکیل شود.

 سیاست متنوع مشکل منطقه است

دکترلاریجانی افزود: در عین حال باید با جریان های افراطی مبارزه کرد.

وی مشکل منطقه را در سیاست های متنوع دانست و گفت: در حالی که حل بحران سوریه و یمن تنها در راه حل سیاسی و مبارزه با تروریست است، برخی تصور می کنند که می توانند تروریست ها را در این کشورها به حال خود رها کنند.

رئیس مجلس افزود: اما تجربه نشان داده است که تروریست ها در نهایت دامنگیر همه کشورها خواهند شد.

پرستیژ آمریکا زیر سوال می رود

دکتر لاریجانی در پاسخ به این سؤال که اگر کنگره توافق هسته ای با ایران را تصویب کند  اما یک رئیس جمهور جدید در آمریکا روی کار بیاید که تصمیم بگیرد آن را اجرا نکند، ایران چه خواهد کرد گفت: در آن صورت ما هم تصمیم خود را خواهیم گرفت اگرچه درعین حال نباید قبل از آنکه آنها چنین اقدامی کنند تصمیمی بگیریم اما اگر چنین شود متأسفیم، زیرا در آن صورت پرستیژ امریکا زیر سؤال خواهد رفت.

وی افزود: در کل از نظر من توافق هسته ای قابل قبول است گرچه امریکایی ها زورگویی کرده اند و مواردی را در توافقنامه آورده اند که از نظر فنی و حقوقی منطقی ندارد اما جمهوری اسلامی ایران هم توانست بعضی از خواسته های خود را در سند توافق بگنجاند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اما درعین حال توافق هسته ای نقاط ضعفی هم دارد و مخالفان آن در ایران به این توافق اشکالات جدی می گیرند.

 

رییس مجلس و هیات همراه نیویورک را به مقصد تهران ترک کردند

دکتر علی لاریجانى و پنج نماینده مجلس، در این سفر شش روزه، علاوه بر شرکت در جلسات اجلاس چهارم روساى مجالس جهان، دیدارهاى دوجانبه متعددى با دبیرکل سازمان ملل و همتایان خود از دیگر کشورهاى جهان داشتند.

سخنرانى در افتتاحیه اجلاس چهارم روساى مجالس جهان و تاکید بر لزوم احترام به دموکراسى، صلح و توسعه پایدار، مهمترین بخش از برنامه هاى این سفر بود.

دکتر لاریجانى در آن نشست همچنین مقاومت و ایستادگى مردم ایران را در برابر تحریم هاى ظالمانه تا رسیدن به حقوق هسته اى براى روساى بیش از یکصد و چهل پارلمان جهان تشریح کرد.

رئیس مجلس شوراى اسلامى همچنین با همتایان خود از کشورهاى ژاپن، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کرواسى، اسلوونى، تونس، مالزى، اندونزى، سوریه، اردن، جمهوری آذربایجان و گرجستان دیدار و درباره مسائل دو جانبه بویژه اقتصادى و تجارى گفتگو کرد.

مصاحبه با رسانه هاى آمریکایى و بین المللى مانند شبکه خبرى سى ان ان، روزنامه المانیتور، رادیو ملى آمریکا (NPR) و المیادین و همچنین دیدار با رهبران ادیان ابراهیمى و خاخام هاى ضد صهیونیست، دیگر برنامه هاى این سفر بود.

رئیس مجلس شوراى اسلامى قبل از ترک نیویورک، در نشستى خبرى به سئوالات خبرنگاران درباره اهداف و دستاوردهاى این سفر، نگاه مجلس به برجام با توجه به سخنان روز پنجشنبه مقام معظم رهبرى در جمع اعضاى مجلس خبرگان و نیز اوضاع منطقه و تروریسم موجود در سوریه و عراق، پاسخ داد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی وارد تهران شد

لحظای پیش دکتر علی لاریجانی که همراه پنج تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در جلسات چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان در سازمان ملل متحد به نیویورک رفته بود ، بامداد امروز (شنبه14شهریور)  وارد تهران شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در سفر شش روزه خود علاوه بر شرکت در جلسات اجلاس بین المجالس جهان ، دیدارهای فشرده دوجانبه با دبیرکل سازمان ملل متحد و هماتایان خود از کشورهای ژاپن، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کرواسى، اسلوونى، تونس، مالزى، اندونزى، سوریه، اردن، جمهوری آذربایجان و گرجستان  داشتند.

سخنرانى در افتتاحیه اجلاس چهارم روساى مجالس جهان و تاکید بر لزوم احترام به دموکراسى، صلح و توسعه پایدار، مهمترین بخش از برنامه هاى این سفر بود. دکتر لاریجانی در نیویورک مقاومت و ایستادگی مردم ایران اسلامی در مقابل تحریم های ظالمانه و رویکردخصمانه غرب تا رسیدن به حقوق هسته ای برای 140 پارلمان جهان تشریح نمودند.

مصاحبه با رسانه هاى آمریکایى و بین المللى مانند شبکه خبرى سى ان ان، روزنامه المانیتور، رادیو ملى آمریکا(NPR) و المیادین و همچنین دیدار با رهبران ادیان ابراهیمى و خاخام هاى ضد صهیونیست، دیگر برنامه هاى این سفر بود.

رئیس مجلس شوراى اسلامى لحظاتی قبل از ترک نیویورک، در نشستى خبرى به سئوالات خبرنگاران درباره اهداف و دستاوردهاى این سفر، نگاه مجلس به برجام با توجه به سخنان روز پنجشنبه مقام معظم رهبرى در جمع اعضاى مجلس خبرگان و نیز اوضاع منطقه و تروریسم موجود در سوریه و عراق، پاسخ داد.

دکتر لاریجانی در مسیر بازگشت به تهران از اجلاس بین المجالس در نیویورک ، توقف کوتاهی  در فرانکفورت داشت و از کنسولگری ایران در این شهر بازدید کرد.

قشقاوی معاون کنسولی، حقوقی و پارلمانی وزارت امور خارجه، علیرضا مرندی ، سید احمدرضا دستغیب، کاظم جلالی و جواد جهانگیرزاده نیز رییس مجلس را در این بازدید همراهی کردند.

گفتنی است که دکتر لاریجانی همانند سفر رفت به نیویورک ، با پرواز عادی و عمومی به تهران بازگشت.

 

مجلس نظر قطعی خود درباره برجام را مهرماه اعلام می کند

دکتر علی لاریجانی بامداد امروز (شنبه 14 شهریورماه) در تشریح دستاوردهای حضور در چهارمین اجلاس روسای پارلمان های بین المجالس جهان گفت: اینجانب به همراه تعدادی از نمایندگان مجلس سفری به نیویورک داشتیم و در آنجا به تشریح مواضع جمهوری اسلامی پرداختیم و موضوعات تروریسم تکفیری داعش، رابطه دموکراسی و صلح، توسعه پایدار و موضوعاتی دیگر در اجلاس بین المجالس مطرح شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در اجلاس نیویورک اعضا گزارش هایی ارائه دادند و اینجانب نظرات جمهوری اسلامی را در حضور روسای پارلمان های جهان مطرح نمودم.

وی تصریح کرد:حضور در چهارمین اجلاس روسای پارلمان های جهان فرصتی بود تا با آقای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در زمینه موضوعاتی نظیر هسته ای و مسائل مختلف منطقه ای مذاکره داشته باشم.

دکتر لاریجانی با بیان این که در مورد مسائل سوریه نیز در این سفر بررسی هایی صورت گرفت، تصریح کرد: سازمان ملل در زمینه سوریه فعالیت هایی داشته است و نمایندگانی را مشخص نموده است ما در رابطه با موضوع سوریه مباحثی مطرح کردیم که انشاءالله مفید باشد.

وی در ادامه تشریح دستاوردهای حضور در اجلاس بین المجالس جهان گفت: در مدت حضور با روسای پارلمان های حدود 20 کشور جهان دیدار و گفت و گو کردیم و در رابطه با موضوعات دو جانبه و گسترش روابط گفتگو و تبادل نظر شد.

دکتر لاریجانی گفتَ: از فرصت حضور در نیویورک برای تبادل نظر با صاحب نظران و منتقدان آمریکایی استفاده شد آنها سوالاتی داشتند و بحث هایی مطرح شد و ما برخی از اشکالات کار که به دلیل رفتارهای نادرست ایالات متحده به وجود آمده است را بیان نمودیم و در جریان گفت و گو با رسانه های مختلف مواضع جمهوری اسلامی را در مورد مسئله هسته ای و مسائل منطقه ای بیان کردیم.

وی در ادامه گفت: امیدوارم تعامل و گفت و گو با کشورهای مختلف جهان بتواند زمینه را برای حل بعضی معضلات مهم منطقه به ویژه جریان تروریسم تکفیری داعش فراهم نماید و شرایط خاورمیانه به یک وضعیت امنیت پایدار تبدیل شود.

بررسی جدی برجام در مجلس

دکتر لاریجانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی گفت: من قبل از سفر که خدمت مقام معظم رهبری رسیدم از نظرات معظم له آگاه شدم که تأکید داشتند ارکان مختلف کشور در موضوع برجام ایفای نقش کنند. مقام معظم رهبری تاکید داشتند که مجلس باید در موضوع برجام نظر بدهد.

وی در ادامه افزود: از مدت ها پیش نیز براساس نظرات مقام معظم رهبری بحث کمیسیون ویژه ای که برای بررسی برجام در مجلس به تصویب رسیده بود با هدف پیگیر ی همین دیدگاه بوده است.

دکتر لاریجانی گفت: بررسی برجام موضوعی است که در یک کمیسیون اصلی و کمیسیون های دیگر که به نحوی مربوط به مسئله هستند در حال پیگیری و بررسی است و ابعاد مختلف آن مورد کارشناسی قرار می گیرد.

رئیس مجلس گفت: براساس ساز و کار تدوین شده کمیسیون اصلی که براساس رأی گیری از نمایندگان مجلس تشکیل شده است همچنان مشغول فعالیت خواهد بود. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که از قبل بررسی برجام را آغاز کرده بود به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی در ادامه گفت: به دلیل چندوجهی بودن موضوع برجام کمیسیون های دیگر نظیر کمیسیون های اقتصادی و برنامه ریزی مشغول بررسی و تحلیل هستند.

دکتر لاریجانی گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته اوایل مهرماه بررسی کمیسیون ها تمام خواهد شد و فرصتی ایجاد می شود که موضوع بیش از گذشته در مجلس مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا با توجه به مجموعه شرایط کشور نمایندگان ملت نظر خود را در مورد موضوع برجام اعلام کنند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی