کد خبر : 1209
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رییس جمهور قرقیزستان، تاکید کرد:

ایران از ارتقای سطح همکاری دوکشور در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استقبال می‌کند

ایران از ارتقای سطح همکاری دوکشور در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی استقبال می‌کند

 "الماس بیک آتامبایف" رئیس جمهور قرقیزستان بعدازظهر امروز شنبه با دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

 
 روح آزادی‌خواهی و استقلال طلبی مردم دوکشور ایران و قرقیزستان را به هم نزدیک کرده است
 
الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان درابتدای این دیدار قرابت های فرهنگی و دینی مردم دو کشور را یادآور شد و گفت: عاملی که بیش از هرچیز دیگر جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان را به هم نزدیک کرده ،روح آزادی خواهی و استقلال طلبی مردم دو کشور است که این ظرفیت بزرگ در کنار قرابت‌های فرهنگی و دینی فیمابین، کمک شایانی به تسریع همکاری های دو کشور خواهد کرد.
 
رئیس جمهور قرقیزستان دربخش دیگری از سخنان خود به انتخابات پارلمانی پیش رو در قرقیزستان اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه ممتاز پارلمان قرقیزستان و مجلس شورای اسلامی در تصمیم گیری های کلان دو کشور،توسعه همکاری‌های میان مجالس ایران و قرقیزستان قطعا در تسهیل و پیشبرد همکاری های فیمابین نقش سازنده ای ایفا می کند.
 
الماس بیک آتامبایف در ادامه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور را عنصری مهم در روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های فراوان ایران و قرقیزستان در زمینه های مختلف، مسئولان دو کشور باید اهتمام خاصی به توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی داشته باشند و دراین راستا برقراری پرواز مستقیم و تأسیس خط راه آهن میان دو کشور و ترانزیت کالا ازاین مسیر می تواند نقش عمده ای داشته باشد.
 
رئیس جمهور قرقیزستان درپایان دستیابی جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 به توافق هسته ای را به رئیس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و افزود: این توافق که حاصل پافشاری جمهوری اسلامی ایران بر استقلال و خودکفایی خود بود، فصل جدیدی در روابط جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها گشوده است.
 
 
لغو روادید میان دو کشورکمک شایانی به ارتقای سطح روابط بخش خصوصی و تجار دو کشور می‌کند
 
دکترلاریجانی در راستای این دیدار،خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی ارتقای سطح مناسبات خود با قرقیزستان را در زمینه های مختلف تجاری و اقتصادی از جمله در بخش های کشاورزی، شیلات، انرژی، ساخت نیروگاه و سد توسط متخصصان و شرکت های ایرانی در قرقیزستان، ساختمان سازی، خدمات فنی و مهندسی، گردشگری و سایر زمینه های علمی و فناوری محور دارد.
 
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لغو روادید میان دوکشور نیز می تواند علاوه بر تقویت صنعت گردشگری، کمک شایانی به ارتقای سطح روابط بخش های خصوصی و تجار دوکشورکند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت همکاری های دو کشور در سازمان های بین المللی گفت: جمهوری اسلامی ایران از ارتقای سطح همکاری های خود با قرقیزستان در سازمان های منطقه ای و بین المللی استقبال می کند.
 
لاریجانی افزود: با توجه به استفاده سیاسی و ابزاری کشورهای بزرگ غربی از موضوع حقوق بشر، همکاری دو کشور در سازمان های متولی این امر حائز کمال اهمیت است.
 
رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به توافق کشورمان به 1+5 بر سر مسئله هسته ای تصریح کرد: طولانی شدن مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و 1+5 بر سر موضوع هسته ای نتیجه زیاده خواهی طرف مقابل، عدم عزم جدی برای توافق و اصرار آنها بر ممانعت از دستیابی ایران بر حق خود در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای به وسیله ابزار تحریم بود که در نهایت با ایستادگی و پایداری ملت ایران ناکارآمدی تحریم ها عیان گشته و طرفین به توافق کنونی رسیدند.
کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس ,قرقیزستان ,رئیس جمهور

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی