کد خبر : 1208
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با رهبران ادیان ابراهیمی:

تهدیدات نظامی و تلاش برای ساماندهی تحریم های جدید خلاف تعهدات آمریکا است

تهدیدات نظامی و تلاش برای ساماندهی تحریم های جدید خلاف تعهدات آمریکا است

 دکتر علی لاریجانی که برای شرکت در چهارمین اجلاس روسای مجالس جهان به نیویورک رفته است، در دیدار جمعی از رهبران ادیان ابراهیمی گفت: گفتگوهای هسته ای و سرانجام آن، از جمله اقدامات موثری بود اگرچه در مجالس دو کشور، آراء مختلفی درباره آن وجود دارد.
 رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از دو روش می توان با سند توافق هسته ای مواجه شد، افزود: می توان از آن ایراد گرفت و اصطلاحاً سوراخ کرد و یا می توان آن را پایه ای برای پیشرفت به جلو قرار داد.
 
 وی گفت: اگر راه حل دوم را مبنا قرار دهیم تا از آن طریق بتوانیم مشکلات دیگر را نیز حل کنیم، حتماً راه حل عقلانی را برگزیده ایم.
 
 افراطی گری و نگاه تکفیری صدای نامانوس با وجدان بشری است
 
دکتر لاریجانی در بخش دیگری از این دیدار، افراطی گری و نگاه تکفیری را صدای نامانوس با وجدان بشری اما رشد یافته خواند و گفت: ریشه این رشد، به ظلم، جنایت و اشغالگری باز می گردد.
 
وی طالبان را نتیجه اشغال افغانستان و گروه های تروریستی موجود در عراق را محصول اشغال این کشور دانست و گفت: در یمن و سوریه نیز با ادامه وضع کنونی، تروریسم رشد خواهد کرد چون جوانان ضد اشغال و ظلم تحریک می شوند و در دام افراطی ها، تکفیری ها و گروههای تروریستی می افتند.
 
 
برخی کشورهای کوچک منطقه که بویی از دموکراسی نبرده اند، نگران دموکراسی در سوریه هستند
 
رئیس مجلس با اشاره به بحران سوریه گفت: ما از ابتدا فقط و فقط راه حل سیاسی را توصیه کردیم ولی برخی کشورهای کوچک منطقه که بویی از دموکراسی نبرده اند، نگران دموکراسی در سوریه هستند.
 
 
وی افزود: کسی نمی گوید که نباید در سوریه دموکراسی غنی شود، اما اینکه عده ای در اتاقی بنشینند و بگویند این شخص کنار رود و دیگری روی کار آید، نگاه غلطی است و ما نباید جای مردم سوریه قرار گیریم.
 
 
سه محور مورد نیاز امروز سوریه/اسرائیل با یهودیت دو مقوله جداگانه هستند
 
دکتر لاریجانی سه محور مردم، حفظ حقوق اقلیت و مبارزه با افراط گرائی را نیاز امروز سوریه خواند و گفت: در سوریه اصطلاحات سیاسی لازم است اما مهمتر از آن مبارزه با افراطی ها و تروریست هاست.
 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش شرکت کنندگان که نگاه ایران به راه حل مسئله فلسطین را جویا شد، افزود: باید قبول کنیم که اسرائیل با یهودیت دو مقوله جداگانه هستند و ادیان ابراهیمی باید کنار یکدیگر بنشینند وگفتگو کنند.
 
 
وی به رفتار غیرقابل پذیرش اسرائیل در همه زمینه ها اشاره کرد و گفت: راه حلی را که رهبری ایران ارائه کردند، بسیار منطقی و آن این است که اگر دموکراسی خوب است، برای همه خوب است و همه آحاد فلسطین از هر دین و گروه گردهم آیند و در فرایندی دموکراتیک، حکومت آینده خود را انتخاب کنند.
 
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تهدیدهای روزانه وزیر دفاع آمریکا ضد ایران گفت: این قبیل تهدیدات و از سامان دهی تحریم های دیگر سخن گفتن، خلاف تعهدات است و باید انتظار پاسخ مخالفش را داشته باشند.
 
 
در این دیدار برخی از رهبران ادیان ابراهیمی با اشاره به لزوم تبادل آراء میان دو کشور، تلاش های خود را برای حمایت از توافق هسته ای و تاثیرگذاری بر نمایندگان کنگره آمریکا تشریح کردند.
 
 
تعدادی از شرکت کنندگان در این نشست با اشاره به تجارب خود در سفر به ایران و بازدید از حوزه علمیه قم، اندیشه های ناب تشیع با محوریت شهر مقدس قم را برای فهم بهتر متفکران غربی از اسلام واقعی بسیار مهم ارزیابی کردند.
ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی