کد خبر : 1187
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

ایلنا: وزیر دفاع‌ آمریکا هر روز صبح پس از بیدار شدن‌ علیه‌ایران فریاد می‌زند

ایلنا: وزیر دفاع‌ آمریکا هر روز صبح پس از بیدار شدن‌ علیه‌ایران فریاد می‌زند

رییس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رادیو سراسری آمریکا به بیان نکاتی درباره توافق هسته‌ای و سند برجام پرداخت.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در روز پایانی اقامت خود در نیویورک -جمعه ۱۳ شهریور- با رادیو ملی آمریکا گفت‌وگویی انجام داد که متن آن منتشر شد و امروز این گفت‌وگو به طور کامل از این شبکه رادیویی پخش می‌شود.

پایگاه اینترنتی شبکه رادیویی ان. پی. آر در این خصوص نوشت: در گفت‌وگو با استیو اینسکیپ، مجری برنامه مورنینگ ادیشن، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران درباره توافق هسته‌ای، احتمال تحمیل تحریم‌های تازه ضد ایران و راه‌های عملی برای آزاد کردن زندانی‌های آمریکایی در بند در ایران سخن گفته است.

لاریجانی در پاسخ به پرسش استیو اینسکیپ مبنی بر اینکه آیا وی از قانون‌گذاران آمریکایی برای سفر به ایران دعوت خواهد کرد یا نه گفت: «ببینید، این روز‌ها قرار است زمینه را برای تایید و اجرای توافق فراهم کنیم... اما هر روز به نظر می‌رسد وزیر دفاع شما صبح که بیدار می‌شود، پنجره را باز می‌کند و هر چه می‌تواند ضد ایران فریاد می‌زند و می‌گوید گزینه نظامی هنوز روی میز است. اگر واقعاً آنها دنبال جنگ هستند، خوب دست به کار شوند. چرا همش دارید حرف می‌زنید؟»

لاریجانی درباره این پرسش که آیا ایران توافق هسته‌ای را می‌پذیرد یا خیر٬ گفت: «به عقیده من، حتی در طول گفت‌وگو‌ها هم آمریکایی‌ها تلاش کردند به ما زور بگویند و چندین مورد را به ما تحمیل کردند.... از نگاه شخصی باید بگویم این توافق پذیرفتنی است. به نظر من می‌توان از این توافق برای حرکت به جلو بهره گرفت. اما بدون نقص هم نیست.»

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که اگر آمریکا تحریم‌های تازه‌ای به علت حمایت ایران از گروه مبارز اسلامی حزب الله ضد این کشور تحمیل کند، ایران چگونه پاسخ خواهد داد هم گفت: «اگر احساس کنیم طرف مقابل دارد توافق را نقض می‌کند، خوب ما هم مقابله به مثل می‌کنیم.... فکر می‌کنم افرادی هستند که می‌خواهند توافق را به شکست بکشانند، از این رو آن‌ها در پی یافتن راه‌های تازه‌ای هستند تا به توافق خدشه وارد کنند. اگر کسی به این توافق رخنه کند و به هر شکلی آن را به شکست بکشاند، آنگاه می‌دانیم چگونه پاسخ بدهیم.»

از لاریجانی پرسیدم، دوست دارد در سایه توافق هسته‌ای چه اصلاحات سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی را در ایران شاهد باشد؟ وی پاسخ خود را به بحث اقتصادی محدود کرد و گفت: «فکر می‌کنم نباید انرژی خود را در بخش‌هایی هزینه کنیم که نمی‌تواند تغییرات ملموس یا عینی در زندگی مردم ایجاد کند. باید تلاش کنیم تمرکز خود را متوجه بخش اقتصادی کرده و آن بخش را تکان بدهیم.»

در پاسخ به این پرسش که آیا راهی عملی سراغ دارد که دولت ایران جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست و دیگر آمریکایی‌های دربند در ایران را آزاد کند، لاریجانی گفت: «البته که راه عملی وجود دارد. برای مثال، چندین ایرانی اینجا در آمریکا زندانی هستند. قطعاً در چنین مواردی، می‌توان به راه حل رسید. فکر می‌کنم سیاستمداران شما این راه‌ها را بشناسند.»

منبع: خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی