کد خبر : 1170
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست خبری مشترک با رییس مجلس ملی عراق

پارلمان های ایران و عراق همکاری های مستمر برای تامین امنیت پایدار و مبارزه با تروریسم دارند

پارلمان های ایران و عراق همکاری های مستمر برای تامین امنیت پایدار و مبارزه با تروریسم دارند

 دکتر علی لاریجانی در حاشیه دیدار  با رئیس مجلس ملی عراق امروز(21 شهریور ماه) در جمع خبرنگاران گفت: پارلمان های دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق همکاری های مستمر و متمادی دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: این همکاری برای مبارزه با تروریسم و تامین امنیت پایدار صورت می گیرد.

دکتر علی لاریجانی در ابتدای این نشست خبری مشترک عنوان کرد: امروز برای ما افتخار آمیز است که جناب استاد جبوری رئیس پارلمان عراق و هیات همراه به ایران تشریف آورده اند. کشور عراق، کشور همسایه، دوست و برادر ماست و دو ملت ایران و عراق از دیرباز ارتباط وثیقی دارند.

وی با بیان اینکه خوشحالیم که می بینیم امروز عراق به عنوان کشور مهم در منطقه دارای ساختار دموکراتیک است ادامه داد: در سالهای اخیر، همیشه ایران در کنار ملت و دولت جدید عراق بو. حتی در سخت ترین شرایط که جریان های ترویستی  دنبال این بودند که داخل عراق را بهم بریزند، ایران به درخواست دولت عراق، به کمک ملت و دولت این کشور در مقابل تروریست رفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی برای همه ما مخصوصا کشورهای منطقه، نقطه قوی باشد که ملت عراق توانستند در  درون یک دولت وحدت ملی که همه قشرها و فرق مختلف در آن وجود دارد، بتوانند یک دولت مهمی در عراق به وجود بیاورند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه خوشبختانه بین دو پارلمان روابط دوستانه و صمیمانه ای برقرار است، اظهار داشت: ما مستمرا با الجبوری رایزنی داریم و همچنین بخش های مختلف پارلمان ها با هم گفت و گوهای مهم در مسائل دو جانبه دارند.

وی تاکید کرد: در سفر امروز ایشان به ایران ما مذاکرات خیلی خوبی هم در زمینه بالا بردن روابط تجاری بین دو کشور و همچنین مسئله تعمیق روابط سیاسی و فرهنگی بین دو کشور و مخصوصا در زمینه امنیت پایدار و مبارزه با تروریسم داشتیم.

رئیس قوه مقننه کشور گفت: سلیم الجبوری گزارشی از تحولات در منطقه و تصمیماتی که برای ایجاد همگرایی بیشتر و پایداری امنیتی تدبیر کردند، ارائه کردند و ما از آن استفاده کردیم.

دکتر لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد که سفر رئیس مجلس ملی عراق به ایران، سفر موفق باشد و نتیجه این سفر بهبود روابط دو کشور و تاثیرگذاری در منطقه برای ایجاد آرامش بیشتر باشد.

ستایش رئیس مجلس عراق از تیم مذاکره کننده

 همچنین رئیس مجلس ملی عراق در نشست خبری مشترک عنوان کرد: باعث خوشحالی است که امروز در جمهوری اسلامی ایران حضور دارم و با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران ملاقات داشتم.

سلیم الجبوری اظهار داشت: مذاکرات ما بر اساس خواستگاه روشن و مشترکی صورت می گیرد و مبتنی بر این است که جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی و مشترکی بر امنیت منطقه ای و همکاری بین المللی ایفا می کند.

وی تاکید کرد: این باور ما ناشی از داده های موجود در منطقه و همچنین چالشی هایی که به طور مشترک در زمینه های اقتصادی و امنیتی که دو کشور با آن رو به رو هستند شکل گرفته است. مخصوصا سرایت تروریسم در منطقه و نیاز همکاری همه کشورهای منطقه برای مهار این پدیده بر این مسئله تاثیرگذار بوده است.

الجبوری ادامه داد: با توجه به عمق مناسبات میان ملت های دو کشور، وابستگی متقابل آنها و ماهیت روابط میان تصمیم گیرندگان دو کشور باعث می شود ما در این راستاها به طور مشترک عمل کنیم.

 200 سفر در یکسال گذشته

رئیس مجلس ملی عراق همچنین عنوان کرد: طی یک سال گذشته بیش از 200 سفر میان مسئولان دو کشور، در زمینه های قانون گذاری و اجرایی مذاکراتی صورت گرفته همچنین موافقتنامه‌هایی میان دو کشور در حوزه های امنیتی و تقویت روابط اقتصادی امضا شده است.

وی اظهار داشت: همچنین ما از تلاش های مذاکره کنندگان ایران در خصوص دستیابی توافق هسته ای ستایش می کنیم و امیدواریم که این توافق در جهت برقراری امنیت در منطقه باشد.

الجبوری افزود: عراق در حال حاضر با چالش بزرگی در مناطق متعدد در مبارزه با داعش مواجه است، همچنین شبه بحران اقتصادی در عراق وجود دارد و این کشور نمی تواند با این بحران اقتصادی مقابله کند مگر با کمک و یاری رسانی کشورهای منطقه.

رئیس مجلس ملی عراق با بیان اینکه امروز ما گفت و گوی مفصلی با دکتر لاریجانی در خصوص همکاری کشورهای منطقه با ایران و عراق داشتیم، اظهار داشت: دو کشور روابط پارلمانی متمایزی دارند و امروز ما درباره مسائل متعددی گفت و گو کردیم کرد و دکتر لاریجانی عنوان داشتند عراق میزان اجلاس آینده پارلمان اسلامی باشد در این راستا نیاز مند کمک  دوستان و برادران هستیم تا بتوانیم این اجلاس را با موفقیت برگزار کنیم.

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,عراق ,رئیس مجلس ,الجبوری

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی