کد خبر : 1165
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس عراق در نشست خبری با لاریجانی

تسنیم: حل مشکلات اقتصادی عراق بدون کمک ایران امکانپذیر نیست

تسنیم: حل مشکلات اقتصادی عراق بدون کمک ایران امکانپذیر نیست

رئیس مجلس عراق با بیان اینکه کشورش با چالش‌های متعددی نظیر مبارزه با داعش روبرو است، گفت: حل مشکلات اقتصادی عراق بدون کمک ایران امکانپذیر نیست.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سلیم الجبوری رئیس مجلس ملی عراق در نشست خبری مشترک با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی ضمن ابراز خوشحالی از سفرش به ایران و دیدار با علی لاریجانی گفت: مذاکرات ما براساس خواستگاه روشن و متمرکزی صورت گرفت.


وی با بیان اینکه عراق و ایران نقش بسزا و مشترکی در امنیت منطقه و نیز همکاری بین‌المللی ایفا می‌کنند، افزود: این موضوع اعتقاد ما است و معتقدیم که آن نشأت گرفته از داده‌های موجود در منطقه و نیز چالش‌هایی است که به طور مشترک در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی دو کشور با ان روبرو هستند که یکی از مهمترین این چالش‌ها، گسترش تروریسم در منطقه است که حل آن نیاز به همکاری همه کشورهای منطقه دارد.


رئیس مجلس عراق ادامه داد: با توجه به عمق مناسبات میان ملت‌های دو کشور ایران و عراق و نیز وابستگی متقابل آنها و همین‌طور ماهیت روابط بین تصمیم‌گیرندگان دو کشور، این امر باعث می‌شود که ما در این زمینه‌ها به طور مشترک عمل کنیم.


وی اضافه کرد: طی یک سال گذشته بیش از 200 سفر میان مسئولان دو کشور صورت گرفته که در طی آنها در حوزه‌های قانونگذاری و اجرایی مذاکراتی انجام شده و نیز موافقتنامه‌هایی میان دو کشور به خصوص در زمینه  امنیتی و اقتصادی به امضا رسیده است.


رئیس مجلس عراق در بخش دیگری از سخنان ضمن تقدیر از تیم مذاکره کننده ایران با 1+5  و با توجه به توافق هسته‌ای نیز گفت: امیدوارم این توافق بازتا‌ب‌هایی در جهت امنیت منطقه و برقراری امنیت و صلح در منطقه داشته باشد.


وی با بیان اینکه کشور عراق هم اکنون با چالش بزرگی در مناطق متعدد در مبارزه با داعش مواجه است، گفت: همچنین ما با بحران اقتصادی در عراق مواجهیم و این کشور نمی‌تواند بدون کمک و یاری کشورهای دوست و همسایه نظیر جمهوری اسلامی ایران این مشکلات را حل کنیم.


الجبوری افزود: ما امروز گفت‌وگوهای مفصلی با آقای لاریجانی در خصوص همکاری‌ کشورهای منطقه با ایران و عراق داشتیم.


رئیس مجلس عراق در ادامه افزود: دو کشور ایران و عراق روابط پارلمانی متمایزی دارند و ما امروز راجع به مسائل متعددی گفت‌وگو کردیم که بارزترین آنها تلاش آقای لاریجانی در خصوص کمک به عراق برای میزبانی اجلاس آینده پارلمان‌های اسلامی بود.


وی در همین زمینه خاطرنشان کرد: کشور عراق در زمینه برگزاری اجلاس پارلمان‌های کشور های اسلامی نیازمند کمک دوستان و کشورهای منطقه است تا بتواند آن را با موفقیت برگزار کند.


انتهای پیام

 

منبع: خبرگزاری تسنیم
 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی