کد خبر : 1164
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در نشست خبری رؤسای مجالس ایران و عراق مطرح شد

میزان/ لاریجانی: عراق کشوری با ساختار دموکراتیک/ الجبوری: تقدیر از تلاش ایران برای موفقیت در مذاکرات هسته ای

میزان/ لاریجانی: عراق کشوری با ساختار دموکراتیک/ الجبوری: تقدیر از تلاش ایران برای موفقیت در مذاکرات هسته ای

خبرگزاری میزان-نشست خبری رؤسای مجالس ایران و عراق با حضور اصحاب رسانه داخلی و خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری میزان، نشست خبری علی لاریجانی و سلیم الجبوری رؤسای مجالس ایران و عراق با حضور اصحاب رسانه داخلی و خارجی برگزار شد.

پیش از این نشست خبری سلیم الجبوری رئیس مجلس ملی عراق با حضور در پارلمان، با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و درباره مسائل دو جانبه به‌ویژه بحران منطقه گفت‌وگو کرد.


علی لاریجانی بعد از دیدار با سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه امروز برای ما افتخار آمیز است که رئیس پارلمان عراق به همراه هیات همراه به ایران تشریف آورده اند، افزود: کشور عراق، کشور همسایه، دوست و برادر ما است و دو ملت ایران و عراق از دیر باز یک ارتباط وثیقی با هم داشتند.

وی اظهار کرد: خوشحال هستم که می بینیم عراق به عنوان کشوری در منطقه دارای ساختار دموکراتیک است ودر سالهای اخیر ایران همیشه در کنار دولت و ملت جدید عراق بود حتی در سخترین شرایط که جریانهای تروریستی دنبال این بودند داخل عراق را به هم بریزند ایران به درخواست دولت عراق به کمک دولت و ملت عراق رفت که در مقابل تروریستها به آنها کمک کند.

لاریجانی افزود: به خصوص کشورهای منطقه باید این نکته قوی را دقت داشته باشند که در عراق، ملت عراق توانستند در درون دولت وحدت ملی که همه قشرها و فرق مختلف در آن کشور حضور دارند بتوانند دولت مهمی در عراق ایجاد کنند خوشبختانه بین دو پارلمان روابط دوستانه و صمیمانه ای برقرار است و ما مستمرا با هم رایزنی داریم و همچنین بخشهای مختلف پارلمان با هم گفتگوهای مهمی در مورد مسائل دو جانبه دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد نتیجه مذاکره امروز وی با رئیس پارلمان عراق تصریح کرد: من مطمئن هستم سفر ایشان، سفری موفق در ایران خواهد بود و امیدواریم که نتیجه این سفر بهبود روابط دو کشور و تاثیر گذاری در منطقه برای برقراری آرامش بیشتر باشد.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق با اظهار خوشحالی از حضور در ایران و ملاقات با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مذاکرات ما بر اساس خاستگاه روشن و مشترکی صورت می گیرد که ایران و عراق نقش برقراری امنیت منطقه ای و همکاری بین المللی را ایفا می کنند.
 
وی افزود: این باورمندی ما ناشی از داده های در منطقه و همچنین چالشهای مشترک در زمینه اقتصادی وامنیتی دو کشور بوده است که با آن روبرو هستند مخصوصا سرایت تروریست در منطقه که نیاز به همکاری کشورهای منطقه برای مهار این پدیده دارد.
 
الجبوری یادآور شد: با توجه به مناسبات بین دو کشور و وابستگی متقابل آنها و ماهیت روابط میان تصمیم گیران دو کشور باعث می شود در این راستا به طور مشترک عمل کنیم.
 
رئیس پارلمان عراق تاکید کرد: طی یکسال گذشته بیش از دویست سفر میان مسئولان دو کشور ایران و عراق در زمینه قانونگذاری و اجرایی صورت گرفته است همچنین موافقت نامه هایی میان دو کشور در خصوص مسائل امنیتی و اقتصادی و تقویت روابط اقتصادی امضاء شده است.
 
وی با تقدیر از تلاش ایران برای موفقیت در مذاکرات هسته ای تصریح کرد: ما از تلاشهای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در خصوص دستیابی به توافق هسته ای ستایش به عمل می آوریم و امیدواریم بازتاب این توافق جهت برقراری و توسعه امنیت در منطقه شود.

رئیس مجلس ملی عراق به روابط متمایز پارلمان‌های ایران و عراق اشاره کرد و گفت: بارزترین محور گفت‌وگوی امروز ما تلاش رئیس مجلس ایران برای میزبانی عراق در اجلاس آینده پارلمان‌های اسلامی است.


الجبوری نفوذ تروریسم به بخش وسیعی از عراق و مواجهه با شبح بحران اقتصادی را دو چالش مهم کشور متبوعش خواند و با تأکید بر اینکه عراق به تنهایی و بدون کمک برادران خود نمی‌تواند این‌ دو را حل کند، گفت:‌ امروز با آقای لاریجانی گفت‌وگوی مفصلی در این باره داشتیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری میزان

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی