کد خبر : 1163
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

روسای مجالس شورای اسلامی ایران و ملی عراق به مقابله با تروریسم و ایجاد امنیت پایدار در منطقه در سایه

ایسنا: تاکید لاریجانی و الجبوری بر ایجاد امنیت پایدار در منطقه در سایه توافق هسته‌ای

ایسنا: تاکید لاریجانی و الجبوری بر ایجاد امنیت پایدار در منطقه در سایه توافق هسته‌ای

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، علی لاریجانی که به همراه همتای عراقی خود پس از دیدار دو جانبه در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، بر مبارزه با تروریسم و افراطی گری تاکید کرد. دو طرف ابراز امیدواری کردند توافق هسته‌ای ایران با 1+5 بر توسعه امنیت پایدار در منطقه تاثیرگذار باشد.

لاریجانی گفت:‌ ایران و عراق پیشینه روابط طولانی و موثری دارند و در این مسیر مذاکرات متعددی داشتند و امروز ما مفتخر به میزبانی استاد الجبوری در ایران هستیم.

وی افزود: خوشحالیم که امروز عراق در سایه یک دولت وحدت ملی و با مشارکت همه گروه‌ها و جریان‌های داخلی کشور توانسته است یک دموکراسی پایدار ایجاد کند و جمهوری اسلامی ایران نیز همواره در این مسیر کنار ملت و دولت عراق بوده است.

لاریجانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با خواست عراق و برای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور پیدا کرد.

وی خاطر نشان کرد: ایران و عراق روابط نزدیکی با هم دارند و در دور جدید ایران همواره در کنار مردم عراق بود و به طور پیوسته گفت‌وگوهایی را با این کشور داشته است و خوشبختانه روابط دوستانه، صمیمانه و موثری بین ایران و عراق ایجاد شده است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به دیدار امروز خود با رئیس مجلس ملی عراق گفت: امروز با جناب استاد الجبوری مذاکرات خوبی در زمینه بالابردن خط تجاری و تعمیق روابط فرهنگی و مبارزه با تروریسم و حفظ امنیت در منطقه انجام شد و ایشان نیز گزارشاتی از تحولات منطقه و تدابیری را که برای ایجاد پایداری و حفظ امنیت اندیشیده‌اند،‌ تشریح کرد.

وی در پایان تصریح کرد: مطمئنم سفر رئیس مجلس عراق به تهران سفری موفق خواهد بود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست سلیم الجبوری، رئیس ملی عراق گفت: امروز خوشحالیم که با ایران روابط نزدیکی داریم و مهمان دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هستیم و مذاکرات گذشته خود را در جهت رسیدن به اهداف پیگیری کرده و تعمیق بخشیده‌ایم.

وی افزود: ایران و عراق نقش مهمی در ایجاد امنیت و همکاری در منطقه دارند و با تهدیدات مشترکی نظیر تروریسم و چالش‌های اقتصادی نیز مواجه‌اند و قطعا این همکاری‌ها برای مبارزه با این چالش‌های مشترک تاثیرگذار و مهم است.

وی ادامه داد: عمق مناسبات ایران و عراق و دولت و ملت ایران با دولت و ملت عراق باعث خوشحالی ماست و در همین مسیر طی یک سال گذشته بیش از 200 سفر در سطوح مختلف مسئولین بین ایران و عراق صورت گرفته است و موافقت نامه‌های همکاری مشترک مهمی به امضا رسیده است.

رئیس مجلس ملی عراق با اشاره به توافق بین ایران و 1+5 گفت:‌ از تلاش‌های دیپلمات‌های ایرانی قدردانی می‌کنم و امیدوارم از رهگذر این توافق شاهد شکل گیری امنیت پایدار در منطقه و جهان باشیم.

الجبوری تصریح کرد: عراق در حال حاضر با چالش اقتصادی و رکود مواجه است و با شبه‌ مشکلات اقتصادی همراه است و بی‌شک بدون همکاری کشورهایی نظیر ایران نمی‌تواند از این شرایط عبور کند. همچنین مواجهه با داعش به عنوان یک گروه تروریستی تندرو در اقصی نقاط عراق به چالشی در این کشور تبدیل شده که در این زمینه نیز همکاری های ایران موثر و مورد نیاز ماست.

وی در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق روابط پارلمانی نزدیکی با یکدیگر دارند و تلاش دکتر لاریجانی برای میزبانی عراق در اجلاس آینده روسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی نمونه ای از این همکاری هاست که امیدواریم با کمک ایران میزبان خوبی برای روسای پارلمان های اسلامی باشیم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی