کد خبر : 1162
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رییس مجلس ملی عراق در دیدار با لاریجانی:

ایلنا: دستیابی به توافق هسته‌ای قابل تقدیر است

ایلنا: دستیابی به توافق هسته‌ای قابل تقدیر است

رییس مجلس ملی عراق با بیان اینکه از دستیابی به توافق هسته‌ای ستایش به عمل می‌آوریم و امیدواریم که بازتاب‌های این توافق در جهت امنیت منطقه صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در نشست خبری مشترک با علی لاریجانی خاطرنشان کرد: باعث خوشحالی ماست که امروز در جمهوری اسلامی ایران به سر می‌بریم و با آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقاتی داشته‌ایم.

سلیم الجبوری ادامه داد: مذاکرات ما براساس خواستگاه مشترکی صورت می‌گیرد و ما معتقدیم جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در حفظ امنیت منطقه‌ای و جهانی ایفا می‌کند. باور ما از داده‌های موجود در منطقه و همچنین مسائلی است که به صورت مشترک دو کشور از لحاظ اقتصادی و امنیتی با آن روبرو هستند که نمونه آن سرایت تروریسم به منطقه و نیاز همکاری همه کشورهای منطقه برای از میان بردن این پدیده است.

وی در ادامه یادآور شد: با توجه به عمق مناسبات میان ملت‌های دو کشور و همچنین وابستگی متقابل آن‌ها و ماهیت روابط میان تصمیم‌گیرندگان دو کشور باعث می‌شود که ما در راستاهای مشترک عمل کنیم.

الجبوری ادامه داد: طی یک سال گذشته بیش از ۲۰۰ سفر میان مسئولان دو کشور صورت پذیرفته که در این سفر‌ها در مورد مسائلی نظیر قانونگذاری توافقنامه‌هایی میان دو کشور امضا شده و همچنین در مورد مسائل امنیتی و اقتصادی و تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور همکاری‌هایی صورت پذیرفته است. همچنین ما از تلاش‌های مذاکره‌کنندگان ایرانی در خصوص دستیابی به توافق هسته‌ای ستایش به عمل می‌آوریم و امیدواریم که بازتاب‌های این توافق در جهت امنیت منطقه صورت پذیرد.

رئیس پارلمان عراق گفت: عراق در حال حاضر با چالش بزرگی در این کشور در مبارزه با داعش مواجه است و همچنین شبح بحران اقتصادی در این کشور وجود دارد و این کشور اگر کمک دوستان و کشورهای منطقه نباشد نمی‌تواند با این مسئله مقابله کند و همچنین با گفت‌و‌گوهای مفصلی در مورد پیشرفت مباحث دو جانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای با آقای لاریجانی داشته‌ایم.

الجبوری افزود: ما در این نشست در مورد مسائل مختلفی گفت‌وگو کردیم که بارز‌ترین آن‌ها تلاش ایران و دکتر لاریجانی به صورت ویژه برای این مسئله بود که عراق بتواند میزبان آینده پارلمان‌های اسلامی باشد و در این راستا ما نیازمند کمک دوستان و برادران هستیم تا بتوانیم این اجلاس را با موفقیت برگزار کنیم.

منبع: خبرگزاری کار ایران ( ایلنا )

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی