کد خبر : 1160
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/ لاریجانی: عراق امروز دارای یک ساختار دمکراتیک است

ایرنا/ لاریجانی: عراق امروز دارای یک ساختار دمکراتیک است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: عراق امروز به عنوان یک کشور مهم در منطقه دارای ساختار دموکراتیک است و در سال های اخیر ایران همواره در کنار ملت و دولت این کشور بوده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز شنبه پس از دیدار سلیم الجبوری رییس مجلس نمایندگان عراق در جمع خبرنگاران افزود: دولت و ملت ایران حتی در سخت تری شرایط و در زمانی که جریان های تروریستی در سال های اخیر به دنبال بر هم ریختن ساختار داخلی عراق بودند به خواست دولت بغداد به این کشور کمک کردند.


وی تصریح کرد: همه ما مخصوصا کشورهای منطقه باید به این نکته توجه کنیم که مردم عراق توانسته اند در درون خود که دارای خرد و ساختار مختلفی است وحدتی را به وجود آورند.


رییس مجلس شورای اسلامی سفر همتای عراقی خود به تهران را باعث افتخار دانست و گفت: کشور عراق، کشور همسایه، دوست و برادر است و دو ملت ایران و عراق از دیرباز ارتباط وسیعی با هم داشتند.


لاریجانی ادامه داد: خوشبختانه بین دو پارلمان روابط صمیمانه ای برقرار است و ما به طور منظم و مداوم رایزنی هایی داریم به خصوص بخش های مختلف مجالس ایران و عراق رایزنی های دو جانبه درباره مسایل مختلف با یکدیگر دارند.


وی از محورهای مذاکرات خود با رییس مجلس عراق را تعمیق روابط سیاسی، ایجاد امنیت پایدار، مبارزه با تروریسم و افزایش سطح مبادلات تجاری دو کشور بیان کرد.


رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الجبوری در این دیدار همچنین گزارشی از تحولات در منطقه و تصمیماتی که عراق برای ایجاد همگرایی و امنیت پایدار تدبیر کرده، ارایه کرد.


لاریجانی افزود: من مطمئنم سفر رییس مجلس نمایندگان عراق به ایران موفقیت آمیز خواهد بود زیرا نتیجه این سفر به بهبود روابط میان دو کشور و ایجاد آرامش کمک خواهد کرد.

**ایران و عراق برای برقراری امنیت در منطقه به صورت مشترک همکاری می کنند
سلیم الجبوری رییس مجلس نمایندگان عراق نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: مذاکرات ما با مقامات ایرانی براساس خاستگاه روشن و مشترک دو طرف صورت می گیرد و بر این اساس ایران و عراق برای برقراری امنیت در منطقه به صورت مشترک همکاری می کنند.


وی همچنین گفت: این باور ما ناشی از داده های منطقه ای و چالش های مشترک اقتصادی، امنیتی و به ویژه گسترش تروریست در منطقه است و نشان دهنده نیاز کشورهای منطقه برای بررسی این موضوع است.


رییس مجلس نمایندگان عراق خاطرنشان کرد: عمق مناسبات میان دو کشور، وابستگی متقابل آنها و ماهیت روابط میان تصمیم گیرندگان دو کشور، باعث می شود ما در این مسیر حرکت کنیم.


الجبوری ادامه داد: در یک سال گذشته بیش از 200 سفر میان مسوولان دو کشور در حوزه قانونگذاری صورت گرفته و موافقت نامه های مختلفی در زمینه های امنیتی و اقتصادی میان دو کشور به امضا رسیده است.


وی با اعلام حمایت از مذاکره کنندگان هسته ای ایران گفت: ما تلاش مذاکره کنندگان ایرانی را برای به دست آوردن توافق هسته ای ستایش می کنیم و امیدواریم این توافق در راستای افزایش امنیت در منطقه باشد.


الجبوری با بیان این که عراق در مناطق مختلف در حال حاضر با چالش بزرگ داعش مواجه است، تصریح کرد: شبه بحران اقتصادی نیز در عراق وجود دارد و دولت این کشور نمی تواند با آن مبارزه کند مگر با کمک کشورهای منطقه و من در این زمینه مذاکراتی با رییس مجلس شورای اسلامی ایران داشتم.


وی یادآور شد: در دیدار امروز با همتای ایرانی درباره مسایل متعددی گفت و گو و تبادل نظر شد که مهم ترین آنها تلاش دکتر لاریجانی برای میزبانی اجلاس پارلمان های کشورهای اسلامی توسط عراق بود و امیدواریم با کمک دوستان خود این اجلاس را با موفقیت برگزار کنیم.


به گزارش ایرنا، سلیم الجبوری رییس مجلس نمایندگان عراق عصر جمعه برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )

کلید واژه :

دکتر لاریجانی ,عراق ,الجبوری

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی