کد خبر : 1154
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما: بررسی تقویت مبارزه با تروریسم در منطقه

صداوسیما: بررسی تقویت مبارزه با تروریسم در منطقه

رئیس مجلس شورای اسلامی از بررسی راهکارهای تقویت مبارزه با تروریسم در منطقه به عنوان یکی از محورهای مذاکراتش با رئیس مجلس عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با همتای عراقی‌اش گفت: عراق کشور همسایه، دوست و برادر ماست و دو ملت ایران و عراق از دیرباز ارتباط وثیقی با هم داشته اند و خوشحالیم که می بینیم امروز عراق به عنوان کشوری مهم در منطقه دارای ساختاری دموکراتیک است .

 


وی اضافه کرد: ایران در سال های اخیر همواره در کنار ملت و دولت جدید عراق بوده  و هست و حتی در سخت ترین شرایط که جریانات تروریستی در پی بر هم زدن اوضاع داخلی عراق بودند ما بر اساس درخواست دولت عراق به کمک دولت  و ملت این کشور رفتیم تا در مقابل تروریست ها به آنان کمک کنیم .

 


رئیس مجلس گفت: برای همه ما به ویژه کشورهای منطقه  باید این نکته مد نظر باشد که در عراق مردم این کشور توانستند در درون خود دولت وحدت ملی متشکل از همه قشرها  و فرقه‌های  مختلف تشکیل دهند و توانستند دولتی مهم به وجود بیاورند.

 


آقای لاریجانی افزود : خوشبختانه میان مجالس دو کشور هم روابطی صمیمانه و دوستانه برقرار است و رؤسای دو مجلس به طور مستمر با هم رایزنی می‌کنیم و بخش های مختلف دو مجلس نیز با هم گفتگوهای مهمی درخصوص مسائل دوجانبه انجام می‌دهند.

 


وی گفت : در سفر امروز رئیس مجلس عراق به ایران، مذاکرات خیلی خوبی در زمینه ارتقای  سطح روابط تجاری دو کشور و نیز مسئله تعمیق  روابط سیاسی  - فرهنگی ایران و عراق انجام شد.

 


رئیس مجلس افزود : امروز به‌ویژه در زمینه ایجاد امنیت پایدار در منطقه و مبارزه با تروریسم مذاکره کردیم و رئیس مجلس عراق از تحولات منطقه  و تصمیماتی که برای ایجاد همگرایی بیشتر و پایداری امنیتی گرفته اند گزارشی ارائه کرد که استفاده کردیم .

 


آقای لاریجانی در آغاز این نشست خبری، سفر سلیم جبوری رئیس مجلس عراق و هیئت همراهش به ایران را افتخارآمیز دانست.

 


این دومین سفر رسمی و کاری جبوری رئیس مجلس عراق به تهران است. وی یک بار هم برای شرکت در اجلاس بین‌المجالس به تهران سفر کرده بود. 

 


آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز آذر ماه پارسال یک دیدار رسمی از عراق انجام داد که در چارچوب سفر منطقه‌ای وی صورت گرفت.

  رئیس مجلس عراق: ایران و عراق نقش مشترکی در امنیت منطقه ای ایفا می کنند


رئیس مجلس ملی عراق در نشست خبری مشترک با علی لاریجانی  ضمن تقدیر از تلاش های تیم مذاکره کننده ایران در دستیابی به توافق هسته ای گفت: امیدواریم بازتاب های این توافق در جهت برقراری امنیت در منطقه باشد.


سلیم الجبوری ضمن ابراز خشنودی از حضور در ایران و گفتگو با رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مذاکرات ما براساس خاستگاه روشن و مشترکی صورت می گیرد که مبتنی بر این است که ایران و عراق نقش بسزا و مشترکی در امنیت منطقه ای و همکاری های بین المللی ایفا می کنند.


الجبوری گفت: این باورمندی ما ناشی از داده های موجود در منطقه و همچنین چالش هایی است که دو کشور به صورت مشترک در زمینه های اقتصادی و امنیتی با آن روبرو هستند.


وی سرایت تروریسم در منطقه و لزوم همکاری کشورهای منطقه برای رفع این پدیده را مهم دانست و افزود: عمق مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق و همچنین وابستگی متقابل و ماهیت روابط میان تصمیم گیران دو کشور باعث می شود در زمینه های مذکور به طور مشترک عمل کنیم.


الجبوری با اشاره به بیش از 200 سفر صورت گرفته میان مسئولان دو کشور گفت: در این سفرها در زمینه های قانونگذاری و اجرایی مذاکراتی صورت گرفته و موافقت نامه هایی نیز میان دو کشور در زمینه مسایل امنیتی و اقتصادی و همچنین تقویت روابط اقتصادی امضا شده است.


وی مبارزه با داعش را چالش بزرگ این کشور خواند و ادامه داد: عراق امروز با شبه بحران اقتصادی نیز مواجه است و نمی تواند با آن مبارزه کند ولی اگر کمک و یاری رسانی کشورهای منطقه وجود داشته باشد می توانیم از آن عبور کنیم.


رئیس مجلس ملی عراق در ادامه به روابط پارلمانی متمایز دو کشور و نیز مذاکرات خود با علی لاریجانی در زمینه همکاری های دوجانبه اشاره کرد و گفت: یکی از بارزترین موضوعات مورد گفتگوی امروز ما تلاش دکتر لاریجانی به طور اخص در زمینه برگزاری اجلاس آینده پارلمان های اسلامی به میزبانی عراق بود.


الجبوری در پایان خاطرنشان کرد: در این راستا نیازمند کمک دوستان و برادران خود هستیم تا بتوانیم این اجلاس را با موفقیت برگزار کنیم.
 
منبع: خبرگزاری صداو سیمای ج.ا.ا

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی