کد خبر : 1137
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما/ لاريجاني: ايران کشوري مسئوليت‌پذير براي ايجاد امنيت در منطقه است

صداوسیما/ لاريجاني: ايران کشوري مسئوليت‌پذير براي ايجاد امنيت در منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف برخی که به دنبال مسئله‌سازی در منطقه هستند، جمهوری اسلامی ایران کشوری مسئولیت‌پذیر برای ایجاد امنیت در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه نیوز، آقای علی لاریجانی در بیست و یکمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ایجاد سپاه به فرمان امام راحل از معجزات انقلاب اسلامی است افزود: ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی در این سال‌ها همواره از برکات این نهاد مقدس بهره برده است.
وی اضافه کرد: این نهاد مکتبی از بدو تاسیس به مرور قدرت گرفت و در دفاع مقدس توانست به رکن دفاعی کشور تبدیل شود. 
آقای لاریجانی با تاکید بر اینکه امروز سپاه از قدرت بازدارنده و هشدار دهنده ای در منطقه برخوردار است گفت: سپاه امروز محل تکیه بسیاری از کشورهای مظلوم در منطقه است و این موفقیت ها مرهون هدایت های امام راحل و رهبر معظم انقلاب و فداکاری های قشرهای مختلف سپاه و بسیج به ویژه شهدا و ایثارگران است. 
وی خاطرنشان کرد: هوشیاری و هوشمندی فرماندهان و همدلی و اعتمادی که مردم به سپاه داشتند موجب شد که این نهاد انقلابی در رأس بنیه دفاعی کشور قرار گیرد. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روحیه جهاد و تواضع امروز نیز همانند دوران دفاع مقدس در سپاه وجود دارد اظهار داشت: تفکر مدیریت جهادی در سپاه به عنوان سرمایه ای مهم برای حرکت آینده این نهاد مقدس محسوب می شود. 
وی تصریح کرد: بنده در بازدیدی که از جزایر کشور داشتم ملاحظه کردم که چگونه در شرایط سخت و دشوار این مجاهدان توانسته اند جزایر را به سنگرهایی برای دفاع از کشور تبدیل کنند و این رفتار هوشمندانه سپاه سرمایه ای است که موجب می شود کاخ سفید و پنتاگون دریابند که هیچ غلطی در برابر جمهوری اسلامی ایران نمی توانند بکنند. 
آقای لاریجانی اضافه کرد: همچنین در بازدید از مرزهای شمال غرب کشور که اخیراً داشتم دیدم که مجاهدان سپاه با دشواری های فراوان در ارتفاعات صعب العبور راه ساخته، استقرار یافته و با اشراف کامل بر ارتفاعات امنیت پایدار را در آن مناطق ایجاد کرده اند و این روحیه مجاهدت باعث می شود که همه مدیون سپاه باشند و قدر این نهاد مقدس را بدانند. 
وی با بیان اینکه فرماندهان سپاه با ایجاد پیوندی مبارک امروز به انتقال تجربیات به نسل جوان می پردازند تاکید کرد: آنچه امروز سرمایه ملی کشور محسوب می شود روحیه برادرانه، تواضع و جهادی است که همچون گذشته در سپاه موج می زند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نیازمند روحیه جهادی هستیم گفت: آنچه سرمایه تغییر و تحول در منطقه و بازوی توانمند ایران اسلامی است روحیه جهادی است که در سپاه نهادینه شده است. 
وی تصریح کرد: پاسداران باعث عزت، افتخار و منزلت کشور شدند و این روحیه را باید قدر بدانیم به دلیل آنکه تحولات آینده دنیا با این روحیه ارتباط دارد. 
آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دنیا در حال گذار به یک سرمنزل دیگر است گفت: در این شرایط همه ملت ها و کشورها به دنبال یافتن جایگاه مطلوب خود هستند و در این اوضاع آنها که درک درستی از این تغییرات داشته باشند و از زمان بهترین استفاده را بکنند موفق‌ترند. 
وی افزود: جهان در حال خداحافظی با نظام تک قطبی است و قطب های جدید در حال خودنمایی هستند و دو عامل رشد اقتصادی و پیشرفت علمی و فناوری در قطب بندی ها نقش تعیین کننده‌ای ایفا می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بروز و ظهور قدرت ها و قطب های منطقه ای را از دیگر ویژگی های جهان امروز برشمرد و تصریح کرد: برای مثال، ایران اسلامی در مقطع کنونی یک قدرت منطقه ای است که برخوردار از حرف های نو، متفاوت و الهام بخشی است همچنین حزب الله لبنان با وجود آنکه یک کشور نیست اما نقش موثری در منطقه دارد؛ حتی گروه‌های تروریستی نیز با وجود ایفای نقش مخرب اما تاثیرگذار هستند. 
وی با اشاره به صحنه اقتصادی جهان اظهار داشت: در این عرصه ما مواجه با شکاف های اقتصادی بی رحمانه در جهان هستیم که در این شرایط برخی کشورها که با سرعت از زمان استفاده می کنند جهش مثبت دارند و آنان که غفلت می کنند دچار عقب افتادگی می شوند. 
آقای لاریجانی از فناوری های نو مانند ارتباطات به عنوان جهش دیگری که اختلاف کشورها را معنی دار می کند یاد کرد و افزود: فناوری زیستی نیز فناوری مهمی است که در صنعت، کشاورزی و بسیاری از حوزه ها نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. 
وی افزود: اینکه رهبر معظم انقلاب تاکید بر حرکت در لبه فناوری روز را دارند به دلیل درک صحیح و کامل ایشان از شرایط منطقه و جهان است. 
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هوشیاری سیاسی امروز رشد چشمگیری یافته است و بیداری اسلامی نیز بخشی از این هوشیاری محسوب می شود. 
وی افزود: هوشیاری سیاسی به عنوان یک تحول مثبت در راستای حرکت انقلاب اسلامی تعریف می شود و در این عرصه ما با دشمنانی مواجهیم که می خواهند در برابر این تحولات ایستادگی کنند برای مثال کمک به جریان های تروریستی منطقه تنها با هدف جلوگیری از الهام بخشی انقلاب اسلامی صورت می پذیرد. 
آقای لاریجانی تصریح کرد: ماجراجویی‌های هسته‌ای تنها بهانه ای بود که در رشد اقتصادی کشورمان اختلال ایجاد کنند و دشمنان در همه زمینه ها سرمایه گذاری می کنند تا حرکت انقلاب اسلامی را متوقف کنند. 
وی با بیان اینکه در این شرایط راهبرد ما باید چندوجهی باشد گفت: در این شرایط باید با شناخت دقیق راهبردهای دشمن نقایص خود را در حوزه اقتصاد و فناوری بشناسیم و رفع کنیم. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رسالت سپاه به عنوان حافظ دستاوردهای انقلاب اسلامی در برابر این تحولات اظهار داشت: یکی از عوامل پیش برنده انقلاب اسلامی و ایجاد جایگاه برای ملت ایران خصوصیت پارسایی، مجاهدت و فهم دینی است که پایه حرکت سپاه محسوب می‌شود و با این جایگاه مردمی سپاه در منطقه الهام بخش شد که این ویژگی ها باید تقویت و در بدنه جدید منتشر شود . 
وی در ادامه تصریح کرد: مردمی بودن ، داشتن درک درست و آمادگی رزم ویژگی هایی است که بنیه دفاعی واقعی برای سپاه محسوب می شود و اقتدار سپاه به این ویژگی ها مربوط است. 
آقای لاریجانی با تاکید بر اینکه بنیه دفاعی کشور تا حد زیادی به سپاه متکی است گفت: این نقطه اتکا را باید برای مردم کشورمان و مظلومان منطقه حفظ کرد. 
وی افزود: این آمادگی ها به ویژه در حوزه موشکی باید با جدیت تقویت شود . 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به توطئه های جدید دشمنان اظهار داشت: با توجه به مسئله‌سازی دشمن و اختلاف افکنی بین فرقه های اسلامی با هوشیاری و تسلط اطلاعاتی در این زمینه باید صحنه را ساماندهی کرد . 
وی با تاکید بر اینکه امروز نیروی قدس سپاه قدرت صیانت کننده در منطقه است گفت: با وجود اینکه مطلعیم جلساتی در منطقه گذاشتند تا مسیر حرکت را با اختلاف افکنی بین فرقه ها تغییر دهند ما باید از نیروی قدس سپاه با همه وجود دفاع کنیم ما به دنبال امپراتوری گری در منطقه نیستیم و تنها به دنبال دفاع از ملل مظلوم منطقه ایم. 
آقای لاریجانی در ادامه با بیان اینکه ائتلاف پرطمطراق ضدتروریسم هیچ گونه اثری درمقابله با تروریست ها نداشت گفت: برخلاف برخی که به دنبال مسئله سازی هستند جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پذیر برای ایجاد امنیت در منطقه است و در این موضوع دغدغه دارد. 
وی با بیان اینکه قدرت ایران به همدردی با مردم منطقه است اظهار داشت: مردم منطقه احساس می کنند که ملت ایران ملتی مسئولیت پذیر است و به آنها اعتماد می کنند. 
آقای لاریجانی با اشاره به حمله وحشیانه اخیر صهیونیست ها به مسجد الاقصی تصریح کرد: ملت ایران در برابر زورگویی های رژیم غاصب صهیونیستی است و همواره و با همه وجود در کنار ملت فلسطین قرار دارد و به مردم و نیروهای مقاومت کمک می کند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وجه الهام بخش انقلاب اسلامی که در نیروی قدس سپاه تجلی یافته است باید صیانت شود اظهار داشت: اگر ما از مردم یمن حمایت می کنیم به دلیل مظلومیت آنهاست. 
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایفای نقش سپاه در توسعه کشور گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ایجاد بسترهای لازم برای توسعه، مطالبه گری و استفاده از امکاناتی که دراختیار دارد می تواند برای جهش اقتصادی کشور به ایفای نقش بپردازد. 
آقای لاریجانی در ادامه توصیه هایی را در این راستا به فرماندهان سپاه داشت که طراحی ایجاد چرخه سالم و مولد در روستا، از جمله این توصیه ها بود.
وی افزود: ما آمادگی آن را داریم که اگر سپاه و بسیج برنامه اصولی برای معنادار کردن چرخه اقتصاد در روستاها داشته باشند در تدوین برنامه ششم سهمی را به این کار اختصاص دهیم. 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چند رشته سپاه به دلیل سابقه و قدرت عمل می تواند به ایفای نقش موثر بپردازد گفت: توسعه زیرساخت های راه، راه آهن، سدسازی، ساخت مترو و مهار کردن آب های مرزی از موضوعات اولویت دار برنامه ششم و از حوزه های مهمی است که سپاه با امکاناتی که در اختیار دارد می تواند ایفای نقش موثر و تعیین کننده ای داشته باشد. 
وی افزود: ما به دلیل نقصی که در ساختار اقتصاد داریم و برای رفع آن نیازمند فهم عمومی در مردم هستیم ، سپاه با حضور مردمی خود می تواند نقش خود را به عنوان یاری گر و حامی تولید کنندگان ایفا کند. 
آقای لاریجانی سرمایه گذاری در زمینه های فناوری دفاعی را از حوزه های تاثیرگذار ایفای نقش سپاه عنوان و تصریح کرد: این سرمایه گذاری هر چه توسعه یابد پاسخی بر سیمای امروز جهان و تثبیت موضع ماست. 
وی افزود: سپاه و بسیج به دلیل آنکه نقش اصلی را در حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایفا می کنند باید مسلح به آگاهی های سیاسی باشند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: بی تردید سپاه نقش تعیین کننده ای در منطقه دارد و هر چه تسلط اطلاعاتی در حوزه های ماموریتی سپاه بالاتر باشد با تجربیاتی که از گذشته به همراه دارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می تواند بازوی درستی برای تصمیم سازی در کشور باشد.

منبع: خبرگزاری صداو سیمای ج.ا.ا

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی