کد خبر : 1134
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در مجمع سراسری فرماندهان سپاه؛

تابناک: آمادگی موشکی باید با جدیت تقویت شود/ سپاه محل تکیه کشورهای مظلوم در منطقه است/ جهان در حال خداحافظی با نظام تک قطبی است/ به دنبال دفاع ملل مظلوم منطقه‌ایم نه امپراتوری گری

تابناک: آمادگی موشکی باید با جدیت تقویت شود/ سپاه محل تکیه کشورهای مظلوم در منطقه است/ جهان در حال خداحافظی با نظام تک قطبی است/ به دنبال دفاع ملل مظلوم منطقه‌ایم نه امپراتوری گری

سپاه امروز محل تکیه بسیاری از کشورهای مظلوم در منطقه بوده و این موفقیت ها مرهون هدایت های امام راحل و رهبر معظم انقلاب و فداکاری های اقشار مختلف سپاه و بسیج به ویژه شهدا و ایثارگران است. بی تردید سپاه نقش تعیین کننده ای در منطقه داشته و هرچه تسلط اطلاعاتی در حوزه های مأموریتی سپاه بالاتر باشد، با تجربیاتی که از گذشته دارد، می‌تواند بازوی درستی برای تصمیم سازی در کشور باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سپاه امروز محل تکیه بسیاری از کشورهای مظلوم در منطقه است و این موفقیت ها مرهون هدایت های امام راحل و رهبر معظم انقلاب و فداکاری های اقشار مختلف سپاه و بسیج به ویژه شهدا و ایثارگران است.

به گزارش «تابناک»، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز در بیست و یکمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ایجاد سپاه توسط امام راحل از معجزات انقلاب اسلامی است، گفت: ملت ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی در این سال ها همواره از برکات این نهاد مقدس بهره برده است. این نهاد مکتبی از آغاز تأسیس به مرور قدرت گرفت و توانست در دفاع مقدس به رکن دفاعی کشور تبدیل شود.

وی با تأکید بر اینکه امروز سپاه از قدرت بازدارنده و هشدار دهنده ای در منطقه برخوردار است، گفت: سپاه امروز محل تکیه بسیاری از کشورهای مظلوم در منطقه است و این موفقیت ها مرهون هدایت های امام راحل و رهبر معظم انقلاب و فداکاری های اقشار مختلف سپاه و بسیج به ویژه شهدا و ایثارگران است. هشیاری و هوشمندی فرماندهان و همدلی و اعتمادی که مردم به سپاه داشتند، موجب شد که این نهاد انقلابی در رأس بنیه دفاعی کشور قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روحیه جهاد و تواضع امروز نیز همانند دوران دفاع مقدس در سپاه وجود دارد، گفت: تفکر مدیریت جهادی در سپاه به عنوان سرمایه ای مهم برای حرکت آینده این نهاد مقدس محسوب می شود. بنده در بازدیدی که از جزایر کشور داشتم ملاحظه کردیم که چگونه در شرایط سخت و دشوار این مجاهدان توانسته ایم جزایر را به سنگرهایی برای دفاع از کشور تبدیل کنند و این رفتار هوشمندانه سپاه سرمایه ای است که موجب می شود کاخ سفید و پنتاگون دریابند که هیچ غلطی در برابر جمهوری اسلامی ایران نمی‌توانند بکنند.

لاریجانی افزود: همچنین در بازدید از مرزهای شمال غرب کشور که اخیراً داشتم، دیدم که مجاهدان سپاه با دشواری های فراوان در ارتفاعات صعب العبور راه ساخته، استقرار یافته اند و با اشراف کامل بر ارتفاعات امنیت پایدار را در آن مناطق ایجاد کرده اند و این روحیه مجاهدت باعث می شود همه مدیون سپاه بوده و قدر این نهاد مقدس را بدانند.

وی با بیان اینکه فرماندهان سپاه با ایجاد پیوندی مبارک امروز به انتقال تجربیات به نسل جوان می پردازند تأکید کرد: آنچه امروز سرمایه ملی کشور محسوب می شود روحیه برادرانه، تواضع و جهادی است که کما فی السابق در سپاه موج می زند. امروز نیازمند روحیه جهادی هستیم؛ آنچه سرمایه تغییر و تحول در منطقه و بازوی توانمند ایران اسلامی است روحیه جهادی است که در سپاه نهادینه شده است. پاسداران باعث عزت، افتخار و منزلت کشور شدند و این روحیه را باید قدر بدانیم به دلیل آنکه تحولات آینده دنیا با این روحیه ارتباط دارد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دنیا در حال گذار به یک سرمنزل دیگر است، گفت: در این شرایط همه ملت ها و کشورها به دنبال یافتن جایگاه مطلوب خود هستند و در این اوضاع آنها که درک درستی از این تغییرات داشته و از زمان بهترین استفاده را بکنند موفقترند. جهان در حال خداحافظی با نظام تک قطبی است و قطب های جدید در حال خودنمایی هستند و دو عامل رشد اقتصادی و پیشرفت علمی و تکنولوژی در قطب بندی ها نقش تعیین کننده ای را ایفاد می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بروز ظهور قدرت ها و قطب های منطقه ای را از دیگر ویژگی های جهان امروز برشمرد و تصریح کرد: به عنوان مثال ایران اسلامی در مقطع کنونی یک قدرت منطقه ای است که برخوردار از حرف های نو، متفاوت و الهام بخشی است. همچنین حزب الله لبنان با وجود آنکه یک کشور نیست، نقش مؤثری در منطقه دارد؛ حتی گروه های تروریستی نیز با وجود ایفای نقش مخرب اما تأثیرگذار هستند.

وی با اشاره به صحنه اقتصادی جهان اظهار داشت: در این عرصه ما مواجه با شکاف های اقتصادی بی رحمانه در جهان هستیم که در این شرایط برخی کشورها که با سرعت از زمان استفاده می کنند، جهش مثبت داشته و آنان که غفلت می کنند دچار عقب افتادگی می شوند.
 

آمادگی موشکی باید با جدیت تقویت شود/ سپاه محل تکیه کشورهای مظلوم در منطقه است/ جهان در حال خداحافظی با نظام تک قطبی است/ به دنبال دفاع ملل مظلوم منطقه‌ایم نه امپراطوری گری/ سپاه می‌تواند حامی تولیدگران باشد


لاریجانی از تکنولوژی های نو مانند ارتباطات به عنوان جهش دیگری که اختلاف کشورها را معنادار می کند، یاد کرد و افزود: بیوتکنولوژی نیز تکنولوژی مهمی است که در صنعت، کشاورزی و بسیاری از حوزه ها نقش تعیین کننده ای ایفا می کند. اینکه رهبر معظم انقلاب تأکید بر حرکت در لبه فناوری روز را دارند، به دلیل درک صحیح و کامل ایشان از شرایط منطقه و جهان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هشیاری سیاسی امروز رشد چشمگیری یافته و بیداری اسلامی نیز بخشی از این هوشیاری محسوب می شود. هوشیاری سیاسی به عنوان یک تحول مثبت در راستای حرکت انقلاب اسلامی تعریف می شود و در این عرصه ما با دشمنانی مواجه ایم که می خواهند در برابر این تحولات ایستادگی کنند به عنوان مثال کمک به جریان های تروریستی منطقه تنها با هدف جلوگیری از الهام بخشی انقلاب اسلامی صورت می پذیرد.

لاریجانی تصریح کرد: ماجراجویی های هسته ای تنها بهانه ای بود که در رشد اقتصادی کشورمان اختلال ایجاد کند و دشمنان در همه زمینه ها سرمایه گذاری به کار می برند تا حرکت انقلاب اسلامی را متوقف کنند. در این شرایط استراتژی ما باید چند وجهی باشد و باید با شناخت دقیق راهبردهای دشمن نقایص خود را در حوزه اقتصاد و فناوری شناخته و رفع کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رسالت سپاه به عنوان حافظ دستاوردهای انقلاب اسلامی در برابر این تحولات اظهار داشت: یکی از عوامل پیش برنده انقلاب اسلامی و ایجاد جایگاه برای ملت ایران خصوصیت پارسایی، مجاهدت و فهم دینی است که پایه حرکت سپاه محسوب شده و با این جایگاه مردمی سپاه در منطقه الهام بخش شد که این ویژگی ها باید تقویت شده و در بدنه جدید منتشر شود.

وی در ادامه تصریح کرد: مردمی بودن، داشتن درک درست و آمادگی رزم ویژگی هایی است که بنیه دفاعی واقعی برای سپاه محسوب شده و اقتدار سپاه به این ویژگی ها مربوط است. بنیه دفاعی کشور تا حد زیادی به سپاه متکی است و این نقطه اتکا را باید برای مردم کشورمان و مظلومان منطقه حفظ کرد. البته این آمادگی ها به ویژه در حوزه موشکی باید با جدیت تقویت شود.

لاریجانی با اشاره به توطئه های جدید دشمنان گفت: با توجه به مسأله سازی دشمن و اختلاف افکنی بین فرق اسلامی با هشیاری و تسلط اطلاعاتی در این زمینه باید صحنه را ساماندهی کرد. امروز نیروی قدس سپاه قدرت صیانت کننده در منطقه است. با وجود اینکه مطلع ایم جلساتی در منطقه گذاشتند تا مسیر حرکت را با اختلاف افکنی بین فرق تغییر دهند ما باید از نیروی قدس سپاه با همه وجود دفاع کنیم. ما به دنبال امپراتوری گری در منطقه نیستیم و تنها به دنبال دفاع از ملل مظلوم منطقه ایم. اگر ما از مردم یمن حمایت می کنیم به دلیل مظلومیت آنهاست.

وی در ادامه با بیان اینکه ائتلاف پرطمطراق ضد تروریسم هیچ گونه اثری در مقابله با تروریست ها نداشت، گفت: بر خلاف برخی که به دنبال مسأله سازی هستند جمهوری اسلامی ایران کشوری مسئولیت پذیر برای ایجاد امنیت در منطقه بوده و در این موضوع دغدغه دارند. مردم ملت های منطقه احساس می کنند که ملت ایران ملتی مسئولیت پذیر بوده و به آنها اعتماد می کنند.

رئیس مجلس با اشاره به حمله وحشیانه اخیر صهیونیست ها به مسجد الاقصی گفت: ملت ایران در برابر زورگویی های رژیم غاصب صهیونیستی است، همواره و با همه وجود در کنار ملت فلسطین قرار داشته و به مردم و نیروهای مقاومت کمک می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایفای نقش سپاه در توسعه کشور گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ایجاد بسترهای لازم برای توسعه، مطالبه گری و استفاده از امکاناتی که دراختیار دارد می تواند برای جهش اقتصادی کشور به ایفای نقش بپردازد. در این راستا به فرماندهان سپاه توصیه می‌کنم به دنبال طراحی ایجاد چرخه سالم و مولد در روستا باشند. ما آمادگی آن را داریم اگر سپاه و بسیج برنامه اصولی برای معنادار کردن چرخه اقتصاد در روستاها داشته باشند در تدوین برنامه ششم سهمی را به این کار اختصاص دهیم.

لاریجانی با بیان اینکه در چند رشته سپاه به دلیل سابقه و قدرت عمل می‌تواند به ایفای نقش مؤثر بپردازد گفت: توسعه زیرساخت های راه، راه آهن، سدسازی، ساخت مترو و مهار آب های مرزی از موضوعات اولویت دار برنامه ششم و از حوزه های مهمی است که سپاه با امکاناتی که در اختیار دارد می تواند ایفای نقش مؤثر و تعیین کننده ای داشته باشد. ما بدلیل نقصی که در ساختار اقتصاد داریم و برای رفع آن نیازمند فهم عمومی در مردم هستیم، سپاه با حضور مردمی خود می تواند نقش خود را به عنوان یاریگر و حامی تولید کنندگان ایفا کند.

لاریجانی سرمایه گذاری در زمینه های تکنولوژیک دفاعی را از حوزه های تأثیرگذار ایفای نقش سپاه عنوان و تصریح کرد: این سرمایه گذاری هر چه توسعه یابد، پاسخی بر سیمای امروز جهان و تثبیت موضع ماست. سپاه و بسیج به دلیل آنکه نقش اصلی را در حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایفا می کند، باید مسلح به آگاهی های سیاسی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: بی تردید سپاه نقش تعیین کننده ای در منطقه داشته و هرچه تسلط اطلاعاتی در حوزه های مأموریتی سپاه بالاتر باشد، با تجربیاتی که از گذشته به همراه دارد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می تواند بازوی درستی برای تصمیم سازی در کشور باشد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی