کد خبر : 1125
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی:

ایرنا: دنیای اسلام در حوادث فلسطین به یک خواب آلودگی عمیق فرو رفته است

ایرنا: دنیای اسلام در حوادث فلسطین به یک خواب آلودگی عمیق فرو رفته است

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اقدام رژیم صهیونیستی برای ورود به مسجد الاقصی گفت: دنیای اسلام در این مساله به یک خواب آلودگی یا خواب رفتگی عمدی فرو رفته است و این رژیم نیز نهایت سوء استفاده را می کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس اظهارداشت: در روزهای گذشته شاهد وقوع رفتار بسیار دهشتناک و توهین آمیز در ماجرای مسجد الاقصی در فلسطین اشغالی بودیم که در این شرایط آشفته منطقه و درگیری ها و تنازع هایی که در بین کشورهای اسلامی به وجود آمده است، رژیم صهیونستی سوء استفاده و به قبله اول مسلمین توهین کرد. 
وی افزود: حضور نظامیان گستاخ و دژخیم رژیم صهیونیستی به قبله اول مسلمین و محروم کردن مسلمانان از عبادت در این مسجد یک توهین بزرگ به همه مسلمانان است. 
رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به رژیم صهیونیستی تصریح کرد: آیا مسلمانان در کنیسه های اسراییل فرصت حضور دارند یا شما ساعاتی از کنیسه ها را به مسلمانان اختصاص داده اید که امروز با توسل به زور مسلمانان را از حضور در مسجد الاقصی و نماز خواندن منع می کنید. 
لاریجانی ادامه داد: متاسفانه در دنیای اسلام یک خواب آلودگی یا خواب رفتگی عمدی وجود دارد تا به این موضوع مهم توجه نکنند و رژیم صهیونیستی از این فرصت نهایت سوءاستفاده را کرده است. 
وی یادآور شد: باید بدانیم این یک مسوولیت مهم برای همه مسلمانان است که خوشبختانه ملت ایران با هوشیاری نسبت به این رفتار دهشتناک با حضور در راهپیمایی ها موضع گیری کرده است. 
وی به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی این اقدام شنیع رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و از مجامع بین المللی و همچنین سازمان همکاری اسلامی خواست که در این زمینه با حضور جدی از ملت مظلوم فلسطین دفاع کند. 

**دولت سعودی نسبت به حادثه مکه مسوولیت پذیر باشد 
رییس مجلس در ادامه به حادثه تاسف بار در مکه مکرمه و جان باختگان شماری از زائران اشاره کرد و گفت:کم توجهی و قصور دولت سعودی باعث شد که در آن شرایط پرتردد در مکه مکرمه این حادثه بسیار اسف انگیز رخ دهد و تعداد زیادی از رستگاران فوت و زخمی شدند. 
لاریجانی افزود: دولت سعودی باید نسبت به این مساله مسوولیت پذیر بوده و توجه داشته باشد در زمانی که همه افراد از بلاد مختلف برای اعمال حج در مکه حضور پیدا می کنند بهترین امکانات برای حجاج فراهم باشد اما این کار حداقل یک قصور بود که تاوان آن را کل جهان اسلام داد.
وی این حادثه بسیار اسف انگیز را به خانواده های جان باختگان تسلیت گفت و از دولت سعودی خواست هرچه سریع تر به این موضوع به درستی رسیدگی و شرایط رفاه حال حجاج را فراهم کند.
به گزارش ایرنا، در حادثه سقوط جرثقیل در حرم امن الهی که جمعه 20 شهریور ماه رخ داد، 11 زائر ایرانی جان باختند و 32 تن دیگر هم مجروح شدند.

**مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز به دخالت های دیگران کاملا توجه داشته باشند
رییس مجلس در ادامه به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: سخنان ایشان در این دیدار نکات بسیار عمیقی داشت که هم برای پاسداران انقلاب اسلامی و هم همه ملت هوشیار ایران حائز اهمیت است.
لاریجانی ادامه داد: از آن جهت که سپاه پاسداران را به خوبی تعریف کردند که شامل چهار رکن اصلی بود و خمیرمایه همه آنها این است که وظیفه مهم پاسداری از همه دستاوردهای انقلاب اسلامی بر عهده این نهاد مقدس است.
وی تصریح کرد: لذا یک وظیفه مهم بر دوش این عزیزان است که با تیزبینی، هوشیاری و دقت بتوانند این وظیفه مهم را به انجام برسانند.
عضو شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: اما مهم تر این بود که توجه داشته باشیم 
که در این شرایط دسایسی علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد البته از گذشته این دسایس وجود داشت و امروز شتاب بیشتری گرفته است ، این مهم است که همه هم رای به این دسایس توجه داشته باشیم. 
لاریجانی با بیان این که یکی از جاهایی که دشمنان روی آن تمرکز کردند موضوع اسلامیت نظام است، یادآور شد: این رکن از حرکت انقلاب اسلامی که مهم ترین رکن به معنای ابتنای بر فرهنگ اسلامی است که به انحاء و روش های گوناگون چه در داخل از سوی افراد ناآگاه و چه در خارج از کشور برای تزلزل در آن با وسایل مختلف طراحی شده است لذا بخش های فرهنگی کشور باید به ابعاد این موضوع توجه کنند و از محصولات مختلف فرهنگی که لازم است به وجود بیاید و خلق شود و همه صاحبنظران در این عرصه حضور داشته باشند.
وی همجنین گفت: نکته مهم تر دیگر نفوذ در بخش های مختلف تصمیم ساز و تصمیم گیر در کشور است که ممکن است دشمنان به این موضوع توجه کنند و زمینه هایی برای این نفوذ در کشور فراهم شود و از این طریق بتوانند روی ارکان تصمیم ساز کشور تأثیر بگذارند.
رییس مجلس نهم یادآور شد: ما باید بدانیم آنچه باعث عزت انقلاب ما شد رهنمودهای ولی فقیه زمان در هر زمان بود؛ چه در زمان امام راحل(ره) و چه در زمان رهبری امام خامنه ای.
لاریجانی در ادامه به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: نکاتی که ایشان فرمودند این هشدار را می دهد که هم مراکز تصمیم گیر و هم مراکزی که تصمیم ساز هستند به دخالت های دیگران کاملا توجه داشته و حساس باشند چرا که ممکن است دیگران با زبان لبخند یا روش های دیگر بخواهند افکاری را القا کنند.
وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که ما ارکان انقلاب اسلامی یعنی وصیتنامه حضرت امام(ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را به عنوان شاقول فکر صحیح اسلامی در نظر بگیریم و همه آن امور را با این شاقول بسنجیم؛ از این رو فکر می کنم این بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب احتیاج به کاوش و دقت زیاد برای همه صاحبنظران دارد.
رییس مجلس در ادامه با تأکید بر این که باید در این شرایط که دسایس بیگانگان بیشتر شده است، همگرایی و وحدت در درون کشور زیاده از زمان گذشته باشد، گفت: ما با ید واحده همیشه توانسته ایم نیرنگ های دشمن و خدعه های آنها را از بین ببریم و امروز هم باید از این ظرفیت استفاده دقیق شود.
وی در ادامه در گذشت حاج سید هدایت الله جهان آرا پدر سه شهید سرافراز را به خانواده ایشان و خانواده های شهدا تسلیت گفت و برای آن عزیز سفر کرده آرزوی علو درجات کرد.
لاریجانی همچنین درگذشت عالم ربانی آیت الله ابوالقاسم خزعلی را به خانواده ایشان و حوزه های علمیه تسلیت و تعزیت گفت و افزود: ایشان از شخصیت های بارز انقلابی و دینی بودند که چه قبل از پیروزی انقلاب نظرات ایشان محل اعتنا بود و جزو پیشتازان انقلاب و هم پس از پیروزی انقلاب حضورشان در عرصه های مختلف منشا خیر و برکت بودند که از خداوند متعال علو درجات برای آن عالم ربانی تقاضامندیم. 
لاریجانی در پایان از خداوند متعال طول عمر با عزت برای رهبر معظم انقلاب و عزت و سربلندی برای ملت ایران را خواستار شد.
 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی