کد خبر : 1119
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما: جریان‌های تکفیری، مصیبت بزرگ جهان اسلام

صداوسیما: جریان‌های تکفیری، مصیبت بزرگ جهان اسلام

رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز با اشاره به روایاتی از امام باقر (ع) به بیان نکاتی در خصوص مسئله امر به معروف و نهی از منکر و همچنین ضرورت مقابله با جریان های تکفیری پرداخت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای علی لاریجانی با عرض تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت امام محمد باقر (ع) به بیان روایتی از این امام بزرگوار پرداخت و گفت: امام باقر (ع) مدرس مکتب فقه شیعه بودند و با توجه به اینکه در زمان ایشان مکتب های فقهی مختلف شکل گرفته و همچنین نقل احادیث و تفسیر آیات قرآن نیز اوج گرفته بود و زمینه های تحریف تفکر اسلامی نیز فراهم شده بود، این امام بزرگوار میراث گرانقدری را برای پیروان اهل بیت فراهم کرد و این بزرگوار از اولین بانیان حدیث، فقه و تفسیر سیره نبوی از دیدگاه مکتب تشیع بوده است.

وی در ادامه به بیان دو نکته با توجه به روایاتی از این امام همام پرداخت و گفت: اولین نکته که بسیار پراهمیت است و متأسفانه در بین مسلمانان و پیروان اهل بیت مورد غفلت واقع شده است؛ مسئله امر به معروف و نهی از منکر است و دیگری نیز پیدایش جریان های تندرو و تکفیری است که مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده است.

رئیس مجلس در ادامه به بیان دو روایت از امام باقر (ع) پرداخت و افزود: شیخ کلینی در کتاب کافی نقل می کند که در آخرالزمان مردمی می آیند که از ریاکاران پیروی می کنند، آنان قرآن را تفسیر می کنند اما امر به معروف و نهی از منکر را جز در جایی که ایمن باشند بیان نمی کنند.

آقای لاریجانی اظهار داشت: به گفته این امام بزرگوار، امر به معروف و نهی از منکر فریضه بزرگ الهی است که دیگر واجبات با آن احیا می شود.

وی گفت: اجرای این فریضه؛ راه پیامبران و مرام صالحان است و با آن دیگر واجبات نیز فراهم، راه‌ها ایمن، کسب و کارها حلال و زمین ایمن می شود و امور دین و دنیا سامان می یابد.

آقای لاریجانی افزود: پس با دل و زبان خود؛ ستمکاران را انکار کنید و از سرزنش آنان نهراسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بیان نکاتی نیز در خصوص جریان های تروریستی و تکفیری پرداخت و گفت: این جریان های شوم که در افکار عمومی جهان سیطره پیدا کرده، باعث کشته شدن بسیاری از مسلمانان و وهن افکار عمومی جهان با پرچم اسلام شده است.

وی در ادامه با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) افزود: این کلام امام را با رفتار تروریست ها مقایسه کنید، تروریست ها به هیچ مسلمانی رحم نمی کنند، در صورتی که به گفته امام، کسی که به بندگان خدا حمله می کند باید خود را در حالتی تصور کند که به جنگ خدا رفته است.

آقای لاریجانی گفت: در کلام امام علی (ع) نیز نقل شده است که امام فرمودند هر گاه پرچم های سیاه را دیدید زمین گیر شوید و به آنها نپیوندید زیرا اینها قوم ضعیفی هستند که ظاهر می شوند اما از بین هم می روند، این گروه دولت دارند اما به هیچ عهد و پیمانی وفا نمی کنند و دل‌های آنها نیز همچون آهن سخت است.

رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: بنا بر این روایت، اسمای این گروه کنیه است و به روستاها و آبادی ها منسوبند، موهایشان همانند موهای زنان آزاد است اما سرانجام این گروه در میان خود دچار اختلاف می شوند و خداوند سرانجام حق را به هر کس که بخواهد اعطا می کند.

لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد که خداوند معرفت درک راه و رسم امام باقر (ع) را به همه عطا بفرماید.

منبع: خبرگزاری صداوسیمای ج.ا.ا

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی