کد خبر : 1118
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

جریان تکفیری مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده است/ نشانه‌های ظهور داعش در کلام امیرالمؤمنین

جریان تکفیری مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده است/ نشانه‌های ظهور داعش در کلام امیرالمؤمنین

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز دوشنبه (30 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه امام باقر (ع) موسس مکتب فقه شیعه بود، گفت: در زمان امام باقر مشرب‌های فکری ظهور یافت و نقل حدیث درباره تفسیر آیات قرآن اوج گرفته بود؛ همچنین احادیث درباره مسائل اخلاقی و روایات سیره نبوی لذا زمینه‌های تحریک تفکر اسلامی فراهم شده بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حرکت امام باقر(ع) در جهت صیانت از سنت نبوی میراث گرانقدری را برای پیروان آن فراهم کرد، تصریح کرد: امام باقر(ع) نماینده واقعی مکتب اهل بیت و از اولین بانیان حدیث و فقه و سیره نبوی از دیدگاه مکتب تشیع است، لذا امام فرمودند به شرق و غرب عالم بروید، جز علم ما علم صحیحی نمی‌یابید.

وی در ادامه افزود: امام از یک سو با مرجئه مبارزه نمود و از طرفی با کسانی که اسرائیلیات را به داخل فکر اسلامی رسوخ می‌دادند، از طرفی غـُلات شیعه که باعث وهن تفکر اهل بیت بودند. همچنین با کسانی که ادعای مهدویت می‌کردند مبارزه می نمود لذا مبنای صحت راه را برای شیعیان در همراهی با امامان و تبعیت از آنان معرفی فرمودند و در عمل آن را نشان دادند.

دکتر لاریجانی با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) گفت: امام فرمودند «ای جابر کافی نیست که کسی خود را در میان شیعیان بنمایاند؛ آن هم با این بهانه که دوستدار اهل بیت است. به خدا سوگند شیعه ما کسی نیست جز آن که تقوا ورزد و از خدا اطاعت کند. شیعیان ما جز با تواضع و خشوع و امانت و کثرت یاد خدا و روزه و نماز و نیکی به والدین و رعایت حقوق همسایگان و فقیران و ضعیفان و ایتام و راستگویی و تلاوت قرآن و نگه داشتن زبان از مردم جز به نیکی، شناخته نمی شوند. شیعیان امین مردم در همه چیز هستند. ای جابر مذهب را به این مپندار که کسی صرفا بگوید من علی را دوست دارم و بر ولایت او هستم. در واقع باید اهل عمل باشند.»

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ذهبی درباره امام باقر (ع) می‌فرماید از کسانی است که بین علم و عمل و آقایی و شرف و به ساحت متانت جمع کرد و اهلیت برای خلافت داشت. عمل مبنایی است که امام باقر (ع) برای پیروان اهل بیت مشخص می‌کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در روزگار ما دو موضوع بسیار پر اهمیت است، یادآور شد: عدم توجه به مسئله امر به معروف و نهی از منکر که متاسفانه این فریضه مهم در بین پیروان اهل بیت مورد غفلت واقع شده است؛ در جهان اسلام که به طریق اولی دیگر موضوع جریان تندرو و تکفیری است که مصیبت بزرگی برای مسلمانان به وجود آورده است.

وی با اشاره به دو روایت از امام باقر (ع) با توجه به موضوعات روزگار ما گفت: در کتاب کافی با سند از امام باقر (ع) روایت شده که در آخر الزمان مردمی می‌آیند که از ریاکاران پیروی می‌کنند. آنان قرائت قرآن و عبادت می‌کنند اما امر به معروف و نهی از منکر را جز در جایی که ایمن از ضرر باشد واجب نمی‌شمارند و برای خود بهانه‌ها و عذرها می‌تراشند. بعد می‌فرمایند امر به معروف و نهی از منکر فریضه بزرگ الهی است که با آن واجبات دیگر به پا می شود. اینجاست که خشم خداوند سبحان برای آنان کامل و کیفر آنان را فرا می‌گیرد. پس نیکوکاران در سرای تبهکاران و کوچکان در سرای بزرگان به هلاکت می‌رسند.

وی در ادامه افزود: امر به معروف و نهی از منکر راه پیامبران و مرام صالحان است. فریضه بزرگی است که با آن دیگر واجبات محقق می‌شود. چنین رکنی امر به معروف دارد که راه‌ها ایمن می‌گردد و کسب و کارها حلال می‌گردد و زمین آباد گشته و از دشمنان خلق و دین انتقام می‌گیرند، امور دین و دنیا سامان می‌‌پذیرد پس با دل و زبان خود تبهکاران و ستمکاران را انکار کنید و در راه خدا از سرزنش آنان نهراسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از روایات امام باقر (ع) گفت: امام فرمودند خدای سبحان به شعیب پیامبر وحی فرمود «100 هزار نفر از قوم تو را کیفر می‌دهم که 40 هزار نفر از آن‌ها از تبهکاران و 60 هزار نفر از نیکان هستند.» خداوند کیفر نیکوکاران را به خاطر سازش با تبهکاران دانست چرا که به خاطر خشم خداوند خشمگین نشدند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه با امر به معروف و نهی از منکر دیگر واجبات به پا می‌شود، گفت: اگر از امر به معروف و نهی از منکر غفلت شود همه جامعه مورد غضب خداوند قرار می‌گیرند چرا که با گنهکاران سازش کرده‌اند و این وظیفه مهمی برای مسلمانان است که بدانند امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله ثانویه و فرعی در زندگی و حیات مسلمانان تلقی نشده است.

وی با اشاره به تروریسم و جریان تکفیری که بر افکار عمومی دنیا سیطره پیدا کرده است، گفت: تروریسم و جریان تکفیری سبب وهن اسلام شده به شکلی که طیف گسترده‌ای از جنایات در سایه پرچم اسلام انجام گیرد. از امام در کتاب کافی نقل است «هنگامی که پیامبر اکرم (ص) به آسمان بردند به خداوند عرض کرد پروردگارا حال مومن و جایگاه او نزد تو چگونه است. خداوند فرمود ای محمد کسی که به دوستدار من اهانت کند آشکارا به جنگ من آمده است. هیچ بنده‌ای از بندگانم به چیزی محبوب‌تر از واجبات به من تقرب نمی‌جوید. اما او به وسیله نافله‌ها به من تقرب می‌جوید و او را دوست می‌دارم از این جهت گوش او می‌شوم تا با آن بشنود، چشم او می‌شوم تا با آن ببیند، زبان او می‌شوم که با آن سخن می‌گوید و دست او می‌شوم که با آن حمله می‌کند، اگر مرا بخواند اجابتش می‌کنم.»

دکتر لاریجانی افزود: در کتاب کافی از امام باقر (ع) آمده است از جمله مناجات خداوند با موسی این است که فرمود «ای موسی خشم خود را بر زیر دستان و کسانی که تو را صاحب اختیار آن‌ها کرده اند باز دار تا خشم خود را از تو باز دارند.» این در حالی است که تروریسم به هیچ مسلمانی رحم نمی‌کند.

دکتر لاریجانی در ادامه نطق پیش از دستور خود به نقل حدیثی از امام علی(ع) در مورد نشانه‌های گروه  بدکار و تروریستی پرداخت و گفت: از ایشان نقل شده هرگاه پرچم‌های سیاه را دیدید زمین‌گیر شده و دست و پای خود را حرکت ندهید و به آنها نپیوندید. اینها قوم ضعیفی هستند که ظاهر می شوند و اهمیتی ندارند. دلهایشان چون آهن سخت است، دولت دارند و به هیچ عهد و پیمانی وفا نمی کنند. ادعای حق می کنند، اما اهل حق نیستند. موهایشان همانند موهای زنان آزاد است و سر انجام در میان خود دچار اختلاف می شوند و سپس خداوند حق را با هر کس که بخواهد زنده می کند.

رییس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: در این روایت تکان دهنده، نشانه های این قوم بد کار و ستمکار که بدترین ستم را درحق مسلمانان روا می کند کاملا مشهود بوده و امیدواریم که خداوند معرفت درک راه و رسم امام باقر(ع) را به همه ما عطا فرماید.

کلید واژه :

امام محمد باقر ,اسلام ,جهان اسلام ,داعش در کلام امام علی ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی