کد خبر : 1112
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در نطق پیش از دستور:

تسنیم: تکفیری‌ها مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده‌اند

تسنیم: تکفیری‌ها مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از مشکلات امروز امت اسلامی نیز جریان تندرو و تکفیری است که مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده است.

ه گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در آغاز جلسه علنی مجلس در سخنانی گفت: سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) را به نمایندگان مجلس، حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید تسلیت و تعزیت می‌گویم.

وی افزود: امام محمد باقر(ع) مؤسس مکتب فقه شیعه بود. در زمان ایشان مشرب‌های فقهی مختلف ظهور یافت و نقل حدیث درباره تفسیر آیات قرآن اوج گرفته بود. البته احادیث درباره مسائل اخلاقی و روایات سیره نبوی نیز گسترش یافته بود، لذا زمینه‌های تحریف تفکر اسلامی به همین جهت هم فراهم شده بود. از این جهت حرکت امام باقر(ع) در صیانت از سنت نبوی میراث گرانقدری را برای پیروان اهل بیت(ع) فراهم کرد. ایشان نماینده واقعی مکتب اهل بیت و از اولین بانیان حدیث و فقه و تفسیر سیره نبوی از دیدگاه مکتب تشیع است.

لاریجانی با بیان اینکه امام محمد باقر(ع) فرمود: «به شرق و غرب عالم بروید جز علم ما علم صحیحی نمی‌یابید» گفت: امام از یک‌سو با مرتجع مبارزه کرد و از طرفی نیز با کسانی که اسرائیلیات را به داخل فکر اسلامی رسوخ دادند مبارزه می‌کرد و از طرفی نیز در حال نبرد با غُلات شیعه که باعث وهن تفکر اهل بیت(ع) بودند، بود.

وی اضافه کرد: ایشان همچنین با کسانی که ادعای مهدویت می‌کردند نیز مبارزه می‌کرد، لذا مبنای صحت راه را برای شیعیان در همراهی امامان و تبعیت از آنان معرفی فرمودند و در عمل آن را نشان دادند.

رئیس مجلس با ذکر روایتی از امام محمد باقر(ع) خطاب به جابر گفت که ایشان فرمودند: «ای جابر، کافی نیست که کسی خود را میان شیعیان بنمایاند و آن هم با این بهانه که دوستار ما اهل بیت است، به خدا سوگند که شیعه ما کسی نیست جز آن که تقوا ورزد، اطاعت از خداوند کند. شیعیان ما جز با تواضع و خشوع و امانتداری و کثرت یاد خدا و نیز روزه و نماز و نیکی به والدین و رعایت حقوق همسایگان، ضعیفان، فقیران و ایتام و به راستگویی و تلاوت قرآن، نگه داشتن زبان از مردم و جز به‌نیکی شناخته نمی‌شوند. شیعیان امین مردم در همه‌چیز هستند. ای جابر، مذهب را به این نپندار که کسی صرفاً بگوید من علی را دوست دارم و بر ولایت او هستم، باید اهل عمل باشند».

لاریجانی گفت که ذهبی درباره امام باقر(ع) می‌گوید: "از کسانی است که علم و عمل و آقایی و شرف و وثاقت و متانت را در خودش جمع کرده و اهلیت در خلافت داشته است". مبنایی که امام باقر(ع) برای پیروان اهل بیت مشخص می‌کنند، این مشخصات را دارد که مهمترین آنها عمل است.

وی با ابراز "در روزگار ما دو موضوع وجود دارد که بسیار پراهمیت است" ادامه داد: یکی از اینها عدم توجه به مسئله امر به معروف و نهی از منکر است که متأسفانه بین پیروان اهل بیت(ع) هم این فریضه مهم مورد غفلت واقع شده، البته در جهان اسلام نیز به‌طریق اولی مورد غفلت قرار گرفته است. یکی دیگر از مشکلات امروز امت اسلامی نیز جریان تندرو و تکفیری است که مصیبت بزرگی برای جهان اسلام به وجود آورده است.

رئیس مجلس به ذکر روایاتی از امام باقر(ع) پرداخت و افزود که در کتاب کافی، شیخ کلینی با سند از امام باقر(ع) روایت کرده که ایشان فرمودند: «در آخر الزمان مردمی می‌آیند که از ریاکاران پیروی می‌کنند. آنان قرائت قرآن و عبادت می‌کنند اما امر به معروف و نهی از منکر را جز در جایی که ایمن از ضرر باشد واجب نمی‌شمارند و برای خود بهانه‌ها و عذرها می‌تراشند». ایشان در جای دیگری می‌فرمایند: «امر به معروف و نهی از منکر فریضه بزرگ الهی است که با آن واجبات دیگر برپا می‌شود. اینجاست که خشم خدای سبحان بر آنان کامل می‌شود و کیفرش آنان را فرا می‌گیرد، پس نیکوکاران در سرای تبهکاران و کوچک‌ها نیز در سرای بزرگان به هلاکت می‌رسند».

لاریجانی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر راه پیامبران و مرام صالحان است، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر فریضه بزرگی است که با آن دیگر واجبات محقق می‌شود، این نکته مهمی در روایات امام باقر است که چنین رکنی امر به معروف دارد و فریضه‌ای است که با آن دیگر واجبات محقق می‌شود و راه‌ها نیز ایمن می‌گردد و کسب و کارها حلال می‌شود و زمین نیز آباد گشته و از دشمنان خلق و دین انتقام می‌گیرند و امور دین و دنیا سامان می‌پذیرد پس با دل و زبان خود تبهکاران و ستمکاران را انکار کنید و در راه خدا از سرزنش آنان نهراسید.

وی ادامه داد که امام باقر(ع) در جای دیگری می‌فرمایند: خدای سبحان به شعیب پیامبر وحی فرمود: «من 100هزار نفر از قوم تو را کیفر می‌دهم که 40هزار نفر آنان از تبهکاران و 60هزار نفر از نیکوکاران آنان هستند». شعیب عرض کرد: «پروردگارا، کیفر تبهکاران برای گناهشان است اما نیکوکاران چرا؟»، که خداوند فرمود: «با گناهکاران سازش کردند و به‌خاطر خشم من خشمگین نشدند.

این خیلی نکته مهمی در بحث امر به معروف و نهی از منکر است که در این روایت امام(ع) امر به معروف و نهی از منکر را رکنی قرار دادند که سایر واجبات به‌وسیله آن برپا می‌شود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه اگر در جامعه‌ای امر به معروف و نهی از منکر مورد غفلت واقع شود، همه جامعه مورد غضب خداوند قرار می‌گیرند، افزود: دلیل آن این است که با گناهکاران سازش کردند و این وظیفه مهمی برای همه مسلمانان است که بدانند غفلت از امر به معروف و نهی از منکر یک مسئله ثانوی فرعی در زندگی و حیات مسلمانان تلقی نشده است. اگر ما می‌خواهیم سیره امام باقر را بپیماییم باید به این سخن امام تکیه کنیم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش به جریانات تروریستی و تکفیری در دنیای اسلام اشاره کرد و گفت: متأسفانه این جریانات در افکار عمومی دنیا سیطره پیدا کرده و باعث وهن اسلام شده است. آنها این همه جنایت را با پرچم اسلام انجام می‌دهند که این تفریط از طرف دیگری است. از امام باقر(ع) در کتاب کافی نقل شده که هنگامی که پیامبر اکرم(ص) را به آسمان بردند به خداوند عرض کرد: «پروردگارا، حال مؤمن و جایگاه او نزد تو چگونه است؟» خداوند فرمود: «ای محمد، کسی که به دوستدار من اهانت کند، آشکارا به جنگ من آمده است. هیچ بنده‌ای از بندگان به چیزی محبوب‌تر نزد من از واجبات به من تقرب پیدا نمی‌کند. انسان به‌وسیله نافله‌ها به من تقرب می‌جوید و من او را دوست می‌دارم و چون او را دوست دارم، گوش، چشم، زبان، دست او می‌شوم و اگر او مرا بخواند اجابتش می‌کنم».

وی اضافه کرد: همچنین در کتاب کافی آمده است که امام باقر فرموده است: در تورات نوشته شده از جمله مناجات خداوند با موسی این است که فرمود: «ای موسی، خشم خود را از زیردستان و کسانی که تو را صاحب اختیار آنها کرده‌اند بازدار تا خشم خود را از تو بازدارند». این کلام امام را با رفتاری که امروز تروریست‌ها دارند مقایسه کنید، آنها به هیچ مسلمانی رحم نمی‌کنند.

لاریجانی با بیان اینکه نقلی از امام علی(ع) وجود دارد که بسیار تعجب‌برانگیز است، تصریح کرد: «حضرت علی(ع) در این روایت شاخصه‌های این گروه بدکار و تروریست را نقل کرده‌اند. ایشان می‌فرمایند: «هرگاه پرچم‌های سیاه را دیدید زمینگیر شوید و دست و پای خود را حرکت ندهید و به آنها نپیوندید، اینها قوم ضعیفی هستند که ظاهر می‌شوند و اهمیتی ندارند. دل‌هایشان چون آهن سخت است و دولت دارند (امروز دولت اسلامی تشکیل داده‌اند) و به هیچ عهد و پیمانی وفا نمی‌کنند و ادعای حق دارند اما اهل حق نیستند، اسمای آنها کنیه است و به روستاها و آبادی‌ها منسوبند و موهایشان همانند موهای زنان آزاد است. سرانجام آنان میان خود دچار اختلاف می‌شوند، سپس خداوند حق را با هرکس که بخواهد زنده می‌کند»، این روایت بسیار تکان‌دهنده‌ای است که این قوم بدکار و ستمکار را که بدترین ستم‌ها را بر مسلمانان روا می‌کنند نشان می‌دهد.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که خداوند معرفت درک راه و رسم امام محمد باقر(ع) را به همه ما عطا کند و ما را از یاوران صدیق ایشان قرار دهد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری تسنیم

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی