کد خبر : 1107
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در دیدار کارکنان بسیجی قوه مقننه:

فارس: تسری التهاب منطقه به داخل کشور مانع رونق تولید می‌شود

فارس: تسری التهاب منطقه به داخل کشور مانع رونق تولید می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر فضای داخلی و یا منطقه‌ای پر التهاب بوده و این التهاب بخواهد به ایران تسری یابد دیگر زمینه برای رونق تولید فراهم نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز سه شنبه 31 شهریور در دیدار با کارکنان بسیج مجلس به مناسبت هفته دفاع مقدس که در تالار شهید مدرس ساختمان مشروطه برگزار شد، با اشاره به جمعیت 80 میلیونی کشور گفت: نگاه ‌آگاهانه، امروز رونق دادن فضای تولید در کشور است.

وی با یادآوری سخن رهبر معظم انقلاب مبنی بر جهادی خواندن کار اقتصادی و تولیدی در کشور اظهار داشت: شرایط باید برای رونق تولید فراهم باشد و اگر فضای داخلی و یا منطقه‌ای پر التهاب بوده و این التهاب بخواهد به ایران تسری یابد دیگر زمینه برای رونق تولید فراهم نخواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی و رونق تولید از این روست که این دو کلید کار برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی با ذکر این نکته که ما امروز ماموریت مهمتری در ادامه جهاد فرزندان کشور در دفاع مقدس که کشور را به اینجا رسانده‌اند داریم، افزود: در دیدار چند روز پیش جانبازان دفاع مقدس با مقام معظم رهبری دیدیم که آنان با چه روحیه استواری از آینده ایران سخن می‌گفتند و این روحیه است که آینده پاینده را می‌سازد و تولید و اقتصاد را شکوفا می‌کند.

لاریجانی تغییر جنس جنگ در عین تداوم دشمنی را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر لزوم شناخت جنس ماجراجویی در دوران فعلی گفت: این جریان بدخیم شکل گرفته در منطقه علاوه بر آنکه مشکل امروز ماست آبروی مسلمانان را هم برده است.

وی مسئولیت پذیر بودن جمهوری اسلامی ایران در برابر داعش را یادآور شد و با اشاره به اینکه ایران نمی‌تواند در برابر آن بی تفاوت باشد، خاطرنشان کرد: اگر داعش نتوانست کاری بکند به خاطر این بود که ایران مانع شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اهمیت فراهم بودن شرایط مناسب اقتصادی به منظور اشتغال فرزندان در کشور را یادآور شد و گفت: امروز فرصت بسیار خوبی فراهم است تا هم مشکل منطقه را حل کنیم و هم شرایط داخلی را برای رونق اقتصادی فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود هفته دفاع مقدس را فرصت مناسبی برای بررسی یک حادثه مهم تاریخی و بی همتا در تاریخ ایران برشمرد و افزود: دفاع مقدس یک امر گذرا نبود بلکه یک انرژی به وجود آورد و پیام‌هایی داشت.

لاریجانی با اشاره به زوایای مختلفی که می‌توان از منظر آن به دفاع مقدس نگریست به اهمیت بررسی چرایی، قربانیان، شرایط داخلی و علل پیروزی‌ها در جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: حمله به ایران عقبه‌ای داشت و کشورهای مختلف صدام را تحریک و تشجیع کرده و از جمله آمریکایی‌ها با ارسال فرستاده‌ای به او وعده کمک اطلاعاتی و کمک پشتیبانی‌های دیگر دادند.

وی ادامه داد: همان زمان این خبر در رسانه‌ها منتشر شد و بعدها در اسناد آن بیرون آمد که در چه زمان‌هایی بین فرستادگان غربی و صدام ملاقات رخ داده و به او اطلاعات و تجهیزاتی مانند آواکس و .. می‌دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهای دیگر منطقه در دوران دفاع مقدس به جز یکی دو کشور کمک کار صدام بودند و فضایی به وجود آمد که انگار پیروزی برای صدام در حال رخ دادن است لذا برای کمک به او مسابقه می‌دادند.

وی با استناد به سخن یکی از مسئولان منطقه‌ای که در ملاقاتی عنوان کرده بود با 40 میلیارد به صدام کمک کرده‌ایم اظهار داشت: همگرایی بین‌المللی علیه ایران در دوران دفاع مقدس زاویه نگاه آن است اما ایرانی‌ها یک درس به آن‌ها دادند و آن این بود که اگر همه هم دست به دست هم دهید نمی‌توانید در برابر ایران کاری کنید.

لاریجانی با یادآوری به دست و پا افتادن صدام برای ایجاد صلح میان ایران و عراق پس از فتح خرمشهر از طریق صدور قطعنامه گفت: حامیان صدام ضمنا هوشیار شدند که در برابر دسایس دیگران ساده لوحی نکرده و بعدها نیز خودشان زهر این ساده لوحی را چشیدند.

وی با تاکید بر اینکه ایران قصد تجاوز به هیچ کشوری را ندارد تصریح کرد: اما اگر کسی بخواهد به ایران تجاوز کند جواب دندان شکنی خواهد گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی از به هم ریختگی شرایط داخلی کشور در مقطع آغاز تجاوز صدام و درگیری‌های بنی صدر با شهید بهشتی و دیگر مسئولان سخن گفت و اضافه کرد: بنی صدر نمی‌گذاشت شرایط کشور آرام باشد؛ او فرمانده کل قوا بود و اختیارات داشت اما سلاح و امکانات به مدافعان مرزها نمی‌داد یعنی هم اوضاع داخله را به هم می‌ریخت و هم از نفوذ خود به عنوان فرمانده کل قوا برای ارسال سلاح رزمندگان استفاده نمی‌کرد.

وی با یادآوری اینکه سپاه در آن مقطع قدرت و پراکندگی امروز را نداشت خاطرنشان کرد؛ با این حال بنی صدر به سپاه که درخواست سلاح داشت تجهیزات نمی‌داد؛ این حادثه از نظر سیاسی در کشور قابل تحلیلی است چرا تا زمانی که بنی صدر فرمانده کل قوا بود ما نمی‌توانستیم مشکلات کشور را حل کنیم. تا وقتی عزل شد و نیروهای مومن مسئولیت‌ها را برعهده گرفتند فضا برای حضور بسیجیان باز شد و فتوحاتی چون آزادسازی خرمشهر و شکست حصر آبادان روی داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به هشدار رهبر معظم انقلاب درباره هشیاری نسبت به نفوذ در کشور و ایجاد دودسته‌گی، گفت: موفقیت ما ناشی از وحدت بود. یعنی وقتی یکدست شدیم دریچه‌های توفیق برای کشور گشوده شد.

وی وحدت را امری پایه‌ای دانست و افزود: باید مراقبت کرد که در کشور اختلاف ایجاد نشود؛ وقتی از یک رهبر فرزانه برخورداریم باید نگاه به او داشته باشیم و صفوف خود را متحد کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی از ضرروت استفاده صحیح از قدرت‌ها سخن گفت و خاطرنشان کرد آن زمانی که از فرصت‌ها درست استفاده کرده‌ایم پیش رفته ایم و هر زمانی که فرصت ها را هدر داده‌ایم عدم توفیق داشته‌ایم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی