کد خبر : 1099
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی با انتقاد از خدمت رسانی نامناسب و عدم تدبیر عربستان پس از حادثه منا:

رفتارسعودی‌ها مهمان نوازی به طریقه اسلامی نیست/دولت سعودی تنبه پیدا کند

رفتارسعودی‌ها مهمان نوازی به طریقه اسلامی نیست/دولت سعودی تنبه پیدا کند

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 5 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تسلیت به خانواده های زوار ایرانی که در حادثه منا جان خود را از دست دادند، افزود: امروز امت اسلامی و ملت بزرگ ایران به دلیل حادثه دردناکی که در منا رخ داد و تعداد زیادی از زائران خانه خدا به وضع اسف آوری به خاک و خون کشیده شده اند، عزادار است.

وی ادامه داد: این ضایعه اسفناک دل همه مسلمانان را به درد آورد؛ امروز نیز وزیر کشور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین آقای امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه در جلسه غیر علنی مجلس حضور یافتند و توضیحات کافی در مورد ابعاد این حادثه و اقداماتی که در حوزه های مختلف دولت در این زمینه انجام داده اند ارائه کردند که ما از بابت تلاش های دولت تشکر می کنیم و لازم است باز هم پیگیری ها در این زمینه صورت گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس این گزارش ها دولت سعودی دراین ماجرا مقصر واقعی است و در کار خود برای یک عمل عبادی مهم در عالم اسلام دچار غفلت و سوء مدیریت بوده است.

وی ادامه داد: متأسفانه زمانی که همه ابعاد قضیه مطالعه می شود متوجه می شویم که هم در انجام این امر سهل انگاری صورت گرفته و به موقع خدمت رسانی انجام نشده است و همچنین تدبیر لازم بعد از حادثه وجود نداشته تا جلوی تبعات بیشتر آن را بگیرند.

دکتر لاریجانی یادآور شد: متأسفانه به جای اینکه اظهار پشیمانی کنند حرف‌هایی زده می شد که مانند نمک پاشیدن روی زخم است؛ دولت سعودی باید تنبه پیدا کند شما در حرم امن الهی برای یک عمل عبادی که در تمام فرق اسلامی واجب تلقی می شود باید زمینه لازم را فراهم کنید و هدایت کارها به موقع انجام شود و همچنین به موقع خدمات رسانی کنید تا اگر هم حادثه ای رخ داد بتوانید تبعات آن را کم کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه در سیر این حادثه که مورد بررسی قرار گرفت نشان داد که سوء مدیریت در ابتدا وجود داشته به گونه ای که راه ها بلاوجه بسته شد و همچنین برای کنترل حادثه تدبیر لازم صورت نگرفته بود و از سوی دیگر خدمات دهی پس از آن نیز برای کاهش تبعات حادثه کم وجود داشته یا اصلا وجود نداشته است.

وی تأکید کرد: تأسف آورتر آن است که بعد از آنکه بعثه مقام معظم رهبری و مسئولان سازمان حج تماس هایی برقرار کردند که هیأت هایی به عربستان اعزام شود تا شناسایی کرده و بتوانند مردم را از اضطراب در بیاورند این همکاری ها وجود نداشته است؛ این اقدامات مهمان نوازی به طریق اسلامی نیست، بلکه یک عناد است.

دکتر لاریجانی گفت: باید دولت سعودی توجه داشته باشد که این رفتار نادرست آنها از خاطر مسلمان ها و ایرانیان محو نخواهد شد و این اقدامات به خاطر سپرده می شود و این نگرانی ها وجود خواهد داشت نسبت به رفتار کشوری که مدعی دولت اسلامی است؛ کجای این رفتارها به یک دولت اسلامی شباهت دارد آن هم نسبت به برادران اسلامی که یک فریضه الهی را می خواهند انجام دهند.

وی افزود: ضمن اینکه توصیه می کنیم دولت سعودی در روزهای آینده همکاری درستی برای شناسایی مفقودین داشته باشد تا تعیین تکلیف شوند و مردم نیز از نگرانی در آیند، از وزارت خارجه درخواست داریم تا تحرکات خود را افزون کرده تا مشکلات هر چه سریعتر رفع شود و از وزارت داخله هم درخواست داریم تمهیدات لازم در ستاد خود برای بازگشت همراه با آرامش حجاج و برقراری آسایش مردم اقدامات لازم را به کار گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش دولتمردان بر این است که زائران محترم که امروز 65 هزار نفر هستند بتوانند اعمال خود را به درستی انجام دهند و با آسایش و آرامش روانی به کشور اسلامی باز گردند.

کلید واژه :

حادثه منا ,فاجعه منا ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی