کد خبر : 1092
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس در جلسه مشترک شورای اداری استان مرکزی و شهرستان ساوه تأکید کرد:

سند توافق هسته‌ای از ظرفیت خوبی برخوردار است/در انتخابات مجلس باید آراستگی سیاسی پایدار در کشور به‌وجود آید

سند توافق هسته‌ای از ظرفیت خوبی برخوردار است/در انتخابات مجلس باید آراستگی سیاسی پایدار در کشور به‌وجود آید

 دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه 6 مهرماه) درسفر  به شهرستان ساوه در جلسه شورای اداری مشترک استان مرکزی و شهرستان ساوه، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سال جاری به موضوع تولید و رونق آن بسیار تأکید کردند و در این حوزه باید یک حرکت  جهادی انجام شود چرا که اکثر بخش های کشور وابسته به حوزه تولید است و باید یک درک درست از شرایط کشور به وجودآید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شما مدیران استانی بخش مهمی از کار هستید و برای حرکت جهادی در بخش تولید باید قدرت مدیران اجرایی را افزایش داد تا با اختیارات بیشتری مشکلات را حل کنند بنابراین با یک ارزیابی کلی می توان این موضوع را دریافت که بخش عمده ای از مشکلات مربوط به زمان حال نیست و  از دوره های گذشته وجود داشت.

دکتر لاریجانی تأکید کرد: اما مسئله مهم دیگر در زمان حال حاضر حادثه منا است که توقع نمی رفت یک دولت اسلامی نسبت به بهترین بندگان خدا که هجرت کرده اند اینگونه برخورد کند و متأسفانه دولت آل سعود در وقوع این حادثه هیچ کنترلی نکرد و این موضوع مایه تأسف است.

وی افزود: به هر حال ما با این عارضه در دنیای اسلام مواجه هستیم و به طور حتم زائران خانه خدا باید به سلامت به کشور بازگردند و پیکر جانباختگان نیز باید هر چه سریعتر به ایران منتقل شود و دولت سعودی باید در این خصوص تقبل مسئولیت کند هر چند که طبق اطلاعات فردا بخش اول این موضوع صورت می گیرد و بقیه شناسایی ها باید به درستی انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر دولت سعودی مشکل دارد ما آمادگی داریم تا نیرو و امکانات لازم را به این کشور ارسال کنیم تا سریع تر این مرحله انجام شود و باید به این نکته تأکید کرد که در حال حاضر یکی از مشکلات کشور همین حادثه منا است و باید برای رفع این مشکل وقت گذاشت چرا که طبق گفته مقام معظم رهبری در واقع همه ما در این حادثه داغدار هستیم.

اگر آمریکا و غرب ماجراجویی نکرده بود، موضوع هسته‌ای زودتر به اتمام می‌رسید

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع هسته‌ای گفت: خوشبختانه مسیر مذاکرات به درستی طی شد و در حال حاضر مراحل نهایی کار از نظر تقنینی طی می‌شود و ما کمیسیونی را در مجلس مسئول بررسی برجام کردیم، چرا که این مورد در ابعاد مختلف باید مورد بررسی قرار می‌گرفت؛ برجام نیز سندی چندپهلو است و لایه‌های مختلفی دارد و توقع نداشتیم که بررسی آن در مجلس زودتر از این تمام شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: روز گذشته نتایج بررسی برجام را از کمیسیون مربوطه دریافت کردم و امیدوارم امروز نتایج نهایی تدوین شود و نتیجه نهایی در جلسه علنی فردا منعکس شود؛ اما مهمترین دغدغه درخصوص مسئله هسته‌ای این بود که فعالیت‌های هسته‌ای ایران روشن است و اگر آمریکا و غرب ماجراجویی نکرده و 12 سال سنگ‌اندازی نمی‌کردند، این موضوع زودتر به اتمام می‌رسید.

وی ادامه داد: هر چند که غربی‌ها درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران سوءمحاسبه داشته و فشارهایی را علیه ملت ایران وارد کردند، اما فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواسته منطقی و کاملا برحق ملت ایران بود و زیاده از حقوق ما نیست و کشورهای دیگر نیز همین حقوق را دارند.

سند توافق هسته‌ای از ظرفیت خوبی برخوردار است

وی تاکید کرد: البته باید به این نکته تاکید کرد که دقت نظر مقام معظم رهبری برای هدایت مذاکرات، واقعیت است و مقام معظم رهبری در ایجاد صنعت هسته‌ای نقش مهمی داشتند و اگر توجه ایشان نبود، ما امروز صاحب این دانش نبودیم. همچنین مقام معظم رهبری با توجه به فراز و نشیب‌هایی که درخصوص مسئله هسته‌ای به‌وجود آمد، در هدایت آن نیز نقش اساسی داشتند تا اینکه ما به سلامت از این مسیر عبور کردیم؛ هر چند که در گذشته شرایط سختی در داخل و خارج از کشور وجود داشت که برای رفع این شرایط نیاز به تدبیر مقام معظم رهبری بود و عنایت ایشان باعث شد که مذاکرات به سرانجام برسد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای همه دستاوردهای ما را تحت پوشش قرار نداد،‌ افزود: به طور حتم این مذاکرات بخش اعظم خواسته‌های ما به ویژه در حوزه اقتصادی  را پوشش داد و قواعد کار بین‌المللی به این نکته تاکید دارد که سند توافق هسته‌ای از ظرفیت خوبی برخوردار است و این آغاز مسیر جدیدی در کشور می‌باشد؛ بنابراین باید از همه افرادی که در مسیر مذاکرات تلاش کرده‌اند تشکر کرد.

در بخش تولید ظرفیت‌های خوابیده‌ای وجود دارد

دکتر لاریجانی با اشاره به بررسی قانون برنامه ششم توسعه کل کشور در ماه‌های آتی در مجلس گفت: برای رفع مشکلات اقتصادی باید یک جهش حرکتی صورت گیرد تا به بخش اعظمی از مولفه‌های موجود در سند چشم‌انداز دست یابیم. البته با توجه به صحبت‌های مسئولان در استان‌های مختلف کشور، ظاهرا در بخش تولید ظرفیت‌های خوابیده‌ای وجود دارد و به طور حتم در برنامه ششم باید این بخش‌های خفته را بیدار کرد و در این مسیر، تصویب لایحه رفع موانع تولید در مجلس اقدام بسیار مهمی بود که می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ از این‌رو برای رونق تولید باید حرکت شتابان ایجاد شود.

بودجه جاری متورم‌، درآمدها را محدودتر خواهد کرد

وی با انتقاد از اشباع نیروهای اداری در کشور تصریح کرد: یکی از مشکلات حال حاضر کشور ازدیاد پرسنل در حوزه دولت است و حجم زیادی از بودجه صرف بودجه جاری شده است، چرا که در بودجه سال گذشته از 180 هزار میلیارد تومان فقط 150 هزار میلیارد تومان آن صرف بودجه جاری شد و همین باعث شد تا تولید دولتی رونق کمتری داشته باشد، بنابراین هر چه بودجه جاری متورم‌تر شود، درآمدها محدودتر خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه باید به محور ازدیاد ثروت در کشور و صادرات توجه کرد، هر چند که یکی از مهمترین مسائل حال حاضر مشکل آب است و طی چند سال گذشته خشکسالی بسیاری در نقاط مختلف کشور به‌وجود آمده است و باید برای رفع آن تدابیر ویژه اتخاذ شود. البته باید به این نکته تاکید کرد که طی 2 سال گذشته، 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به مسئله مهار آب اختصاص یافت، بنابراین باید از آب استفاده درست شود.

از دغدغه‌های موجود در سند برجام این بود که خدشه‌ای به بنیه دفاعی کشور وارد نشود

دکتر لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت و درمان کشور بسیار مهم است و این طرح باید در برنامه ششم توسعه تکمیل شود. همچنین بخش مهم دیگر کشور، بنیه دفاعی می‌باشد که یکی از دغدغه‌های موجود در سند برجام نیز این بود که برجام خدشه‌ای به بنیه دفاعی کشور وارد نکند.

وی با اشاره به افزایش بحران در منطقه گفت: در حال حاضر یک برهم‌ریختگی در منطقه وجود دارد و اگر به گفته‌ آمریکایی‌ها طی چند سال گذشته توجه کنیم، می‌بینیم که آنها در مقاطع مختلف حرف‌های گوناگون زده‌اند.

قدامات نادرست‌ آمریکایی‌ها در منطقه منجر به ایجاد مشکلات بسیار شد

دکتر لاریجانی با انتقاد از رفتار آمریکایی‌ها در منطقه، تاکید کرد: اقدامات غلط و اشتباه آنها در عراق، افغانستان و در بیداری اسلامی، مشکلات بسیاری را به وجود آورد و در حال حاضر خودشان به این نکته اذعان دارند که اقداماتشان منجر به افزایش تروریست شده است.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: در اسناد محرمانه غربی‌ها، آنها بر این نکته تاکید کردند که اقدامات نادرست‌شان در منطقه منجر به ایجاد مشکلات بسیار شده و در حال حاضر یکی از معضلات بزرگ منطقه دخالت سلطه‌طلبی بیگانگان می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها با دخالت در افغانستان به دنبال مبارزه با مواد مخدر و تروریسم بودند، گفت: در حال حاضر آمریکایی‌ها به هیچکدام از اهداف خود در افغانستان دست پیدا نکرده‌اند و در حال حاضر منطقه دچار یک برهم‌ریختگی امنیتی شده است، بنابراین باید بنیه دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران با توجه به مشکلات منطقه تقویت شود. البته یک موضوع مهم دیگر نیز انقلاب اسلامی است و اگر مشاجرات سیاسی در داخل کشور افزایش یابد، نمی‌توان به اهداف عالی انقلاب اسلامی دست یافت. بنابراین در حال حاضر که انتخابات مجلس نزدیک است، باید یک صلابت و آراستگی سیاسی پایدار در کشور به‌وجود آید.

بعضی رسانه‌ها با ایجاد مشاجره به دنبال از میدان به در کردن برخی افراد در انتخابات هستند

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه رقابت‌های انتخاباتی نباید منجر به مشاجره شود، افزود: نباید افراد را در انتخابات تخریب کرد و هر چه قافله انقلاب را بزرگ‌تر کنیم،‌ این به نفع انقلاب است؛‌ بنابراین از منظر ملی می‌بایست یک شرایط عقلایی در رفتار سیاسی افراد در کشور حاکم شود تا ضمن پیگیری مردم‌سالاری، روابط دوستانه نیز میان افراد وجود داشته باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: انتخابات برای پنجه انداختن افراد و رقبا نیست، چرا که هر کس شناسنامه سیاسی خاص خود را دارد، هر چند که دیده می‌شود برخی رسانه‌ها با ایجاد مشاجره به دنبال از میدان به در کردن برخی افراد هستند که این رویه درست نیست، بنابراین باز هم باید تاکید کرد که باید یک پارادایم مسلط بر تفکر سیاسی داخل کشور به‌وجود آید تا مشکلات رفع شود.

 
کلید واژه :

برجام ,توافق هسته‌ای ,ساوه

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی