کد خبر : 1090
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در جلسه شورای اداری استان مرکزی:

فارس: «برجام» نباید هیچ تنه‌ای به رشد بنیه دفاعی کشور بزند/ انتخابات برای پنجه انداختن روی صورت یکدیگر نیست

فارس: «برجام» نباید هیچ تنه‌ای به رشد بنیه دفاعی کشور بزند/ انتخابات برای پنجه انداختن روی صورت یکدیگر نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دغدغه ما این است که برجام هیچ تنه‌ای به رشد بنیه دفاعی کشور نزند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به ساوه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در مراسم یادواره شهدای ساوه به این شهر سفر کرده است، در جلسه شورای اداری مشترک استان مرکزی و شهرستان ساوه با تأکید بر لزوم درک درست از شرایط کشور گفت: برای حل مشکلات کنونی و آینده حرکت جهادی در این زمینه باید قدرت مدیران اجرایی را در امور استان‌ها افزایش دهیم.

وی با اشاره به حاثه دردآور و تأسف‌آور منا که به قربانی شدن بیش از دو هزار حاجی منجر شد، اظهار داشت: توقع نمی‌رفت که یک دولت اسلامی نسبت به بندگان خدا که به سوی خدا هجرت کرده‌اند اینگونه برخورد کند که نه تنها تمهید لازم برای اداره بلکه در وقوع حادثه نیز کنترل نداشته باشد و پس از آن نیز اهتمامی به آن نشان ندهد.

لاریجانی با تأکید بر مصرف همه خدمات دولت‌ها در حج و پرهیز از به حاشیه بردن آن گفت: مهم‌ترین مسئله در این زمینه بازگشت زائران خدا به سلامت و بازگشت مجروحان و مداوای آنان و نیز بازگرداندن هر چه سریعتر پیکر عزیزان درگذشته به کشور است و دولت سعودی دست کم در این زمینه باید تقبل مسئولیت کند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که این روزها در خلال همه مسائل کشور وقت ملت را گرفته است همین مسئله است که البته بخش‌‌های دیپلماسی کشور می‌کوشند که حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع هسته‌ای با ابراز خرسندی از طی مسیر مذاکرات و خاتمه یافتن آن و نیز بررسی مراحل نهایی کار از نظر تقنینی گفت: برجام یک سند چند پهلوست و لایه‌های مختلف دارد و نباید زودتر از این توقع می‌داشتیم که بررسی آن در کمیسیون ویژه به پایان برسد.

وی از ابعاد گوناگون فنی،‌حقوقی و اقتصادی برجام سخن گفت و افزود: کمیسیون ویژه برجام کمیته‌های تخصصی را مشخص کرد که کارهای‌شان به پیش رفته و امیدواریم فردا گزارش را به صحن ارائه کنند تا تصمیم‌گیری‌های لازم برای آن اتخاذ گردد.

لاریجانی با اشاره به اینکه سوء محاسبه غربی‌ها درباره میزان پایداری ملت ایران در موضوع هسته‌ای موجب 12 سال طول کشیدن مذاکرات هسته‌ای شد، گفت: مهم‌ترین دغدغه ما در این مذاکرات این بود که این موضوع روشن شود که حق داشتن فناوری هسته‌ای به حق بوده و چیز زیاده‌ای نیست؛ یکی از مسئولین منطقه‌ای در مقطعی به من می‌گفت ما چشم امیدمان به شماست چون اگر شما ایستادگی نکنید باعث می‌شود که غربی‌ها اصلا دیگر توجهی هم به ما نکنند.

مسئله‌ هسته‌ای جزء شئونات رهبری است/ایشان نقش یکه‌ای در ایجاد صنعت هسته‌ای داشتند

وی مسئله هسته‌ای را جزء شئونات رهبری خواند و با اشاره به نقش یکه ایشان در ایجاد این صنعت اظهار داشت: اگر پافشاری ایشان نبود ما امروز صاحب این دانش نبودیم و اینکه ایشان به کلیت پیشرت علمی کشور توجه دارند امری عظیم بوده و فرصت مغتنمی برای ملت به وجود‌ آورده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری هم در ایجاد فناوری هسته‌ای و هم در عبور از این فراز و نشیب‌ها در مقاطع مختلف که نیاز به تدبیر داشت نقش محوری داشتند و در شوراهای مختلفی که زیر نظر ایشان بود کمک کردند که سرنوشت مذاکرات به خوبی به پیش رود.

وی با یادآوری راهنمایی‌های مؤثر رهبر معظم انقلاب در مذاکرات دو سه سال اخیر که موجب طی این مسیر شد، خاطرنشان کرد: هم در دولت پیشین و هم در دولت فعلی شکنندگی‌هایی در این مسیر وجود داشت اما به ویژه حدودی که رهبر معظم انقلاب برای مذاکرات گذاشتند به نتیجه دادن آن کمک کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای همه خواسته‌های ما را پوشش نداده، گفت: البته این توافق بخش اعظمی از مطالبات ما را به ویژه در حوزه اقتصادی پوشش داد البته شاید تلقی‌ها متفاوت باشد اما قواعد کار بین‌المللی نشان می‌دهد که سند توافق از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است.

در اجرای برجام باید دقت و فراست به خرج داد

وی از لزوم دقت و فراست در اجرای برجام سخن گفت و با تأکید بر اینکه پس از اتمام بررسی آن در مجلس اجرای آن به طراحی ویژه‌ای نیز نیاز دارد، اضافه کرد: ما تلاش داریم که در این مسیر به سرانجامی برسیم که البته مسیر شاقی بود و ما از دست‌اندرکاران مذاکرات تشکر می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی از قانون برنامه ششم به عنوان مسئله مهم بعدی کشور سخن گفت و خاطرنشان کرد: وضع کنونی اقتصاد کشور ما طوری است که باید با جهشی به سند چشم‌انداز برسیم که مهم‌ترین بخش آن نیز تولید است که در این زمینه ما در کشور ظرفیت‌های خوابیده‌ای داریم و اولویت در برنامه ششم بیدار کردن این ظرفیت‌هاست.

وی به اهمیت لایحه رفع موانع تولید که چندی پیش در مجلس به تصویب رسید اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات تولید در کشور بخش‌های زمان‌بر است و ثقل کار ما در برنامه ششم بر روی حرکت شتابان در امر تولید قرار دارد که بقیه کارها نیز باید در خدمت آن قرار گیرد زیرا وقتی در خانواده‌ای چند نفر بیکار هستند همه ذهن خانواده درگیر آن می‌شود.

مشکل حجم زیاد پرسنل دولتی

لاریجانی از حجم زیاد پرسنل دولتی در کشور به عنوان یکی از مشکلات یاد کرد و با یادآوری اینکه سال گذشته از میزان 180 هزار میلیارد تومان بودجه کشور 15 هزار میلیارد تومان صرف بودجه جاری شد، گفت: نتیجه این مسئله رکود در کشور بود.

محور برنامه ششم توسعه ازدیاد ثروت در کشور باشد

وی با اشاره به اینکه محور برنامه ششم توسعه باید ازدیاد ثروت از طریق تولید و صادرات باشد، اظهار داشت: ظرف دو سال گذشته با برداشت 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با اذن رهبر معظم انقلاب گام مهمی برای مهار آب‌های کشور برداشتیم.

دغدغه ما در برجام تنه نخوردن به رشد بنیه دفاعی کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی به آرامش تزریق شده در بخش بهداشت و درمان به جامعه اشاره کرد و در بخش دیگری از سخنان خود درباره موضوع بنیه دفاعی کشور گفت: بنیه دفاعی کشور باعث عزت ماست و یکی از دغدغه‌های ما در برجام این است که هیچ تنه‌ای به بنیه دفاعی ما نخورد.

سخن امروز غربی‌ها درباره سوریه به عقلانیت نزدیک‌تر است

وی با تأکید بر اینکه هیچ گاه منطقه به شلوغی و به هم ریختگی زمان کنونی نبوده است، خاطرنشان کرد: در بیانات مسئولان غربی شاهدیم که امروز حرفی می‌زنند و فردا چیز دیگری می‌گویند؛ در ماجرای سوریه یک زمان همه می‌گفتند رئیس جمهور سوریه باید برود اما اکنون می‌گویند می‌توان جور دیگری هم عمل کرد که البته حرف امروزشان به عقلانیت نزدیک‌تر است.

لاریجانی با یادآوری اینکه هیچ کشوری حمله سعودی‌ها به یمن را تقبیه نکرد، گفت: بعدها در اسناد منتشر شد که غربی‌ها به دولت سعودی اعتراض کردند که درست است که ما به شما چراغ سبز نشان دادیم ولی شما درست عمل نکردید.

تروریست‌های منطقه امروز، دیگر پول دارند نفت می‌فروشند

وی با اشاره به اینکه تروریست‌ها امروز در منطقه دیگر پول دارند و نفت می‌فروشند، گفت: ایران یک سرزمین امن است که تجربه دفاع مقدس را دارد که در آن به دنیا عنوان کرده است که با ایران شوخی نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی از پختگی جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاعی سخن گفت و تصریح کرد: ما باید در زمینه موشکی بنیه دفاعی خود را تقویت کنیم و از اعلام این موضوع نیز خجالت نمی‌کشیم.

وی انقلاب اسلامی را موجد دموکراسی در کشور خواند و با اشاره به اینکه همه در شهرها و روستاها در قلیان انتخابات هستند، بیان داشت: اینکه غربی‌ها می‌گویند ایران در همه مسائل منطقه نقش محوری ایفا می‌کند به برکت مردم‌سالاری دینی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما اکنون عقب افتادگی‌هایی در زمینه اقتصادی داریم و نیز نیاز به یک آراستگی سیاسی نیز در رقابت‌های انتخاباتی داریم و این رقابت‌ها نباید تبدیل به مشاجرات شود.

هر چه غافله انقلاب را عمیق‌تر کنیم به نفع نظام است

وی ادامه داد: هر چه غافله انقلاب را عمیق‌تر کنیم به نفع آن است چرا که هر چه یاران انقلاب بیشتر شوند به نفع نظام خواهد بود.

استفاده دولت از سلایق بیشتر به نفع اوست

لاریجانی استفاده دولت از سلایق بیشتر را به نفع او عنوان کرد و با تأکید بر حاکم شدن عقلانیت در رفتار سیاسی کشور گفت: ضمن آنکه مردم‌سالاری را دنبال می‌کنیم باید روابط دوستانه‌ای نیز با هم داشته باشیم.

لازم نیست در جریان مبارزات انتخاباتی کسی پوست‌اندازی کند زیرا هر کس شناسنامه‌ سیاسی خود را دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این میان لازم نیست کسی پوست‌اندازی کند، چرا که هر کسی شناسنامه‌ سیاسی خود را دارد، خاطرنشان کرد: انتخابات برای پنجه انداختن روی صورت یکدیگر نیست بلکه برای انتخاب احسن است و باید پارادایم مسلطی در کشور باشد که هر کسی نظرات خود را مطرح کند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری فارس

کلید واژه :

برجام ,بنیه دفاعی ,دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی