کد خبر : 1088
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

پروسه اجرایی انتقال مجروحان و جانباختگان به ایران به‌درستی انجام شود‌

تسنیم/ لاریجانی: فاجعه خونین مِنا تا همیشه تاریخ در ذهن و یاد مسلمانان جهان باقی می‌ماند

تسنیم/ لاریجانی: فاجعه خونین مِنا تا همیشه تاریخ در ذهن و یاد مسلمانان جهان باقی می‌ماند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در تلاشیم تا پروسه اجرایی انتقال مجروحان و جانباختگان به کشور به درستی انجام شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه، علی لاریجانی در بدو ورود به ساوه در جمع خبرنگاران، با اشاره به فاجعه خونین مِنا اظهار داشت: مواضع ایران در قبال این حادثه روشن است و خواستار آن هستیم که تمامی اجساد حجاج جان‌باخته به ایران منتقل شود، دیگر جانباختگان نیز که تاکنون شناسایی نشده، مورد شناسایی قرار گیرد و به سرعت به ایران منتقل شود.

وی افزود: فاجعه خونین مِنا ضایعه فجیع انسانی و بزرگی بود که برای جامعه اسلامی بسیار دردناک بود، تا همیشه تاریخ در ذهن و یاد همه مسلمانان جهان و ایرانیان باقی می‌ماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فاجعه منا بسیار دردناک بود و انتظار داشته و داریم که دولت عربستان با جدیت بیشتری مسائل را رسیدگی کند، با توجه به وقوع چنین حوادثی در سال‎های گذشته، انتظار بود دولت عربستان برای مناسک حج تدابیر بهتری در نظر می‌‏گرفت تا این اتفاق تکرار نشود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ما تا آخرین نفر حادثه‌دیدگان را شناسایی و به کشور باز می‌‏گردانیم؛ همه تلاش خود را در راستای شناسایی اجساد و حادثه‌دیدگان به کار گرفته‌ایم، عربستان باید در زمان وقوع این حادثه سریع‌تر وارد عمل می‎شد و به این حادثه رسیدگی می‎کرد، بحث‌هایی نیز مطرح شده و البته قلب ملت ایران از این حادثه جریحه‌دار شده است.

وی خاطرنشان کرد: از همه مسئولان ایران به‌ویژه وزارت خارجه می‌خواهم که همه تلاش خود را برای شناسایی مصدومان و جانباختگان به کار بندد و در سریع‌ترین زمان ممکن پیکر مطهر این جانباختگان به ایران منتقل و به خانواده‎های داغدار تحویل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اقدامات فراوانی از سوی جمهوری اسلامی انجام شده و تلاش‎ها همچنان ادامه دارد، دولت عربستان و مسئولان آن اگر برای شناسایی حجاج کاستی دارند، دولت ایران می‌تواند نیرو ارسال کند چون این مسئله برای همه ایرانیان و خانواده‌های آنان بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: از مسئولان وزارت بهداشت و درمان نیز می‌خواهیم به منظور انتقال پیکر جانباختگان و رسیدگی هر چه بهتر به وضعیت مجروحان این حادثه تاسف‌بار تلاش خود را تا حد ممکن به‌کار گیرند و مجروحان و آسیب‌دیدگان را به بهترین نحو ممکن و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد درمان قرار دهند.

لاریجانی با اشاره به انجام تمامی اقدامات لازم در رابطه با حجاج گفت:  تمام تلاش ما این است که پروسه انتقال و درمان حجاج آسیب دیده و جانباخته به درستی انجام شود؛ دولت عربستان نیز باید در این زمینه همکاری‎های لازم را با دولت ایران داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جلسات بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش‌ها در این راستا در حال انجام است چراکه برجام باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: روز گذشته کمیسیون برجام  در جلسه هیئت رئیسه گزارشی ارائه داد که به این نتیجه رسیدیم تلاش‌ها در مورد برجام به حد کافی بوده است؛ در مدت یک ماه گذشته ابعاد مختلف برجام مورد بررسی قرار گرفت.

لاریجانی اضافه کرد: کمیسیون برجام، برجام را از تمامی ابعاد مانند بُعد اقتصادی و هم ابعاد سیاسی، حقوقی و فنی، مورد بررسی دقیق قرار داده است چراکه برجام یک سند بسیار مهم است و گزارش کار کمیسیون به مجلس ارائه می‏‌شود، با توجه به آن مجلس اقدامات لازم را انجام می‌‏دهد.

وی همچنین به ظرفیت‌های شهرستان ساوه اشاره کرد و ادامه داد: ساوه یکی از قطب‏‌های بزرگ صنعت کشور است و برای بنده افتخار است در کنار مسئولان استان مرکزی و فرماندار شهرستان ساوه و نماینده این شهرستان، حضور یافته و در جریان مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و اقتصادی آن قرار می‎گیرم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری تسنیم

کلید واژه :

فاجعه منا ,عربستان ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی