کد خبر : 1083
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم افتتاح پروژه مجتمع آبرسانی روستای سلفچگان مطرح کرد:

رونق اقتصادی، مهمترین مسئله کنونی کشور/ اختصاص منابع اعتباری برای پشتیبانی از تولیدکنندگان

رونق اقتصادی، مهمترین مسئله کنونی کشور/ اختصاص منابع اعتباری برای پشتیبانی از تولیدکنندگان

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (پنجشنبه 9 مهرماه) در روستای سلفچگان حضور یافت و در مراسم افتتاح پروژه مجتمع آب‌رسانی این شهدای سلفچگان سخنرانی کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این مراسم با تبریک به مناسبت فرارسیدن عید غدیر خم گفت: این عید، عیدی ممتاز برای همه مسلمانان بوده و منشأ وحدت برای امت اسلامی و یافتن صراط مستقیم است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: غدیر خم راه روشنی را برای مسلمانان مشخص کرده و اگر همه به آن تمسک کنند، سعادتمند می‌شوند.

وی با اشاره به مسئله بحران کم‌آبی در کشور به‌ویژه استان قم تصریح کرد: مسئله آب برای کل کشور به‌ویژه استان قم به موضوعی بحرانی و خاص تبدیل‌شده؛ البته ما از سال‌های پیش پیگیری‌های لازم را برای انتقال آب از سرچشمه‌های رودخانه دز انجام داده‌ایم و خوشبختانه تقریباً کار این پروژه به اتمام رسیده و تنها مقداری کار عمرانی در رابطه با سد کوچه ری باقی‌مانده که آن‌هم با برنامه‌ریزی وزارت نیرو به اتمام می‌رسد تا در هنگام وقوع سیلاب بتوانیم آب موردنیاز منطقه را ذخیره کنیم؛ در شرایط کنونی استان قم از یک ذخیره آب پایدار برخوردار است.

رئیس مجلس با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اختصاص اعتباری حدود 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت آب‌رسانی به روستاها گفت: در شرایط کنونی مشکلات دولت ازنظر مالی زیاد است اما ان‌شاءالله تلاش می‌کنیم که این اعتبارات اختصاص یابد.

وی با اعلام اینکه در شرایط کنونی مهم‌ترین مسئله کشور موضوعات اقتصادی به‌ویژه بیکاری است، تصریح کرد: به‌طور حتم تا زمانی که در روستاها و شهرها سرمایه‌گذاری صورت نگیرد نمی‌توانیم به حل مشکلات اقتصادی و به‌تبع آن رفع بیکاری کمک کنیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در سال‌های گذشته به خاطر شرایط کشور ازجمله تحریم‌های ظالمانه و سوء مدیریت مدیران، روند توسعه کشور کند شد، اما امیدواریم به دستورات و فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رونق بار دیگر به تولید، اقتصاد و بخش‌های کشاورزی و صنعت برگردد تا درنهایت اشتغال جوانان ایجاد شود.

وی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی و صنعت به‌ویژه در حوزه حمایت‌های بانکی، کم‌آبی و سرمایه در گردش گفت: امیدوارم با برنامه‌ریزی درست مسئولان و با توجه به اقتصاد مقاومتی این مشکلات رفع شود.

رئیس مجلس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 و تدوین سند برجام یادآور شد: مسئله اصلی ما در مذاکرات این بود که هم دانش هسته‌ای و دستاوردهای آن باقی‌مانده و هم تحریم‌ها برداشته شود که این سیاست و تفکر درستی است.

وی ادامه داد: البته سند برجام در شرایط کنونی هم‌اکنون در مجلس در حال بررسی است و مراحل پایانی خود برای تصمیم‌گیری را طی می‌کند اما مردم باید توجه کنند و این را بدانند که دغدغه همه در موضوع هسته‌ای این بود که دانش و دستاوردهای هسته‌ای حفظ‌شده و زمینه توسعه دانش در این زمینه فراهم شود و یکی از محورهای اصلی و خطوط قرمز تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات این بوده است؛ البته این سند پیچیدگی‌های خاص خود را داشته و برای فهم درست، دقت نظر می‌خواهد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: امیدواریم این مسیر حل شود تا مجلس در برنامه ششم توسعه بتواند گام بلندی را برای آبادانی کشور بردارد؛ چراکه به هر میزانی که واحدهای صنعتی و تولید کشور رشد پیدا کند به‌تبع آن بازار کار به وجود می‌آید.

وی با اعلام اینکه مقوله سرمایه‌گذاری یکی از محورهای اصلی برنامه ششم توسعه است تصریح کرد: ما در نظر داریم که منابع اعتباری را برای پشتیبانی از تولیدکنندگان اختصاص دهیم زیرا حمایت از تولید موجب افزایش ثروت در کشور، رفع بیکاری، افزایش قدرت اقتصادی می‌شود.

رئیس مجلس افزود: یکی دیگر از اهداف برنامه ششم توسعه، کوچک و چابک شدن بدنه دولت است به‌طور حتم هر چه طول و عرض دولت بیشتر شود اعتبارات و درآمدهای کشور به مردم نمی‌رسد؛ ازاین‌رو در برنامه ششم توسعه، حمایت از تولید کشور و اصلاح ساختار از مهم‌ترین محورهای برنامه محسوب می‌شود زیرا بر اساس چشم‌انداز باید رشد 8 درصدی داشته باشیم اما متأسفانه در شرایط کنونی رشد اقتصادی صفر و حتی منفی است البته سال گذشته رشد اقتصادی مثبت شد اما رکود بر این مسئله تأثیر گذاشت.

وی بر لزوم حمایت از بخش تولید به‌ویژه بخش کارآفرینی تأکید کرد و گفت: در شرایط کنونی شاهد هستیم که در برخی بخش‌ها در استان قم جوانان استعدادهای خوبی را به نمایش گذاشته‌اند به‌طور مثال در بخش‌هایی مانند کشاورزی، دام‌پروری و صنعت این موضوعات نمایان است.

دکتر لاریجانی با اعلام اینکه اولویت اصلی کشور حمایت از تولید و مباحث اقتصادی است تصریح کرد: به‌طور حتم اموری مانند فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و دیپلماسی باید به این حوزه کمک کند ازاین‌رو مهم‌ترین نگرانی و دغدغه کشور مسئله اقتصادی بوده و بقیه موضوعات حول این مسئله است.

وی با اشاره به مشکلات و معضلات منطقه‌ای به‌ویژه مسئله تروریسم گفت: ضایعه منا و جان باختن هزاران نفر از مسلمانان وجدان همه ایرانیان را جریحه‌دار کرده است زیرا بر اساس آمارهای جدید بیش از 400 نفر از حجاج ایرانی و بیش از 5 هزار نفر از مسلمانان در حادثه منا جان باختند.

رئیس مجلس ادامه داد: به‌طور حتم فاجعه منا بسیار غم‌انگیز است و سعودی‌ها در این زمینه همچنین در کنترل این حادثه و پس‌ازاین واقعه بسیار بدعمل کرده‌اند از طرفی دیگر شاهد بودیم که دولت عربستان حتی در مسئله نگهداری پیکر حجاج نیز بدعمل کرد و بعد هم برای اعزام این پیکرها به ایران یک سری دردسرهایی را ایجاد کرد البته تیمی به ریاست وزیر بهداشت به عربستان اعزام‌شده و برای حل موضوعات تماس‌های مکرری به وجود آمده و امیدواریم موضوعات به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: به‌طور حتم حادثه منا در خاطره همه مسلمانان به‌ویژه ایرانیان خواهد ماند؛ همچنین سعودی‌ها با این عملکردشان حیثیت خود را در جهان اسلام تخریب کردند و ما در دولت و مجلس پیگیر این موضوعات هستیم.

لازم به ذکر است پروژه مجتمع آب‌رسانی روستای سلفچگان با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این پروژه آب‌رسانی به طول 19 کیلومتر و بااعتباری بالغ‌بر 9 میلیارد تومان اجرایی شده است.

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی