کد خبر : 1082
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم افتتاح اولین و بزرگترین مرکز داده اینترنتی علوم اسلامی:

فناوری اطلاعات بستر مناسبی برای گفتگوهای علمی میان عالم اسلام و جهان است

فناوری اطلاعات بستر مناسبی برای گفتگوهای علمی میان عالم اسلام و جهان است


دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز( پنجشنبه، 9 مهرماه) در مراسم افتتاح "مرکز داده اینترنتی امین" گفت: به‌طور حتم یکی از اقدامات ارزشمند پس از انقلاب، تقویت نیروهای مستعد در بخش خواهران در حوزه‌های علمیه بوده است؛ زیرا یکی از مسائلی که جامعه اسلامی را رنج می‌داد ظلم به جامعه زنان بود. در آن زمان امکانات به‌صورت مساوی میان آقایان و خانم‌ها در بخش‌های مختلف برای تربیت‌شان در مراکز علمیه توزیع و تقسیم نمی‌شد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال‌های دور امکانات برای تحصیلات بانوان در حوزه دینی وجود نداشت و در کنار مشکلات دیگر، عدم حضور بانوان در مسائل علمی رنج‌آور بود؛ چون بانوان استعدادهای خوبی در حوزه معارف و دین داشتند اما زمینه فراهم نبود.

وی در مراسم افتتاح اولین و بزرگ‌ترین مرکز داده علوم اسلامی افزود: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در چند سال اخیر مراکزی در قم و برخی استان‌ها برای بانوان در حوزه معارف دینی فراهم شد که این موضوع قطعاً فواید بسیاری برای جامعه اسلامی دارد و شرایطی را در داخل و خارج کشور به وجود می‌آورد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در شرایط کنونی، ما در دانشگاه‌ها و مدارس نیازمند آن هستیم که بانوان با فضیلت بتوانند معارف اهل‌بیت و مسائل دینی را بیان کنند؛ البته ممکن است در این شرایط کتب درسی دینی وجود داشته باشد؛ اما مهم این است که افراد متخصص این معارف را به‌ درستی و به‌ صورت جامع و کامل بیان کنند. البته ما هنوز در این بخش‌ها در رنج هستیم.

وی با بیان اینکه لازمه اسلامی شدن دانشگاه‌ها وجود اساتید است؛ گفت: به‌طور حتم با بحث‌های حاشیه‌ای نمی‌توان دانشگاه‌ها را اسلامی کرد؛ به عنوان مثال شهید مطهری در اوایل انقلاب به دلیل وجود خلأهایی در دانشگاه‌ها از قم به تهران آمد و به ‌عنوان یک استاد دانشگاه مشغول به کار شد. از این‌ جهت وجود اساتیدی برگرفته از دل حوزه‌های علمیه و معارف دینی در مراکز علمی می‌تواند این خلأها و مشکلات را حل کرده و یک رشد یافتگی دینی را به جامعه بدهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرف دیگر شاهد آن هستیم که در عرصه بین‌الملل خارج از کشور یک عقب‌افتادگی ذهنی در فهم مسائل دنیای اسلام وجود دارد که یکی از دلایل این موضوع این است که یهودیان تصویر نادرستی از اسلام را در جهان منتشر می‌کنند و بسیاری از شبکه‌های تفرقه‌انگیز در دنیای اسلام و سیاست‌مداران غربی از این مستندات و اطلاعات استفاده و این موضوع موجب موضع‌گیری اشتباه کشورهای غربی در منطقه و دنیای اسلام می‌شود.

وی افزود: متأسفانه غربی‌ها در مسائل عالم اسلام با اتکا به مستندات اشتباه به مسائل سطحی نگاه کرده و تصمیمات غلطی را می‌گیرند که این موضوع را می‌توان در حمایت آن‌ها از گروه‌های تروریستی مشاهده کرد.

دکتر لاریجانی بابیان اینکه به‌طور حتم تحولاتی در دنیا در حال وقوع است گفت: قطعاً نقش عالم اسلامی در این رابطه مهم بوده و به میزانی که ما در سطح بین‌الملل نخبه تربیت کنیم می‌توانیم در این تحولات تأثیرگذار باشیم، ازاین‌رو نمی‌توان باقدرت تمام مسائل را جلو برد و قدرت باید همراه با علم و پشتوانه فکری باشد.

وی ادامه داد: چند روز پیش من گزارشی را درباره وضعیت اجتماعی در کشورهای غربی مطالعه می‌کردم، بر اساس آن در بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی 50 درصد از فرزندان متولد شده مربوط به ازدواج‌های غیر رسمی بودند. خود مقامات غربی نیز در این رابطه احساس خطر کرده‌اند؛ البته این وضع در کشورهای منطقه و شرق جهان وجود ندارد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: گاهی اوقات کشورهای غربی با منطق خودشان در بحث مسائل اجتماعی به کشورهای دیگر توصیه‌هایی می‌کنند؛ اما اگر آن‌ها احساس کنند که ما مدل‌های موفق‌تری در بحث مسائل اجتماعی و خانواده داریم؛ قطعاً این الگوها و مبانی نظری به کشورهای غربی منتقل می‌شود که قطعاً از این طریق می‌توان ارتباط عمیق فکری ایجاد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قم مرکز مهم ترویج تفکر اهل‌بیت است ؛گفت: در شرایط کنونی کمتر جایی است که این میزان اسلام‌شناس مشغول به فعالیت باشند. حال شاهد آن هستیم که اقدامات گسترده‌ای در حوزه مربوط به معارف دینی با استفاده از فناوری‌های اطلاعات در حال انجام است که در این رابطه می‌توان به مرکز داده اینترنتی امین اشاره کرد.

وی ادامه داد: این‌گونه مراکز فناوری اطلاعات می‌تواند به بسترهایی برای گفتگوهای علمی تبدیل شود تا دیگران به‌درستی حقایق دین اسلام را بشناسند. البته درگذشته برای تحقق این موضوع از سوی علما مناظراتی صورت می‌گرفت. حال با استفاده از این فناوری‌ها می‌توان گفتگوهای گسترده علمی را انجام داد.

دکتر لاریجانی افزود: در شرایط کنونی در سطح جهان سؤال‌ها و تشنگی‌های بسیاری در حوزه معارف و موضوعات مختلف وجود دارد و ما می‌توانیم با استفاده از این فناوری‌ها تفکر اسلامی را به آن‌ها بشناسانیم. البته رهبر معظم انقلاب با تشکیل شورای عالی مجازی این رویکرد را تأیید کردند؛ تا معارف اسلامی در یک بستر صحیح و سالم ترویج یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویکرد کشور نسبت به فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری‌های ارتباطی تصریح کرد: نگرانی کشور به سمت منع این امور نیست؛ بلکه باید بحث‌های مفید و صحیح در این حوزه را ایجاد کرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی