کد خبر : 1079
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در مراسم تجلیل از دانش آموزان برتر استان قم:

آینده بشریت با مدرک‌گرایی سنخیتی ندارد

آینده بشریت با مدرک‌گرایی سنخیتی ندارد

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی (عصر پنجشنبه 9 مهرماه) در مراسم تجلیل از دانش آموزان برتر استان قم و دانش آموزان راه یافته این استان به آموزش عالی، با تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیرخم گفت: خداوند در چنین روزی به پیامبر اسلام امر فرمود که راه آینده مسلمانان را مشخص کند؛ راهی که منجر به سعادت مسلمانان می شود از این رو پیامبر این راه را مشخص کرد که همانا راه تمسک به اهل بیت و قرآن است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مفتخریم در بستری رشد پیدا کرده ایم که مفاهیمی همچون اهل بیت در آن وجود داشته؛ البته در ادوار مختلف غفلت از این معارف، مشکلاتی را برای عالم اسلام ایجاد کرده و قطعا آینده هر فرد مسلمان در گرو فهم صراط مستقیم است.

دکتر لاریجانی با اشاره به تلاش و کوشش دانش آموزان استان قم گفت: یکی از اهداف، کسب مدرک و فارغ التحصیلی است اما باید بدانیم آینده بشریت و نوع رقابت های امروز از این سنخ نیست زیرا خیلی از افراد در دنیا مدرک دارند اما افراد موفقی نیستند.

وی با اعلام اینکه رشد یافتگی در جوامع در گرو ابتکارات و توسل به استعدادهای افراد است افزود: انسان ها دارای حالات و ساحت های چند وجهی هستند که انسان های کامل و زرنگ، تمام این توانایی ها را رشد داده و تلاش می کنند که همه وجوه خود  را به فعلیت برسانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید بدانیم امروز رقابت ها در دنیا بر روی توانمندی های علمی و ابتکارات نهفته است و شرکت های موفق امروز دنیا تنها به علت استفاده از ابتکارات و توانمندی های علمی به رشد بالایی رسیده اند که می توانند تأثیرات جهانی را ایجاد کنند؛ البته اکثراً صاحبان این شرکت ها پولدار و دارای سرمایه نبودند بلکه با استفاده از ابتکارات و در زمان درست عمل کرده اند و توانمندی های علمی را به خوبی به کار برده اند.

وی تصریح کرد: دانش آموزان دیروز و دانشجویان امروز باید توجه کنند که رقابت برای رشد یافتگی بسیار جدی بوده و محور آن خلاقیت و ابتکارات براساس دوره زمانی است؛ از این رو اگر هدف گذاری درست صورت گیرد می توانیم هم از لحظات لذت برده و هم رشد پیدا کنیم؛ که در نهایت این افراد هم برای خود و هم برای جامعه افراد موثری خواهند بود.

دکتر لاریجانی خطاب به معلمان و مسئولان آموزش و پرورش استان قم گفت: تلاش های شما در تربیت علمی و آموزشی دانش آموزان نتیجه داده و امروز شاهد هستیم که رتبه استان قم در این رابطه بالا رفته؛ از این رو وزارتخانه باید از مدیران موفق و از معلمان تقدیر و تشکر کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر من باید سیستم نظام مندی برای تقدیر از مدیران، معلمان و سازمان های برتر اندیشیده و طراحی شود زیرا این اقدام موجب تقویت انگیزه افراد و بیشتر شدن تلاششان می شود.

وی ادامه داد: اقدامات انگیزشی در تمام قسمت ها و بخش ها بسیار موثر است؛ به طور مثال در بخش تولید نیز این سیاست ها وجود داشته و کسانی که رتبه بالایی در صادرات محصولات دارند، تشویق می شوند؛ بنابراین به نظر من برای حوزه آموزش و پرورش نیز باید سیستم تشویقی ایجاد شود تا زمانی که افراد و سازمان ها رشد پیدا کردند هم از نظر مادی و غیر مادی تشویق شوند.

در پایان این مراسم از دانش آموزان برتر استان و دانش آموزان راه یافته به دانشگاه ها با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی