کد خبر : 1074
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

"فشار ایران، سعودی‌ها را مجبور به پاسخگویی در مورد فاجعه مِنا کرد"

تسنیم/ لاریجانی: ضعف مدیریت سعودی‌ها در اداره حج مشهود است‌

تسنیم/ لاریجانی: ضعف مدیریت سعودی‌ها در اداره حج مشهود است‌

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ضعف مدیریت سعودی‌ها در اداره حج مشهود است گفت: فشار ایران، سعودی را مجبور به پاسخگویی در مورد فاجعه منا کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، علی لاریجانی صبح امروز در دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی که به مناسبت فرارسیدن عید سعید غدیر صورت گرفت، با اشاره به فاجعه خونین مِنا اظهارداشت: دولت عربستان در این فاجعه همکاری لازم را انجام نداده ‌و در حالی که مقدمات انتقال پیکرهای مطهر جان‌باختگان منا فراهم شده است، این کار را انجام نمی‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد زیادی از اجساد هنوز در کانتینر‌ها هستند، افزود: شناسایی این افراد به‌دلیل نگهداری نامناسب مقدور نیست.

وی با اشاره به اینکه برخی آمار نشان می‌دهد که 7 تا 8 هزار نفر در این فاجعه جان خود را از دست داده‌اند، عنوان کرد: 800 نفر از حجاج که عمدتاً آفریقایی بودند، در عربستان دفن شده‌اند.

لاریجانی با اشاره به اینکه دولت عربستان هیچ پاسخگویی به کشور‌ها ندارد، خاطرنشان کرد: فاجعه مِنا دارای تبعات زیادی است که یکی از آن‌ها ایجاد نگرانی در مردم برای چند سال آینده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران با فشارهایی که به این کشور آورده، آن‌ها را مجبور به پاسخگویی کرده است، گفت: این‌گونه حوادث در سال‌های مختلف در مناسک حج رخ داده بود که نشان‌دهنده ضعف مدیریت سعودی‌ها در اداره حج است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، اظهار داشت: مسئله کاهش قیمت نفت از مسائلی بود که مشکلاتی در کشور ایجاد کرده بود، رکود اقتصادی نیز در سال جاری بیشتر شده و برخی کارخانه‌ها تعطیل شدند که این موضوع بر درآمد‌ها و اعتبارات دولت اثر گذاشت.

لاریجانی با بیان اینکه به دلیل رکود اقتصادی دولت درآمدی کمتر نسبت به پیش بینی‌ها داشته است، تصریح کرد: به‌همین دلیل اعتبارات عمرانی به‌صورت کامل تخصیص پیدا نکرد و شاهد بودیم در شش ماهه نخست سال تنها 4 تا 5 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی محقق شده که این موضوع به رکود بیشتر منجر شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد ما در شرایط کنونی نیمه‌دولتی است، گفت: کم‌بودن بودجه عمرانی سبب ضربه به اقتصاد کشور می‌شود و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه حادثه مِنا دارای ابعادی مانند زدگی مردم از مناسک حج است، گفت: این حادثه در نوع خود بی‌سابقه بوده است. در جریان این حادثه برخی در مخالفت با مراسم حج صحبت می‌کنند؛ باید میان رجال کشورهای اسلامی همبستگی ایجاد شود و در مورد این فاجعه مطالبه جدی صورت بگیرد و به‌هیچ عنوان نباید این موضوع را رها کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  طراحی مجمع مجالس آسیایی در راستای صلح و توسعه بود/ افزایش هوشیاری و صراحت کشورهای منطقه در بیان شیطنت‌های آمریکا

  تعیین ساز و کارهایی جهت پیشبرد ثبات و امنیت در مجمع مجالس آسیایی/ نقش برجسته ایران در مبارزه با تروریسم

  دکتر لاریجانی وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد

  بدرقه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توسط معاون استاندار استانبول

  ائتلاف ضد داعش آمریکایی ها در حد شعار بود/ ضرورت استفاده از نیروهای مردمی با انگیزه برای مقابله با تروریسم در افغانستان

  باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند/ ضرورت تقویت همکار‌ی‌های امنیتی میان ایران و روسیه

  ضرورت افزایش روابط اقتصادی به‌دنبال گسترش روابط سیاسی میان ایران و کامبوج

  ظرفیت افزایش سطح تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار/ لطمات جدی به داعش وارد شد

  ایجاد هراس تصنعی ازسوی قدرت‌های بزرگ برای رونق‌بخشی به بازار فروش سلاح/ تروریسم به توسعه و حیثیت آسیا لطمه زد

  ضرورت استفاده از ظرفیت انتقال گاز و آب میان ایران و تاجیکستان

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی