کد خبر : 1070
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

تسنیم: اساتید محور اسلامی شدن دانشگاه‌ها هستند

تسنیم: اساتید محور اسلامی شدن دانشگاه‌ها هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها محور اساتید هستند، گفت: ممکن است برنامه‌های حاشیه‌ای بتواند در اسلامی کردن دانشگاه‌ها موثر باشد اما محور نقش اساتید است که تربیت این اساتید در حوزه‌های علمیه باید صورت بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، علی لاریجانی صبح امروز در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده علوم اسلامی که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در قم برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از کارهای ارزشمند پس از پیروزی انقلاب تربیت نیروهای مستعد در بخش خواهران در حوزه‌های علمیه بود اظهارداشت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مسائلی که جامعه اسلامی را رنج می‌داد این بود که امکانات مساوی برای زنان و مردان در عرصه‌های مختلف علمی وجود نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته امکان اینکه زنان تحصیلات عالیه در علوم دینی داشته باشند وجود نداشت، عنوان کرد: در این زمینه زنان جامعه استعدادهای خوبی داشتند که می‌توانستند در عرصه علمی ترقی کنند اما بستر آن وجود نداشت.

وی با تقدیر از مسئولان مدارس حوزه‌های علمیه در زمینه گسترش بسترهای حوزه‌های علمیه خواهران عنوان کرد: در داخل کشور ما نیازمند این هستیم که در دانشگاه‌ها و مدارس زنان با فضیلتی بتوانند معارف اهل بیت را توضیح دهند و جامعه را به رشد برسانند در این راستا نمی‌توان تنها به کتب دینی تکیه کرد و لازم است افرادی این علوم را با فهم درست منتقل کنند.

لاریجانی با بیان اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها محور اساتید هستند،خاطرنشان کرد: با بحث‌های حاشیه‌ای نمی‌توان دانشگاه‌ها را اسلامی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی حضور شهید مطهری در دانشگاه را هجرت عنوان کرد و گفت: ایشان خلائی را در محیط دانشگاهی احساس کرد از همین رو با حضور در دانشگاه تهران همچون استادی در کلاس‌ها تدریس کرد.

وی گفت:ممکن است برنامه‌های حاشیه‌ای بتواند در اسلامی کردن دانشگاه‌ها موثر باشد اما محور نقش اساتید است که تربیت این اساتید در مراکز علمی دینی و حوزه‌های علمی باید صورت بگیرد.

لاریجانی تصمیم گیری سیاستمداران غربی و برداشت ان‌ها از جامعه اسلامی را محدود به گفته‌ها و تحقیقات سطحی مستشرقین بیان کرد و افزود: یک عقب افتادگی ذهنی در سطوح بین المللی در فهم علوم دینی وجود دارد عده‌ای به اسم مستشرقین شبحی از اسلام را معرفی می‌کنند و بسیاری از سیاستمداران خارجی به این موسسات تحقیقاتی و اطلاعات دروغین استناد می‌کنند این‌ها در مسائل عالم اسلام بسیار سطحی نگاه می‌کنند و در نتیجه تصمیمات غلط می‌گیرند از همین رو لازم است اساتیدی در مراکز دینی تربیت شوند که داده‌های صحیح پیرامون مسائل اسلامی تبلیغ و ترویج کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی مسائل تروریستی در عالم اسلام را به پشتوانه همین قدرت‌های بزرگی که تصور نادرستی از اسلام حقیقی دارند دانست و خاطرنشان کرد: از نگاه‌ها فرق اسلامی همه یک جور هستند و متعاقب آن جریانات تندرو هم تصورات غلط دیگری ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه باید بدانیم تحولاتی در دنیا در حال وقوع است و نقش عالم اسلام در این تحولات بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: به میزانی که افراد با فکر در صحنه بین المللی حضور پیدا کنند تاثیرگذاری به سزایی در معرفی اسلام ناب و حقیقی خواهند داشت.

لاریجانی با تاکید براینکه فکر و اندیشه زیر بناهای قدرت هستند عنوان کرد: زیربناهای قدرت هم جز با تربیت افراد ورزیده امکان پذیر نیست، قدرت‌های بزرگ گاهی توصیه‌هایی که می‌کنند براساس ایده آل‌هایی است که برای خود تصور می‌کنند اما اگر ببینند مدل‌های موفق تری وجود دارد باید توضیح و تشریح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قم پایگاه معارف اهل بیت (ع) است که ایجاد این مرکز برای خواهران فرصت است ایجاد فناوری‌ها و مرکز داده امین پایه و بستر مباحثات و گفت‌و‌گوهای علمی است.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری تسنیم

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی