کد خبر : 1068
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس شورای اسلامی:

ایسنا: بحث‌های حاشیه‌ای دانشگاه را اسلامی نمی‌کند

ایسنا: بحث‌های حاشیه‌ای دانشگاه را اسلامی نمی‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استادان محور اسلامی شدن دانشگاه‌ها هستند، این در حالیست که اعتقاد داریم با بحث‌های حاشیه‌ای نمی‌توان دانشگاه را اسلامی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، علی لاریجانی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح اولین و بزرگترین مرکز داده علوم اسلامی کشور در حوزه علمیه قم با اشاره به جایگاه علمی بانوان اظهار کرد: یکی از کارهای ارزشمند بعد از انقلاب اسلامی حرکت در تقویت نیروهای مستعد در بخش خواهران در حوزه علمیه بود.

وی افزود: از مسائلی که جامعه اسلامی را رنج می‌داد ظلم به جامعه زنان به واسطه عدم تساوی در امکانات برای حضور آن‌ها در مراکز علمی از جمله حوزه و دانشگاه جهت کسب تحصیلات عالی و معارف دینی بود. با وجود استعدادهای درخشان بانوان بسترهای لازم فراهم نبود در این راستا در قم و برخی از استان‌ها توسط حوزه و شورای حوزه گام‌هایی برداشته شد و مدارس علمیه گسترش یافت که فواید زیادی برای جامعه اسلامی داشت و شواریی را برای داخل و خارج از کشور در رشد علمی بوجود آورد.

وی پیرامون نشر علم در جهان توسط بانوان خاطرنشان کرد: در این عرصه زنان با فضیلتی در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها به کسب علم و معراف پرداختند و توانستند معارف اهل بیت(ع) را رشد و منتشر نمایند، اگر کسی خود اهل معارف باشد بهتر می‌تواند آن را منتقل نماید.

وی با بیان این‌که «هم‌چنان در برخی از موارد در زمینه امکانات تحصیل برای بانوان در رنج هستیم» اظهار کرد: اگر می‌خواهیم دانشگاه‌ها اسلامی شود استاد عنصر مهمی در این زمینه می‌باشد و استاد تاثیر به سزایی بر دانشجو دارد. قطعا با بحث‌های حاشیه‌ای نمی‌توان دانشگاه‌ها را اسلامی کرد.

رئیس قوه مققنه اظهار کرد: شهید مطهری برای این‌که در دانشگاه‌های کشور خلائی را احساس می‌کرد از قم مهاجرت فرمود و به تدریس در دانشگاه‌ها می‌پرداخت وی حضوری مهم به عنوان یک استاد ورزیده فکری در معارف دینی داشت و ممکن است برنامه‌های حاشیه‌ای تا حدودی در اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها موثر باشد اما استاد مهم‌ترین نقش را در دانشگاه دارد.

وی گفت: اساتید برجسته در چنین مراکز علمی و دینی پرورش می‌یابند که قادرند رشد یافتگی دینی در جامعه ایجاد کنند این افراد تاثیرات مهمی در کشورهای خارجی نیز خواهند داشت ما یک عقب افتادگی ذهنی در فهم مسائل دنیای اسلام در سطوح بین‌المللی شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در این میان یک عده مستشرقین یهودی هستند که اتفاقات دروغینی را می‌نویسند و جلوه مشبهی از اسلام را به تصویر می‌کشند، بسیاری از شبکه‌ها با هدف ایجاد اختلاف‌افکنی از این افکار ارتزاق می‌کنند و این مراکز اطلاعاتی با دروغ پردازی به اهداف‌شان دست می‌بایند این‌ها به مسائل اسلامی سطحی می‌نگرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از معضلات مهم جهان اسلام این است که قدرت‌های بزرگ با تصورات غلط، از جامعه اسلام بحران ایجاد می‌کنند در این‌باره همین مسائل تروریستی در اسلام ایجاد شده عامل مهم قدرت‌های بزرگ هستند و گاهی تصور می‌کنند که همه جامعه اسلامی این‌گونه هستند.

وی تاکید کرد: ما باید بدانیم که یک سری تحولات جهانی در حال وقوع است و نقش عالم اسلامی در این تحولات مهم است و اگر بتوانیم افراد ورزیده و با فکری را در صحنه بین‌المللی تربیت کنیم که افکارشان منتقل شود بسیاری از تصورات را می‌توان تغییر داد وگرنه به زور قدرت نمی‌توان کاری از پیش برد.

وی با اشاره به گزارشی از وضعیت اجتماعی غرب گفت: در این گزارش نشان می‌داد بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی وضعیت نامساعد اجتماعی دارند که 50 درصد از تولد فرزندان مربوط به ازدواج ‌ای رسمی نیست و این یک فرهنگ در جهت نابودی خانواده و ازدواج است در این وضعیت آشفته فرزندان را به نام مادر ثبت می‌کنند.

لاریجانی اظهار کرد: کشورهایی که دارای سابقه فرهنگی هستند با چنین مشکلاتی مواجه نیستند این عارضه‌ای است که در جهان بوجود آمده است، وقتی آ‌ن‌ها احساس می‌کنند که ما مدل‌های مستحکمی از خانواده گرم و عاطفی و سالمی داریم انتظار می‌رود این مدل‌ها را منتقل و مبانی نظری‌اش را تبیین سازیم.

وی با بیان این‌که «قم مرکز مهمی در نشر معارف اسلامی است» خاطرنشان کرد:شاید کمتر در نقطه‌ای جهان این تعداد اسلام‌شناس و صاحب نظر گرد این گونه در قم گرد هم جمع شده باشند بتوان یافت این‌که مراکز علمی و دینی برای بانوان ایجاد شده فرصت ارزشمندی در جهت تربیت زنان با فضیلت دارای فکر و اهل گفت‌وگو می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: این بانوان می‌توانند مباحثات علمی را راه بیندازند یکی از این بسترها این مرکز داده‌های علوم اسلامی است تا حقایق اسلام را منتقل سازند، ظرفیت فکری را که در جامعه وجود دارد را نشان دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در اهمیت مناظرات در جهان اسلام افزود: در این عرصه مناظرات اثرات مهمی دارد، همان‌گونه که ائمه اطهار در جامعه اسلامی به مناظره می‌پرداختند و تاثیر زیادی بر افراد می‌گذاشتند در حال حاضر مناظره ساده‌تر شده و در منزل می‌توان گفت‌وگوهای علمی را شکل داد این فقط در داخل کشور تاثیرگذار نیست بلکه در ارتباطات در سطح جهانی موضوعیت دارد تا تفکر صحیح اسلامی شناخته شود.

وی با اشاره به تاسیس شورایعالی مجازی توسط رهبرمعظم انقلاب گفت:معظم له بسترهای دقیق و سالمی را برای این امر در نظر گرفته اند تا ساماندهی یابد دغدغه این است که چگونه بسترهای لازم را فراهم کنیم که اطلاعات مفیدی گردش یابد.امید است با وزارت مخابرات این امر توسعه یابد در این‌باره طلاب نیز باید وارد شوند و در نشر معارف اهل بیت(ع) در داخل کشور و صحنه بین‌الملل تلاش نمایند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی