کد خبر : 1058
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما: توسعه همه جانبه مناسبات ایران و کرواسی

صداوسیما: توسعه همه جانبه مناسبات ایران و کرواسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمینه همکاری های اقتصادی ، فرهنگی و علمی خوبی بین ایران و کرواسی مهیاست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای لاریجانی و  یوسیپ لکو ، روسای مجلس  ایران و کرواسی پس از دیدار در جمع خبرنگاران حضور یافتند.

علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با آقای یوسیپ لکو رئیس مجلس نمایندگان کرواسی افزود: همکاری های پارلمانی بین دو کشور  بسیار صمیمانه است و ما می توانیم از این ظرفیت برای گسترش سایر قلمروها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: بخشی از مذاکرات امروز ما راجع به مسائل منطقه ای و بحران های تروریستی بود که در منطقه بوجود آمده است و همفکری خوبی با هم داشتیم.

آقای لاریجانی تصریح کرد: همکاری های دانشگاهی و علمی و گسترش همکاری های فرهنگی و هنری از دیگر زمینه هایی است که بین ایران و کرواسی پیگیری خواهد شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: در مذاکرات امروز در مورد زمینه های سرمایه گذاری مشترک و قلمروهایی که تجار کرواسی می توانند در آنها فعالیت کنند بحث کردیم.

وی افزود: مذاکراتی نیز در اتاق بازرگانی و وزارتخانه های مربوط پیگیری خواهد شد.

لاریجانی در ابتدای این نشست از حضور هیئت پارلمانی کرواسی در ایران به ریاست آقای یوسیپ لکو قدردانی کرد و گفت: پس از دیداری که از کرواسی داشتم و مذاکراتی که اخیراً با ایشان در نیویورک داشتیم زمینه همکاری بین دو کشور مهیاست.

وی تصریح کرد: ما سابقه تاریخی با کشور کرواسی داریم به همین جهت امیدوارم سفر رئیس مجلس کرواسی به ایران سفر موثری در گسترش روابط دو کشور باشد.

رئیس مجلس نمایندگان کرواسی گفت: ایران و کرواسی حتی در زمان تحریم ها روابط خوبی داشته اند و این روابط مبتنی بر درک و اعتماد متقابل بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما یوسیپ لکو ضمن ابراز خرسندی از حضور خود و هیئت پارلمانی و اقتصادی همراهش در ایران گفت : این سومین دیدار ما بود که با اعتماد بیشتری همراه بود.

 

یوسیپ لکو ابراز امیدواری کرد ‌این دیدار برای ادامه همکاری ها و اهداف مشترک دو کشور در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و علمی مفید باشد.


رئیس مجلس نمایندگان کرواسی گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات جهانی از جمله تروریسم برای ما بسیار مهم است و ما ایران را قدرتی بزرگ و تاثیرگذار و ملتی بزرگ و کهن با فرهنگی غنی می دانیم .


وی افزود : باید گفتگویی مداوم با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و این نشان می دهد که کرواسی اگر چه عضو اتحادیه اروپاست ولی  همکاری با کشورهای خارج از این حوزه را نادیده نمی گیرد.  


یوسیپ لکو ادامه داد: منافع مشترک ما در این بخش از جهان با جمهوری اسلامی ایران بسیار زیاد است و متاسفانه سطح همکاری های اقتصادی دو کشور رضایت بخش نیست ولی  زمینه و افق روشنی برای توسعه این همکاریها وجود دارد.


رئیس مجلس نمایندگان کرواسی ادامه داد: از آقای لاریجانی تشکر می کنم که فرصتی را فراهم کردند تا هیئتهای پارلمانی و اقتصادی ما بتوانند با وزیر صنعت و وزرای دیگر ایران دیدار کنند.


در ادامه این نشست آقای لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حادثه منا و پیگیری مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: روح ملت ایران از این فاجعه دردناک متاثر است و رئیس مجلس کرواسی هم در جریان کامل این فاجعه بودند و به خانواده های داغدیده و ملت ایران تسلیت گفتند.

 

وی افزود: خوشحالیم که بعد از این همه فراز و نشیب، پیکرهای مطهر عزیزان جانباخته به ایران در حال حمل است ، بیش از صد پیکر تاکنون به ایران منتقل شده استت و  امیدواریم بقیه پیکرهای مطهر نیز با احترام و تکریم به ایران بیاید.


لاریجانی گفت:ما در سطح بین المجالس در حال پیگیری این حادثه هستیم و نامه ای در این باره نوشته ایم و در حال پیگیری موضوع هستیم و باید از تجربیات این حادثه بهره برد تا دیگر این حوادث تکرار نشود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای ج.ا.ا

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی