کد خبر : 1058
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صداوسیما: توسعه همه جانبه مناسبات ایران و کرواسی

صداوسیما: توسعه همه جانبه مناسبات ایران و کرواسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمینه همکاری های اقتصادی ، فرهنگی و علمی خوبی بین ایران و کرواسی مهیاست.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای لاریجانی و  یوسیپ لکو ، روسای مجلس  ایران و کرواسی پس از دیدار در جمع خبرنگاران حضور یافتند.

علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با آقای یوسیپ لکو رئیس مجلس نمایندگان کرواسی افزود: همکاری های پارلمانی بین دو کشور  بسیار صمیمانه است و ما می توانیم از این ظرفیت برای گسترش سایر قلمروها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: بخشی از مذاکرات امروز ما راجع به مسائل منطقه ای و بحران های تروریستی بود که در منطقه بوجود آمده است و همفکری خوبی با هم داشتیم.

آقای لاریجانی تصریح کرد: همکاری های دانشگاهی و علمی و گسترش همکاری های فرهنگی و هنری از دیگر زمینه هایی است که بین ایران و کرواسی پیگیری خواهد شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: در مذاکرات امروز در مورد زمینه های سرمایه گذاری مشترک و قلمروهایی که تجار کرواسی می توانند در آنها فعالیت کنند بحث کردیم.

وی افزود: مذاکراتی نیز در اتاق بازرگانی و وزارتخانه های مربوط پیگیری خواهد شد.

لاریجانی در ابتدای این نشست از حضور هیئت پارلمانی کرواسی در ایران به ریاست آقای یوسیپ لکو قدردانی کرد و گفت: پس از دیداری که از کرواسی داشتم و مذاکراتی که اخیراً با ایشان در نیویورک داشتیم زمینه همکاری بین دو کشور مهیاست.

وی تصریح کرد: ما سابقه تاریخی با کشور کرواسی داریم به همین جهت امیدوارم سفر رئیس مجلس کرواسی به ایران سفر موثری در گسترش روابط دو کشور باشد.

رئیس مجلس نمایندگان کرواسی گفت: ایران و کرواسی حتی در زمان تحریم ها روابط خوبی داشته اند و این روابط مبتنی بر درک و اعتماد متقابل بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما یوسیپ لکو ضمن ابراز خرسندی از حضور خود و هیئت پارلمانی و اقتصادی همراهش در ایران گفت : این سومین دیدار ما بود که با اعتماد بیشتری همراه بود.

 

یوسیپ لکو ابراز امیدواری کرد ‌این دیدار برای ادامه همکاری ها و اهداف مشترک دو کشور در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و علمی مفید باشد.


رئیس مجلس نمایندگان کرواسی گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات جهانی از جمله تروریسم برای ما بسیار مهم است و ما ایران را قدرتی بزرگ و تاثیرگذار و ملتی بزرگ و کهن با فرهنگی غنی می دانیم .


وی افزود : باید گفتگویی مداوم با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و این نشان می دهد که کرواسی اگر چه عضو اتحادیه اروپاست ولی  همکاری با کشورهای خارج از این حوزه را نادیده نمی گیرد.  


یوسیپ لکو ادامه داد: منافع مشترک ما در این بخش از جهان با جمهوری اسلامی ایران بسیار زیاد است و متاسفانه سطح همکاری های اقتصادی دو کشور رضایت بخش نیست ولی  زمینه و افق روشنی برای توسعه این همکاریها وجود دارد.


رئیس مجلس نمایندگان کرواسی ادامه داد: از آقای لاریجانی تشکر می کنم که فرصتی را فراهم کردند تا هیئتهای پارلمانی و اقتصادی ما بتوانند با وزیر صنعت و وزرای دیگر ایران دیدار کنند.


در ادامه این نشست آقای لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حادثه منا و پیگیری مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: روح ملت ایران از این فاجعه دردناک متاثر است و رئیس مجلس کرواسی هم در جریان کامل این فاجعه بودند و به خانواده های داغدیده و ملت ایران تسلیت گفتند.

 

وی افزود: خوشحالیم که بعد از این همه فراز و نشیب، پیکرهای مطهر عزیزان جانباخته به ایران در حال حمل است ، بیش از صد پیکر تاکنون به ایران منتقل شده استت و  امیدواریم بقیه پیکرهای مطهر نیز با احترام و تکریم به ایران بیاید.


لاریجانی گفت:ما در سطح بین المجالس در حال پیگیری این حادثه هستیم و نامه ای در این باره نوشته ایم و در حال پیگیری موضوع هستیم و باید از تجربیات این حادثه بهره برد تا دیگر این حوادث تکرار نشود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای ج.ا.ا

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی