کد خبر : 1044
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در کنگره 2400 شهید استان چهارمحال بختیاری:

موضع گیری‌ مقام‌معظم رهبری در حادثه منا از سرسرافرازی و پدرانه بود

موضع گیری‌ مقام‌معظم رهبری در حادثه منا از سرسرافرازی و پدرانه بود

​​دکترعلی لاریجانی چهارشنبه (15 مهرماه) در کنگره 2400 شهید و سرداران شهید استان چهارمحال بختیاری گفت: از سپاه پاسداران و ستادی که به این منظور تشکیل شده و کار ارزشمندی دراین زمینه انجام داده است،تشکر می‌کنم. همچنین از نمایندگان این استان که از برپایی این کنگره حمایت کرده‌اند تقدیر و تشکر دارم.

رئیس قوه مقننه با بیان صحبتی از امام علی (ع) در رابطه با اینکه به مالک اشتر گفتند از خدا می‌خواهم عاقبت من و شما را سعادت و شهادت قرار دهد، افزود:عشق و علاقه مالک به امام علی (ع) برهمه مبرهن است، وقتی ایشان را به مصر فرستاد دراین رابطه که خداوند عاقبت من و شما را سعادت و شهادت قرار دهد تاکید کرد. بنده درسفری که به مصر داشتم و مرقد مقدس ایشان را زیارت کردم دچار این حال و هوای معنوی شدم و این حال و هوا را می‌توان در مرقد "اویس قرنی" در سوریه احساس کرد که از اصحاب سابق برای پیامبر اکرم (ص) است که البته متاسفانه جریان تکفیری رقه سوریه را گرفته‌اند و مرقد مقدس ایشان را نابود کرده‌اند که نشان دهنده پستی آن‌‌هاست.

 

شهادت امری است که در زندگی یک مسلمان واقعی رخ می‌دهد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه سعادت و شهادت برای تمام مردم است، ادامه داد: شهادت امری اصلی برای مسلمانان واقعی است و شهادت چیزی است که امام‌علی (ع) فرمود اگر هزاربار به وسیله ضربات شمشیر از دنیا بروم آن را براینکه در رختخواب از دنیا بروم ترجیح می‌دهم. امام علی (ع) استوانه اسلام است.

وی با بیان اینکه شهادت امری است که در زندگی یک فرد مسلمان واقعی رخ می‌دهد، تصریح کرد: پیامبر (ص) فرمودند اگر مسلمانی اهل مجاهدت نباشد و عشق به جهاد در او وجود نداشته باشد،‌ منافق است. در این رابطه پیامبر (ص) فرمودند که اگر این فرد حتی اگر اهل نماز، روزه باشد و از دنیا برود اما اهل مجاهدت نباشد چون غفلت از یک امر رکنی در اسلام کرده، منافق است.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید براینکه عزت و سرافرازی یک جامعه درگرو این است که جهاد درآن جامعه رونق داشته باشد، افزود: خانواده شهدا در کشور ما عزتمند هستند اگر در جامعه‌ای این مطرح شود که ما در تاریخی جنگیده‌ایم و عده‌ای در آن زمان شهید شده‌اند و اکنون زمان زندگی است، جامعه‌ای که اینگونه فکر می‌کند دچار غفلت شده است. پیامبر اکرم (ص) در این رابطه فرموده‌اند اگر جامعه‌ای اهل مجاهدت نباشد لباس خواری بر تن او می‌کنند.   

 

در موضع گیری مقام معظم رهبری درباره "حادثه منا "ملت ایران احساس کرد که یک پدر دارد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در فاجعه منا با موضع گیری رهبرمعظم انقلاب احساس افتخار کردیم،ادامه داد: در این موضع گیری ملت ایران احساس کرد که یک پدر دارد؛ صحبتی که می‌کند از سر سرافرازی و می‌گویند تا آخر ایستاده‌ایم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه عزت یک مومن در جامعه در گرو این است که اهل مجاهدت باشد افزود: به همین دلیل پیامبر گرامی فرمودند اگر جامعه ای اهل مجاهدت باشد لباس جهاد را از تن درآورد لباس خواری بر تن او می کنند شما می‌بینید تفاوت ایران و کشوری دیگر در چیست ما یک کشور بزرگ و غنی هستیم اما کشورهای بزرگ دیگر وجود دارند که ثروت آنها از ما بیشتر است اما یک ایران در مقابل خیل عظیم دشمنانی که در منطقه آتش افروزی می کنند با امنیت و عزت زندگی می کنند اما آنها مشکل پیدا می کنند.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه اگر کشوری به آنها حمله کند باید تلفن بزنند و از کاخ سفید کمک می خواهند وگرنه نمی توانند بمانند افزود: اما یک بخشدار در ایران پشت تریبون سیاست های اشتباه آمریکا را با صلابت نقد می‌کند و این استقلال در کشور بوجود آورده انقلاب استقلال سیاسی و روحیه مجاهدت ایجاد کرده است و این بخشدار به پشتوانه روحیه‌ای که در ملت است می‌تواند اینگونه حرف زند و استقامت و پایداری می‌کند لذا مسئله شهادت و جهادمسئله اصلی برای حیات طیبه اسلامی است و امری فرعی نیست.

 

جامعه زمانی  اسلامی است که روحیه حماسی اسلامی داشته باشد

وی با بیان اینکه اگر زمانی جنگ  هم نباشد ملت باید آماده باشند،گفت: یک مسلمان واقعی کسی است که آماده باشد؛ یک جامعه زمانی جامعه اسلامی است که روحیه حماسی اسلامی داشته باشد مرحوم شهید مطهری می‌فرمود ملت‌های بزرگ ملت هایی هستند که روحیه حماسی داشته باشند آن هم روحیه حماسی الهی .

رئیس مجلس افزود: چرا امروز در جامعه ما یک خانواده شهید عزیز است و در بین شهر و محله پدر و مادر شهید سر خود را بالا می‌گیرد،چون این شهید باعث عزت و افتخار این کشور شد. این استقلال ما مرهون خون شهدا است کار آنها بزرگ بوده ما باید راه شهدا را در این نکته ببینیم که امام علی(ع) فرمود مهمترین چیزی که انسان باید برای رستگاری خود از خدا بخواهد سعادت و شهادت است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه آیا می‌شود ما بدون شهادت طلبی سعادتمند باشیم ادامه داد: این امر امکان پذیر نیست ممکن است وضع اقتصادی کشور و یا یک فرد بهتر شود اما اگر اهل مجاهدت نباشد پیامبر گرامی فرمودند مانند منافق از دنیا می رود در جامعه هم به همین شکل است یک جامعه وقتی سعادتمند است که اهل مجاهدت و شهادت طلبی باشد آن وقت می تواند سرفراز باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری در ادامه با بیان اینکه آیا فقط این شرط می‌تواند کفایت کند تصریح کرد: آیا یک جامعه فقط به خاطر شهادت طلبی و اهل مجاهدت بودن می تواند سعادتمند باشد،این شرط لازم است اما شرط کافی نیست یک جامعه می‌تواند اهل شهادت و مجاهدت باشد که این یک رکن است؛اما اگر سایر ارکان را نداشته باشد سعادتمند نیست. اینکه امام علی (ع) می‌فرمایند سعادت و شهادت به خاطر این است که هر دو دارای معنا هستند و برای جامعه ضروری است. اگر یک جامعه ای اهل مجاهدت باشد و سایر شرایط را نداشته باشد سعادتعمند نیست.

وی با بیان اینکه شرایط سعادتمندی چیست، اظهار داشت: سعادت غیر از رکن شهادت در جامعه ای رخ می‌دهد که دارای برنامه باشد، انسانی موفق است که برای تمام زندگی اش دارای برنامه باشد و از لحظات عمر خود استفاده کند زندگانی یک دوره محدودی است این دوره کوتاه برای این است که انسان آماده شود و برای آمادگی نیاز به برنامه دارد. جامعه سعادتمند نیز باید برنامه داشته باشد و در آن زمینه های رشد معنوی ایجاد شود.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: این قابلیت باید در افراد جامعه بوجود آید که لقاء الهی را درک کنند و رابطه خود با خدا و خلق را اصلاح کند، انسان برای تمام لحظات خود و نیز برای عبادت باید برنامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه نکته دوم در رابطه انسان با مخلوقات صورت می گیرد،افزود: مخلوقات دو درجه هستند یکی اقوام که مانند همسر، پدر و مادر و فرزندان هستند که نباید نسبت به امور آنها بی اعتنا بود، یک انسان پارسا باید به تمام این موارد رسیدگی کند و سعادت در تفکر اسلامی شامل همه آنها می شود؛ درجه دیگر مسئولیت نسبت به همسایگان است یک فرد مسلمان باید اطلاع داشته باشد که در اطرافش چه می گذرد و حقوق آنها را رعایت کند.

دکترلاریجانی در ادامه با بیان اینکه جامعه اسلامی جامعه فردی نیست افزود: این برای غربی هاست که می‌گویند از زندگانی باید بیشتر لذت ببریم و پدر و مادر که پیر شدند درخانه سالمندان نگهداری شوند و فرزندان خود را بعد از سن بلوغ رها می کنند، جامعه اسلامی جامعه فردی نیست و ما نسبت به اقوام خود و کودکان مسئولیت مشترک داریم.

 

مسلمان واقعی باید نسبت به سرنوشت جامعه بلکه امت اسلامی حساس باشد

وی با بیان اینکه یک مسلمان واقعی باید نسبت به سرنوشت جامعه بلکه امت اسلامی حساس باشد، ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم اگر در عراق تروریست‌ها مردم را کشتند به ما ربطی ندارد. یک غیرت دینی و مسئولیت انسانی نیست. اگر جنگ شد، نمی‌توانیم بگوییم ارتش و سپاه داریم و به ما ارتباطی ندارد چرا که همه مسئولیم.

دکترلاریجانی با بیان اینکه در فاجعه منا موضع گیری رهبر معظم انقلاب احساس افتخار کردیم و احساس کردیم این ملت یک پدر دارد که اگر به 500 نفر تعرض شد ایشان صحبتی می کند از سر سرفرازی و به دشمن می‌گویند که تا آخر ایستاده‌ایم. تصور نکنید که به ابناء این ملت تعرض و توهین شود و بی‌خیال هستیم. این قبیل صحبت‌ها بسیار عزتمندانه و باعث شرف ملت ایران است و باید خدا را شکر کنیم که چنین رهبری داریم و تمام محاسبات را می‌کنند تا ملت ایران بدانند نسبت به تک تک آنان احساس مسئولیت می‌کنند. این نمونه مسلمان واقعی است.

رئیس قوه مقننه افزود: برنامه یک مومن این است که نسبت به سرنوشت دیگر مسلمانان احساس مسئولیت کند، این که برای قیام حضرت مهدی آماده باشیم یک برنامه است، برنامه یک مومن این است که آماده باشد و اگر کژی رخ دهد بتواند کمک کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سه نوع برنامه برای سعادت کشور ضروری است، اظهار داشت: فقر برای مردم یک کشور بلا است، زمینه رفاه مردم را فراهم کنید. تغییر باید با عزت زندگی کند، نباید ناله کند بلکه باید از خدا کمک بخواهد که از این امتحان موفق بیرون آید.

وی با تاکید براینکه وظیفه حکومت اسلامی است که جامعه دچار فقر نباشد، تصریح کرد: نباید اینگونه باشد که در یک جامعه‌ای افراد تحصیل کنند و شغل نداشته و بیکار باشند.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: وظیفه حکومت است تا تولید را رونق دهد که اشتغال ایجاد شود، اینکه رهبری چند سال بر رونق تولید تاکید می‌کند رهبری گفتند اگر کسی در زمینه تولید سرمایه‌گذاری کند مثل جهاد است اما هنوز این صحبت رهبری تحقق پیدا نکرده است.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه در یک جامعه اسلامی حاکمان باید تلاش کنند که افراد جامعه در رفاه زندگی کنند، افزود: یکی از وظایف مسئولان برای ایجاد سعادت در کشور این است که شرایط طوری محیا شود که رونق بر تولید ایجاد شود و شرایط اشتغال برای جوانان فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از آسیب‌هایی که در جامعه داریم مشکل بخش اقتصادی کشور است، اظهار داشت: مدت‌ها در کشور با این مشکل روبرو هستیم و این آسیب کشور است. ما یک کشور فقیر نیستیم، نفت و گاز و معادن زیادی داریم و از نظر نیروی انسانی فقیر نیستیم و در منطقه بیشترین نیروی انسانی متخصص را داریم. ضعف ما در این بخش‌ها فراوان است و علاج آن همان است که رهبری فرمودند باید شرایط برای سرمایه‌گذاری فراهم شود تا رونق حاصل شود.

وی درادامه افزود: گاهی فکر می‌کنیم که در ادارات شغل است در حالی که باید تولید کشور رونق یابد. ادارات بودجه کشور را می‌بلعند و باید کوچک شوند. هر چه نفت و گاز می‌فروشیم خرج ادارات می‌شود در حالی که دامداری و بخش کشاورزی باید فعال شود. آن زمان است که تولید فعال می‌شود که البته در اکثر دولت‌ها این مشکل وجود داشته است که پول نفت را توزیع می‌کنیم که ایجاد تورم می‌کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم راه درست را طی کنیم مسیرش تولید کشور است، افزود: یکی از ارکان سعادت کشور این است که ابناء این کشور آرامش داشته باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری در ادامه با اشاره به مسائل منطقه‌ای اظهار داشت: منطقه ما در آشفتگی قرار دارد و اکثر کشورهای منطقه در آشفتگی هستند، بعید می‌دانم بعد از جنگ جهانی دوم این آشفتگی را داشته باشیم که تمام کشورهای منطقه درگیرند خصوصا بعد از تفکر منحط وهابیت که در منطقه رشد داشته و نیروهای افراطی بی منطق به وجود آمدند که همه را کافر می‌دانند و دست به سلاح بردند. اینها افراد کمی نیستند، این جریان زندگی را بر مردم تنگ کرده است. تا زمانی که این جریان‌های تروریستی در منطقه باشند و به آن ها پول و سلاح داده شود منطقه دچار آشفتگی است.

وی در ادامه با طرح سوالی اظهار داشت: سوال این است آیا ما هیچ مسئولیتی نداریم، درست است که مسئولیت اول در رابطه با کشورمان است اما اگر آن‌ها را در سر جایشان ننشانیم بحث امنیت کشور خودمان مطرح می‌شود. ما باید نسبت به سرنوشت ملت اسلامی احساس مسئولیت کنیم، نه اینکه راحت بنشینیم این مسئولیت شناسی نیست. ملت ایران مسئولیت تاریخی نسبت به کشور خود، سرنوشت جامعه و همه مردم منطقه دارد.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: در این کنگره عرض می‌کنم اگر می‌خواهید شهدا از ابناء این ملت راضی باشند باید آراستگی معنوی و انقلابی را حفظ کنید، هم برای نجات مسلمانان کشور و هم مسلمانان یک حرکت جهادی اقتصادی را پیگیری کنیم. وظیفه دولت و مجلس است و همه باید در این زمینه فهیم باشند.

رئیس مجلس در پایان اظهار داشت: از این همت سپاه پاسداران در استان‌های مختلف برای زنده نگه داشتن یاد شهدا تقدیر و تشکر می‌کنم. باید با لباس احرام وارد این جلسات شد.

گفتنی است؛که در پایان این کنگره دکترلاریجانی از تمبر کنگره 2400 شهید استان چهارمحال بختیاری و چندین کتاب در حوزه دفاع مقدس رونمایی کرد.
کلید واژه :

فاجعه منا ,رئیس مجلس ,دکتر لاریجانی ,کنگره شهدا ,

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی