کد خبر : 1043
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نشست شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری:

اسنادی مبنی بر قبول غنی‌سازی هسته‌ای توسط 1+5 داریم/ نص صریح برجام لغو تحریم‌هااست

اسنادی مبنی بر قبول غنی‌سازی هسته‌ای توسط 1+5 داریم/ نص صریح برجام لغو تحریم‌هااست

 ​​دکتر علی لاریجانی در نشست شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ما اسنادی مبنی بر قبول غنی‌سازی توسط کشورهای 1+5 داریم،گفت:باید دراین رابطه واقع‌بین باشیم و این مذاکرات یک عقبه تاریخی دارد و اسناد به روشنی مشخص می‌کند که غنی‌سازی توسط 1+5 پذیرفته شده است.


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غربی‌ها قطع‌نامه‌های مختلفی علیه کشورمان صادر کرده‌اند،افزود: آنها خودشان این قطع‌نامه‌ها را لغو کرده و غنی‌سازی را پذیرفته‌اند.

 

نص صریح برجام لغو تحریم‌های اروپایی‌، قطع‌نامه‌ها و تحریم رئیس‌جمهور آمریکاست

وی با بیان اینکه چند نوع تحریم وجود دارد، ادامه داد: تحریم اروپایی‌ها، قطع‌نامه‌ها، تحریم‌های رئیس جمهور آمریکا و کنگره آمریکا ازجمله این تحریم‌ها است. نص صریح برجام این است که تحریم اروپایی‌ها، قطع‌نامه‌ها و تحریم رئیس‌جمهور آمریکا لغو می‌شود و تنها تحریم کنگره آمریکا می‌ماند که مقداری درمورد آن بی تعادلی وجود دارد و البته تحریم کنگره نیز تعلیق می‌شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به شرایط منطقه‌ای اظهار کرد:‌ شاید بعد از جنگ جهانی تا این اندازه شلوغی در منطقه ندیده‌ایم. یک مقدار به این دلیل است که تقسیم بندی‌هایی به هم‌ریختگی و گسیختگی ایجاد کرد، اما از طرف دیگر بیداری در منطقه به وجود آمده است، اما این تقسیم بندی‌ها تصنعی بوده است اما یک راه‌زنهایی هستند که کار خودشان را می‌کنند و آشفتگی ایجاد می‌کنند تا تسلط صلابت مردم به درستی انجام نشود و ما همه این نوع رفتارها را از نظر سیاسی در منطقه داریم.

رئیس قوه مقننه افزود: بعید می‌دانم به هم ریختگی که به لحاظ امنیتی و سیاسی در منطقه به وجود آمده به سادگی حل شود؛ زیرا جریان‌های تروریستی ریشه دوانده‌اند و مبارزه با آنها مجاهدت و پشتکار می‌خواهد.

وی گفت:‌ اخیرا دیده‌ام مسئولان آمریکایی گفته‌اند که روس‌ها بی‌خودی دخالت کردند و حالا گروه‌های دیگری می‌خواهند فعال شوند و این بدین معناست که می‌خواهند به تروریست‌ها امکانات دهند.

 

همه می‌دانند جمهوری اسلامی در برابر تروریسم مبارزه‌اش واقعی است

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران استراتژی درست و منطقی را دنبال کرده است، گفت:‌ همه می‌دانند جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم مبارزه‌اش واقعیست؛ تصنعی و تبلیغاتی نیست.

دکتر لاریجانی تصریح کرد:‌ این چالش منطقه گرچه درظاهر به ضرر این کشورهاست، اما به هر حال چالشی است که نیاز به طراحی و فکر کردن دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث مشاجرات بین‌المللی از دیگر مباحثی است که پس از پیروزی انقلاب بوده است، اما رنگ‌هایش عوض شده است و در این فاصله مساله هسته‌ای از چالش‌هایی بوده که با آن مواجه شده‌ایم و ایران خوب مقاومت و پایداری کرد و صاحب یک فن و تکنولوژی در این زمینه شده است.

وی گفت:‌ اما هزینه‌هایی را بخاطر رفتار بلاوجه غربی‌ها داده‌ایم، با این حال خوشبختانه استقامت ملی نتیجه داد و فکر می‌کنم آنها تقاضای مذاکرات داشته‌اند که از آن طریق فشار نمی‌توانند مساله را حل کنند به مذاکره روی آوردند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: اما در مذاکره برخی از خواسته‌های ایران تامین شود. البته ضعف‌هایی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم و ما همواره اصرار داشتیم که فعالیت‌های صلح آمیز و تحقیق و توسعه باید وجود داشته باشد. برخی شبهه دارند که غنی سازی در ایران را نپذیرفتند. وقتی پذیرفتند 6000 سانتریفیوژ داشته باشیم و تحقیق و توسعه کنیم معنایش چیست؟

 

اسنادی داریم که روشن می‌کند غنی سازی ایران را قبول کرده اند

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد:‌ این مساله یک عقبه تاریخی دارد. فقط این سند نیست تا حدی بحث و گفت‌و‌گو شده که حتی ما اسنادی داریم که روشن می‌کند آنها غنی سازی ایران را قبول کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به این که لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا قطعنامه سازمان ملل و رئیس جمهور آمریکا نص صریح برجام است که لغو می‌شود، گفت: چه دلیلی وجود دارد که به نص رجوع نکنیم و پایه دلیل قرار ندهیم. این مجموعه چیز کم ارزشی نیست‌.

وی با بیان این که ضمنا همکاری‌هایی را در زمینه اقتصادی و فنی و حتی هسته‌ای با ایران انجام می‌دهند، گفت: درجاهایی ما محدودیت‌هایی را پذیرفته‌ایم. آیا این محدودیت‌ها لطمه‌ای به کیان و دانش هسته‌ای ما می‌زند یا خیر؟ بنده با سوابقی که داشتم و پیگیری‌هایی که داشتم به نظرم هیچ کدام از این محدودیت‌ها لطمه‌ای به دانش هسته‌ای ما نمی‌زند، اما ما از ترس مرگ نباید خودکشی کنیم. خدا عقل و شعور و تدبیر داده است.

 

از محاسن سند هسته‌ای استفاده و ضعف‌ها را تفسیر درست کنیم

رئیس نهاد قانونگذاری خاطر نشان کرد:‌درمجلس و دولت و شورای عالی امنیت ملی در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند.برخی می‌گویند چون نقص وجود دارد باید رد کنیم، اما ما می توانیم این چالشی را که وجود دارد به دقت مورد بررسی قرار داده و پیگیری کنیم.

دکترلاریجانی افزود: باید از محاسن سند درخصوص هسته‌ای استفاده کنیم و ضعف‌ها را تفسیر درست کنیم. مثلا در زمینه نظامی و موشکی می‌گویند محدودیتی برای ایران ایجاد شده اما در طرحی که در مجلس است دولت و نیروهای مسلح موظف می‌شوند درهمه زمینه‌ها اعم از دفاعی و موشکی فعالیت کنند و محدودیتی نداشته باشند.

وی تصریح کرد‌: فکر می‌کنم کشور درمرحله بسیار مهمی دراین قضیه قرار دارد دستاوردی که در این دو سال و اندی در مذاکرات صورت گرفته باید از منافعش استفاده کرده و اشکالات را برطرف کرد. در مجلس هم نمایندگان با دقت آن را بررسی می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:‌ لذا فکر می‌کنم طراحان طرحی که اکنون در خصوص برجام در دستور کار مجلس است این دغدغه را داشتند که از دستاوردها و نقاط مثبت این سند استفاده شود من جمله مثال نفوذ که رهبری هم نکاتی در این زمینه بیان کرده‌اند.

 

شورای عالی امنیت ملی بالاترین جایگاهی است که منافع ملی را درنظر می‌گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: بنابراین باید برای این مساله علاجی کرد. البته دولت یک وظیفه دارد، مجلس هم وظیفه خودش را.وظیفه مجلس این است که راه و نقشه راه را برای جلوگیری از نفوذ ایجاد کند و ما دراین طرح تعیین کردیم که دولت و بخش‌های حاکمیتی موظف هستند راه‌های نفوذ اقتصادی، سیاسی و امنیتی را مورد توجه قرار دهند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: البته درهمین راستا شورای عالی امنیت ملی بالاترین جایگاهی است که منافع ملی را درنظر می‌گیرد و در این 12 سال هم مساله هسته‌ای را شورای عالی امنیت ملی پیگیری می‌کرده است و همچنین بسیاری از حوادثی که در داخل و خارج رخ می‌دهد را همین شورا بررسی می‌کند. شورایی است که در قانون اساسی هم آمده، همه مصوبات آن باید به تایید مقام معظم رهبری برسد و این جایگاه منطقی و عقلایی بهترین جا است.
 
دکتر لاریجانی افزود: البته بدان معنا نیست که مجلس وظیفه‌اش را تفویض می‌کند. رییس مجلس به ریل گذاری می‌پردازد و این چالشی است که ما با آن مواجه هستیم و فکر می کنم این چالش هسته‌ای دارد به سرانجامی می‌رسد؛ چه زمانی که ایستادگی کردیم و چه الان که تصمیم گرفتیم با مذاکره موضوع را حل کنیم، فکر می کنم ایران با عزت مذاکره کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی درونی کشور گفت: اگر بخواهیم جایگاه‌مان را در منطقه و درعرصه بین الملل تقویت کنیم،نیازمند بنیه اقتصادی قوی هستیم و نظام پایدار انقلاب اسلامی از رهبری هوشمند هم برخوردار است و مدیران ما از یک تجربه خوب برخوردار شده‌اند.

رییس قوه مقننه با تاکید براینکه فکر می کنم خیلی از ظرفیت‌های کشور هنوز به فعلیت نرسیده است گفت: قانونی در مجلس تصویب شد که قانون خیلی مهمی است و دولت هم در این خصوص لایحه‌ای را ارائه کرد اما بحث ما در مجلس این بود که زمینه سرمایه‌گذاری فراهم شود و ما وظیفه مهمی در این زمینه داریم.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در قانون بودجه در دوسال اخیر هم به دولت اجازه داده‌ایم تا طرح ‌های عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کند و وقتی این همه طرح کلنگ زده وجود دارد، باید به بخش خصوصی واگذار شود تا طرح‌ها اجرایی شود و دراین‌جا عزم جدی باید باشد.

وی افزود: البته بخش خصوصی ما الان آسیب پذیرفته،وقتی قیمت ارز از 1000 تومان به 3000 تومان افزایش می‌یابد به بخش خصوصی فشار وارد می‌شود و ما باید تلاش کنیم که زمینه‌های تسهیل تولید را در کشور فراهم کنیم. در واقع 10 سال باید مجاهدت کنیم تا تولید در کشور رونق یابد.

 

دانستن انسجام داخلی هم در سطح کلان کشور و هم در استان‌ها امری ضروری است

دکتر لاریجانی همچنین ادامه داد:‌ در زمینه مسایل بین المللی و منطقه‌ای و همچنین اقتصادی باید فضای عاقلانه همگرایی در کشور وجود داشته باشد. اگر اختلاف نظر همه جا وجود دارد اما اگر تبدیل به مشاجره و دعوا شود انرژی ما را مستهلک می‌کند.

وی افزود: جامعه‌ای که انسجام داشته باشد، نفوذ درآن به سادگی انجام نمی‌شود و ما می‌توانیم با انسجام ملی جلوی نفوذ در ابعاد مختلف را بگیریم و در صحنه بین المللی هم قوی ظاهر شویم.

رئیس قوه مقننه درپایان همچنین اظهار کرد: دانستن انسجام داخلی هم در سطح کلان کشور و هم در استان‌ها امری ضروری است و مسئولان می‌توانند مسایل را از طریق انسجام حل کنند. اما باید توجه داشته باشیم که موضوع همگرایی سیاسی و مصرف کردن توان‌ها امروز یک مساله مهم است.

دکتر علی لاریجانی با توجه به دغدغه‌ها و مسایلی که نمایندگان استانی و استاندار در جلسه شورای اداری مطرح کردند ابراز امیدواری کرد: در قانون برنامه ششم بتوانیم ظرفیت‌های جدیدی را خلق کنیم. البته این‌ها هم می‌توانند راهکارها و پیشنهادهایی را ارائه دهند.
کلید واژه :

برجام ,وحدت ,رئیس مجلس شورای اسلامی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی