کد خبر : 1040
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار رئیس مجلس سنای لهستان با رئیس مجلس شورای اسلامی:

خانه ملت: ضرورت توسعه و تقویت همکاری‌های پارلمانی و اقتصادی دو کشور/تاکید بر جایگاه ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه

خانه ملت: ضرورت توسعه و تقویت همکاری‌های پارلمانی و اقتصادی دو کشور/تاکید بر جایگاه ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه

رئیس مجلس سنای لهستان صبح امروز در صدر هیئتی عالی‌رتبه به دیدار دکتر علی لاریجانی رئیس قوه مقننه آمد، در این دیدار دو طرف بر توسعه و تقویت همکاری‌های پارلمانی و اقتصادی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای بوگدان بروسویچ رئیس مجلس سنای لهستان و هیات همراه پیش از ظهر امروز شنبه 18 مهرماه 94 با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و همچنین تحولات جاری در منطقه اعم از سوریه، عراق و افغانستان از مهمترین محورهای گفت‌وگوی دوطرف در این دیدار بود.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه خوب مناسبات دوستانه دو کشور گفت: ایران و لهستان از توانمندی‌های خوبی برای گسترش سطح ارتباطات و همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی برخوردار هستند.

همکاری‌های پارلمانی عامل تقویت و توسعه روابط دو کشور

وی همچنین همکاری‌های پارلمانی ایران و لهستان را عامل مهمی در تقویت و توسعه روابط دو کشور دانست و افزود: افزایش ارتباط و همکاری میان گروه‌های دوستی پارلمانی و کمیسیون‌های تخصصی در مجالس دو کشور زمینه‌های لازم برای ارتقای سطح مناسبات دوستانه ایران و لهستان در عرصه‌های مختلف را فراهم می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران‌های منطقه خاورمیانه، دخالت خارجی برخی کشورها در گذشته را مهمترین عامل ایجاد وضعیت نابسامان فعلی دانست.

وی در ادامه افزود: حل مشکلات منطقه عزم و اراده جدی همه کشورها برای کمک به برقراری ثبات و آرامش در منطقه را می‌طلبد.

آقای دکتر لاریجانی در پایان این دیدار بر اهمیت افزایش همکاری ایران و لهستان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، صنعتی و علمی-دانشگاهی و رایزنی و مشورت در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

سطح مبادلات اقتصادی و تجاری لهستان و ایران ارتقاء یابد

آقای بوگدان بروسویچ رئیس مجلس سنا لهستان نیز در همین دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: مردم لهستان هیچگاه خاطره کمک مردم ایران به آوارگان لهستانی در دورن جنگ جهانی دوم را فراموش نخواهند کرد و همواره قدردان ملت ایران هستند.

وی در ادامه سطح مبادلات اقتصادی و تجاری لهستان و ایران را بسیار پایین‌تر از سطح توانمندی‌های دو کشور دانست و افزود:‌ لهستان و ایران می‌توانند در زمینه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، انرژی و علمی- تحقیقاتی از جمله در صنایع کشتی‌سازی، راه‌آهن، مواد غذایی، نفت و گاز و ارتباطات علمی-دانشگاهی با یکدیگر همکاری کنند و در این راستا ارتباطات پارلمانی موجب تسهیل و تسریع این همکاری‌ها می‌گردد.

رئیس مجلس سنا لهستان با اشاره به بحران‌های منطقه خاورمیانه و مشکلات ناشی از آن برای دیگر کشورها از جمله بحران آوارگان سوری در اروپا گفت: تروریسم به‌عنوان خطری مشترک تمامی کشورهای جهان را تهدید می‌کند و اقدام مشترک همه کشورها برای مقابله با آن ضروری است.

وی در پایان با اذعان به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در کمک به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خواستار افزایش رایزنی مقامات دو کشور در زمینه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی شد./

پایان پیام

منبع: خبرگزاری خانه ملت

کلید واژه :

بوگدان بروسویچ ,رئیس مجلس ,لهستان

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی