کد خبر : 1038
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس سنای لهستان در نشست مشترک خبری با لاریجانی:

فارس: یافتن راه‌حل بحران سوریه بر دوش کشورهای منطقه است

فارس: یافتن راه‌حل بحران سوریه بر دوش کشورهای منطقه است

رئیس مجلس سنای لهستان گفت: یافتن راه‌حل برای این بحران بر دوش کشورهای منطقه است لذا باید کاری انجام دهیم که تمام نیروهای سیاسی منطقه به توافق برسند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، «بوگدان بورسویچ» رئیس مجلس سنای لهستان صبح امروز شنبه 18 مهرماه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بوکسان بورسویچ پس از این دیدار در نشست مشترک خبری، در تشریح مباحث مطرح شده در نشست با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بین دو کشور لهستان و ایران هیچ مشکلی در تاریخ ما وجود نداشته است و هرگز با هم نمی‌جنگیدیم و همواره این دو کشور با یکدیگر همکاری دوستانه‌ای داشته و دارند.

وی با اشاره به جنگ جهانی دوم و پناهنده شدن بیش از 120 هزار لهستانی در ایران افزود: نزدیک به 540 سال از آغاز روابط رسمی سیاسی دو کشور ایران و لهستان می‌گذرد. همچنین پذیرش تعداد 120 هزار لهستانی که از روسیه وارد ایران شده بودند را نیز به خاطر داریم این افراد در خاک کشور ایران درمان شده و جان گرفته‌اند.

رئیس مجلس سنای لهستان در ادامه سخنان خود با اشاره به روابط صمیمانه ایران و لهستان تصریح کرد: بنابراین با توجه به گذشته تاریخی و سوابق خوب ایران و لهستان، کشور ایران یک کشور شناخته‌ شده‌ای است که در بین ما از دید خوبی برخوردار است و این مسئله هیچ ربطی به مناسبات و اوضاع سیاسی ندارد.

بورسویچ به دیدار خود با لاریجانی اشاره کرد و  ادامه داد: در نشست ما با آقای لاریجانی در مورد همکاری‌های پارلمانی و گسترش آن صحبت کردیم. همچنین بنده از ایشان دعوت کردم که با هیات خود به کشور لهستان طی یک دیدار رسمی تشریف بیاورند.

وی دیپلماسی پارلمانی را بخش مهمی از روابط دو کشور عنوان کرد و یادآور شد: در این نشست پیرو همکاری کمیسیون‌های پارلمانی بخصوص همکاری کمیسیون‌های اقتصادی بین دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

رئیس مجلس سنای لهستان در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین در خصوص همکاری‌های سیاسی و اقتصادی نیز مباحثی مطرح شد چرا که فضای همکاری‌های اقتصادی بسیار گسترده است.

بورسویچ در ادامه سخنان خود مطرح کرد: کشور لهستان در زمینه‌های اقتصادی با ایران همکاری‌های مختلفی داشته است. همچنین مباحث گسترده‌ای در خصوص صنایع مختلف از جمله نفت صورت گرفت.

وی بحث تحولات منطقه را از دیگر مباحث مطرح شده در دیدار خود با لاریجانی برشمرد و ادامه داد: در خصوص تحولات منطقه و مشکلاتی که در کشورهایی نظیر سوریه و عراق پیش آمده است نیز صحبت‌های مهم و گسترد‌ه‌ای صورت گرفت. من معتقدم که یافتن راه‌حل برای این بحران بر دوش کشورهای منطقه است لذا باید کاری انجام دهیم که تمام نیروهای سیاسی منطقه به توافق برسند.

رئیس مجلس سنای لهستان با بیان اینکه ما در برابر یک خطر جانی قرار گرفته‌ایم متذکر شد: این خطر جانی یعنی داعش همواره در حال تقویت است.

وی در ادامه صحبت‌های خود در دیدار با لاریجانی را سازنده و جالب عنوان کرد و ادامه داد: در این دیدار بسیار راحت و بی پرده صحبت شد.

 بورسویچ در ادامه در خصوص حمله هوایی روسیه به سوریه مطرح کرد: کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا است بنابراین باید یک سیاست واحد در سطح اتحادیه اروپا اعمال شود.

وی به آوارگان جنگ مذکور اشاره کرد و اظهار داشت: البته آوارگان از دست این جنگ فرار می‌کنند و این مسئله هیچ ربطی به مسائل سیاسی ندارد. آن‌ها از جنگ و نبرد گریزان هستند و این حق آن‌هاست.

رئیس مجلس سنای لهستان با اشاره به اینکه در گذشته برخی از آوارگان و مهاجران از راه دریا پناهنده می‌شدند گفت: در حال حاضر بیشتر آوارگان از طریق ترکیه و از خشکی وارد اروپا می‌شوند و مرز این کشور بر روی آنها باز شد.

وی در ادامه عنوان کرد: اتحادیه اروپا با ترکیه وارد مذاکرات شده است تا این وضعیت مهار شده و حل شود.

رئیس مجلس سنای لهستان با بیان اینکه اتحادیه اروپا باید به سوریه کمی نزدیک شود ادامه داد: این اتفاق باید صورت گیرد تا آوارگان به کشورهای خود بازگردند؛ البته لهستان چند هزار نفر از مهاجران این جنگ را خواهد پذیرفت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مسیر سرازیر شدن آوارگان سوریه از لهستان نمی‌گذرد اما این مشکلی است که تمامی کشورهای اروپایی درگیر آن هستند و این فقط یک مشکل اقتصادی نیست بلکه سیاسی نیز هست.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری فارس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی