کد خبر : 1037
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در دیدار رئیس مجلس سنای لهستان:

فارس: حل مشکلات منطقه اراده جدی کشورها برای کمک به برقراری آرامش را می‌طلبد

فارس: حل مشکلات منطقه اراده جدی کشورها برای کمک به برقراری آرامش را می‌طلبد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که حل مشکلات منطقه عزم و اراده جدی همه کشورها برای کمک به برقراری ثبات و آرامش در منطقه را می‌طلبد.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، بوگدان بروسویچ رئیس مجلس سنا لهستان و هیات همراه وی پیش از ظهر امروز (شنبه 18 مهرماه 94) با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای و همچنین تحولات جاری در منطقه اعم از سوریه، عراق و افغانستان از مهم‌ترین موضوعاتی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس کشورمان در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه خوب مناسبات دوستانه دو کشور گفت: ایران و لهستان از توانمندی‌های خوبی برای گسترش سطح ارتباطات و همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی برخوردار هستند.

وی همچنین همکاری‌های پارلمانی ایران و لهستان را عامل مهمی در تقویت و توسعه روابط دو کشور دانست و افزود: افزایش ارتباط و همکاری میان گروه‌های دوستی پارلمانی و کمیسیون‌های تخصصی در مجالس دو کشور زمینه‌های لازم برای ارتقاء سطح مناسبات دوستانه ایران و لهستان در عرصه‌های مختلف را فراهم می‌کند.

لاریجانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به بحران‌های منطقه خاورمیانه، دخالت خارجی برخی کشورها در گذشته را مهم‌ترین عامل ایجاد وضعیت نابسامان فعلی دانست.

وی افزود: حل مشکلات منطقه عزم و اراده جدی همه کشورها برای کمک به برقراری ثبات و آرامش در منطقه را می‌طلبد.

رئیس مجلس سنا لهستان نیز در همین دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: مردم لهستان هیچ گاه خاطره کمک مردم ایران به آوارگان لهستانی در دوران جنگ جهانی دوم را فراموش نخواهند کرد و همواره قدردان ملت ایران هستند.

وی در ادامه سطح مبادلات اقتصادی و تجاری لهستان و ایران را بسیار پایین‌تر از سطح توانمندی‌های دو کشور دانست و افزود: لهستان و ایران می‌توانند در زمینه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، انرژی و علمی- تحقیقاتی از جمله در صنایع کشتی‌سازی، راه‌آهن، مواد غذایی، نفت و گاز و ارتباطات علمی- دانشگاهی با یکدیگر همکاری کنند و در این راستا ارتباطات پارلمانی موجب تسهیل و تسریع این همکاری‌ها می‌گردد.

رئیس مجلس سنا لهستان با اشاره به بحران‌های منطقه خاورمیانه و مشکلات ناشی از آن برای دیگر کشورها از جمله بحران آوارگان سوری در اروپا گفت: تروریسم به عنوان خطری مشترک تمامی کشورهای جهان را تهدید می‌کند و اقدام مشترک همه کشورها برای مقابله با آن ضروری است.

وی با اذعان به نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در کمک به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خواستار افزایش رایزنی‌ مقامات دو کشور در زمینه‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

لاریجانی در پایان این دیدار بر اهمیت افزایش همکاری ایران و لهستان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، صنعتی و علمی- دانشگاهی و رایزنی و مشورت در مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری فارس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی