کد خبر : 1029
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در صحن علنی مجلس:

فارس: سردار همدانی آخرین روزهای عمر خود را صرف دفاع از مردم سوریه کرد/خون وی راهی را که در پیش گرفته بود به نتیجه خواهد رساند

فارس: سردار همدانی آخرین روزهای عمر خود را صرف دفاع از مردم سوریه کرد/خون وی راهی را که در پیش گرفته بود به نتیجه خواهد رساند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سردار همدانی که هم در میدان مبارزه دفاع مقدس و هم مبارزه با صهیونیست‌ها حضور داشت آخرین روزهای خود را صرف دفاع از ملت سوریه کرد و خون وی حرکت رهایی‌بخشی را که دنبال می‌کرد به نتیجه خواهد رساند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (19 مهر 94) با تسلیت شهادت سردار حسین همدانی در سوریه، گفت: این مرد استوار جبهه‌ها که هم در میدان دفاع مقدس و هم در میدان مبارزه با صهیونیست‌ها و تروریست‌ها و هم در میدان مبارزه فرهنگی با سر زندگی و فکر خلاق و عمل صالح حاضر بود آخرین روزهای عمر خود را نیز وقف مجاهدتی برای نجات برادران مسلمان سوریه از چنگال ستمکاران تروریست کرد.

وی افزود: قطعا خون آن سردار مجاهد حرکت رهایی‌بخشی را که وی دنبال می‌کرد به نتیجه خواهد رساند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این روزها اقداماتی در منطقه رخ داده است که نشان گر از هم گسیختگی روانی میدان‌داران بی‌رحم است که هر یک گوشه‌ای از بار فساد و تباهی در منطقه را به دوش می‌کشند.

لاریجانی اضافه کرد: از طرفی رژیم صهیونیستی از مجال به هم ریختگی اوضاع کشورهای اسلامی بهره جست و به قبله اول مسلمانان توهین کرد و درب مسجد بیت‌المقدس را به روی غیر مسلمانان باز کرد و مانع ورود مسلمانان به این مسجد شد و در این راه از شکنجه و کشتار مسلمانان دریغ نکرد. تأسف‌آورتر این است که صدایی از کشورهای اسلامی هم در ارتباط با این اقدام رژیم صهیونیستی بلند نشد.

وی ادامه داد: این بی‌غیرتی در کنار آن رفتار نابکارانه رژیم صهیونیستی ملت مسلمان و مظلوم فلسطین را به خود آورد و این روزها شاهد صحنه‌های درخشنده‌ای از مقاومت هستیم. گرچه در چند ماه اخیر متأسفانه برخی اقدامات بخشی از نیروهای مقاومت و بحث مذاکره برای آتش‌بس دروغین آنان را به رخوت‌ کشاند اما این تحرک می‌تواند همبستگی آنان را در راه مقاومت افزایش دهد اما وحشی‌گری رژیم صهیونیستی در این ماجرا با چراغ سبز قدرت‌های بزرگ و فرصت‌طلبی این رژیم سامان یافت.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: از طرف دیگر کشتار وحشیانه در بیمارستان افغانستان توسط هواپیماهای آ‌مریکایی و کشتار وسیع مردم بی‌پناه یمن آن هم در مجلس عروسی توسط هواپیماهای سعودی نمونه‌هایی از اقدامات عجیب در روزهای گذشته است که اوج قساوت قلب و به هم ریختگی اعصاب آنها را نشان می‌دهد. آیا با این وحشی‌گری نامی جز شیطان رجیم به آمریکا می‌توان داد؟

لاریجانی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اقدامات تروریستی کثیف در ترکیه که جان ده‌ها نفر از مسلمانان را گرفت گوشه دیگری از بحران منطقه را نشان می‌دهد که امیدواریم دوستان ترکیه در این ماجرا توجه جدی به داستان تروریست‌های منطقه داشته باشند.

وی افزود: همه این اقدامات، یک سمت و سوی خبیثانه دارد که کشورهای اسلامی را دچار درگیری امنیتی و بحران وجودی کند. شاید بعد از جنگ جهانی دوم هیچ گاه منطقه دچار چنین آشفتگی وسیعی نبود و به نظر می‌رسد طراحی جدیدی برای منطقه شکل گرفته تا بیداری اسلامی را سد کند و با انحرافی در ساختار منطقه نظم جدیدی را تحمیل کند و به همین جهت ائتلاف ضدتروریسم امروز به یک رسوایی سیاسی برای آمریکا و هم‌پیمانانش تبدیل شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بر همگان مکشوف شده که آمریکا و هم‌پیمانانش با تروریست‌های داعش به جای مبارزه بازی می‌کنند. پروازهای شناسایی زیادی دارند اما عملیات محدود آن هم در مناطق خاص و نه در تجمعات آنان و حال که روسیه در مبارزه با تروریست‌ها در سوریه جدی‌تر شده به روسیه خرده می‌گیرند که با این کار حل مسئله سوریه با مشکل مواجه کرده است. آیا کار مضحکه ائتلاف در یک سال گذشته راه حلی در سوریه ایجاد کرد یا مشکل تروریست‌های وحشی را مرتفع ساخت؟

لاریجانی اظهار داشت: تنها کاری که ائتلاف با آن همه کبکبه و دبدبه انجام داد این بود که نشان داد در مبارزه با تروریست‌ها کم آورده و همین عامل جری‌تر شدن تروریست‌ها شد.

وی افزود: اینکه رهبر معظم انقلاب در سخنان ارزشمند اخیرشان گوشه‌هایی از توطئه آمریکا در منطقه و داخل کشور را روشن کردند باید به جد مورد تجزیه و تحلیل و توجه اقشار مختلف جامعه قرار گیرد. استراتژی دشمن در منطقه که با روش‌های گوناگون پیگیری می‌شود در جهت تخریب اهداف و سیاست‌های آزادی‌بخش اسلامی است و به همین جهت رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا را در این زمینه بی‌فایده و غلط ارزیابی کردند. چون دو جریان متفاوت که یکی عزت و دیگری ذلت مسلمانان را می‌طلبد دو مسیر متقابل هستند که هدف مشترک ندارند. ممکن است در مقطعی به صورت تاکتیکی هدف مشترک کوچکی بیابند اما اختلاف این دو جریان استراتژیک است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مذاکره در مسئله هسته‌ای از این جنس نبود. ایران در موضعی قرار داشت و دارد که صاحب تکنولوژی شده و با پایداری ملت به جایگاهی رسید که قابل عقبگرد نیست و حریف نیز با همه تحریم‌ها و دشمنی‌ها مجبور شد به مذاکره برگردد و تقاضای مذاکره از جانب آنها بود که همین نیاز را نشان می‌دهد.

لاریجانی اظهار داشت: حدود سه سال این مذاکره طول کشید. گرچه به تعبیر رهبر معظم انقلاب در همین مذاکره هم آمریکایی‌ها بارها تلاش کردند از راه‌های مختلف مخالف منافع ملت راهی بیابند اما در کل با دقت مذاکره‌کنندگان و هدایت رهبری معظم توفیق نیافتند.

وی ادامه داد: گرچه ممکن است در برخی موارد لغزش‌هایی باشد که باید در اجرا به آن توجه بیشتر داشت و در طرح پیشنهادی نیز در این موارد احکامی آورده شده است اما از نظر راهبردی آمریکا و رژیم صهیونیستی در مذاکرات هسته‌ای در مقابل ایران دچار خسارت شدند و به همین جهت رژیم صهیونیستی به همه چیز متوسل شد تا جلوی کار را بگیرد و به قول سیدحسن نصرالله رژیم صهیونیستی تلاش کرد تا جلوی توافق هسته‌ای با 1+5 را بگیرد اما این توافق که به زودی فرصت‌های زیادی را برای ایران ایجاد می‌کند و درهای زیادی را به روی ایران باز می‌کند حاصل شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: لذا این مذاکره را نباید با مذاکرات دیگر در رابطه با مسائل منطقه مقایسه کرد. مذاکره با کشورهای مؤثر دیگر می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای حل و فصل معضلات منطقه فراهم آورد که یک نمونه آن همکاری با روسیه در مسائل اخیر سوریه است. این نوع همکاری‌ها را باید با سایر کشورها گسترش داد.

لاریجانی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه را در مسیر همکاری‌های منطقه‌ای قابل تحقق می‌داند و کمک‌های کشورهای دیگر اگر تمایل داشته باشند صرفا تسهیل‌کننده است. لذا تحرک وزارت امور خارجه در این زمینه جهت یافتن راه‌حل‌های سیاسی در منطقه مفید و ارزشمند خواهد بود.

وی افزود: از طرفی هشیاری در داخل کشور در جلوگیری از راه‌های نفوذ دشمن در عرصه‌های مختلف بسیار ضروری است. نیروهای مؤمن به انقلاب باید این هشدار رهبری را جدی بگیرند و با کم کردن اختلافات حول این امور به تحلیل واحد برسد و سنگر انقلاب را محکم و تقویت کنند. ایشان مخصوصا روی نفوذ فرهنگی و سیاسی تأکید بیشتری دارند تا نفوذ اقتصادی و امنیتی که آن هم مهم است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده فکر می‌کنم صاحبنظران فرهنگی و سیاسی به ویژه صاحبان رسانه‌های گروهی در این زمینه مسئولیت مهمی دارند تا پدیده اقتدار انقلابی و معنوی ملت ظهور یابد. اقتدار و توان علمی و قدرت نظامی ملت ایران را امن کرد و از دشمن قدرت تعرض را گرفت.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اقتدار انقلابی و معنوی ملت همبستگی ملی و دینی را افزایش می‌دهد و عملا تلاش دشمن در نفوذ به صفوف ملت را عقیم می‌سازد.

وی در ادامه گفت: از کمیسیون‌های فرهنگی و امنیت ملی مجلس می‌خواهم در ارتباط با این موضوع با اولویت جلساتی را با مسئولان مربوطه و صاحبنظران برگزار کنند و سیاست‌ها و اقدامات روشنی را تعریف کرده و به مجلس ارائه کنند.

لاریجانی در پایان گفت: مجمع نمایندگان استان همدان شهادت سردار همدانی را تسلیت گفتند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری فارس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی