کد خبر : 1028
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

اهدف ایران و آمریکا در منطقه متفاوت است/ آمریکا و اسرائیل از نظر راهبردی در مذاکره هسته‌ای دچار خسارت شدند

اهدف ایران و آمریکا در منطقه متفاوت است/ آمریکا و اسرائیل از نظر راهبردی در مذاکره هسته‌ای دچار خسارت شدند

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز یکشنبه (19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور ضمن تسلیت در پی درگذشت سردار شهید همدانی، افزود: شهادت سردار سلحشور سپاه اسلام همدانی عزیز را به رهبر معظم انقلاب و ملت بزرگوار و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خانواده محترم ایشان و مردم شریف همدان و نمایندگان محترم مجلس تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: این مرد استوار جبهه‌ها که هم در میدان دفاع مقدس و هم در میدان مبارزه با صهیونیست‌ها و تروریست‌ها و هم در میدان مبارزه فرهنگی با سرزندگی و فکر خلاق و عمل صالح حاضر بود آخرین روزهای عمر خویش را وقف مجاهدتی برای نجات برادران مسلمان سوریه از چنگال ستمکاران تروریسم نمود.

دکتر لاریجانی تاکید کرد: قطعا با خون آن سردار مجاهد حرکت رهایی بخشی که وی دنبال می‌نمود به نتیجه خواهد رسید؛ به روح پر فتوحش درود می‌فرستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در این روزها اقداماتی در منطقه رخ داده است که نشان دهنده از هم گسیختگی روانی میدان داران بی‌رحم است که هر یک گوشه‌ای از بار فساد و تباهی در منطقه را به دوش می‌کشند.

وی یادآور شد: از طرفی رژیم صهیونیستی از مجال به هم ریختگی اوضاع کشورهای اسلامی بهره جست و به قبله اول مسلمانان توهین نمود و درب مسجد بیت المقدس را بر روی غیر مسلمانان باز نمود و مانع ورود مسلمانان گردید و در این راه از شکنجه و کشتار مسلمانان دریغ نکرد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: تاسف آورتر آن است که صدایی از کشورهای اسلامی هم بلند نشد، این بی‌غیرتی در کنار آن رفتار نابکارانه رژیم صهیونیستی، ملت مسلمان و مظلوم فلسطین را به خود آورد و در این روزها صحنه‌های درخشنده‌ای از مقاومت را شاهد هستیم گرچه در چند ماه اخیر متاسفانه برخی از اقدامات بخشی از نیروهای مقاومت و بحث مذاکره برای آتش بس دروغین آن‌ها را به رخوت کشاند اما این تحرک می‌تواند همبستگی آن‌ها را در راه مقاومت افزایش دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اما وحشی‌گری رژیم صهیونیستی در این ماجرا با چراغ سبز قدرت‌های بزرگ و فرصت طلبی اسرائیل سامان یافت؛ از طرف دیگر کشتار وحشیانه در بیمارستان افغانستان توسط هواپیماهای آمریکایی و نمونه دیگر کشتار وسیع مردم بی‌پناه یمن آن هم در مجلس عروسی توسط هواپیماهای سعودی نمونه‌هایی از اقدامات عجیب در روزهای گذشته است که اوج قساوت قلب و به هم ریختگی اعصاب آن‌ها را نشان می‌دهد.

وی افزود: آیا با این وحشی‌گری نامی جز شیطان رجیم به آمریکا می‌توان داد. از طرف دیگر اقدامات تروریستی کثیف در ترکیه که جان ده‌ها مسلمان را گرفت، گوشه دیگری از بحران منطقه را نشان می‌دهد که امیدواریم دوستان ترکیه در این ماجرا توجه جدی به ماجرای جدی تروریست‌های منطقه داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه این اقدامات یک سمت و سوی خبیثانه دارد که کشورهای اسلامی را دچار درگیری امنیتی و بحران وجودی کند. شاید بعد از جنگ جهانی دوم هیچگاه منطقه دچار چنین آشفتگی وسیع نبود و به نظر می‌رسد طراحی جدیدی برای منطقه شکل گرفته تا بیداری اسلامی را سد نماید و با انحرافی در ساختار منطقه نظم جدیدی را تحمیل نماید.

وی ادامه داد: به همین جهت ائتلاف ضد تروریستی امروز به یک رسوایی سیاسی برای آمریکا و هم پیمانان آنان تبدیل شده است؛ کاملا مشخص شده که آنها با تروریست های  داعش به جای مبارزه، بازی می‌کنند. پروازهای شناسایی بسیاری دارند اما عملیات محدود و آن هم در جای‌های خاص و نه تجمعات آنان؛ حال آنکه روسیه در مبارزه با تروریست ها در سوریه جدیدی تر وارد شده، به این کشور خرده می گیرند که با این اقدامش حل مسئله سوریه را با مشکل مواجه کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا این ائتلاف سال گذشته راه‌حلی در  سوریه ایجاد کرد؟ یا مشکل تروریست‌های وحشی را حل کرد؟ تنها کاری  که ائتلاف  با آن همه کبکبه و دبدبه انجام داد، نشان داد در مبارزه با تروریست ها کم آورده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: همین اقدامات ائتلاف عامل جری‌تر شدن تروریسم شد. اینکه رهبری در سخنان ارزشمند خود به گوشه‌هایی از توطئه آمریکا در منطقه و داخل کشور اشاره کردند باید به جد مورد تجزیه و تحلیل و توجه اقشار مختلف جامعه قرار گیرد. استراتژی دشمن در منطقه که با روش‌های گوناگون پیگیری می‌شود در جهت تخریب اهداف و سیاست‌های آزادی بخش اسلام قرار گرفته است و به همین جهت رهبری معظم مذاکره با آمریکا در این زمینه را بی‌فایده و غلط ارزیابی کردند.

رئیس قوه مقننه گفت: دو جریان متفاوت که یکی عزت مسلمانان می‌طلبد و دیگری ذلت آن‌ها را می‌طلبد و دو مسیر متقابل هستند که هدف مشترک ندارند. ممکن است به صورت تاکتیکی هدف مشترک کوچکی بیابند اما اختلاف این دو جریان استراتژیک است. هر چند مذاکره در مسئله هسته‌ای از این جنس نبود و ایران در موضعی قرار داشت و دارد که صاحب تکنولوژی شده و با پایداری ملت به جایگاهی رسید که قابل عقبگرد نیست و حریف نیز با همه تحریم‌ها و دشمنی‌ها مجبور شد به مذاکره برگردد و تقاضای مذاکره از جانب آن‌ها بود.

وی با بیان اینکه این مذاکره هسته‌ای حدود 3 سال طول کشید گرچه به تعبیر رهبری آمریکایی‌ها در همین مذاکره هم تلاش کردند از راه‌های مختلف خلاف منافع ملت راهی بیابند، افزود: اما درکل با دقت مذاکره کنندگان و هدایت رهبری معظم توفیق نیافتند گرچه ممکن است در برخی موارد لغزش‌هایی باشد که باید در اجرای آن توجهی بیشتر کرد و در طرح پیشنهادی نیز در این موارد احکامی آورده شده است.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: از نظر راهبردی آمریکا و اسرائیل در مذاکرات هسته ای در مقابل ایران دچار خسارات شدند و به همین جهت اسرائیل به همه چیز متوسل شد تا جلوی کار را بگیرد و به قول سید حسن نصرالله اسرائیل تلاش کرد تا جلوی توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 را بگیرد اما این توافق که به زودی فرصت‌های بعدی را برای ایران ایجاد و درهای زیادی را برای ما باز می‌کند، حاصل شده است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه مذاکره هسته‌ای را نباید با مذاکرات دیگر درباره مسائل منطقه مقایسه کرد، اضافه کرد: مذاکره با کشورهای موثر دیگر می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای حل و فصل معضلات منطقه را فراهم آورد که یک نمونه آن همکاری با روسیه در مسائل اخیر سوریه است. این نوع همکاری‌ها را باید با سایر کشورها گسترش داد، جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه را در مسیر همکاری‌های منطقه‌ای قابل تحقق می‌داند و کمک‌های کشورهای دیگر اگر تمایل داشته باشند صرفا تسهیل کننده است، لذا تحرک وزارت خارجه در این زمینه جهت پیدا کردن راه حل‌های سیاسی در منطقه مفید و ارزشمند خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی دیگر هوشیاری در داخل کشور در جلوگیری از راه‌های نفوذ دشمن در عرصه‌های مختلف بسیار ضروری است، نیروهای مومن به انقلاب این هشدار رهبری را باید جدی بگیرند و با کم کردن اختلاف‌ها حول این امور به تحلیلی واحد برسند و سنگر انقلاب را محکم و تقویت کنند. ایشان مخصوصا روی نفوذ فرهنگی و سیاسی نسبت به نفوذ اقتصادی و امنیتی تاکید بیشتری دارند، بنده فکر می‌کنم صاحب نظران فرهنگی و سیاسی مخصوصا صاحبان رسانه‌های گروهی در این زمینه مسئولیت مهمی دارند تا پدیده اقتدار انقلابی و معنوی ملت ظهور یابد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اقتدار و توان علمی و قدرت نظامی ملت ایران را امن کرده است و از دشمن قدرت تعرض را گرفته است، اضافه کرد: اقتدار معنوی و انقلابی ملت همبستگی ملی و دینی را افزایش می‌دهد و عملا تلاش دشمن در نفوذ به صفوف ملت را عقیم می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان از کمیسیون فرهنگی و امنیت ملی مجلس خواستار شد که در این زمینه با اولویت جلساتی را با مسئولان مربوطه و صاحب نظران برگزار و سیاست‌ها و اقدامات روشنی را تعریف کنند و به مجلس گزارش دهند.

پایان پیام

کلید واژه :

برجام ,امریکان ,رئیس مجلس ,دکتر لاریجانی ,داعش

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی