کد خبر : 1026
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:

ایرنا: اقدامات تروریستی ترکیه گوشه دیگری از بحران منطقه است

ایرنا: اقدامات تروریستی ترکیه گوشه دیگری از بحران منطقه است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اقدامات تروریستی کثیف در ترکیه که جان ده ها نفر مسلمان را گرفت گوشه دیگری از بحران منطقه را نشان می دهد که امیدوارم دوستان ترکیه در این ماجرا توجه جدی به داستان تروریست های منطقه پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی لاریجانی روز یکشنبه در نطق جلسه علنی مجلس افزود: در این روزها اقداماتی در منطقه رخ داده است که نشان گر از هم گسیختگی روانی میدان داران بی رحم است که هریک گوشه از بار فساد و تباهی در منطقه را به دوش می کشند.
وی ادامه داد: از طرفی رژیم صهیونیستی از مجال بهم ریختگی کشورهای اسلامی بهره جست و به قبله اول مسلمانان توهین کرد و درب مسجد بیت المقدس را به روی غیرمسلمانان باز کرد و مانع ورود مسلمانان شد، در این راه از شکنجه و کشتار مسلمانان هم دریغ نکرد و تاسف آورتر این است که صدایی از کشورهای اسلامی هم بلند نشد.
لاریجانی یادآور شد: این بی غیرتی در کنار آن رفتار نابکارانه رژیم صهیونیستی ملت مسلمان و مظلوم فلسطین را به خود آورد و این روزها صحنه های درخشنده ای از مقاومت را شاهد هستیم گرچه در چند ماه اخیر متاسفانه برخی اقدامات بخشی از نیروهای مقاومت و بحث مذاکره برای آتش بس دروغین آنان را به رخوت کشاند اما این تحرک می تواند همبستگی آنها را در راه مقاومت افزایش دهد.

**وحشی گری رژیم صهیونیستی با چراغ سبز قدرت های بزرگ
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما وحشی گری رژیم صهیونیستی در این ماجرا با چراغ سبز قدرت های بزرگ و فرصت طلبی اسراییل سامان یافت. از طرف دیگر کشتار وحشیانه در بیمارستان افغانستان توسط هواپیماهای آمریکایی و نمونه دیگر کشتار وسیع مردم بی پناه یمن آن هم در مجلس عروسی توسط هواپیماهای سعودی از اقدامات عجیب در روزهای گذشته است که اوج قصاوت قلب و بهم ریختگی اعصاب آنها را نشان می دهد.
لاریجانی با طرح این سوال که آیا با این وحشی گری نامی جز شیطان به رژیم آمریکا می توان داد؟ گفت: همه این اقدامات یک سمت و سوی خبیثانه دارد که کشورهای اسلامی را دچار درگیری امنیتی و بحران وجودی کند.
وی خاطرنشان کرد: شاید بعد از جنگ جهانی دوم هیچگاه منطقه دچار چنین آشفتگی وسیع نبود و به نظر می رسد طراحی جدیدی برای منطقه شکل گرفته که بیداری اسلامی را سد کند و انحرافی در ساختار منطقه نظم جدیدی را تحمیل کند.

**ائتلاف ضد تروریسم رسوایی سیاسی آمریکا
رئیس دستگاه قانون گذاری ادامه داد: به همین جهت ائتلاف ضدتروریسم امروز به یک رسوایی سیاسی برای آمریکا و همپیمانان آنان تبدیل شده است و کاملا مکشوف شده است که آنان با تروریست های داعش به جای مبارزه بازی می کنند، پروازهای شناسایی زیادی دارند اما عملیات محدود آن هم در جاهای خاص و نه تجمعات آنان.
لاریجانی اضافه کرد: حال که روسیه در مبارزه با تروریست ها در سوریه جدی تر شده است به روسیه خرده می گیرند که با این کار حل مساله سوریه را با مشکل مواجه کرده است . آیا کار مضحکه ائتلاف در یک سال گذشته راه حلی در سوریه ایجاد کرد یا مشکل تروریست های وحشی را حل کرد؟ تنها کاری که ائتلاف با این همه غبغبه و دبدبه انجام داد، این بود که نشان داد در مبارزه با تروریست ها کم آورده است و همین عامل جریحه دارتر شدن تروریست ها شد.

**لزوم توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره توطئه آمریکا
وی یادآور شد: این که رهبری در سخنان ارزشمند اخیرشان گوشه هایی از توطئه آمریکا در منطقه و داخل کشور را روشن کرده اند باید به جد مورد تجزیه و تحلیل و توجه اقشار جامعه قرار گیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: استراتژی دشمن در منطقه که با روش های گوناگون پیگیری می شود در جهت تخریب اهداف و سیاست های آزادی بخش اسلامی است و به همین جهت رهبری معظم مذاکره با آمریکا را در این زمینه بی فایده و غلط ارزیابی کرده اند.
لاریجانی با بیان این که دو جریان متفاوت که یکی عزت مسلمانان را و دیگری ذلت آنان را می طلبد، اضافه کرد: دو مسیر متقابل هستند که هدف مشترک ندارند و ممکن است در مقطعی به صورت تاکتیکی هدف کوچک مشترکی بیابند اما اختلاف این دو جریان استراتژیک است.
وی با بیان این که مذاکره در مساله هسته ای از این جنس نبود، افزود: ایران در موضعی قرار داشت و دارد که صاحب تکنولوژی شده است و با پایداری ملت به جایگاهی رسید که قابل عقبگرد نیست و حریف نیز با همه تحریف ها، معاندت ها و دشمنی ها مجبور شد به مذاکره برگردد و تقاضای مذاکره از جانب آنها بود که همین نیاز را نشان می دهد.
لاریجانی خاطرنشان کرد: حدود سه سال این مذاکره طول کشید گرچه به تعبیر رهبری معظم در همین مذاکره هم آمریکایی ها بارها تلاش کردند از راه های مختلف مخالف منافع ملت راهی بیابند اما در کل با دقت مذاکره کنندگان و هدایت رهبری معظم توفیق نیافتند.
وی ادامه داد: گرچه ممکن است در برخی موارد لغزش هایی باشد که باید در اجرا به آن توجه بیشتری کرد و در طرح پیشنهادی نیز در این موارد احکامی آورده شده است.

**خسارت راهبردی آمریکا و اسرائیل در مذاکرات هسته ای
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از نظر راهبردی، آمریکا و اسراییل در مذاکرات هسته ای در مقابل ایران دچار خسارت شدند و به همین جهت اسراییل به همه چیز متوسل شد تا جلوی کار را بگیرد و به قول سیدحسن نصرالله اسراییل تلاش کرد تا جلوی توافق هسته ای بین ایران و 1+5 را بگیرد اما این توافق به زودی فرصت های زیادی را برای ایران ایجاد می کند و درهای زیادی را به روی ایران باز می کند. بنابراین این مذاکره را نباید با مذاکرات دیگر درباره مسایل منطقه مقایسه کرد .
لاریجانی گفت: مذاکره با کشورهای موثر دیگر می تواند زمینه های مناسبی برای حل و فصل معضلات منطقه را فراهم آورد که یک نمونه آن همکاری روسیه در مسایل اخیر سوریه است.

**تحقق امنیت منطقه در مسیر همکاری منطقه ای
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه را در مسیر همکاری های منطقه ای قابل تحقق می داند و کمک های کشورهای دیگر اگر تمایل داشته باشند صرفا تسهیل کننده می باشد. بنابراین تحرک وزارت خارجه در این زمینه جهت پیدا کردن راه حل های سیاسی در منطقه مفید و ارزشمند خواهد بود.
لاریجانی خاطرنشان کرد: از طرفی هوشیاری در داخل کشور در جلوگیری از راه های نفوذ دشمن در عرصه های مختلف بسیار ضروری است. نیروهای مومن به انقلاب این هشدار رهبری را باید جدی بگیرند و با کم کردن اختلافات حول این امور به تحلیل واحد برسند و سنگر انقلاب را محکم و تقویت کنند.
رییس مجلس گفت: رهبر معظم انقلاب مخصوصا روی نفوذ فرهنگی و سیاسی تاکید بیشتری دارند تا نفوذ اقتصادی و امنیتی که آن هم مهم است.

**کمیسیون فرهنگی و امنیت ملی سیاست روشنی برای جلوگیری از نفوذ دشمن ارایه دهند
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنده فکر می کنم صاحب نظران فرهنگی و سیاسی مخصوصا صاحبان رسانه های گروهی در این زمینه مسئولیت مهمی دارند تا پدیده اقتدار انقلابی و معنوی ملت ظهور یابد. اقتدار و توان علمی و قدرت نظامی ملت ایران را امن کرد و از دشمن قدرت تعرض را گرفت.
لاریجانی افزود: اقتدار معنوی و انقلابی ملت همبستگی ملی و دینی را افزایش می دهد و عملا تلاش دشمن در نفوذ به صفوف ملت را عقیم می کند. از کمیسیون فرهنگی و امنیت ملی مجلس می خواهم در این زمینه با اولویت جلساتی را با مسئولین مربوطه و صاحب نظران بگذارند و سیاست ها و اقدامات روشنی را تعریف کنند و به مجلس گزارش دهند.

**سردار همدانی مرد استوار جبهه ها
وی در ادامه شهادت سردار حسین همدانی را تبریک و تسلیت گفت و افزود: این مرد استوار جبهه ها که هم در میدان دفاع مقدس و هم در میدان مبارزه با صهیونیست ها و تروریست ها و هم در میدان مبارزه فرهنگی با سر زندگی و فکر خلاق و عمل صالح حاضر بود، آخرین روزهای عمر خویش را نیز وقف مجاهدتی برای نجات برادران مسلمان سوریه از چنگال ستمکاران تروریست کرد.
لاریجانی افزود: به طور قطع، خون آن سردار مجاهد حرکت رهایی بخشی که وی دنبال می کرد به نتیجه خواهد رساند . به روح پرفتوحش درود می فرستایم.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا )


ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی