کد خبر : 1024
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در دیدار با سردبیران رسانه های مهم جهان عرب:

نگاه ما به امت اسلام نگاهی استراتژیک است/ اختلاف میان مسلمانان؛ راه تأمین منافع استکبار

نگاه ما به امت اسلام نگاهی استراتژیک است/ اختلاف میان مسلمانان؛ راه تأمین منافع استکبار

دکتر علی لاریجانی دوشنبه 20 مهرماه در دیدار با سردبیران و مدیران مسئول رسانه های مهم جهان عرب، گفت: 36 سال پیش ایران کشوری متحد با اسرائیل بود و نفت بدان کشور صادر می کرد اما با پیروزی انقلاب اسلامی این ارتباط به طور کامل قطع و ایران کشوری متحد با کشورهای اسلامی شد.

وی افزود: ایران از کشور و مردم فلسطین حمایت می کند زیرا فلسطین کشوری مظلوم است که مورد ظلم قرار گرفته و باید از آن دفاع کرد و به همین دلیل است که دغدغه اسرائیل امروز جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس مجلس در خصوص ارتباط ایران با سوریه و کشورهای عربی گفت: علایق و پیوندهای تاریخی، دینی، سیاسی و فرهنگی میان ایران و کشورهای عربی وجود دارد و نگاه ایران به امت اسلامی یک نگاه استراتژیک است و این را عامل  عزت مندی امت اسلامی می داند، اما از آن طرف کشورهایی هستند که تلاش دارند بین ایران و کشورهای اسلامی اختلاف بیندازند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: یک روز مسئله شیعیان و سنی ها را به وجود می آورند و وقتی ما در جنگ 33 روزه به امت حزب الله کمک کردیم گفتند که چون اینها شیعه بودند ایران از آنها حمایت کرده است و حتی اطلاعات را به اسرائیلی ها می دادند، در صورتی که بحث ما شیعه و سنی نبوده است و اگر اینگونه بود چرا ما از حماس حمایت می کنیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: برخی از قدرت ها سعی دارند در بین کشورهای عربی طرح ایران هراسی را به اجرا در بیاورند و اینکه ایران دارای قدرت نظامی زیادی است که مرزهای شما را تهدید می کند، اما سوال ما این است که جمهوری اسلامی ایران درسال های گذشته به کدام کشور تا کنون حمله کرده است.

دکتر لاریجانی با یادآوری جنگ ایران و عراق، اظهار داشت: در زمان صدام حسین، عراق را تحریک کردند که به ایران حمله کند و اکثر کشورهای عربی با عراق هم پیمان شدند و فقط کشورهای محدودی مثل سوریه کنار ایران ایستادند ولی بعد از اتمام جنگ ما تلافی نکردیم و حتی هنگام حمله به کویت، به آنها کمک نمودیم.

وی در خصوص اختلاف میان کشورهای اسلامی، متذکر شد: این درگیری میان شیعه و سنی یک اختلاف داخلی نیست زیرا در عراق سال ها این دو گروه در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشتند و همه ما خوب می دانیم که اختلافات موجود از کجا ریشه گرفته است.

دکتر لاریجانی معادلات بین المللی و منطقه ای را در حال تغییر دانست و گفت: در زمان بحران مهم این است که ما درک درستی از شرایط موجود داشته باشیم و در این وضعیت ژله ای منطقه، بتوانیم کنار هم قرار بگیریم و به هم کمک کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه حمایت ایران از مردم عراق، سوریه، افغانستان و سایر کشورها را در جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات پایدار و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشورها دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه حل بسیاری از مشکلات منطقه مانند سوریه و بحرین از طریق گفتگوهای داخلی قابل حل است و دخالت دیگر کشوری نمی تواند به امور داخلی آنها کمک کند.

وی تصریح کرد: امنیت منطقه تنها از طریق همکاری و مودت میان کشورهای داخل منطقه و بدون دخالت قدرت های غربی باید تأمین شود زیرا کشورهای غربی به دنبال منافع خودشان در منطقه هستند.

دکتر لاریجانی در خصوص گروه تروریستی طالبان گفت: زمانی از خانم بی نظیر بوتو نخست وزیر اسبق پاکستان که به شهادت رسید پرسیدند که چرا شما طالبان را به وجود آوردید و وی در جواب آنها گفت که سر منبع یک مثلث به وجود آورنده طالبان هستند که پاکستان یک ضلع آن است. آمریکا و انگلیس طراح و بوجود آورنده این گروه بود و امارات و سعودی ها هم حامی مالی آنها بودند.

رئیس مجلس با اشاره به نتایج مخرب جنگ و آوارگی هزاران انسان و دوری از خانه و کشورشان، اظهار داشت: ایران سالهاست که پناهگاه بیش از دو میلیون آواره بوده است و تا کنون هیچ کس از ما سوال نکرده که چگونه و با چه پشتوانه ای هزینه اینها تامین می شود اما اروپایی ها که به 200 –300 هزار آواره پناه داده اند کلی سر و صدا به راه انداخته و هیاهو به پا می کنند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و عربستان گفت: ما همیشه به دنبال آن هستیم که با کشورهای منطقه بالاخص کشورهای اسلامی روابط دوستانه و برادرانه ای داشته باشیم اما اکنون مسائلی پیش آمده که برای ما قابل توجیه نیست. اختلاف با عربستان سر جزایر نیست چون سوابق آن موجود است اما بمباران کشور ضعیفی مثل یمن برای ما توجیهی ندارد. چرا یک کشور مسلمان باید یک کشور مسلمان دیگری را موشک باران کند.

لاریجانی تصریح کرد: مشکل کشورهای درگیر جنگ با دخالت نظامی و سیاسی دیگر کشورها قابل حل نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص نحوه فعالیت احزاب در کشور گفت: در ایران احزاب مختلفی فعالیت دارند و همه می توانند برای انتخابات کاندیداهای خودشان را معرفی نمایند و منعی برای حضور آنها وجود ندارد.

دکتر لاریجانی درپاسخ به سوالی در مورد طرح برجام و توافق هسته ای اظهار داشت: در پارلمان بحثهای خیلی جدی بر روی توافق هسته ای صورت گرفت و اختلاف نظرها هم در این خصوص جدی است و به همین دلیل کمیسیون برای این منظور تشکیل شد و گزارشش در صحن علنی قرائت گردید.

وی در ادامه افزود: کلیات طرح برجام هم در مجلس به تصویب رسید و از روز سه شنبه بررسی جزئیات آن آغاز می شود و امیدواریم که بتوانیم با بررسی کارشناسانه هر چه سریعتر در خصوص جزئیات به جمع بندی برسیم.

گفتنی است که در این خصوص جلسه سردبیران ومدیران مسئول رسانه های مهم جهان عرب از جمله الاهرام، الدیار، النحار، الثوره، الرای، الوفاق و سرکیس نعوم روزنامه نگار برجسته عرب حضور داشتند.

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی ,جهان عرب ,حزب الله

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی