کد خبر : 1020
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم یادواره شهدای نیروی انتظامی گیلان مطرح کرد:

شعارامام‌حسین (ع) تغییر‌دهنده دل‌ها است/ مشکلات گیلان در برنامه ششم توسعه لحاظ می‌شود

شعارامام‌حسین (ع) تغییر‌دهنده دل‌ها است/ مشکلات گیلان در برنامه ششم توسعه لحاظ می‌شود

 دکتر علی لاریجانی که ظهرامروز (چهارشنبه 22 مهر) طی سفر یک‌روزه به گیلان رفته است،در مراسم یادواره شهدای نیروی انتظامی استان گیلان و یادبود شهید سرلشگر حسین همدانی گفت: ابتدا از برگزارکنندگان این مراسم و همچنین نمایندگان استان گیلان درمجلس تشکرمی‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی،ادامه داد:نمایندگان استان گیلان درمجلس،‌نمایندگانی فعال و پرنشاط هستند که مشکلات مردم را پیگیری می‌کنند.

 

شعار امام حسین (علیه السلام) تغییر‌دهنده دل‌ها است

دکترلاریجانی افزود:‌درآستانه ماه محرم هستیم،امام حسین (ع) راهی را به ما نشان داده است که پیروان اهل بیت (ع) را جاویدان کرد.امام حسین (ع) نشان داد در مرگی که عزتمند است،بهتر از حیات همراه با ذلت است و این شعار بلندی بود،شاید در دنیای امروز که دنیازدگی در آن وجود دارد،باعث شده درک درستی از سعادت وجود نداشته باشد،اما شعارامام حسین (ع) تغییر‌دهنده دل‌ها است و زندگی را عوض می‌کند.

وی گفت: دنیای امروز دنیای غفلت است و باعث شده انسان‌ها از حقیقت دور شوند. در زمان گذشته زندگی‌ها با معنویت آغاز و با راه و رسم اولیاء(ص)زینت می‌یافت.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: انسان‌ها طوری شرایط را در دنیای امروز تنظیم کرده‌اند که غبار غفلت باعث شده علاوه بر اینکه دنیا را درست نبینیم، دیدن آخرت نیز برای انسان‌ها سخت شود.این درحالی است که ما باید به معاد ایمان داشته باشیم، زیرا بعد از رکن توحید،رکن معاد است و در آیات الهی روی روز آخرت و معاد تاکید شده است،به دلیل همین است که آن روز مهم است.

دکترلاریجانی ادامه داد: امام علی (ع) می‌فرماید که انسان‌ها در خواب هستند و وقتی که مردند، بیدار می‌شوند، زیرا در این دنیا شرایطی است که دچار غفلت می‌شویم، اما وقتی انسان‌ها از دنیا رفتند، آن وقت دریچه‌ها باز می‌شود،بنابراین انسانی فرهیخته است که دراین دنیا بتواند دنیای آخرت را ببیند و شهدا درهمین دنیا با چشم‌هایشان حقیقت را دیده‌اند،به همین جهت از شهادت استقبال کردند.

 

مقام شهادت و مجاهدت در فرهنگ اسلامی یک فرهنگ والا محسوب می‌شود

وی گفت: "امام علی (ع) در نامه‌اش به مالک اشتر فرمود که از خدا خواسته است که آخر زندگی‌اش را سعادت و شهادت قرار دهد" و در روایات آمده است زمانی که اولین قطره خون شهید به زمین ریخته می‌شود، خداوند می‌فرماید این تو و این بهشت، این در حالی است که مردم زمانی که از دنیا می‌روند، مورد سوال قرار می‌گیرند و زمانی که از پیامبر (ص) سوال کردند؛چرا از شهدا سوال نمی‌شود، ایشان فرمودند زیرا شهیدان برق شمشیری که به سمت آنها آمده را تحمل کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود:مقام شهادت و مجاهدت درفرهنگ اسلامی یک فرهنگ والا محسوب می‌شود،به همین جهت روشنایی در زندگی برای کسانی است که اهل شهادت هستند.

 

نیروی انتظامی نیرویی امنیت‌ساز،مرزبان و محل تکیه مردم است

وی با بیان اینکه فرهنگ شهادت و مجاهدت پس از انقلاب  در خانواده‌ها رشد کرد، افزود:نیروی انتظامی، نیرویی مهم،امنیت‌ساز،مرزبان و محل تکیه مردم است و به وسیله شهادت‌طلبی این نیرو مردم به آن علاقه‌مند هستند؛زیرا در شرایط سخت درکنارمردم هستند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: نیروی انتظامی در حال حاضر به خاطر حضور در میدان مبارزه در مرزها و مبارزه با اشرار همچنان روحیه مجاهدت و شهادت را زنده نگه ‌داشته‌ است و این راه باید به‌عنوان میراث گرانقدر برای کشور مورد صیانت قرار گیرد.

دکترلاریجانی افزود: آقای لاهوتی و نمایندگان و مسئولان استان گیلان مشکلات این استان را بیان کرده‌اند و در جلساتی که داشته‌ایم نیز این موضوعات بررسی شده است.

 

ایستادگی کردیم تا بفهمند با زور نمی‌شود جلوی رشد فناوری هسته‌ای ما را بگیرند

وی درخصوص مسائل هسته‌ای گفت: در صحنه بین‌المللی در موضوع هسته‌ای 12 سال مصاف جدی با غرب وجود داشت و آنها نمی‌خواستند براساس ضوابط بین‌المللی حقوق ملت ما را تامین کنند و زور می‌گفتند و ما چه می‌توانستیم بکنیم و تنها راه استقامت و ایستادگی بود.

رئیس قوه مقننه کشورمان بیان کرد: باید ایستادگی می‌کردیم تا بفهمند با زور نمی‌شود جلوی رشد فناوری هسته‌ای ما را بگیرند، آنها در ابتدای کار شروع به سروصدا کردند تا جلوی پیشرفت ما را بگیرند و ما مجبور به ایستادگی برای دستیابی به پیشرفت بودیم و مقام معظم رهبری فرمودند همه باید پایداری کنند که این تصمیم درست و دقیقی بود. البته دشمنان ظلم، تهدید و تحریم کردند، خیلی مواقع نیز دراتهام‌زنی دشمنان بلوف زدند.

دکترلاریجانی افزود: درمقابل زورگویی دشمنان راهی جزمقاومت نبود و امروز ایران اسلامی در زمینه فناوری هسته‌ای پیشرفت کرده و دشمنان فهمیدند با فشار نمی‌توانند جلوی پیشرفت ما را بگیرند و با ایران وارد مذاکره شدند و ما نیز باید تحریم‌ها را برمی‌داشتیم و دانش هسته‌ای را تثبیت می‌کردیم.

 

مجلس جلوی گریزگاه‌ها را گرفته است/دربیان معایب و محاسن برجام سلیقه‌های سیاسی نیز موثر بود

وی تصریح کرد:مذاکرات از پایان دولت قبل شروع و نهایتاً تبدیل به توافق شد که تحریم‌ها برداشته شود و در این رابطه خیلی زحمت کشیده شد.البته طرف‌های غربی شیطنت کردند ولی می‌دانند که با  دقت کارشان مورد توجه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:درمجلس موضوع توافق درجلسات مختلف و در کمیسیون‌های تخصصی مورد رسیدگی قرار گرفت و در رسانه‌ها نیز صاحب‌نظران معایب و محاسن را بیان کردند،البته در بیان معایب و محاسن سلیقه‌های سیاسی نیز موثر بود. ممکن است ضعف‌هایی وجود داشته باشد،اما مجلس جلوی گریزگاه‌ها را گرفته است.

دکترلاریجانی،تاکید کرد: درمجلس تصویب شد که اگر طرف غربی تحریم‌ها را لغو یا به بهانه‌ای دیگر تحریم‌ها را احیا کند،همکاری‌های ما متوقف می‌شود و باید کارخانه غنی‌سازی 190 هزارسو ساخته شود و آنان باید بدانند که اگر مبنای کار همکاری است،باید سند را درست اجرا کنند.

وی تصریح کرد: غربی‌ها می‌خواستند نگرانی‌هایی درخصوص محدودیت‌های موشکی و نظامی ایجاد کنند که با صراحت بیان شد دولت و نیروهای مسلح کشور موظف هستند تمام فعالیت‌ها را در زمینه‌های دفاعی،هوایی، دریایی،موشکی، پیشران‌های اتمی و باطری‌های نوترونی تقویت کنند.

 

غربی‌ها خود را درمیدان عمل نشان دهند

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه بنیه دفاعی کشور نباید محدود شود، گفت: شورای امنیت ملی باید نظارت کافی را در زمینه‌های مختلف داشته باشد و غربی‌ها نیز خود را درمیدان عمل نشان دهند. بعد از برجام باید شرایط اقتصادی کشور پویا شود.

دکترلاریجانی با تشکر ازشورای نگهبان برای تصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران،گفت: امروز شرایط منطقه حساس و پرتلاطم است و شاید در 70 الی 80 سال اخیر هیچ‌وقت این همه بحران وجود نداشته است و متاسفانه برخی از کشوها گاهی با کمک کردن به عناصر افراطی می‌خواهند مشکل را حل کنند که این مثل سم وارد ریه خودشان می‌شود.

 

وضعیت کنونی کشور از لحاظ اقتصادی در زمینه‌های اشتغال و تولید لطمه خورده است

وی بیان کرد:ایران از قدرت امنیت بالایی برخوردار است،اما باید شرایط منطقه را دقیق رصد کند،به دلیل اینکه این موضوع شوخی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به شرایط اقتصادی ،افزود: برای بهبود شرایط اقتصادی باید مسئولان کشور یکدل باشند و باید پذیرفت وضعیت کنونی کشور از لحاظ اقتصادی در زمینه‌های اشتغال و تولید لطمه خورده و باید حرکت جهنده‌ای در این زمینه به‌وجود آید.

 

سوءمدیریت‌های گذشته باید تبدیل به مدیریتی نو و فعال شود

دکترلاریجانی تصریح کرد: باید سوءمدیریت‌های گذشته تبدیل به مدیریتی نو و فعال شود تا زمینه جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری فراهم شود که این موضوع اشتغالزایی را در پی دارد.

وی افزود: درمجلس" قانون رفع موانع تولید "تصویب شد و برای مشکلات کم‌آبی و همچنین مشکل آب روستاییان از صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار اختصاص داده شد.همچنین راهکارهایی برای مشکلات چایکاران و برنجکاران در بودجه لحاظ شده که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

بنیه اقتصای قوی ،کشوررا دربرابر بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی عزتمند می‌سازد

رئیس نهاد قانونگذاری بیان کرد:اگر می‌خواهیم کشورعزتمندانه دربرابر بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و در مقابل افراد ستمکار پیروز شود، باید بنیه اقتصای تقویت شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه کشورما متعلق به امام حسین (ع) است،افزود: اگر بنیه اقتصادی قوی نداشته باشیم، نمی‌توانیم به آرمان‌هایمان دست یابیم، شهید مطهری فرمودند که تحقق آرمان‌های مهم اسلامی در پناه اقتصاد سالم رخ می‌دهد و اگر اقتصاد سالم نباشد، آرمان‌ها محقق نمی‌شود.

وی ادامه داد: اقتصاد سالم یک اقتصاد مولد است که برای سربلندی کشور به آن نیاز داریم و باید همه دست به دست هم دهیم تا حرکت اقتصادی به نتیجه برسد.

 

بخشی از بنیه غذایی کشور مربوط به کارکرد کشاورزی استان گیلان است

رئیس مجلس شورای اسلامی،گفت:استان گیلان ظرفیت‌های قابل توجهی دارد و در رابطه با مشکلات این استان گزارش مدونی ازسوی نمایندگان و مسئولان استانی درموضوعات مختلف تدوین شده که باید با بررسی و توسط مدیران اجرایی حل شود.

دکترلاریجانی در پایان یادآورشد:بخشی از بنیه غذایی کشور مربوط به کارکرد کشاورزی استان گیلان است که باید به آن توجه کرد که امیدوارم با پیروی از تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص دستیابی به سیاست‌های اقتصادی مقاومتی کشور توسعه یابد.

گفتنی‌است؛درابتدای این مراسم مهرداد‌بائوج‌لاهوتی نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد شهدای این استان،گزارشی از وضعیت و مسائل شهرستان و استان به رئیس مجلس ارائه کرد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی