کد خبر : 1009
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم نکوداشت فعالان عرصه امر به معروف و نهی از منکر:

هماهنگی در مورد برجام در سطوح کلان نظام انجام شد

هماهنگی در مورد برجام در سطوح کلان نظام انجام شد

  دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از اتمام سخنرانی خود در مراسم نکوداشت فعالان عرصه امر به معروف و نهی از منکر که امروز (یکشنبه 26 مهرماه) در برج میلاد تهران برگزار شد درباره روند بررسی برجام در مجلس گفت: حدود 3 سال است برجام در رأس امور کشور قرار دارد که یک سال این مذاکرات در دولت قبل و 2 سال آن در دولت فعلی برگزارشده است.


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه تصویب برجام در مجلس امری فوری و آنی نبود گفت: در این زمینه مسیری طی شد و شورای عالی امنیت ملی نیز درگیر آن بود که در نهایت توافقی به این شکل انجام شد که در خصوص آن نظرات متفاوتی وجود داشت.

وی در خصوص نظر اول گفت: برخی معتقد بودند سند تصویب‌شده به ضرر نظام است و باید رد شود، برخی دیگر معتقد بودند این سند باید تماماً اجرا شود در حالی که نظر سوم این بود که باید چارچوبی برای تعیین تکالیف و شروط اجرایی در کنار آن باشد که این نظر قوی‌تر بود.

دکتر لاریجانی بر همین اساس تصریح کرد: در نهایت نظر آخر در مجامع مختلف مثل شورای عالی امنیت ملی نکته به نکته بررسی شد که در نهایت دبیرخانه نیز موافق بود، البته  عده‌ای می‌گفتند این موضوع باید در دبیرخانه تعیین تکلیف شود که ما گفتیم باید در مجلس بررسی شود و من این موضوع را در شورای عالی امنیت ملی مطرح کردم و در نهایت مقام معظم رهبری نیز به‌صورت علنی اعلام کردند مجلس در این امر کنار گذاشته نشود.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه تصمیم مجلس صرفاً نباید به‌صورت گزارشی از یک کمیسیون در این زمینه می‌بود گفت: از آنجایی که کمیسیون ویژه تعیین تکلیفی در خصوص برجام نداشت باید قانونی تصویب می‌شد که برجام در چارچوبی اجرا شود لذا زمان تدوین گزارش در کمیسیون به‌صورت هم‌زمان طرحی را ارائه دادیم تا مجلس منفعل نباشد چرا که از طرفی تا 26 مهرماه فرصتی نبود طرح تمهیدات قانون‌گذاری شد چون موضوع برجام امری سرنوشت ساز برای کشور بود.

وی ادامه داد: پیش از این نیز 4 قانون هسته‌ای در مجلس داشتیم که بدون هماهنگی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نبود چنانچه زمانی که من دبیر این دبیرخانه بودم قانونی در مجلس می‌خواست تصویب شود که در موضوع کلان بود لذا با ما هماهنگ شد پس در خصوص مسائل کلان باید با دستگاه‌های امنیتی هماهنگی صورت گیرد از طرفی این طرح در عرض 15 دقیقه بررسی نشد چنانچه در گذشته قطعنامه شورای امنیت نیز در 10 دقیقه تصویب شد در حالی که 2 ماه روی آن تفکر شده بود.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به این مطلب که هماهنگی‌ها در خصوص طرح مجلس در خصوص برجام دو وجه داشت اذعان کرد: فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلفی در مجلس وجود دارند که در خصوص این مسئله کلان باید نظر آن‌ها جلب شود از این رو هماهنگی‌هایی در خارج از مجلس وجود داشت که این هماهنگی‌ها به معنای دستور نیست و مثل مشورت پدرانه است تا مجلس بتواند به‌خوبی در این قضیه تصمیم‌گیری کند لذا هماهنگی تام در سطح کلان انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در ادامه در داخل مجلس از هر فراکسیون 3 نفر جلساتی برگزار کردند و توافقی صورت گرفت که در جلسه آخر نیز من حضور داشتم از این‌رو از ابتدا تا انتها نظرات را بیان کرده و حتی متن ماده واحده نهایی با نظر آن‌ها تغییراتی داده شد همچنین آن‌ها گفتند گزارش کمیسیون ویژه برجام باید قبل از ارائه طرح ارائه شود که ما قبول کردیم لذا وفای به عهد کردیم و قرار شد وفاق داشته باشیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مجلس باید زنده بوده و روحیه داشته باشد گفت: در این راستا نباید برخی از ادبیات موجب سوء استفاده می‌شد در آخر بعد از 4 ساعت بحث مفصل در صحن علنی، ماده واحده طرح برجام رأی آورد که حتی بعد از آن برخی آقایان که می‌گفتند این طرح باید حتماً در مجلس تصویب شود نظرشان عوض شد و گفتند چرا مجلس باید درباره آن تصمیم‌گیری کند که اگر من نام آن‌ها را ببرم تعجب می‌کنید لذا این نظر عین بی‌خیالی بود که ما بر آن نبودیم و نظر عده‌ای دیگر را قبول داشتیم که قانونی بگذاریم تا برجام در قالب چارچوبی رأی آورد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بعد از آن نیز جلسات متعددی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشور تشکیل شد و در جلسات فراکسیون‌ها برای هماهنگی 4 اصلاحیه هم دادند که کلیت نظام پشت این قانون باشد.

رئیس قوه مقننه در ادامه یادآور شد: بر همین اساس صبح روز سه‌شنبه پیشنهادات در جریان بررسی برجام ارائه شد که رأی آورد و از قبل قرار بود این کار صورت بگیرد و قرار نبود نظر افراد در خصوص این طرح تغییر کند از این رو بنده تلاش کردم در کشور اختلاف نشود و برای حمایت وفاق به وجود بیاید اما نکته این است که برخی قانون را درست نخواندند چرا که ما نگفتیم برجام را آن‌گونه که طرف مذاکره‌کننده گفته است تأیید کردیم و عیناً باید اجرا شود بلکه گفتیم در چارچوب تدابیر شورای عالی امنیت ملی باشد که در نهایت مصوبات این شورا به تأیید رهبری می‌رسد.

وی همچنین تصریح کرد: اقدامات این طرح می‌تواند به صورت داوطلبانه در چارچوب برخی تکالیف انجام شود اول اینکه در خصوص تعهدات طرف غربی نسبت به لغو تحریم‌ها احساس خطر می‌شد که ممکن است لغو نشده و یا به بهانه‌هایی احیا شود که در این صورت برجام باید متوقف شود و کارخانه 190 هزار سو غنی‌سازی ظرف 2 سال ساخته شود، از طرفی ممکن است به بهانه‌هایی جمهوری اسلامی ایران تهدید به حمله نظامی شود که در جریان آن نیز برجام باید متوقف شود از این رو زبان تهدیدآمیز آن‌ها حذف خواهد شد ضمن اینکه بازرسی باید تابع مقررات بین‌المللی باشد و مراکز نظامی و اسرار ملی مطلقاً حق بازرسی ندارند مگر با اجازه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که آن نیز در نهایت با اجازه رهبری خواهد بود.

دکتر لاریجانی همچنین به بخش دیگری از این قانون اشاره کرد و گفت: اگر آژانس اسرار ایران را افشا کرده و در خصوص حفظ آن بی‌احتیاطی کند سطح همکاری ایران با آژانس کاهش خواهد یافت، همچنین دل‌مشغولی‌هایی راجع به محدودیت‌های موشکی وجود داشت که ماده‌ای در این قانون آوردیم که براساس آن دولت و نیروهای مسلح موظف‌اند بنیه دفاعی کشور را در زمینه‌های هوایی و دفاعی تقویت کرده و هیچ‌گونه مسئولیتی را در این خصوص نمی‌پذیریم چنانچه تست موشکی اخیراً داشتیم که حرف‌های بی‌ربط در این خصوص را استماع نمی‌کنیم.

رئیس مجلس نهم با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص عدم نفوذ دشمن به درون گفت: در این خصوص شورای عالی امنیت ملی جلوی این نفوذ را خواهد گرفت.

وی در ادامه به ضروریات اقتصاد مقاومتی در قانون برجام اشاره کرد و گفت: منابعی که آزاد می‌شود باید باعث رونق تولید شود که در این خصوص چفت و بست های محکمی را در مقابل لرزش‌های احتمالی برجام ایجاد کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه من هیچ‌گونه نفع شخصی از این موضوع نمی‌برم خاطرنشان کرد: نگرانی‌هایی برای وضعیت اقتصادی کشور و صیانت از هسته‌ای وجود دارد که براساس وظیفه هماهنگی‌ها را صورت دادیم و این وسط تنها برخی افراد بودند که به تعهدات خود در این خصوص عمل نکردند

اصل فریضه امر به معروف و نهی از منکر مسئله پیچیده‌ای نیست

دکتر لاریجانی برخی فرایض را به‌عنوان یک واقعیت از اسلام دانست و گفت: متأسفانه برخی از این‌ها در کشاکش مسائل بومی و فرهنگ‌های مختلف مورد غفلت واقع‌شده و غباری روی آن‌ها می‌نشیند که در این راستا فرهنگ فردگرایی غربی باعث شده است فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر که از اجتماعی صیانت می‌کند فراموش شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص عملکرد حجت‌الاسلام قرائتی برای بحث ترویج نماز گفت: ایشان شگرد خاص خود را در مسائل اجتماعی داشت که در نهایت موفق هم شد لذا برخی مسائل که جنبه رکنی دارد باید در فضاسازی‌ها مورد توجه قرار گیرد که تحت تأثیر فرهنگ وارداتی نباشد که امربه‌معروف و نهی از منکر نیز یکی از آن‌هاست.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه جامعه اسلامی باید جامعه برتر باشد، عنوان کرد: حادثه‌ای مهم‌تر از قیام امام حسین (ع) در تاریخ نداریم که حرارت و حب حسین (ع) را در قلب جاری کند از این رو باید بدانیم حقیقت قیام ایشان نیز امربه‌معروف و نهی از منکر بود چنانچه ایشان در جایی خطاب به محمد بن حنفیه می‌فرمایند: من برای ظلم، فساد، تفریح و تفرج قیام نکردم بلکه برای احیای سنن جدم قیام کردم و هدفم اقامه امر به معروف و نهی از منکر است.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه تا متوجه نقص نشویم نمی‌توانیم آن را علاج کنیم، گفت: رسیدگی مستمر به جامعه که خانواده و امت اسلامی نیز بخشی از آن است نیز به‌نوعی امربه‌معروف و نهی از منکر است؛ حال سؤال این است که آیا می‌توانیم بدون بازرسی از خود، عنصر موفقی شد از این رو انسان در صورتی موفق می‌شود که مستمراً خود را مورد محاسبه قرار دهد و اهل مراقبه باشد و بعد از محاسبه نیز خود را تنبیه کند.

رئیس قوه مقننه کشورمان همچنین با بیان اینکه هیچ کارخانه‌ای بدون بازرسی امکان بهره‌وری ندارد، اظهار کرد: بر این اساس اگر پدر خانواده به عنوان مدیر به امور خانه رسیدگی نکند، خانواده سالم نخواهد ماند بنابراین امربه‌معروف و نهی از منکر مسئله پیچیده‌ای نیست و از نظر اسلام رکنی است که تأکید شده است.

دل در گروی سایر مسلمانان داشتن، حد هم سرنوشتی مسلمانان است

وی در ادامه با طرح این سؤال که آیا می‌شود کسی بگوید عضو امت اسلامی است و نسبت به سرنوشت مسلمانان بی‌توجه باشد، عنوان کرد: اگر مسلمانی فریاد مسلمانی را بشنود و به آن پاسخ ندهد مسلمان نیست لذا حد هم سرنوشتی این است که مسلمانان دل در گروی زندگی سایرین داشته باشند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه افراد در پیشگاه خداوند نسبت به خود و اجتماع مسئول هستند، بیان کرد: یک بعد این قضیه انجام تکالیف فردی نسبت به خداست که باید در زندگی نسبت به خود سخت‌گیر بود؛ از بعد دیگر مسئولیت فرد نسبت به اجتماع است که فرد در برابر آن نیز مسئول است بر همین اساس گاهی می‌بینیم به جمهوری اسلامی ایران خرده می‌گیرند که چرا نسبت به فلسطین موضع‌گیری دارد که در پاسخ باید گفت همه این‌ها بر می‌گردد به اصلی مسلمانان نسبت به اجتماع خود نیز مسئول هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مستشار خارجی نمی‌تواند جامعه ایرانی را درست کند و این خود ما هستیم که باید خودمان نسبت به اصلاح آن تلاش کنیم؛ از طرفی در اصول کافی نیز از پیامبر (ص) نقل‌شده است اگر امربه‌معروف و نهی از منکر را کنار بگذارید اشرار بر شما مسلط می‌شوند.

وی در ادامه دوران پهلوی را تابلویی بر این امر دانست و یادآور شد: فساد سلسله رضاشاه پهلوی و پسرش در نهایت باعث بیداری مردم و به دنبال آن انقلاب شد اما اکنون غرب در صدد است فردگرایی مفرط را به جامعه تزریق کند در حالی که آن‌ها در جامعه خود نیز نظاماتی دارند که وقتی نسبت به کسی تعرضی صورت می‌گیرد، دست به کار شده و تماماً با پلیس تماس می‌گیرند و هرگاه احساساتی جریحه‌دار شود به لحاظ قانونی با آن برخورد می‌کنند اما در فضای انتخاباتی به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که به افراد در سایر نقاط دنیا بقبولانند فردگرایی مطلوب آن‌هاست.

امربه‌معروف و نهی از منکر، فریضه‌ای هم‌ردیف نماز

دکتر لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه برای امربه‌معروف و نهی از منکر نباید خجالت کشید، گفت: این هم فریضه‌ای مثل نماز است و امر عجیبی نیست و جامعه‌ای که از آن بهره نبرد به سمت تباهی می‌رود چنانچه اگر یک فرزند در خانواده‌ای سرکشی کند نتیجه بی‌توجهی خانواده او بوده است.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر سه مرحله اعراض، تذکر زبانی و عملی دارد، گفت: در وهله اول افراد باید نسبت به نهی‌ها اعراض کنند یعنی از تحقیر، توهین، غیبت و دروغ ابراز تنفر و انزجار داشته باشند و در مرحله بعد نیز اقدام به تذکر زبانی و نصیحت کنند که این امر طبق شیوه علما باید با زبان لیّن صورت گیرد.

وی افزود: در مرحله پایانی ممکن است گاهی نهی‌ای به جامعه خسارت بزند که مانند تعرض به ناموس است که نمی‌توان بی‌تفاوت بود و باید نسبت به آن اقدام عملی کرد که البته باید تابع قوانین باشد و این امر صرفاً مختص کشور ما نبوده و در همه کشورها به همین نحو عمل می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امید داریم حرکتی که امروز شما آن را با نیت خیر آغاز کرده‌اید به سرانجام بنشیند و البته توجه داشته باشید در سال آینده نیز باید روندی که امسال آغاز کرده‌اید را مورد ارزیابی قرار دهید.

در پایان این مراسم دکتر لاریجانی با اهدای لوحی از آمران به معروف و ناهیان از منکر برتر قدردانی کرد./

پایان پیام
 
کلید واژه :

امر به معروف ,نهی از منکر ,برجام ,برونده هسته‌ای ,دکتر لاریجانی ,رئیس مجلس شورای اسلامی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی